Borzoj to chart, który już od stuleci gościł na dworach rosyjskich monarchów. Wielki Książe Mikołaj Mikołajewicz posiadał całkiem pokażną sforę psów tej rasy. Były one przydatne w polowaniach, a ponadto piękne. Stanowiły żywą ozdobę królewskich posiadłości, niezwykle dostojne imponowały dużą siłą, a także szybkością. Chart rosyjski borzoj z pozoru jest zdystansowany i obojętny, jednak śmiało można powiedzieć, że to dobry pies-towarzysz. Jest świetny w polowaniach i w zawodach sportowych, ale jak wygląda jego szkolenie? Czy w Polsce ta rasa jest łatwo dostępna? Gdzie kupić szczeniaka charta rosyjniego? Chętnie udzielimy odpowiedzi na te pytania, by każdy zainteresowany mógł zaspokoić swoją ciekawość.
- 1. Borzoj – krótka historia rasy
- 2. Pies borzoj – jak wygląda ekskluzywny chart?
- 3. Przygotowanie do wystawy charta rosyjskiego
- 4. Pielęgnacja boskiego borzoja
- 5. Borzoj – charakter dystyngowanego charta
- 6. Jak wychować rosyjskiego arystokratę?
- 7. Borzoj – szkolenie
- 8. Borzoj – hodowla luksusowego charta
- 9. Borzoj – problemy zdrowotne i jak sobie z nimi radzić?
- 10. Borzoj – żywienie od podstaw
- 11. Borzoj – cena za charta i inne przewidywane wydatki
- 12. Podsumowanie – czy dam radę wychować rosyjskiego arystokratę?
Borzoj – krótka historia rasy
Borzoj doczekał się własnego opisu standardów, które musi spełniać. Zaklasyfikowany jest do grupy 10 chartów, według wzorca FCI należy do sekcji 1 chartów długowłosych i półdługowłosych. Jego wzorzec ma numer 193 i jest ogólnodostępny w internecie. Z łatwością można go odszukać i zaczerpnąć informacji na temat tej rasy ze sprawdzonych źródeł.
Chart borzoj – od jakich ras pochodzi?
Borzoj to pies pochodzący z Rosji, swój arystokratyczny wygląd i zacięcie do polowania zawdzięcza swoim przodkom. Chart rosyjski borzoj stanowi bowiem mieszankę kilku ras chartów, jest m.in. krzyżówką psów loshaja i koutsi, a także charta polskiego. Chartowi klock zawdzięcza bujne owłosienie, a greyhoundowi niebywałą szybkość. Po charcie krymskim i górskim odziedziczył wytrwałość w dążeniu do celu oraz nieustępliwość w pogoni za uciekającą zwierzyną. Nietrudno się domyślić, do czego był dawnej wykorzystywany, a jaka dziś jest jego rola użytkowa?
Borzoj, jako rasa pracująca – czym zajmował się chart kiedyś i dziś?
Borzoj ze względu na zbiór cech charakteru takich jak: czujność, wytrzymałość, odwaga i dobry refleks świetnie nadawał się do pomocy w polowaniach. Imponował także pięknym umaszczeniem i elegancką prezencją, dlatego był częstym gościem w domach rosyjskiej śmietanki towarzyskiej. Charty tej rasy miał m.in. Puszkin, Iwan Groźny, czy Turgieniew.
Obecnie polowania z udziałem chartów są zakazane, więc psy te hoduje się m.in. do wyścigów. Z powodzeniem są wykorzystywane do udziału w coursingu (zawody w bieganiu z udziałem chartów). Rasa ta uznawana jest za luksusową. W Polsce nie cieszy się dużą popularnością, więc jej nabycie wiąże się z długimi poszukiwaniami i dużymi kosztami.
Pies borzoj – jak wygląda ekskluzywny chart?
Chart rosyjski borzoj to pies, który zachwyca dostojną postawą i dobrą prezencją. Nie bez powodu upodobała go sobie rosyjska arystokracja. Borzoj to bardzo ładny chart, opiszemy nieco szerzej jego wygląd, przede wszystkim najbardziej charakterystyczne cechy.
Borzoj – pierwsze wrażenie
Charta rosyjskiego, podobnie, jak inne rasy tego typu, wyróżnia smukła sylwetka i opływowe kształty. Borzoj ma duże oczy w kształcie migdała, mogą mieć brązowy lub ciemnobrązowy kolor. Ich uszy są małe, spiczaste i lekko oklapnięte. Pies ten ma szeroką klatkę piersiową, a jego brzuch wygięty jest w charakterystyczny łuk. Posiada także długie, dobrze umięśnione nogi. Jego ogon jest długi i gęsty, porasta go bujna sierść.
Wzrost i waga charta rosyjskiego
Borzoj jest dość wysoki i szczupły, samce mierzą od 75 do 85 cm, a samice ciut mniej, bo od 68 do 78 cm. Wzorzec w przypadku chartów tej rasy nie ustala konkretnego przedziału wagowego. Ważne, by waga była proporcjonalna do wzrostu i ogólnej postury psa.
Umaszczenie eleganckiego borzoja
Chart rosyjski borzoj ma długie włosy, są gładkie i jedwabiste. Jego sierść może być lekko falowana, czasem występuje w postaci luźnych pierścieni lub zwartych loczków. Rasa ta może posiadać różne rodzaje umaszczenia, m.in:
- białe;
- czarne;
- szare;
- czerwone;
- sobolowe (odmiana czarnej barwy);
- płowe;
- pręgowane;
- wszystkie te kolory mogą występować z jednolite, łaciate lub z podpaleniami.
Przygotowanie do wystawy charta rosyjskiego
Przed pokazem należy zadbać o psa tak, aby, jak najlepiej oddać jego naturalny, a także schludny wygląd. By sierść borzoja lśniła i zachwycała zdrowym wyglądem, trzeba ją przede wszystkim starannie rozczesać. Warto przyciąć pojedyncze odstające włosy i gdzieniegdzie delikatnie wyrównać sierść nożyczkami, włosy między palcami również należy powycinać. Można zrobić to samemu lub oddać psa w ręce profesjonalnego psiego groomera (fryzjera). Na kilka dni przed wystawą dobrze jest wykąpać pupila w szamponie dla psów długowłosych, dzięki temu sierść będzie się ładnie układać.
Pielęgnacja boskiego borzoja
Borzoj to pies pełen uroku, prezentuje się nadzwyczaj dumnie. Charakteryzuje go dystyngowane piękno, które najlepiej wydobyć poprzez odpowiednią pielęgnację. Podpowiemy, jak powinno się dbać o sierść charta rosyjskiego oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga ten wdzięczny psiak.
Jak chronić charta rosyjskiego przed pasożytami?
Chart rosyjski borzoj należy do psów z dłuższą sierścią, po każdym spacerze na łonie natury należy sprawdzać jego sierść. Zawsze możemy natknąć się na niemiłą niespodziankę w postaci kleszcza. Ten złośliwy pajęczak bezlitośnie atakuje skórę naszego psa i może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Warto zapobiegać przykrym sytuacjom, w tym celu zostały wynalezione obroże przeciwpchelne. Dobrą sławą cieszą się obroże Foresto, są dobrze znane ze skuteczności i szczególnie polecane wszystkim psom, a nawet kotom o każdej wadze.
Szczotkowanie i kąpiel borzoja
Mycie i czesanie to dwa podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, jakim powinien być poddawany chart borzoj. Po powrocie ze spaceru powinniśmy sprawdzić, czy w jego sierść nie wplątały się drobne gałązki i rzepy. Następnie możemy przejść do rozczesywania jego włosów. Ponieważ pies borzoj ma całkiem długą sierść, trzeba ją czesać stosunkowo często, w związku z tym musimy przyzwyczajać go do tego już w wieku szczenięcym. Cały proces powinien przebiegać bezboleśnie, delikatnie czeszemy sierść psa zgodnie z kierunkiem układania się włosa. Do tego celu dobrze wykorzystać szczotkę włosianą i metalową (przyda się do rozczesywania dłuższych partii sierści) – najlepiej by była gładko zakończona, bez kuleczek na końcach. Psa musimy szczotkować minimum dwa razy w tygodniu.
Borzoja kąpiemy raz na jakiś czas, wtedy kiedy widać na nim ślady kuchu i brudu. Musimy pamiętać, by sprawdzić temperaturę wody – nie może być za gorąca. Psa namydlamy dokładnie, jednak nie zbytnio energicznie, żeby nie splątać jego sierści. Pupila należy oczywiście dokładnie spłukać i szybko wysuszyć ręcznikiem, by nie dostał kataru.
Przycinanie pazurów u charta
Charty szybko biegają, podczas intensywnego wysiłku często ich pazury ścierają się samoistnie w kontakcie z twardym podłożem. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest nasza interwencja. Zbyt długie pazury utrudniają chodzenie psu i mogą być przyczyną bólu. W związku z tym należy je przycinać obcinaczkami dla psów , zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii.
Borzoj – charakter dystyngowanego charta
Chart borzoj to przyjazny pies o łagodnym usposobieniu. I chociaż jego towarzyski charakter wielu może zadziwić (na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie zdystansowanego i niezbyt skorego do zabaw), to znacznie zyskuje przy bliższym poznaniu. Chętnie opowiemy o innych cechach jego charakteru.
Jak bardzo przyjacielski jest pies borzoj?
Borzoj to czuły i kochany pies, towarzysz pełen miłości do swojego opiekuna. Mocno przywiązuje się do rodziny, z którą mieszka. Na ogół ma dobre relacje z dziećmi, ale musimy pamiętać, że nie lubi gwałtownych ruchów i zbytniej natarczywości. Lepiej będzie się czuł w towarzystwie starszych pociech, które potrafią już łagodnie obchodzić się z psami.
Całkiem inaczej wygląda sytuacja z obcymi osobami, rosyjski borzoj traktuje nieznajomych dość wyniośle. Nie rzuca się do przytulania na widok nowo napotkanej osoby, raczej zachowuje dystans i jest nieufny. Inaczej wygląda to w przypadku zwierząt, z którymi mieszka. Lepiej nie umieszczać charta rosyjskiego i kotów pod jednym dachem. Jego instynkt myśliwski podpowiada, żeby traktować je, jak potencjalną ofiarę, kontakt mruczka z tą rasą mógłby skończyć się tragicznie. Borzoj mógłby zrobić krzywdę również mniejszym psom, natomiast z większymi bez problemu może zbudować dobre relacje, pod warunkiem że za młodu był poddawany socjalizacji.
Jakim psem na co dzień jest borzoj?
Borzoj to spokojny pies, który nie szczeka bez wyraźnego powodu. Jest dobrym stróżem, ponieważ jego rozmiary i majestatyczna postawa wzbudza respekt. Nie nadaje się jednak do życia na zewnątrz, ten wrażliwy psiak potrzebuje dużego zainteresowania swoich opiekunów. Może zostawać sam w domu i nie będzie niszczył przy tym butów i mebli, ale wcześniej warto dać mu okazję do wyszalenia się na dworze i zmęczenia. Warto dodać, że mimo przywiązania do opiekunów pies ten ma skłonność do ucieczek, więc najlepiej, by teren, na którym przebywa, był ogrodzony.
Ulubione formy aktywności
Chart borzoj, jak każdy pies tego typu, świetnie nadaje się na psa wyścigowego. Ma dobre warunki fizyczne i predyspozycje do tego, by brać udział w zawodach sportowych. Bieganie to jego konik, więc najbardziej będą cieszyć go aktywności związane z tym sportem. Borzoj potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni do tego, aby czuć się dobrze. Zdecydowanie nie nadaje się na kanapowego pieska, który pełni jedynie funkcję ozdoby domu.
Jak wychować rosyjskiego arystokratę?
Pies borzoj mimo dużego przywiązania do swoich opiekunów, wykazuje się dużą niezależnością. Zdecydowanie nie nadaje się na pierwszego psa, potrzebuje konsekwentnego opiekuna, który zadba o jego potrzeby i odpowiednio zajmie się jego wychowaniem. Podpowiemy, o czym pamiętać i jak wychowywać tego charta.
Gdzie rosyjski borzoj może mieszkać?
Borzoj potrzebuje dużo przestrzeni, więc najbardziej uszczęśliwi go mieszkanie w domu z dużym ogrodem. Teren, na którym przebywa, musi być zabezpieczony, ponieważ czujny chart, kiedy zauważy obiekt, za którym mógłby rzucić się w pościg, bez wahania to zrobi i nie będzie zważał na wołanie właściciela. Przestronne mieszkanie w bloku to również dobre rozwiązanie, jednak należy pamiętać o regularnych spacerach.
Akcesoria dla charta rosyjskiego
Borzoj zdecydowanie potrzebuje solidnej smyczy, która zapewni mu bezpieczeństwo podczas spacerów. Dodatkowo warto zapewnić mu komfortowe miejsce do odpoczynku. Wygodne, miękkie legowisko powinno go zadowolić. Najlepiej, by nie było umiejscowione w przejściu, ponieważ ciągłe przechodzenie może irytować charta, zdecydowanie lepiej postawić je w spokojniejszym miejscu, gdzie borzoj będzie miał możliwość odpoczynku i swobodnej obserwacji otoczenia.
Jak dbać o wrażliwego charta?
Nie da się ukryć, że chart rosyjski to bardzo wrażliwy pies, dlatego do jego wychowania musimy podchodzić z dużą dozą delikatności. Warto poświęcać mu dużo czasu, by czuł się przez nas kochany. Najsilniejsze więzi zbudujemy z nim, podczas wspólnych zabaw i spacerów. Ze względu na delikatny charakter borzoja powinniśmy unikać sytuacji dla niego stresujących. Przeprowadzka, podróż, czy udział w wystawach mogą wywoływać u zwierząt uczucie lęku i niepokoju. Warto zadbać o komfort psa w takich sytuacjach, można wspomóc go środkami farmaceutycznymi, których na rynku jest mnóstwo. Szczególnie polecane są tabletki Zylkene od Vetoquinol, pewnie dlatego, że są opracowane w oparciu o naturalne składniki, które w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na zdrowie zwierzęcia.
Borzoj – szkolenie
Szkolenie charta rosyjskiego nie należy do zadań najłatwiejszych, słowo pokora najwyraźniej nie gości w słowniku psa borzoj, charakter tego psa trudno ujarzmić. Uda się to jedynie doświadczonemu opiekunowi, który już wcześniej miał styczność z chartami różnych ras i wie, jak z nimi postępować. Opowiemy, o czym należy pamiętać przy szkoleniu rosyjskiego borzoja.
Nauka posłuszeństwa niepokornego borzoja
Rosyjski borzoj odznacza się dużą niezależnością, dlatego podstawowym elementem jego szkolenia powinna być nauka posłuszeństwa. Musimy pamiętać, że pies ten nigdy nie będzie w stu procentach wykonywał wszystkich poleceń swojego opiekuna, jednak można zapanować nad jego temperamentem. Konsekwencja i regularne powtarzanie ćwiczeń to podstawa. Warto, by treningi powtarzały się mniej więcej w tych samych dniach i porach. Warto zacząć od prostych komend i jasno wyrażać swoje oczekiwania względem psa, np. jeżeli uczymy go komendy “siad” musimy konsekwentnie używać tego słowa podczas treningu i nie zamieniać gona inne. Powtarzanie w kółko jednej sekwencji ćwiczeń może być nużące dla naszego pupila. Warto dbać o jego komfort i nie przemęczać zbyt długimi treningami, ponieważ wtedy da z siebie najwięcej. Dobrze jest nagradzać charta za poprawnie wykonane polecenie, podpowiadamy, czym i jak go motywować.
Nagradzanie psa w szkoleniu
Przysmaki treningowe dla psa to podstawowy ekwipunek każdego opiekuna, który planuje rozpocząć szkolenie swojego pupila. Rosyjski borzoj ceni sobie swobodę i nie zawsze jest chętny do podporządkowania się regułom ustalonym przez właściciela. Tu z pomocą wkraczają smaczki, które będą dodatkową motywacją do wykonywania poleceń. Smaczki to dobra forma zachęty, pod warunkiem że będziemy je podawać racjonalnie, powinny stanowić 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Z czasem warto zastępować je innymi formami pochwał, np. dobrym słowem lub pieszczotami.
Sporty dla borzoja
Pies borzoj to chart, rasa ta raczej nie specjalizuje się w bieganiu na długie dystanse. Charty rosyjskie to urodzeni sprinterzy, zatem bardziej sprawdzą się w wyścigach, gdzie liczy się przede wszystkim szybkość i zacięcie. Powstał nawet specjalny sport dedykowany chartom – coursing. Ta dyscyplina polega na gonieniu przez charty wabika (jest to pocięta w paski folia, gazeta albo inny, szeleszczący materiał bezpieczny dla psiaków), który symuluje zająca.
Zawody odbywają się zazwyczaj na otwartej przestrzeni. Pies musi być wcześniej odpowiednio przygotowany do udziału w zawodach tego rodzaju. Musi mieć dobrą kondycję, więc potrzebne są regularne treningi i dbanie o jego dietę. Oczywiście charta (jak każdego psa) nie można zbytnio forsować i trzeba również zadbać o jego komfort psychiczny. By startować w wyścigu, należy wyrobić psu specjalną licencję – można to zrobić podczas zawodów, w trakcie których odbywają się biegi licencyjne, pies musi mieć ukończone 15 miesięcy. Po zaliczeniu obu biegów i uiszczeniu opłaty należy czekać na stosowne dokumenty, aby zwierzę mogło startować w zawodach.
Borzoj – hodowla luksusowego charta
Niektóre rasy chartów nie cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce, należy do nich borzoj, pies ten nie jest zbyt popularny w naszym kraju. Psy takie, jak borzoj lub saluki uznawane są za dość egzotyczne rasy, w związku z tym znalezienie hodowli nie jest łatwe. Podpowiemy, m.in. gdzie kupić szczeniaka charta rosyjskiego oraz jak wybrać dobrą hodowlę.
Dokumenty dla psa rasowego
Na hasło “rasowy pies” od razu do głowy powinno nam przyjść słowo metryka – to dokument obowiązkowo otrzymywany w każdej hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Zawiera informacje na temat urodzenia szczeniaka i powinien być nam przekazany razem z innymi dokumentami związanymi z nabyciem malucha (takimi, jak umowa kupna-sprzedaży i książeczka zdrowia). Drugim bardzo ważnym dokumentem jest rodowód – nie należy go mylić z metryką. Wprawdzie nie trzeba go wyrabiać obowiązkowo, ale jest przydatny w przypadku zakładania własnej hodowli lub startowania psem w pokazach.
Szczenię charta borzoja – jak wybrać je z dobrej hodowli?
Chart borzoj to pies dla koneserów, ta ekskluzywna rasa nie jest dla każdego. To przede wszystkim pies sportowy, który dobrze sprawdza się w zawodach z coursingu i między innymi w tym celu jest trzymany. Nabycie rosyjskiego charta (i każdego innego zwierzęcia) to decyzja podejmowana na całe jego życie. Wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego powinna być dokładnie przemyślana. Hodowca opowie nam o tej rasie, a także udzieli rad odnośnie jej wychowania.
Powinniśmy zwracać uwagę, jak szczenię zachowuje się w hodowli, wszelkie ślady zaniedbania są sygnałem ostrzegawczym. Maluch nie powinien bać się obcych, a w stosunku do swojego rodzeństwa musi zachowywać się przyjaźnie – nie może przejawiać agresji. Kiedy zdecydujemy się wziąć szczenię do swojego domu, musimy być w stosunku do niego łagodni i konsekwentni jednocześnie, nie możemy zapominać także o kontynuowaniu rozpoczętej w hodowli socjalizacji oraz odpowiedniej diecie i badaniach profilaktycznych (prześwietlenie stawów biodrowych pod kątem dysplazji).
Borzoj z olx – psy do adopcji
Jeśli chcemy nabyć rasowego charta rosyjskiego, nie musimy wydawać na ten cel fortuny. Możemy poszukać psiaka w schroniskach, chociaż szanse na znalezienie tam borzja są nikłe. Warto popatrzeć ogłoszenia na popularnych portalach, po wpisaniu w wyszukiwarkę “borzoj olx” mogą pojawić się oferty osób, które chcą oddać charta, czasem pojawiają się ogłoszenia o treści “chart rosyjski borzoj, oddam”. Niekiedy z powodu dalekich wyjazdów lub innych nagłych sytuacji życiowych opiekunowie nie są w stanie dłużej opiekować się swoim psem i są zmuszeni go oddać w dobre ręce.
Borzoj – problemy zdrowotne i jak sobie z nimi radzić?
Sport odgrywa ważną rolę w życiu borzoja, w związku z tym bardzo ważne jest dbanie o jego zdrowie i kondycję fizyczną. Dlatego zainteresowani tą rasą, zadają sobie pytanie: z jakimi chorobami i dolegliwościami musi mierzyć się wysoki borzoj? Pies ten nie należy do ras długowiecznych, charty rosyjskie żyją ok. 9 lat.
Choroby typowe
- zaćma – u chartów rosyjskich zazwyczaj obserwuje się występowanie zaćmy wrodzonej. Pojawia się już u psów w młodym wieku. Objawia się tym, iż soczewka oka zaczyna mętnieć, zmiany dzieją się stopniowo i nie widać ich na pierwszy rzut oka. Pies może zacząć potykać się o przedmioty, które wcześniej widział, a także mieć problemy z rozpoznawaniem ludzi. Trzeba wtedy udać się do specjalisty, który przepisze odpowiednie leki. Zaćmę można leczyć, jednak bagatelizowanie pewnych symptomów może prowadzić do utraty wzroku przez psa. Dlatego warto chodzić z chartem rosyjskim na profilaktyczne badania wzroku.
- zespół Wobblera – czyli inaczej niestabilność kręgów szyjnych. Choroba ta polega na tym, że część rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym jest uciskana. Ma to negatywny wpływ na cały układ neurologiczny i powoduje problemy z chodzeniem. Pies chwieje się podczas chodzenia i potyka się, brak mu koordynacji ruchowej, ma problemy ze wstawaniem, chodzi ze spuszczoną głową. W takim przypadku lekarz weterynarii ma za zadanie postawić właściwą diagnozę i zaproponować leczenie środkami farmakologicznymi lub operację.
- skręt żołądka – to choroba zagrażająca życiu zwierzęcia, postępuje bardzo szybko, dlatego najważniejsze jest rozpoznanie objawów i natychmiastowa reakcja. Do podstawowych objawów należy: nadmierne ślinienie się, bezskuteczne usiłowanie zwymiotowania oraz problemy z oddychaniem. W przypadku tej dolegliwości niezbędna jest interwencja chirurgiczna oraz hospitalizacja przez najbliższe trzy dni. Można wdrażać do życia naszego pupila pewne nawyki, które zminimalizują ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Warto jest podzielić porcję jedzenia na kilka mniejszych oraz zapewnić zwierzęciu 30 minut odpoczynku przed i po jedzeniu, a także nie umieszczać miski na podwyższeniu.
Borzoj – żywienie od podstaw
Łatwo zadowolić podniebienie rasy borzoj, pies ten nie jest specjalnie wybredny, nie ma skłonności do tycia, jest szczupły i lubi aktywnie spędzać czas. Oczywiście należy spełniać jego potrzeby żywieniowe, by był zdrowy i żył długo. Opiszemy, jak żywić i o czym pamiętać przy komponowaniu jadłospisu tego czworonoga.
Karma komercyjna i dieta BARF, czyli dostępne sposoby żywienia
Chartowi rosyjskiemu możemy podawać karmy komercyjne. Mają tę zaletę, że można dostosować je do aktualnego wieku i potrzeb (takich jak alergie, choroby, czy ciąża) bez wyrzutów sumienia, że nie dostarczyliśmy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Powinniśmy jednak mieć się na baczności i urozmaicać psu posiłki, ponieważ stałe serwowanie karmy jednego rodzaju skutkuje poważnymi niedoborami.
Możemy zdecydować się na podawanie psu diety BARF – ten sposób żywienia ma wiele korzyści: podwyższa odporność, poprawia stan sierści i uzębienia psa, minimalizuje ryzyko alergii, a także zaspokaja naturalną potrzebę gryzienia. Decydując się na ten rodzaj diety, musimy mieć świadomość, że nie jest ona tania. Dodatkowo musimy mieć wiedzę z zakresu żywienia tą metodą, by dostarczać psu odpowiednią ilość witamin i minerałów.
Od szczeniaka do dorosłego charta – jak żywić borzoja na różnych etapach życia?
Nie da się ukryć, że mały borzoj w swojej diecie potrzebuje innej ilości składników odżywczych, niż dorosły chart. Dojrzałe psy, uprawiające sport powinny mieć dostarczoną wysokoenergetyczną karmę. Musi zawierać ona duże ilości białka. Dobrze sprawdzą się karmy z dodatkiem jagnięciny, która jest wartościowym źródłem białka. Warto, by w składzie miały również olej z łososia, który zawiera kwasy omega-3 i omega-6 – poprawiają pamięć, a także korzystnie wpływają na układ odpornościowy.
Na rynku są dostępne specjalne karmy dla szczeniąt – dobra będzie ta z dodatkiem mięsa delikatnego dla żołądka, np. indyka lub kurczaka. Dodatkowo powinno zawierać odpowiednie ilości wapnia i żelaza, które dobrze wpływa na rozwój maluchów. W trosce o dobro szczeniaków warto wybierać karmy bez dodatku zbóż, soi oraz konserwantów.
Jak wybrać karmę dla ras dużych, takich jak chart rosyjski?
U ras dużych przede wszystkim warto zadbać o kości i stawy – pomogą w tym karmy z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Karmy przeznaczone dla ras dużych zapewniają optymalne trawienie, a wielkość granulek jest dostosowana do rozmiarów psa tak, aby był syty na dłużej. Bez znaczenia, czy zdecydujemy się na wołowinę, jagnięcinę, czy dziczyznę – wybór na rynku jest ogromny, a dużo zależy też od preferencji smakowych psa.
Borzoj – cena za charta i inne przewidywane wydatki
Rasowy chart rosyjski nie kosztuje mało, musimy zapłacić sporą sumę za nabycie psa, jakim jest borzoj, cena za szczeniaki tej rasy oscyluje w granicach 5000 tysięcy złotych. Psy pochodzące z hodowli FCI są drogie. Dzięki takiej inwestycji będziemy mieli pewność, że urodzone maluchy nie posiadają wad genetycznych i są poddane socjalizacji. Musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść w związku z nabyciem borzoja, omówimy je nieco szerzej.
Borzoj – cena miesięcznego utrzymania
W miesięczny koszt utrzymania charta wchodzi przede wszystkim karma. Rozpiętość cenowa pożywienia jest bardzo duża, za produkty dobrej jakości będziemy musieli zapłacić oczywiście trochę więcej. Dodatkowo do miesięcznych wydatków będziemy musieli doliczyć worki na nieczystości (ponieważ po swoim pupilu zawsze warto posprzątać) oraz smaczki treningowe, jeśli planujemy szkolić charta rosyjskiego. Za całość zapłacimy ok. od 400 do 500 zł.
Borzoj – cena utrzymania w ujęciu kilkuletnim
W koszty dwuletniego utrzymania trzeba dodatkowo wliczyć:
- produkty pielęgnacyjne: szczotka, szampon, odżywka, obroża przeciwpasożytnicza Foresto, obcinaczki do paznokci;
- artykuły spacerowe: smycz, obroża;
- inne akcesoria takie jak: legowisko, transporter, miski.
Nie później niż po upływie tego czasu należy wymienić akcesoria na nowe. Jednorazowa cena za te wszystkie produkty może wynosić od ok. 700 do 800 zł. Do tego musimy doliczyć też inne koszty, czyli: pozwolenie na chata (82 zł) oraz wizyty u lekarza weterynarii (ok. 100 zł) – ciężko stwierdzić, ilu wizyt nasz pupil będzie potrzebował w ciągu roku, nie licząc obowiązkowych szczepień. Musimy wziąć tu pod uwagę stan zdrowia psa oraz jego specjalne potrzeby, np. ciążę. Istnieją jeszcze usługi, z których możemy, ale nie musimy korzystać. Należą do nich: szkolenie z trenerem, wizyty u psiego fryzjera oraz dietetyk dla psów, ubezpieczenie.
Podsumowanie – czy dam radę wychować rosyjskiego arystokratę?
Opowiedzieliśmy trochę o charcie rosyjskim, omówiliśmy, jakie usposobienie ma borzoj, charakter psa powinien pasować do naszego stylu życia. Nie możemy podejmować pochopnie decyzji o nabyciu charta. Musimy wziąć pod uwagę jego potrzebę ruchu oraz wysoką cenę zakupu i utrzymania. Zwierzę to zdecydowanie nie nada się dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Borzoj powinien trafić w ręce doświadczonego opiekuna, który zna jego potrzeby i będzie w stanie je zaspokoić. Dzięki temu chart rosyjski może stać się oddanym, czułym pupilem. Warto wybierać hodowle, które oferują rasowe psy, dbają one o odpowiedni rozwój zwierząt i zapewniają im dobre warunki. Opowiedzieliśmy trochę na temat hodowli charta rosyjskiego. Powiedzieliśmy także, jak go żywić i pielęgnować, kiedy już stanie się członkiem naszej rodziny.
Sprawdź również ranking najszybszych psów na świecie.