Czy dużo psów dorosłych może mieć problemy z aparatem ruchu?
Choroby układu kostno-stawowego stanowią spory odsetek konsultacji lekarsko-weterynaryjnych i mogą przytrafić się przez całe życie czworonoga. Spośród zwierząt domowych dotykają one zwykle psów, w tym głównie przedstawicieli ras dużych i olbrzymich (np. dog niemiecki, wilczarz irlandzki lub mastiff tybetański). Szczególnie narażeni są psi seniorzy, dotyka to również psów aktywnych.
Jedną z przypadłości najtrudniejszych do leczenia jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Wynika to z faktu, że nie da się jej wyleczyć, a nadrzędnym działaniem lekarza weterynarii i opiekuna psa powinno być jej spowolnienie i minimalizacja skutków jej działania. Niezwykle istotne jest więc obserwowanie swojego psa. Zwrócenie uwagi na jego ruchy i stała kontrola jego zdrowia oraz odpowiednia karma sucha lub mokra. Warto także skupić się na prezentowanym poziomie energii, którego obniżenie czasem oznacza pojawienie się chorób.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Osteoarthritis – istota choroby i jej objawy
Choroba zwyrodnieniowa stawów określana jest także mianem osteoarthritis (OA). To nieuleczalna choroba stawów, której obecność wiąże się z powstawaniem postępujących zmian zwyrodnieniowych. Te z kolei w krótkim czasie prowadzą do upośledzenia działania aparatu kostno-stawowego i tym samym do różnie nasilonej niepełnosprawności ruchowej.
Rozwojowi choroby sprzyja bardzo wiele czynników. Wśród nich lekarze wyróżniają: wiek, niewłaściwą masę ciała, urazy, czy aktywność sportową. Nie bez znaczenia pozostają również czynniki genetyczne – do chwili obecnej opisano wiele genów odpowiedzialnych za tego rodzaju zmiany. Główną przyczyną ich powstawania jest dysproporcja pomiędzy procesami regeneracji i degradacji chrząstki stawowej. Zdegenerowana chrząstka ulega coraz to większemu uszkodzeniu, co zwiastuje pojawienie się w chorym stawie stanu zapalnego, który doprowadza do dalszego pogłębiania zmian. Takie błędne koło skutkować będzie spotęgowaniem objawów chorobowych i cierpieniem zwierzęcia.
Predyspozycje rasowe psa a jego wiek
Podobnie jak w przypadku medycyny człowieka OA może pojawić się właściwie u wszystkich grup wiekowych psów i kotów, choć potencjalnie najbardziej narażone na nią psy w starszym wieku. Z upływem lat dochodzi bowiem do coraz większego niszczenia struktur stawowych, co jest wstępem do pełnoobjawowej choroby zwyrodnieniowej stawów. Zazwyczaj schorzenie jest ogólnoustrojowe i dotyka więcej niż jednego stawu. Oczywiście może przejawiać się zmianami obecnymi tylko w pojedynczych stawach.
Diagnoza i wdrożenie leczenia psa
Co ważne, nie każde zwierzę rozwinie opisywane objawy, ale jeśli już się one pojawią należy dążyć do minimalizowania ich negatywnego wpływu na samopoczucie zwierzęcia. Z tego powodu to rolą właściciela zwierzęcia jest konieczność dbania o jego dobrostan i samopoczucie. Zwierzęta walczące z OA zawsze powinny zostać przebadane przez lekarza weterynarii. Poza podstawowym leczeniem może zaorydnować leczenie wspomagające, które obejmować może zarówno fizjoterapię, jak i dodatkową suplementację preparatów wspomagających. Jednym z nich są substancje o działaniu chondroprotekcyjnym, które powinny zostać włączone do diety pupila.
Specjalna dieta – ważna pomoc uwzględniająca potrzeby psa
Niezbędne składniki karmy – glukozamina i chondroityna i kolagen
Najczęściej stosowanymi składnikami wspomagającymi zdrowie stawów i chrząstki są glukozamina, chondroityna oraz kolagen. Zarówno chondroityna jak i glukozamina wchodzą w skład chrząstki pokrywającej każdy staw. Glukozamina jest także elementem budulcowym płynu stawowego. Płyn ten wypełnia jamy stawowe. Jego podstawowym zadaniem jest stworzenie optymalnego środowiska do ruchu powierzchni stawowych oraz odżywianie chrząstki stawowej.
Glukozamina dobrze przyswaja się w organizmie, a wchłaniana jest na terenie jelita cienkiego. Związek ten powstaje na drodze przemian glukozy i oddziałuje pozytywnie na budowę kolagenu, który współtworzy wiele tkanek w organizmie zwierzęcym. To właśnie różne typy kolagenu odpowiadają za sprężystość chrząstki stawowej psa. Substancją o podobnych właściwościach jest chondroityna, która również współtworzy struktury układu kostno-stawowego. Jej zadanie jest podobne do glukozaminy, przez co również oddziałuje na sprężystość i wytrzymałość chrząstki.
Kolejny niezbędny do prawidłowego działania stawów jest wcześniej wspominany kolagen. Związek ten może być dostarczany do organizmu wraz z pokarmem jak i również może powstawać w organizmie z innych składników. Do jego syntezy niezbędna jest siarka. Pierwiastek ten drogą pokarmową suplementować można za sprawą metylosulfonylometanu ,nazywanego w skrócie MSM. Siarka obecna w MSM wpływa regenerująco na chrząstkę stawową oraz działa przeciwbólowo. Co ważne działa także przeciwzapalnie, podobne jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega.
Najlepsza sucha karma dla psa mającego problemy ze stawami?
Suplementacja powyższych składników u zwierząt cierpiących na OA zapewni dietetyczne wsparcie nie tylko dla chrząstki stawowej, ale również dla płynu stawowego, a opisywany wpływ na receptory bólowe zmniejszy dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową. Opisywane składniki zawarte są w wielu suplementach dla zwierząt domowych. Ich odpowiednie dobranie pozwoli uzupełnić zapotrzebowanie psa.
Są także składnikiem diet weterynaryjnych takich jak mokre i suche karmy Brit Veterinary Diet Joint & Mobility dedykowanej psom z problemami układu ruchu. Opisywana dieta dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu składników odżywczych zapewni psu dostęp do wszystkich najważniejszych dla organizmu związku chemicznych i wyeliminuje konieczność dodatkowej suplementacji.