Zwyczaje żywieniowe Twojego pupila
Jednym z naturalnych zachowań psów i kotów jest ich skłonność do ciągłego zdobywania pożywienia. Choć wydawać by się mogło, że prawidłowo żywione zwierzę nie będzie odczuwać potrzeby podjadania między posiłkami, to życie z czworonogiem pokazuje, że zależność ta nie do końca się sprawdza. Zwierzęta instynktownie odczuwają potrzebę stałego dostępu do pokarmu, choć nie zawsze jest to związane tylko z wilczym pochodzeniem.
Nieumiejętne panowanie nad kulinarnymi zapędami pupila może doprowadzić do nadmiaru energii w pożywieniu, a to już prosta droga do pojawienia się nadwagi i otyłości. Choroby związane z nadmierną masą ciała stały się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci jednymi z najważniejszych chorób cywilizacyjnych. Przyczyniają się tym samym do zwiększenia ryzyka występowania innych schorzeń, między innymi chorób układu sercowo-naczyniowego.
Na spacerach można spotkać opiekunów psów dorosłych, których masa ciała ewidentnie jest zbyt wysoka. Przyczynia się to do wzrostu ryzyka zagrożenia rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Nawet jeśli posiłek stanowi odpowiednio zbilansowana karma, warto na bieżąco zwracać uwagę na zawartość tkanki tłuszczowej w ciele ulubieńca, aby nie dopuszczać do pojawiania się zbędnych kilogramów. To niezwykle istotne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Otyłość jako choroba
Niegdyś niedoceniany problem otyłości w obecnych czasach stał się prawdziwą zmorą, także naszych czworonożnych przyjaciół. Najnowsze statystyki pokazują, że około 40% zwierząt domowych (psów i kotów) boryka się z nadmierną masą ciała, a mniej więcej co trzeci pies jest otyły! Liczby nie kłamią, a dane statystyczne są nieubłagalne. Leczenie otyłości to niezwykle ważna kwestia, o której powinien pamiętać opiekun każdego psa. Co więcej, z roku na roku problem pogłębia się. Związane to może być także ze wzrastającym wskaźnikiem występowania otyłości i nadwagi u ludzi.
Na wstępie warto zaznaczyć, że otyłość i nadwaga to choroby, które podobnie jak inne należy skutecznie leczyć. Wcale nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zbędne kilogramy. Natura problemu jest dużo bardziej złożona i wymagająca szerszej analizy. Zbyt wysoka masa ciała stanowi obciążenie dla organizmu, może powodować także problemy zdrowotne u czworonogów. Właśnie dlatego nie powinno się tej kwestii bagatelizować, obserwować i w razie potrzeby sięgać po odpowiednio dostosowane produkty.
Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy ze skali przedsięwzięcia, ponieważ „mój pies waży tylko o dwa kilogramy za dużo!”. Zobrazujmy to przykładem psów małych: pies, który powinien ważyć 10 kg, przybiera na wadze 2 kg. Daje nam to wzrost masy ciała o 20%! Przekładając to na przykład nas samych: mężczyzna ważący 80 kg, który zwiększa wagę o 20%, będzie wówczas ważyć 16 kg więcej, czyli prawie 100 kg! Tę zauważalną nadwyżkę odczuje cały organizm bez względu na to, czy będzie to człowiek, pies czy kot. Niewinne 2 kg w znaczący sposób obciążą zarówno stawy, serce, jak i mięśnie.
Jak dbać o prawidłową wagę psa i skutecznie przeprowadzić proces redukcji masy ciała?
Przede wszystkim (jak w wielu innych przypadkach) lepiej zapobiegać, niż leczyć. Choć naukę taką głosił już ponad 2400 lat temu Hipokrates, jest ona wciąż aktualna. Jeśli już dodatkowe kilogramy pojawią się, jest kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się ich. Przede wszystkim należy pamiętać, że odchudzanie jest zawsze procesem stopniowym. Nie należy oczekiwać szybkich i spektakularnych rezultatów. Jeśli więc redukcja będzie przebiegać powoli, nie należy się poddawać, a cieszyć z każdych zrzuconych gramów!
Bezpieczna utrata masy ciała w przypadku psów i kotów to 1-2% aktualnej masy ciała tygodniowo. Wartości tej nie należy przekraczać, ponieważ zbyt szybka jej utrata może być wręcz niebezpieczna. Jeśli więc wcześniej opisywany pies ważący 12 kg powinien zredukować masę ciała, należy zadbać, aby odchudzał się o maksymalnie 240 gramów tygodniowo. Warto przy tym zwracać uwagę na dobrą jakość oferowanego zwierzęciu jedzenia, w którym będzie nie tylko wysokiej jakości mięso, ale także witaminy i niezbędne kwasy tłuszczowe.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inne szczegóły. Bezwzględnie należy wprowadzić stałe pomiary wagi pupila, które cechować muszą się niezmiennymi warunkami przeprowadzania kontroli. Oznacza to, że zwierzę powinno być zawsze ważone na tej samej wadze, o tej samej porze dnia. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie błędów pomiarowych jest ważenie zwierzęcia rano, po spacerze i przed jedzeniem. Mamy wtedy pewność, że sprawdzenie będzie dotyczyć faktycznej masy ciała bez uwzględnienia zawartości pęcherza, jelit czy żołądka. Warto podkreślić, że tego typu badania kontrolne trzeba prowadzić przez całe życie psa.
Aktywność fizyczna niezbędna w każdym wieku psa
Wiadome jest, że od samego ważenia zwierzę nie schudnie. Konieczne jest dodatkowe zwiększenie aktywności fizycznej pupila, czyli wprowadzenie zmiany nawyków. W przypadku kotów proces ten jest trudniejszy, co nie oznacza, że jest niemożliwy. Zwiększenie czasu zabawy z kotem o niepozorne 5 minut dziennie, a w przypadku psa wydłużenie o ten sam czas każdego spaceru sprawi, że dzięki metodzie małych kroków zbędne kilogramy przestaną istnieć. W całym przedsięwzięciu ważna jest także właściwa motywacja opiekuna. Dzięki zauważalnym na wyświetlaczu wagi efektom łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu i odchudzić pupila!
Dieta zwierzęcia z nadwagą i zmiana nawyków
Czy to wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę? Oczywiście, że nie. Niezbędna jest jednoczesna modyfikacja diety, bogatej w odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze! Przy doborze diety dla zwierząt otyłych bardzo istotne jest właściwe dawkowanie karmy. Warto stosować karmy suche i mokre wspomagające walkę z nadwagą i procesy leczenia otyłości. Taki problem może dotyczyć dorosłych psów ras małych, starszych psów, jak również Twojego psa!
Choć informacje o zalecanym dawkowaniu mają pomóc w doborze odpowiedniej wielkości dawki pokarmowej, to już na tym etapie bardzo wielu opiekunów popełnia błąd. Należy zdawać sobie sprawę, że dozując pokarm niedokładnie, w większości przypadków dochodzi do przeszacowania jego ilości. Niepozorne nadmiarowe 3 krokieciki karmy dodawane do każdego posiłku, doprowadzą finalnie do dużego zwiększenia jej spożycia przez psa czy kota.
Drugi często popełniany błąd dotyczy dawkowania pokarmu na obecną masę ciała. Oczywiście, o tyle, o ile w przypadku zwierząt z właściwą wagą jest to postępowanie prawidłowe, to w przypadku zwierząt, u których spodziewamy się redukcji zbędnych kilogramów, nie przyniesie to żadnej korzyści. Jeśli więc chcemy, aby pupil schudł 0,5 kg, dawkujmy pokarm na wagę o pół kilograma mniejszą niż obecna, chcąc żywić zwierzę dotychczasową karmą bytową.
Jaka jest najlepsza sucha karma dla psa lub kota z nadwagą?
Jeśli decydujesz się na rezygnację z dotychczasowej formy żywienia i wprowadzenie diety weterynaryjnej, powinna ona odznaczać się mniejszą kalorycznością. Warto zwrócić uwagę na karmy weterynaryjne Brit Veterinary Diet Obesity, dostępne w wersji dla dorosłych psów i kotów. Dawkowanie widoczne na opakowaniu przeliczone jest już na potrzeby redukcji, więc nie trzeba samodzielnie wyliczać właściwej dawki pokarmowej. Zarówno karma mokra, jak i karma sucha może być z powodzeniem stosowana przy walce z otyłością.
Karma zawiera także składniki wspomagające proces odchudzania takie jak L-karnityna, będąca naturalnym spalaczem tłuszczu. Jak również substancje o działaniu chondroprotekcyjnym, wspomagające nadmiernie obciążone stawy pupila. Co więcej, zwiększona zawartość włókna wywoła uczucie sytości, przez co zwierzę będzie odczuwać mniejszą potrzebę ponownego odwiedzenia miski. Stosowana może być w procesie odchudzania, ale także po nim celem utrzymania optymalnej masy ciała.
Chcąc zadbać o zdrowie zwierzęcia, należy zwracać uwagę nie tylko na oczywiste objawy chorób. Spora część schorzeń bywa niezauważona lub jest lekceważona ze względu na pozorną nieszkodliwość. Nadwaga jest jedną z takich chorób. Nieleczona może mieć fatalne konsekwencje i powodować różne dolegliwości w obrębie wielu narządów, więc nigdy nie należy jej bagatelizować.