Króliki należą do grona najbardziej popularnych zwierzątek domowych. Małe, urocze i puchate szybko podbijają serca opiekunów. Mimo swojego słodkiego wyglądu, to nadal zwierzaki z krwi i kości i – jak każde zwierzę – mogą się rozchorować. Jak im pomóc?
Króliki to stworzenia bardzo delikatne i jako opiekun musisz bardzo dbać o ich zdrowie. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza uszy królika – długie i rzucające się w oczy, są przecież króliczą wizytówką. Choroby uszu u królików – jak wszystkie królicze choroby – wymagają natychmiastowej reakcji, dlatego nie lekceważ żadnych chorobowych objawów. Gdy tylko jakieś zauważysz – zabierz królika do lekarza weterynarii, by rozpocząć leczenie.
Na jakie choroby uszu jest narażony Twój królik i co jest ich przyczyną?
Choroby uszu u królików – infekcje ucha
Uszy królika narażone są na infekcje. Mogą mieć one najróżniejsze podłoże – wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze lub grzybicze. Najpowszechniejszą dolegliwością, która może dotknąć Twojego królika jest zapalenie ucha. Narażone na niego są wszystkie króliki, choć szczególnie mocno króliki z opadającymi uszami, czyli znane i lubiane króliki-baranki. Zapalenie ucha dzieli się na trzy osobne rodzaje.
Zapalenie ucha zewnętrznego
Przy zapaleniu ucha zewnętrznego możesz zauważyć obrzęk i zaczerwienienie, a także tworzenie się krwiaków lub wylewów krwawych. Królik jest apatyczny, często potrząsa głową, przechyla głowę i nie chce jeść, a dotknięcie ucha sprawia mu ogromny ból. W uchu gromadzi się też duża ilość, wytwarzanej podczas choroby intensywniej, woskowiny.
Połączony z chorobą brak apetytu jest w stanie szybko doprowadzić do wycieńczenia organizmu królika, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Szybkie wdrożenie leczenia jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucia Twojego królika.
Zapalenie ucha środkowego
Ucho środkowe to ta część ucha, która jest już za błoną bębenkową. Przebieg infekcji łatwo pomylić z zapaleniem ucha zewnętrznego. Jest jednak dużo bardziej niebezpieczne, bo może rozprzestrzenić się i objąć zarówno ucho wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Królik tak samo potrząsa głową, przechyla głowę, drapie chore ucho, jest smutny i osowiały, traci też apetyt.
Odczuwa też ogromny ból, związany z narastającym stanem zapalnym. W przebiegu choroby może dojść do pęknięcia błony bębenkowej, wtedy z wnętrza ucha będzie sączyć się ropa. Już przy pierwszych objawach zabierz pupila do lekarza weterynarii.
Zapalenie ucha wewnętrznego
Zakażenie w uchu środkowym może przejść na ucho wewnętrzne, jeśli nie zostanie w odpowiednim momencie zauważone.. To właśnie ucho wewnętrzne odpowiada za utrzymanie równowagi, dlatego do typowych objawów zapalenia ucha wewnętrznego należą problemy z równowagą, zataczanie się, przewracanie, chodzenie w kółko, oczopląs i przechylenie głowy na bok.
Wszystkie choroby uszu u królików są groźne i potencjalnie bardzo niebezpieczne. Zapalenie ucha wewnętrznego należy do ścisłego grona najpoważniejszych chorób. Niestety jest też bardzo trudne w leczeniu, dlatego nie możesz zwlekać, bo każda chwila jest bardzo ważna. Twój królik musi jak najszybciej trafić do lekarza weterynarii.
Choroby pasożytnicze – pasożyty w uszach królika
Za chore uszy u królika mogą odpowiadać też pasożyty. One mogą być jedną z przyczyn zapalenia ucha, ale mogą też doprowadzić do szeregu innych, poważnych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Jakie pasożyty mogą zaatakować królika?
Świerzb uszny
Za świerzb uszny u królików odpowiada świerzbowiec naskórny, który osiada na zewnętrznych przewodach usznych królika, po wewnętrznej stronie małżowiny. Następnie wbijają się w nią i świdrują powierzchnię ucha. To powoduje ogromne swędzenie u królika, który zaczyna bardzo intensywnie się drapać w dość charakterystyczny sposób.
Dotknięty świerzbem królik drapie się silnie tylną łapą i energicznie potrząsają wtedy głową, przechylają ją też na bok. W uszach królika dotkniętego świerzbem tworzą się też strupki, które mogą w końcu całkowicie zająć przewód słuchowy. Świerzb jest bardzo zaraźliwy i wymaga zachowywania zasad bezwzględnej higieny, a także natychmiastowej izolacji chorych królików.
Leczenie świerzbu jest dość czasochłonne i na pewno wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii, na szczęście nie należy jednak do najtrudniejszych.
Parch
Czym właściwie jest „parch uszu u królików”? Warto wiedzieć, że słowo to nie jest używane jako nazwa jednostki chorobowej. Przyjęło się określać tak bliżej niezidentyfikowane zmiany na ciele królika. Konsultacja z lekarzem weterynarii jest w takiej sytuacji wskazana. Zwykle bowiem okazuje się, że „parch” to w rzeczywistości strupki, które powstały w wyniku zarażenia futrzaka świerzbowcem.
Pchły
Królik może zostać zaatakowany przez pchły psie, kocie, ludzkie lub królicze. Zagrażają królikom i jako dorosłe osobniki, i jako larwy. Są nie tylko nieprzyjemnymi pasożytami – żywią się króliczą krwią i powodują uporczywe swędzenie, ale też są nośnikiem wielu chorób. To one mogą być czynnikiem wywołującym u królika na przykład zapalenie ucha.
Pchły mogą roznosić też myksomatozę, bardzo groźną chorobę, która poraża układ nerwowy królika, atakuje też jego uszy – które pod wpływem wirusa są tkliwe i obrzęknięte. Choroba ta prawie zawsze jest śmiertelna. Królik z kolei bardzo łatwo może zarazić się pchłami, dlatego tak istotne są szczepienia przeciw myksomatozie. Więcej na jej temat pisaliśmy w artykule: Myksomatoza u królików i inne choroby. Jak je rozpoznać i leczyć?
Wszy
Zarażenie królika wszami króliczymi jest stosunkowo rzadkie – najczęściej królika dręczą pchły. Wszy powodują uporczywe swędzenie, mogą doprowadzić do łysienia i tworzenia się bolesnych strupów na ciele królika. Atakują też uszy i mogą doprowadzić do zapalenia ucha zewnętrznego – królik może rozdrapać skórę, w ten sposób może dojść do infekcji.
Leczenie wszawicy polega na odseparowaniu zarażonego królika od reszty i przestrzeganiu bezwzględnych zasad higieny. Potrzebne będą też specjalne środki owadobójcze, by zwalczyć wszy, ale tych nigdy nie dobieraj na własną rękę, zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Muszyca
To nieprawda, że na muszycę mogą zapaść jedynie króliki skrajnie zaniedbane i bardzo chore. Choć prawdą jest, że są one najbardziej narażone na niebezpieczeństwo. Muchy szczególnie upodobały sobie też króliki długowłose oraz osobniki starsze i z nadwagą. Muszyca nie dotyczy jedynie uszu królika, ale może rozwinąć się również tam.
Wystarczy już nawet niewielka ranka w króliczym uchu, na przykład od zadrapania lub wbitego, nawet niewielkiego, ciała obcego, by w uchu królika mucha złożyła swe jaja. Larwy po wykluciu wbijają się w skórę ucha i w ten sposób się pożywiają. U królika powoduje to ból, ostry świąd, przechylanie głowy i ogólną osowiałość.
Już nawet zauważenie jednej larwy w króliczej rance, nawet jeśli wydaje Ci się niewielka, to podstawa do natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Szybko zauważona muszyca i pomoc lekarza weterynarii zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby.
„Króliki mają bardzo czułe i wrażliwe uszy. Zapalenie tej okolicy sprawia im ból i powoduje olbrzymi dyskomfort. Wpływa to na ich zachowanie i apetyt. Pamiętajmy, że nieprzyjmowanie pokarmu przez te zwierzęta może mieć bardzo groźne następstwa. Jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki infekcji ucha, natychmiast udajmy się ze z królikiem na konsultację do gabinetu weterynaryjnego.” – mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka |
Choroby uszu u królików – nie czekaj, reaguj
Choroby uszu u królików hodowlanych zawsze są powodem do zmartwień i bardzo szybkiej reakcji. Im szybciej wykryte choroby, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i brak powikłań. To też szansa na to, by zatrzymać chorobę, zanim zarazi się nią większa ilość osobników. Dlatego tak ważna jest obserwacja królików, by móc szybko zareagować w razie takiej konieczności.
Choroby uszu u królika nie pozostają obojętne na cały organizm królika, tylko oddziałują na niego w negatywny sposób. Królik pod wpływem choroby uszu może też przestać jeść, co doprowadzić może do szybkiego wycieńczenia organizmu, szczególnie groźnego dla królików.
Polecam kupić w aptece parafinę ciekłą lub naftę kosmetyczna i pędzelkiem posmarować wewnątrz uszy 2 x dziennie i efekt pewny za parę złotych bez porad weterynaryjnych życzę powodzenia
Dzień dobry,
uprzejmie proszę o pomoc. Mam małego króliczka – 9 tyg. Króliczek od początku się drapał. Poszłam do weterynarza, ten zalecił kąpiele co drugi dzień w Nizoralu wymieszanym z Hexodermem i wit. C. Po wizycie u weterynarza barankowi zaczęło stać jedno uszko i stoi tak cały czas. Weterynarz odciął się od problemu , to poszłam do drugiego. Ten stwierdził, że królik ma stan zapalny ucha i trzeba mu podawać krople- Orilan oraz skórę smarować Clotromazolem, tak zaczęłam robić, ale królik wygląda coraz gorzej, drapie się już cały czas. Ponieważ do lecznicy nie można się dodzwonić, to zaczęłam czytać okazało się że ani jednego ani drugiego leku nie można podawać królikom. Proszę o informację jakie krople do uszu można stosować dla królików. Żaden z weterynarzy nie zrobił ani wymazu ani zeskrobin.