Jak oduczyć psa kopania? To nie takie trudne!

Twój pies postanowił upodobnić trawnik w ogrodzie do sera szwajcarskiego? Z pewnością nie jest to dla Ciebie komfortowa sytuacja i zastanawiasz się w jaki sposób oduczyć go kopania. Jak w większości niepożądanych zachowań, podstawą do działania jest poznanie przyczyny. Podpowiemy Ci z jakich powodów pies kopie dziury i jak temu zaradzić.

Posiadając ogród lub działkę chcesz cieszyć się pięknym, równy trawnikiem oraz posadzonymi roślinami. Głowisz się jak to osiągnąć mając w domu czworonoga, który pozostawiony bez nadzoru próbuje przy pierwszej lepszej okazji przekopać się do Szwecji? W wielu przypadkach to łatwiejsze niż może Ci się wydawać. Źródło sukcesu tkwi w zdiagnozowaniu przyczyny takiego zachowania. A powodów może być naprawdę sporo.

Dlaczego pies kopie dziury?

Zacznijmy o tego, że niektóre rasy mają predyspozycje do kopania dziur. To między innymi jamniki i teriery, które zaliczane są do psów myśliwskich, a konkretnie tzw. norowców. Jest to grupa psów, których zadaniem jest wypłoszenie znajdującego się w norze zwierzęcia, a następnie zagonienie go w stronę myśliwego. Zamiłowaniem do kopania dziur mogą się również odznaczać mieszańce, które pochodzą od psów myśliwskich.


W przypadku takich czworonogów warto zmienić nieco schemat działania. Zamiast zastanawiać się, jak oduczyć psa kopania w ogródku, wyznacz mu miejsce, w którym może to robić. Wystarczy zbudować lub kupić drewnianą piaskownicę, lecz zamiast piasku do jej wypełnienia użyć ziemi. To jednak tylko pół kroku do sukcesu. Drugi etap jest trudniejszy i będzie wymagał od Ciebie konsekwencji w działaniu. Jego celem jest nauczenie pupila, że może kopać jedynie w wyznaczonym miejscu.


W „piaskownicy” zakop mu zabawkę lub jakiś smakołyk, który zapachem zachęci go do działania. Pochwal go, gdy go wykopie. Istotna jest tutaj praca nad pozytywnym kojarzeniem przez psa wybranego przez Ciebie miejsca. Jednocześnie ważne jest tutaj uwrażliwienie zwierzęcia na komendę „nie”, gdy zechce kopać w innym miejscu. Dopóki nie będziesz pewien, że Twój pupil nie zamierza już kopać poza swoim miejscem, nie zostawiają go samego w ogrodzie. Pamiętaj bowiem, że zbesztanie psa po fakcie nic nie da.

Trochę ziemi dla ochłody

Są czworonogi, które zaczynają kopać w miesiącach letnich. Takie zachowanie jest charakterystyczne np. dla szpiców północnych takich jak alaskan malamute czy siberian husky, a także innych ras posiadających podszerstek, m.in. collie czy owczarek kaukaski. Wynika to z ich potrzeby ochłodzenia się. Po dokopaniu się do chłodniejszej warstwy ziemi kładą się w wykopanym dole.


W tym przypadku wyświadczysz swojemu psu przysługę, jeśli nie wypuścisz go do ogrodu. W chłodnym mieszkaniu będzie mu o wiele bardziej komfortowo. Dobrym rozwiązaniem będzie również stworzenie mu w ogrodzie oczka wodnego lub basenu, w którym będzie mógł się schłodzić. W domu możesz natomiast położyć mu w miejscu legowiska matę chłodzącą, która pochłonie nadmiar ciepłoty ciała.

Zakodowane zachowanie przodków

Wiele gatunków zwierząt magazynuje jedzenie i wraca do swoich zapasów, gdy pogoda utrudnia im znalezienie świeżego pokarmu. Przodkowie psów domowych również musieli zabezpieczyć swoje stado na trudne czasy. U niektórych czworonogów ten instynkt pozostał. Te, które nie mają dostępu do ogrodu, próbują zagrzebywać jedzenie lub zabawki w legowisku lub łóżku opiekuna. Psy mogące wychodzić do ogrodu chętnie skorzystają z możliwości zakopania zapasów na świeżym powietrzu.


W tym przypadku może pomóc przekierowanie uwagi czworonoga z kopania na gryzienie. Gdy zauważysz, że Twój pies kopie dziury, aby wrzucić tam jedzenie lub zabawkę, zaproponuj mu inne zajęcie. Świetnie sprawdzą się gryzaki lub zabawki węchowe, np. kule, z których wysypują się smakołyki.

Potrzeby przyszłej mamy

Są sytuacje, gdy ciężko jest zabronić psu kopania dziur. Dotyczy ona ciężarnych suk, u których zbliża się termin porodu. Jest to działanie instynktowne związane z potrzebą znalezienia bezpiecznego miejsca na urodzenie szczeniaków. Jeśli zauważysz, że Twoja suczka zaczyna szukać miejsca na stworzenie gniazda, pomóż jej stworzyć je w domu.


Wybierz ciepłe i spokojne miejsce, które jednocześnie nie będzie narażone na sile promienie słoneczne i przeciąg. Zabezpiecz również w pobliżu miejsce na miskę z wodą. Dla suki najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa dla siebie oraz jej przyszłego potomstwa. Jeśli uzna, że na budowanie gniazda lepsze jest inne miejsce, dopasuj się do jej potrzeb.

Co znaczy, gdy pies kopie? „Człowieku, zajmij się mną”

Częstym powodem, dla którego pies kopie dziury jest… nuda lub frustracja. Wśród opiekunów czworonogów często spotykam się ze stwierdzeniem, że duży ogród ich pupilowi w zupełności wystarczy. Nic bardziej mylnego. Wypuszczanie psa do ogrodu nie powinno zastępować mu porządnego spaceru.



Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, ale i nowych bodźców, m.in. węchowych. Psy, podobnie jak ludzie, mają w sobie potrzebę doświadczania nowości. Widzę to doskonale, gdy zabieram Idefixa na spacer poza miasto lub w rejon, w którym zazwyczaj nie spacerujemy. Nowe zapachy sprawiają, że wykazuje dużo większą ekscytację i radość ze spaceru. W efekcie wraca do domu dużo bardziej zmęczony niż podczas przejścia naszą standardową trasą.


Codzienne spacery urozmaicaj również krótkimi sesjami szkoleniowymi. Jeśli Twój pies opanował do perfekcji komendy wykonywane w domu, zacznij testować je na zewnętrz. Bodźce zewnętrzne sprawią, że trudniej mu będzie się skupić, a co za tym idzie, szybciej się zmęczy. Tym sposobem wprowadzisz psa na kolejny, wyższy etap treningu, jak również wyeliminujesz problem kopania dołków.

Kopanie a środki wspomagające

W sklepach zoologicznych można kupić spraye z zapachem, który odstrasza psa z danego miejsca lub preparaty z wyciągów roślinnych o nieprzyjemnym zapachu (np. z byliny boże drzewko). Nie na wszystkie psy będzie działać. Najważniejsze to wybrać preparaty na bazie naturalnych środków, a nie chemiczne, które mogą zaszkodzić psu. Decydując się na zakup preparatu odstraszającego, zwróć również uwagę na to, czy może być on stosowany bezpośrednio na rośliny. Poza środkami w sprayu dostępne są również preparaty w proszku lub granulkach

Przekieruj uwagę psa na inne aktywności – aportowanie, gryzienie, trening posłuszeństwa i sztuczek na świeżym powietrzu. Ważne jest Twoje zaangażowanie. Nie wystarczy wypuścić psa do ogrodu i liczyć na to, że znajdzie sobie zajęcie. Dla niego tym zajęciem będzie właśnie kopanie. Posiadanie ogrodu nie zwalnia Cię z wychodzenia z psem na spacery. Musisz dostarczyć mu nowych bodźców węchowych, możliwości poznawania okolicy. To pobudza jego zmysły, a w połączeniu z ruchem stanowi idealne rozładowanie energii.


Jak oduczyć psa kopania dołów na spacerze?

Niektóre czworonogi kopią nie tylko we własnym ogródku. Większość robi to również podczas spacerów. Jeśli Twój pupil należy do tej grupy, dobrze wiesz, że jest to uciążliwe. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się czyścić po spacerze obuwie, bo Twój pies próbując zakopać odchody rozdrapał na nie okoliczną ziemię. Pół biedy, gdy osiedlowy trawnik wylądował tylko na Twoich butach czy spodniach. Gorzej jeśli rykoszetem oberwało się jeszcze innym osobom, które znalazły się w zasięgu.


Być może uznasz to za kontrowersyjne, ale daj swojemu psu być sobą. Znaczenie miejsc Twój pupil ma w naturze. Dla własnego spokoju wybieraj miejsca na spacery, w których pies nikogo nie obrzuci ziemią. Jeśli przechadzkę urozmaicisz mu sesją treningową, na pewno odwróci to jego uwagę od kopania.

Konsekwencja ponad wszystko

Omówiliśmy możliwe powody, dla których Twój pies w ogrodzie próbuje dokopać się do wnętrza ziemi. Znasz już również możliwe rozwiązania. Jeśli jednak kopanie dziur nie wynika z problemów behawioralnych lub nudy, to pomyśl, czy nie warto mu nieco odpuścić. Niech Twój pies kopie dziury, ale tylko w wyznaczonym miejscu. Jeśli masz taką możliwość, nie odmawiaj mu tej przyjemności.

Jeśli ma kopanie w genach, będzie z tego powodu naprawdę szczęśliwy i odwdzięczy Ci się ogromem miłości. Najważniejsze to wypracować zasady, których zarówno Ty, jak i Twój pupil będziecie przestrzegać.  Pamiętaj o konsekwencji w działaniu. Tylko dzięki temu wypracujesz trwałą zmianę w zachowaniu czworonoga i będziesz spokojny o stan swojego trawnika.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Jak oduczyć psa kopania? To nie takie trudne!
  • Avatar

    Moja suczka owczarka kopie dołki jak mnie nie ma i nic tez nie pomaga jest po sterylce ma 12 lat i mam ją 2 lata

    • Moderator ZooArt

      Kopanie dołków przez psa może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być potrzeba drapania się i czyszczenia łap, zwłaszcza po długim pobycie w domu lub w zbyt małej przestrzeni. Inną przyczyną może być zwiększone pobudzenie lub nuda, które psa skłaniają do szukania czegoś, co zajmie jego czas i energię.

      Jednakże, w przypadku suczki owczarka, która kopie dołki tylko wtedy, gdy Cię nie ma, może to sugerować, że jest to zachowanie związane z separacyjną niepewnością lub lękiem przed rozłąką. Szczególnie, że jest już starsza i w dodatku przeszła sterylizację, co może wpłynąć na jej zachowanie. Jak długo już jest Pan właścicielem suczki? 😎

  • Avatar

    Te rady są bez sensu. Mój pies kopie tylko w nocy, bo lubi spać na zewnątrz (jest ze schroniska). Kopie zawsze, wiele dziur każdej nocy, mimo wielokilometrowych codziennych spacerów w lesie. Nie umie się bawić zabawkami, interesuje się tylko spacerami. Na kopanie nic nie pomaga, bo nigdy nie robi tego przy mnie. Ma ogrodzony teren, 15 arów, plus te spacery, nie wystarcza. A podkopuje tylko dom i komórkę, zwariować można. Wszędzie kładę kamienie, deski, to kopie poza nimi. Niebawem oszaleję. Moze jakiś konstruktywny pomysł, zamiast tych rad, które są zupełnie nieprzydatne?

    • Avatar
      Patrycja pisze:

      Naucz psa spać w domu. Mój pies u wcześniejszego właściciela był psem mieszkającym w budzie, a za wejście do domu był karany. Pierwsze noce u nas, pies spał na wycieraczce pod drzwiami (oczywiście w środku) a teraz śpi gdzie ch e i jest z tego powodu zadowolony.

    • Avatar

      mamy ten sam problem.Myślałam że ten problem dotyczy tylko szczeniaczków…miałam nadzieję że z tego wyrośnie. A teraz się martwię ..co robić…..:(

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.