Króliki to znane i lubiane pupile domowe. Zachwycają swoim charakterem i wyglądem – są puchate, niewielkie i bardzo miłe. Nie są za to zbyt problematyczne w utrzymaniu. Słyną też jako raczej odporne zwierzęta – pod warunkiem, że są trzymane w dobrych warunkach. Bywa bowiem, że cierpią w milczeniu i nie dają po sobie poznać, że coś im jest. Należy zapewnić im odpowiednią opiekę i reagować w razie potrzeby. Obserwuj królika, jego wygląd i zachowanie mogą dać Ci znać odpowiednio wcześniej o chorobie, która go dręczy. Co powinno Cię szczególnie zaniepokoić? Jak wygląda chory królik?
Zdrowie u królika
Króliki nie są zwierzętami słabego zdrowia, choć nie znaczy to, że doskonale poradzą sobie w każdych warunkach. Nadal po stronie opiekuna leży odpowiedzialność za to, by zapewnić zwierzątku jak najlepsze warunki do rozwoju. Znaczenie ma wszystko – klatka, w której będzie mieszkał królik. Miejsce, w którym jest ustawiona – zwierzę nie może być narażone na zimno, upał, przeciągi czy hałas – a także jego dieta, czy poziom higieny w najbliższym otoczeniu.
Zdrowy królik ma miękką, puszystą i lśniąca sierść, czysty nosek i oczka. Dopisuje mu apetyt, jest też pełen energii i chętnie się bawi. Oczywiście, króliki są najróżniejsze – niektóre po prostu z charakteru mogą być mniej energiczne niż inne i nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Co jednak powinno Cię zaniepokoić? Jak wygląda i zachowuje się chory królik?
Chory królik – co powinno Cię zaniepokoić?
Króliki są najróżniejsze – mają różny temperament, niektóre są bardziej energiczne, inne mniej, jedne chętniej bawią się z ludźmi, inne wolą swoje własne towarzystwo i do ludzi podchodzą nieufnie. To wszystko nie jest jeszcze problemem i powodem do obaw – każdy królik jest po prostu inny, to kwestia jego charakteru, a także socjalizacji przez człowieka. Króliki to też z natury towarzyskie stworzenia, dlatego przyda im się towarzystwo innego królika.
Jednak, gdy zachowanie królika zmienia się nagle, może to być już pierwszy sygnał ostrzegawczy, że ze zwierzątkiem dzieje się coś niedobrego. Tak samo, gdy wygląd królika ulega gwałtownemu pogorszeniu. Jaki jest chory królik? Objawy w dużym stopniu zależą od dręczącej go choroby. Wiele z nich jednak możesz zaobserwować gołym okiem i będzie to już dla Ciebie sygnał, że Twój pupil może potrzebować pomocy lekarza weterynarii. Co to za objawy?
Brak apetytu
Czasami możesz jeszcze spotkać się z opinią, że głodówka jest zdrowa i nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Ta zasada jednak ma zastosowanie – pod warunkiem, że głodówka jest bardzo krótkotrwała – w przypadku psów, jednak nie w przypadku królików. Jeśli Twój królik odmawia pożywienia, to już sygnał, że w jego organizmie dzieje się coś niedobrego.
Obserwuj swojego pupila – czasami możesz mieć też do czynienia z pozornym brakiem apetytu. Do tej sytuacji dochodzi, gdy zwierzątko próbuje jeść, ale fizycznie nie jest w stanie, bo coś mu w tym przeszkadza – może to być na przykład ropień lub przerost zębów.
Osowiałość
Zdrowy królik jest z natury raczej energiczny i chętny do zabawy. Oczywiście, znajdą się wśród nich egzemplarze bardziej leniwe, poziom energii królika może opaść też wraz z kolejnymi latami. Nadal jednak króliki to zwierzątka ruchliwe i takie, których wszędzie jest pełno. Wymagają zabawek i poświęcania im czasu na zabawie, by mogły wyładować swoją energię.
Smutny królik, taki, który jest pozbawiony energii i spędza dnie po prostu siedząc w kącie, to już powód do niepokoju. To może być oznaka tego, że królika coś boli, ma gorączkę i zmaga się z chorobą. Obserwuj zwierzaka, bo może okazać się, że konieczna będzie pomoc lekarza weterynarii.
Nerwowość
Zdarza się, że króliki bywają po prostu nieufne – wszystko to kwestia oswojenia i odpowiedniego wychowania, a nie choroby jako takiej. Jednak może zdarzyć się tak, że królik, który dotychczas był bardzo spokojny, lubił głaskanie i przebywanie na kolanach, garnął się do towarzystwa człowieka – nagle diametralnie zmieni swoje zachowanie. Będzie zachowywał się nerwowo, uciekał przed kontaktem, czy nawet próbował się przed nim bronić w sposób bardzo zdecydowany.
Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy królika coś boli i próbuje uniknąć zwiększenia poziomu bólu pod wpływem dotyku. Zachowanie królika może też zmienić się na bardziej nerwowe nawet, gdy jest sam – może potrząsać głową, poruszać się w nieskoordynowany sposób, czy nerwowo chodzić po klatce. To też może być oznaka tego, że coś mu dolega i potrzebna mu jest profesjonalna pomoc lekarza weterynarii. To może być na przykład objaw chorób uszu.
Problemy skórne
Zdrowy królik ma gęste, miękkie i puszyste futerko, a także zdrową, czystą skórę. Każde odstępstwo od normy może świadczyć o tym, że ze zwierzęciem dzieje się coś niedobrego. Zaniepokoić powinno Cię każde odstępstwo od normy. Uporczywy świąd, który sprawia, że Twój królik ciągle się drapie, pojawiające się w związku z tym rany, ropnie, krosty, plamki, łuszczenie naskórka, wyłysienia, przerzedzenia sierści – to wszystko może świadczyć – na przykład – o zakażeniu świerzbowcem.
W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Problemem do niepokoju może być też wypadająca sierść czy sierść, która straciła swój blask i miękkość.
Katar i kaszel
Mokry nosek, kichanie, pocieranie łapkami noska, sklejone futerko przy nosku czy na łapkach – to wszystko może świadczyć o tym, że zwierzątko ma katar. Katar może być objawem poważniejszej choroby, w tym na przykład zakaźnego kataru królików, ale może też po prostu świadczyć o alergii czy przeziębieniu. Przeziębiony królik pociera łapkami nosek, bo próbuje go oczyścić, kicha, może też głośno oddychać, poświstywać przy oddychaniu, charczeć lub kaszleć.
W takim przypadku konieczna może okazać się wizyta u lekarza weterynarii, który sprawdzi, skąd wziął się katar u królika i zaordynuje odpowiednie leczenie – czasami konieczna będzie antybiotykoterapia, w innym wypadku może okazać się, że wystarczające będzie wdychanie ciepłych oparów i inhalacje, by udrożnić górne drogi oddechowe zwierzątka.
Jeśli katar jest na tle alergicznym lub powodują go warunki środowiskowe, konieczna będzie zmiana ściółki na taką mniej pylącą i utrzymywanie większego stopnia higieny w otoczeniu królika. Jeśli Ty lub któryś z domowników jest osobą palącą, dobrze będzie zaprzestać palenia w domu. Dobrze też przestawić klatkę w mniej zapylone miejsce.
Króliki to bardzo ciche zwierzęta. Różne dolegliwości znoszą w milczeniu, dlatego tak ważna jest ich uważna obserwacja. Niektóre choroby dają o sobie znać z dnia na dzień, jednak inne potrafią rozwijać się długo i powoli. Codzienny kontakt z królikiem, pielęgnacja i zabawa z nim, a także uważne sprzątanie klatki, pozwolą na szybkie wychwycenie pierwszych oznak złego stanu zdrowia pupila.
lek. wet. Hanna Pietruszka
Problemy z uszami
Króliki słyną ze swoich długich, pięknych uszu. Ich uszy są bardzo wrażliwe, a przez to stosunkowo często narażone na choroby. Może je dotknąć na przykład świerzb lub stan zapalny. Jeśli zauważysz, że Twój królik ciągle potrząsa głową lub przechyla ją na jedną stronę – nie lekceważ tego. Bardzo poważnym objawem jest też ropa, która pojawia się w uszach. To mogą być objawy zapalenia ucha – zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego.
Nie uda Ci się tego stwierdzić na pierwszy rzut oka, tu potrzebna jest interwencja lekarza weterynarii. Pamiętaj, że zapalenie ucha środkowego zaliczane jest do grona najgroźniejszych chorób, które mogą dotknąć króliki, dlatego nigdy nie lekceważ sygnałów, które wysyła Ci Twój pupil.
Duszności
Chory królik może mieć też poważne problemy z oddychaniem – najczęściej jest to związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Taki królik może mieć problemy ze złapaniem oddechu, oddychać ciężko lub też bardzo szybko i płytko. Duszności mogą pojawić się też z powodu obrzęków, które uniemożliwiają prawidłowe oddychanie.
Nie lekceważ tego – duszności mogą być objawem bardzo groźnej myksomatozy. Więcej na temat tej, jak i innych chorób, które mogą dotknąć królika, możesz przeczytać w artykule: Myksomatoza u królików i inne choroby. Jak je rozpoznać i leczyć?
Chory królik – podsumowanie
Zdrowy królik to zwierzę o pięknej, lśniącej sierści, pełne energii i chęci do zabawy. Jeśli Twój królik z dnia na dzień zaczyna zachowywać się inaczej lub pogarsza się jego wygląd – może to być spowodowane dręczącą go chorobą. Pamiętaj, że choroba może też postępować stopniowo i zmiany mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka w pierwszych etapach jej rozwoju, dlatego tak ważna jest czujność.
Osowiały królik, pozbawiony apetytu, nerwowy czy taki, który ciągle się drapie – to wszystko może świadczyć o poważnych problemach. Mogą one mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze. Nie lekceważ ich i zabierz królika do lekarza weterynarii, gdy zauważysz coś, co Cię zaniepokoi.
Nie lecz zwierzaka na własną rękę – tylko wykwalifikowany lekarz weterynarii może poprawnie zdiagnozować chorobę i zaordynować odpowiednie leczenie. Obserwuj królika i reaguj jak najszybciej, by móc jak najlepiej pomóc swojemu pupilowi.
Witam. Mój królik miał katar pojechaliśmy do weterynarza miał 3 dniowa kurację zastrzykami. Teraz nie ma apetytu i jest osowiały czy to może być przez zastrzyki i potrzebuje czasu . Żeby dojść do siebie. Czy jechać znów do weterynarza bo może coś się dziać ?
Witam,
To normalne, że królik w okresie rekonwalescencji może być osłabiony i mieć zmniejszony apetyt. Jednakże, te objawy mogą również wskazywać na to, że Twój pupil nadal nie czuje się dobrze lub pojawiły się nowe problemy zdrowotne.
Oto kilka wskazówek, co można zrobić w takiej sytuacji:
– obserwacja – obserwuj królika przez najbliższe kilka godzin. Zwróć uwagę na jego zachowanie, oddech, a także czy przejawia jakiekolwiek oznaki bólu, oraz czy pije wodę.
– dieta – spróbuj zaoferować mu jego ulubione smakołyki i świeże warzywa, aby zobaczyć, czy to pobudzą jego apetyt.
– temperatura i środowisko – upewnij się, że królik jest w ciepłym i komfortowym miejscu, bez przeciągów.
Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, zdecydowanie polecamy ponownie udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Króliki są bardzo delikatnymi zwierzętami, a ich stan zdrowia może szybko się pogorszyć, więc lepiej zareagować wcześniej niż później. Weterynarz będzie w stanie dokładnie zbadać królika i ustalić, czy potrzeba dalszego leczenia lub czy jest to normalna reakcja po przebytej chorobie i kuracji.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia Twojemu królikowi!
Witam od dłuższego czasu zauważyłam że mój królik bardzo schudł sierść straciła swój blask i miękkość i ciągle leci mu z pyszczka tak jak by woda? Proszę o pomoc nie wiem co to może oznaczać. Dziękuję
Witam od dłuższego czasu zauważyłam że mój królik bardzo schudł sierść straciła swój blask i miękkość o ciągle leci mu z pyszczka tak jak by woda? Proszę o pomoc nie wiem co to może oznaczać. Dziękuję
Dzień dobry Agato,
Objawy, które opisujesz, wskazują na problemy zdrowotne u twojego królika. Natychmiastowa wizyta u weterynarza jest konieczna, aby zdiagnozować problem i zaplanować leczenie. Niezwłoczne działanie może być kluczowe dla jego zdrowia i dobrostanu.
Witam mam królika rocznego i od 2 dni zmniejszył mu się apetyt i jest trochę osowiały i siedzi większości w jednej pozycji
Dzień dobry,
Zmniejszony apetyt i osowiałość u królika mogą wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak zatrzymanie pracy jelit. Proszę jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, ponieważ takie objawy mogą być groźne.
Może twój krulik jest poprostu chory?.
Krulik to idealne zwierzątko dla dzieci
Witam, od jakiegoś czasu zauważyłem że mój królik wykonuje bardzo energiczne ruchy głowa (potrząsa nią i często drapie się po uszach), gwałtownie zaczyna biegać i podskakiwac do góry, wszystko ma miejsce już jakoś od tygodnia czasu, nic nie potrafię znaleźć na ten temat.
Opisane zachowania mogą wskazywać na infekcję ucha, pasożyty (np. świerzbowce uszne) lub problemy neurologiczne. Jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem, aby postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.
Dzień dobry,
Od dłuższego czasu zauważyłam, że mój królik podczas leżenia wydaje dziwne dźwięki, świszczy, buczy albo tak jakby coś przełyka?
Oprócz tego zachowuje się zupełnie normalnie, nie ma kataru, ma apetyt i chce się bawić.
Dzień dobry!😊
Jeśli zauważyłaś, że Twój królik wydaje dziwne dźwięki, takie jak świszczenie, buczanie czy coś w rodzaju przełykania, ale poza tym zachowuje się normalnie, to może to być sygnał różnych rzeczy. Króliki są dosyć ciche zwierzęta, więc każda zmiana w wydawanych przez nie dźwiękach zasługuje na uwagę 🐰.
Świszczenie lub buczanie podczas leżenia może wskazywać na problem z oddychaniem lub dyskomfort. Czasami może to być po prostu objaw relaksu, ale warto zwrócić uwagę na inne sygnały, które mogłyby sugerować problem zdrowotny. Brak kataru i zachowanie normalnego apetytu to dobre znaki, jednak nie należy bagatelizować żadnych niepokojących dźwięków.
Króliki są mistrzami w ukrywaniu swojego bólu czy dyskomfortu, co jest zachowaniem wyniesionym jeszcze z życia w naturze, gdzie każdy sygnał słabości mógł przyciągnąć drapieżniki. Dlatego też, nawet jeśli Twój królik wydaje się być szczęśliwy i aktywny, warto rozważyć wizytę u weterynarza specjalizującego się w opiece nad królikami. 🐾
Weterynarz może sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów z drogami oddechowymi, sercem czy innymi wewnętrznymi organami, które mogłyby powodować te dźwięki. Czasem coś, co wydaje się być niewielkim problemem, może być sygnałem czegoś poważniejszego.
W międzyczasie, obserwuj swojego królika pod kątem jakichkolwiek innych zmian w zachowaniu, apetycie czy aktywności. Każda dodatkowa informacja może być bardzo pomocna dla weterynarza podczas diagnozy. 🥕
Mam nadzieję, że to tylko chwilowy dyskomfort i szybko wróci do pełni zdrowia!
dzień dobry, zauważyłam dzisiaj ze moj kroliczek jest osowiały, nie je i ciagle zmienia pozycje… co to może oznaczać? 🙁
Dzień dobry Pani Klaudio!
Osłabienie, brak apetytu i zmiana pozycji ciała to niepokojące objawy u królika i mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne.
Jednym z możliwych powodów może być choroby trawienne, takie jak niestrawność, wzdęcia lub zaparcia. Innymi możliwymi przyczynami są choroby zakaźne, np. wirusowe lub bakteryjne, infekcje układu moczowo-płciowego, problemy z zębami lub uszami, urazy, problemy z sercem lub nerek, a także stres lub złe warunki bytowe.
W przypadku podejrzenia choroby u królika zaleca się bezzwłoczne skonsultowanie się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu zwierząt małych, takich jak króliki. Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie fizyczne królika, może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak badanie krwi czy rentgen, i zaproponować odpowiednie leczenie.
Pamiętaj, że króliki są zwierzętami bardzo delikatnymi i ich stan może szybko się pogorszyć w przypadku choroby, dlatego zaleca się szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek podejrzeń dotyczących ich zdrowia.😀
Witam chciałam się zapytać bo córka ma króliczka, zrobił się strasznie osowiały ,dostare jedzie no marchewkę czy inny pokarm który strasznie drobni i nie połyka wszystko zostaje w klatce?
Witam, opisane przez Ciebie objawy u króliczka mogą być powodem do niepokoju. Osowiałość i problemy z jedzeniem mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne. Oto kilka możliwych przyczyn:
– Problemy z zębami: Króliki mają zęby, które rosną przez całe życie, i często cierpią na problemy związane z nadmiernym wzrostem zębów lub ich nieprawidłowym ułożeniem. To może sprawić, że jedzenie staje się dla nich bolesne lub trudne.
– Problemy żołądkowo-jelitowe: Króliki mają delikatny układ trawienny, który może być łatwo zaburzony. Problemy z jedzeniem mogą być związane z zapaleniem, zatorami lub innymi problemami żołądkowo-jelitowymi.
– Choroby ogólnoustrojowe: Osowiałość i brak apetytu mogą być również objawami ogólnych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje, choroby wewnętrzne, czy nawet stres.
– Niedobory żywieniowe: Jeśli dieta królika nie jest odpowiednio zbilansowana, może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.
– Wiek: Jeśli królik jest starszy, może mieć problemy związane z wiekiem, które wpływają na jego apetyt i ogólny stan zdrowia.
W każdym przypadku, bardzo ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem, szczególnie jeśli zauważysz, że królik ma problemy z jedzeniem i ogólnym stanem zdrowia. Weterynarz może przeprowadzić odpowiednie badania, zdiagnozować problem i zaproponować leczenie. Króliki są zwierzętami, które mogą szybko pogarszać się w stanie zdrowia, więc szybka reakcja jest kluczowa.
Pamiętaj także, aby zapewnić królikowi odpowiednią dietę bogatą w siano, świeże warzywa i dostęp do czystej wody, a także regularne ćwiczenia i stymulację.😃
Dzień dobry mam pytanie moj krolik od kilku dni ma problemy z pupa . A mianowicie zakleja mu się kupą i blokuję ujscie bobkom . Co może być przyczyną dodam że odstawiliśmy mu warzywa i karmę. Teraz ma tylko siano i wodę ale nadal ma problem . Bobki zrobiły się również malutkie . Dodam że krolik chętnie je i pije . Nie wiem co robić czy każdy weterynarz pomoze .
Dzień dobry!
Problemy, które opisujesz, mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak niewłaściwa dieta, brak ruchu, stres lub problemy zdrowotne, m.in. otyłość czy choroby układu pokarmowego. Małe bobki mogą wskazywać na problemy z układem trawiennym. Skoro królik nie je już warzyw i karmy, a problem nadal się utrzymuje, zalecam natychmiastową wizytę u weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu królików. Weterynarz oceni stan zdrowia Twojego królika i może przepisać odpowiednie leczenie lub dietę.
Dzień dobry mój królik cały czas drapie podbródek zaczął mniej jeść i dziwnie się zachowuje co to oznacza i co z tym powinnam zrobić????
Dzień dobry,
możliwe, że Pani królik ma problemy zdrowotne, może być to m.in. infekcja, ból zębów lub problemy skórne. Najlepiej jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii, aby specjalista mógł go dokładnie zbadać i zalecić odpowiednie leczenie.
Dzien dobry moj kroliczek ma 3 lata i od kilku dni mniej je i wszystko mi gryzie w mieszkaniu meble kartki itp. Jest aktywny skaka po lozkach zalatwia sie troszke mniej kupek niz zwykle.Co zrobic
Dzień dobry!
Rozumiem, że zauważyłeś zmiany w jego zachowaniu, takie jak mniej jedzenie i zwiększoną aktywność oraz niszczenie mebli i innych przedmiotów w mieszkaniu. To mogą być oznaki niepokoju, bólu lub choroby, dlatego zalecam jak najszybszą wizytę u weterynarza, aby ocenić stan zdrowia Twojego królika.
Niedobór jedzenia może być oznaką problemów zdrowotnych, takich jak choroby jamy ustnej, choroby żołądka lub problemy z zębami. Jeśli królik ma trudności z jedzeniem, może to wpłynąć na jego zdrowie i stan emocjonalny. Niszczenie mebli i innych przedmiotów w mieszkaniu może wynikać z nudy lub stresu. Króliki to zwierzęta socjalne, które potrzebują dużo uwagi i interakcji z właścicielem.
Możesz również zwrócić uwagę na dietę Twojego królika. Upewnij się, że podajesz mu odpowiednie jedzenie, takie jak siano, świeże warzywa i owoce, oraz pełnowartościowe karmy dla królików.
W każdym przypadku, zalecam skonsultowanie się z weterynarzem w celu oceny stanu zdrowia królika i ewentualnego wdrożenia odpowiedniego leczenia, a także udzielania mu większej uwagi i interakcji w celu zapewnienia mu odpowiedniej opieki i zapobiegania nudzie.😎
dzień dobry. mój 18 miesięczny królik ma po prawej stronie pyszczka taką małą krostkę, a on był pozornie zdrowy. jak należy zareagować gdy takie coś wyskoczy?
Dzień dobry!
Jeśli u Twojego królika pojawiła się mała krostka po prawej stronie pyszczka, warto obserwować ją uważnie. Może to być skórny defekt, który nie jest groźny dla zdrowia królika, ale może również być objawem poważniejszego problemu zdrowotnego.
Możliwe przyczyny pojawienia się krostki na pyszczku królika to np. infekcje skórne, pasożyty, urazy, choroby zębów lub wady anatomiczne. Może to być także objaw choroby ogólnoustrojowej, takiej jak np. choroba zakaźna lub nowotwór.
Jeśli krostka na pyszczku królika jest mała i nie wywołuje u niego innych objawów chorobowych, można ją obserwować przez kilka dni, aby upewnić się, że nie zwiększa się w rozmiarze ani nie zmienia koloru. Jeśli jednak krostka się powiększa lub królik wykazuje jakiekolwiek inne objawy chorobowe (np. brak apetytu, osłabienie, zmiana zachowania), należy skontaktować się z weterynarzem.
W przypadku jakiejkolwiek niepewności lub podejrzenia choroby warto skonsultować się z weterynarzem, który będzie w stanie dokładnie zbadać królika i zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne.❤️
Mój mały królik ma słaby apetyt i stwardniały brzuszek jest lekko osowiały co może być przyczyną
Twój królik może mieć problemy zdrowotne, takie jak zatkanie jelit, zapalenie jelit, ból, problemy z zębami lub inne schorzenia. Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w królikach. Weterynarz przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci leczenie. Upewnij się, że królik ma dostęp do świeżej wody i zdrowej diety bogatej w błonnik.
Dzień dobry. Dzisiaj zauważyliśmy, że nasz króliczek gdy sobie leży kreci główką w prawo i w lewo i w tym momencie oczka mu uciekają. Co to może być?
Dzień dobry. Od wczoraj moj królik nie chce jeść. Siedzi w rogu klatki i nie chce wyjść. Nie reaguje na moj dotyk, a zawsze raczej nie była zadowolona jak ja dotykałam i odskakiwała. Slysze ze przy oddechu, ze coś jej cichutko świszczy. Ma zimne uszka. Proszę mi pomoc i mojej Zosi. Zosia ma dwa lata. Mieszkamy za granica a jest okres świąteczny i nie wiem czy znajdę jakiegoś otwartego weterynarza.
Witam Pani Moniko,
Najlepszym rozwiązaniem i najkorzystniejszym dla zdrowia Zosi będzie udanie się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Brak apetytu, zimne uszy i osowiałość może wskazywać na poważną chorobę. 🙂
Witam.. Dziś zauważyłam u swojego krolisia problem z jedziesz ogólny brak apetytu siedzi w koncie i jest cały rozgrzany , czy to może być u niego gorączka? Proszę o pomoc .
Pani Joanno,
Oznaka braku apetytu u królika, jest wskazówką, że coś mu dolega. Być może jest na coś chory lub boli go. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza weterynarii, aby on zadbał o zdrowie królika, by ten czuł się dobrze 😀
Dzień dobry zauważyłem że moj króliczek „tosia” gdy chodzi zaczęła wydawać dźwięk przypominający jakieś charczenie,stękanie bądź mruczenie ciężko to opisać . Apetyt na jak zawsze kupki to samo . Jeszcze zauważyłem zmianę że ciągle za mną chodzi gdzie wcześniej tego nie robiła . Królik ma 3 miesiące
Dzień dobry!
Opisane przez Ciebie objawy u Twojego króliczka mogą być oznaką różnych stanów, od normalnych zachowań po potencjalne problemy zdrowotne. Charczenie, stękanie lub mruczenie mogą być sposobem komunikacji króliczków, ale czasami mogą również wskazywać na dyskomfort lub ból.
Oto kilka możliwych przyczyn takiego zachowania:
– Komunikacja – Króliki wydają różne dźwięki, aby komunikować się z innymi królikami lub z ludźmi. Stękanie może być wyrazem zainteresowania lub ekscytacji, na przykład gdy oczekują jedzenia.
– Territorialność – Młode króliki mogą zaczynać wykazywać zachowania terytorialne, w tym śledzenie swojego opiekuna.
– Szukanie uwagi – Może się zdarzyć, że królik zaczyna szukać większej uwagi i towarzystwa, szczególnie jeśli jest to jedyny królik w domu.
– Dyskomfort lub ból – Jeśli dźwięki przypominają charczenie, może to być objaw problemów z drogami oddechowymi. W takim przypadku warto skonsultować się z weterynarzem.
– Zmiany w zachowaniu – Nagła zmiana w zachowaniu, jak ciągłe podążanie za Tobą, może być wyrazem lęku lub niepokoju, ale też może oznaczać, że królik po prostu bardziej się do Ciebie przywiązał.
Ponieważ króliki są bardzo delikatnymi zwierzętami i ich stan zdrowia może się szybko zmieniać, zawsze zaleca się konsultację z weterynarzem, szczególnie jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu lub stanie zdrowia Twojego króliczka. Weterynarz specjalizujący się w opiece nad królikami będzie w stanie najlepiej ocenić stan zdrowia „Tosi” i zalecić odpowiednie działania.😃
Czy zmiana otoczenia może powodować u królika takie zachowanie jak brak apetytu, siedzenie tylko w jednym miejscu mamy go od wczoraj ma około roku i jak się dopiero dowiedziałam od poprzedniego właściciela nie dawno urodziła martwe dwa króliczki. Niestety nie mogę z nim dziś jechać do weterynarza bo jest już zamknięte. Czy mam się czym martwić czy to jest normalne zachowanie u zwierzaka .
Pozdrawiam
Tak, zmiana otoczenia może wpływać na zachowanie królika, takie jak brak apetytu czy ograniczona aktywność. Stres związany z przeprowadzką i niedawne doświadczenie porodu martwych młodych mogą dodatkowo obciążać zwierzę. Warto jednak obserwować królika, a jeśli stan się nie poprawi, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Na razie postaraj się zapewnić mu spokojne, ciche miejsce i dostęp do świeżej wody oraz ulubionego jedzenia.
Mój królik ma ropę i kicha,co robić?!
Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, on pomoże! A tutaj podsyłam link do naszego artykułu o królik, który kicha https://zooart.com.pl/blog/krolik-kicha-jak-powinienes-reagowac. Może ten artykuł również zdoła Pani pomóc! 🙂
Dzień dobry mam królika miniaturę z 4 miesiące i zauważyłam że jak biega to coraz częściej głowa trzaska ma ciepłe uszy
Ogólnie wszystko by było git gdyby nie to że w dzisiejszych czasach weterynarz skasuje cię za pupila więcej niż ty zostawisz u większości prywaciarzy dbając o swoje zdrowie a finał finału jest taki że i tak na każdego przyjdzie pora…pozdro
dzień dobry mam problem bo mój królik ostatnio często nic nie robi tylko leży, ma zimne uszy i nic nie je, mam go dopiero od paru miesięcy i tak to nie za bardzo do mnie podchodził a teraz nagle podchodzi, bardzo martwię się o niego proszę pomóżcie
Dzień dobry,
Brak apetytu i zimne uszy mogą być objawem choroby. W takiej sytuacji warto zabrać królika do lecznicy weterynaryjnej. Nie warto zwlekać, ponieważ takie objawy mogą być przyczyną poważniejszej choroby – równie dobrze może okazać się, że to nic poważnego. W każdym razie stan zdrowia królika musi skonsultować z lekarzem weterynarii.
My dzisiaj mieliśmy przykra sytuacje wstając rano królik leżał na boku nieruchomo gdy go dotykaliśmy drgal nogą , łapami , ale nie potrafił wstać podnieśliśmy go sami i zauważyliśmy że jego głową jest w jedną stronę przechylona nie umiał jej poruszyć nawet tak jakby miał jakiś uraz szyjny , jeść też nie chciał , pić też nie chciał , i za godzinę już ani się nie chciał poruszyć smutna sytuacja wieczorem jeszcze biegał, jadł marchew nic mu nie było
Witam mam problem z królikiem od wczoraj coś jej się stało pod szyją takie jak by sobie wydrapała siersc lub nie wiem coś się jej stało i na tylnich łapkach ma jakieś rany. Apetyt ma i pije wodę
Dzień dobry. Strasznie boję się o mojego królika. Dziś otworzyłam klatkę aby mogła pobiegać ale, przez niecałe 40 minut siedziała w kącie. Poczekałam pare minut bo pomyślałam że to normalne. Gdy przyszłam nic się nie zmieniło. Siedziała tak samo jak przedtem, bardzo szybko porusza noskiem (nawet strasznie szybko), trzęsie się i cały czas patrzy w jeden punkt i jedyne jak się rusza to do kuwety i wraca spowrotem w te samo miejsce. Nie mam transportera i boję się że gdy wejdzie w karton to zacznie wyskakiwać i się bać. Czy może mi ktoś jakoś pomóc?? Proszę
Pani Magdo,
Przyśpieszony oddech, a także postawa ciała świadczą o stresie królika. Stres może być wywołany bodźcem, na przykład hałasem lub pojedynczym dźwiękiem, który królik może traktować, jako zagrożenie. Dlatego jest czujny, a zarazem przebywa w trwodze. W takim przypadku proszę spróbować uspokoić królika, delikatny i łagodny głos oraz głaskanie potrafią złagodzić strach. Jeżeli to nie przyniesie skutku, to lepiej jest nie zwlekać i udać się do lekarza weterynarii, gdyż stres może być spowodowany nie czynnikiem zewnętrznym, a wewnętrznym, najczęściej chorobą. Najczęstszą chorobą wśród królików jest niedrożność jelit, czyli tzw. zatkanie lub zator. Opisane przez Panią zachowanie może występować przy tym schorzeniu. O chorobie mogą świadczyć nietypowe bobki – np. występują w małej ilości, bądź są mniejsze niż zazwyczaj lub są obklejone śluzem. Nawet jeżeli bobki wyglądają normalnie, to proszę udać się do lekarza weterynarii, gdyż niedrożność jelit jest bardzo groźna i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Witam mam problem z królikiem niewiem co mu jest zaczęło się dziś rano niemialem czasu więc królik cały dzień był w klatce ale zaniepokoiło mnie to że leży w rogu gdzie zawsze leżał w swoim pudełeczku wypuściłem go on odrazu wskoczył na kanapę wywalił nogi i leżał zdziwiło mnie to bo zawsze biegał i lubił się głaskać gdy do niego podszedłem ten uciekał w inny kont i dalej leżał wziolem jego przysmaki które uwielbiał ale nawet one nie pomogły nie ruszył ich dałem mu świeżej wody też nic i leży tak ciągle w kącie boję się co mu może być proszę o pomoc
Dzień dobry, dobrze, że jest Pan czujny i zwraca uwagę na każde nietypowe zachowanie królika. Takie zachowanie może świadczyć o chorobie. W tej sytuacji polecamy udać się do lekarza weterynarii.
Mój kròlik ma 10 lat jedny problem to brudna pupa gdy robi żadką kupę. Królik w klatce ma kuwetę ale 24 godz. przebywa poza klatką. W nocy śpi razem z nami w sypialni gdzie ma pod 2 taboretami zrobione spanie. Bardzo lubi jeść pietruszkę,marchewkę , liście z kalarepy, orzeszki ziemne i gałązki z jabłoni. Bardzo lubi głaskanie i jak się mówi do niego nie lubi być brany na ręce – pozdrawiam
Dzień dobry pomocy co się dzieje z moim królikiem, mamy już go 5lat ale pare dni temu zobserwowalam u niego powiększone jedno jajeczko między nogami i ono się powoli powieksza. Ogólnie krolik żywy skacze bawi się nie ma problemu z jedzeniem ani załatwianiem,wszystko jest ok po za tym jajeczkiem ,które nie daje mi spokoju proszę powiedzcie co to ,co się dzieje. Pozdrawiam
Takie objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym lub nowotworze. Warto je skonsultować lekarzem weterynarii. W takich sytuacjach nie warto zwlekać tym bardziej, jeśli jądro stale się powiększa. Czas jest tu na wagę złota, liczy się każda godzina – działając natychmiast, jest Pani w stanie uratować życie pupilowi.
a czy jak królik kicha to trzeba iść od razu do veta czy dopiero jak się kichanie nasili?
współczuję temu królikowi
Dzień dobry czy niewie ktoś co to mogło być muj kruliki dziś rano był słaby o god 10 a o godz 14 już odeszedl a miałem go 2 lata i byłem do niego przywionzany może mi ktoś go powiedzieć
Panie Piotrze,
Czy królik posiadał jakieś objawy świadczące, że jest chory? Zauważył Pan coś? Zachowywał się jakoś inaczej może?