Chrapanie u psa – jakie są przyczyny chrapania psa?

Nocą wyjątkowo mocno zwracamy uwagę na głośny oddech naszego pupila. Jednak zwierzęta, których dotyczy ten problem, często zmagają się z różnymi trudnościami również za dnia, podczas normalnego funkcjonowania. Część psów pochrząkuje „od zawsze”, inne zaczynają dopiero w starszym wieku. Są również zwierzęta, u których tego typu problemy dają o sobie znać tylko w zmęczeniu lub podczas snu. Co może powodować chrapanie u psa i jak można pomóc zwierzęciu?

chrapanie u psa

Kiedy słyszymy chrapanie u psa?

Chrapanie, to odgłos, który towarzyszy oddychaniu. Powstaje, kiedy na terenie górnych dróg oddechowych istnieje przeszkoda, zaburzająca swobodny przepływ powietrza.

Które psy znajdują się w największej grupie ryzyka?

Najczęściej problem chrapania dotyczy ras brachycefalicznych. Są to psy, u których w wyniku selekcji hodowlanej doszło do charakterystycznego skrócenia i jednocześnie rozszerzenia twarzoczaszki. W wyniku zaburzenia proporcji, u tych ras dosyć często można spotkać się ze zmianami anatomicznymi nozdrzy, podniebienia, krtani, tchawicy, czy gardła, które odpowiadają za tzw. zespół oddechowy ras brachycefalicznych.

Dlaczego psy chrapią?

Dlaczego psy chrapią?

Przyczyn głośnego, chrapliwego oddechu, może być oczywiście wiele. Istotne jest określenie, na terenie którego odcinka układu oddechowego doszło do zaburzenia.

Jama nosowa

Wymienić tu można wrodzone zwężenie nozdrzy (wchodzące w skład zespołu oddechowego ras brachycefalicznych) lub też nabyte deformacje, spowodowane np. wypadkiem.

Chrapanie może być również słyszalne w przypadku, kiedy na terenie jam nosowych rozrasta się polip, guz nowotworowy, lub kiedy znajdują się tam skrzepy krwi, czy wysięk (np. zapalny lub wywołany alergią).

Podniebienie miękkie

Podniebienie miękkie z jednej strony łączy się z podniebieniem twardym, natomiast z drugiej, jest luźną strukturą, która spełnia ściśle określone funkcje. Kiedy jest ono wydłużone – stanowi przeszkodę dla prawidłowego i pełnego wdechu, a dodatkowo jest przyczyną rozwijania się obrzęku i związanego z nim stanu zapalnego całej okolicy.

Wydłużone podniebienie miękkie to zaburzenie, które podobnie jak zwężenie nozdrzy wchodzi w skład zespołu oddechowego ras brachycefalicznych.

chrapanie u psa

Krtań i tchawica

Problemy z krtanią mogą wystąpić jako konsekwencja nieleczonych innych zaburzeń. U psa, który ma problemy z oddychaniem, wraz z każdym trudnym wdechem wytwarza się podciśnienie. Z czasem może ono doprowadzić do wywinięcia się kieszonek krtaniowych. Oczywiście stanowi to kolejne utrudnienie oddechu i znacznie pogarsza kondycję psa.

Z kolei w przypadku tchawicy, zdarza się, że jest ona niewłaściwie ukształtowana już u najmłodszych zwierząt. W innych przypadkach jej kształt zmienia się wraz z wiekiem psa, a pogłębiające się zapadanie narządu prowadzi do coraz większych kłopotów oddechowych.

Powyższe problemy dotyczy w dużej mierze psów ras brachycefalicznych. Nie są to jednak jedyne jednostki chorobowe, z którymi można spotkać się na terenie krtani i tchawicy.

W zasadzie u wszystkich ras może dochodzić do zapaleń tej okolicy. Przyczyną mogą być m.in. infekcje bakteryjne lub wirusowe. W tym przypadku szybko podjęta diagnostyka jest kluczowa, by choroba nie rozprzestrzeniła się na teren dolnych dróg oddechowych.

Sytuacjami nagłymi, z jakimi można się spotkać, są przypadki uwięźnięcia ciała obcego na terenie górnych dróg oddechowych. Chrapliwy oddech w tych przypadkach pojawia się gwałtownie, najczęściej podczas posiłku lub zabawy.

Z kolei jeżeli proces narasta powoli i stopniowo, bardziej prawdopodobny będzie np. rozrost nowotworowy tej okolicy.

Gardło

Tu znów rasy brachycefaliczne mogą mieć największe problemy. Występowanie dodatkowych fałdów śluzówki zdecydowanie utrudnia przepływ powietrza. Jeżeli ten problem występuje wraz z innymi, charakterystycznymi dla rasy, oddech może być ciążki, a w trakcie snu chrapanie psa będzie wyjątkowo silnie zaznaczone.

Szorstki, chrapliwy oddech, może również wskazywać na problemy zapalne, czy rozrostowe gardła. W tym przypadku objawy będą dosyć szybko się pogłębiały.

Jakie objawy możemy zaobserwować? 

Dla wszystkich wymienionych jednostek chorobowych wiele objawów jest wspólnych. Dołączają się jednak również objawy towarzyszące, które niejednokrotnie stanowią ważny punkt w procesie diagnostycznym. Obraz choroby, badanie kliniczne, a często również badania dodatkowe, dają lekarzowi weterynarii informacje niezbędne, by właściwie rozpoznać chorobę i skutecznie pomóc zwierzakowi.

Wiele psów chrapie w nocy, jednak za dnia nie ma problemów oddechowych. Innym doskwierają one również na spacerach, a w szczególności zdarza się to w upalne, letnie dni. Czasem nawet niewielki wysiłek fizyczny może wywołać u psa chrapliwy oddech, charczenie, kaszel, a nawet duszność.

Dodatkowo chore psy mają pienisty wypływ z nosa i ślinią się. Skutkuje to częstszym przełykaniem. Nierzadko pies w takiej sytuacji wraz ze śliną, łyka również powietrze.

Chrapanie u psa - leczenie.

Pamiętajmy, że nawet nieznacznie zmniejszone światło dróg oddechowych w znaczącym stopniu wpływa na opór powietrza. Z tego też powodu chore psy mają spory problem z wdechem. Zdarza się, że zasysają go do tego stopnia, że aż zapadają im się boki klatki piersiowej. W takim stanie nie ma mowy o chęci psa do zabawy, czy nawet dłuższego spaceru.

W przypadkach zapalnych do objawów nietolerancji wysiłkowej może dołączyć się gorączka, kłopoty w przełykaniem, niechęć do jedzenia, kichanie, a nierzadko również kaszel, prowadzący nawet do odruchu wymiotnego. Na terenie nosa można natomiast usłyszeć przelewanie się wydzieliny zapalnej.

Kiedy z kolei dochodzi do rozrostów nowotworowych, ustawiczne drażnienie tkanek może prowadzić do uporczywego kaszlu lub kichania. Zdarza się, że z jednego otworu nosowego wypływa różnego rodzaju wydzielina, czasem nawet podbarwiona krwią.

Jak rozpoznać problem? Kiedy udać się do lekarza?

Każdy przypadek utrudnionego oddechu zwierzęcia, powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Nie ma tu znaczenia, czy problem trwa od niedawna, czy towarzyszy psiakowi od wieku szczenięcego.

Lekarz zbada zwierzę klinicznie, a w przypadkach wątpliwych zleci dodatkowe badania, których celem jest rozwianie wątpliwości i postawienie ostatecznej diagnozy.

Czasem będzie to wykonanie zdjęcia RTG, czy pobranie materiału do analizy, a czasem badanie endoskopowe. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach jest to jedyna droga, aby poznać przyczynę problemów psa.

Dlaczego pies chrapie w nocy?

Chrapanie u psa: leczenie – jak przebiega?

Bardzo różne są przyczyny występowania chrapania u psa. Leczenie w związku z tym również będzie bardzo indywidualne.

Jeżeli lekarz stwierdzi obecność ciała obcego na terenie dróg oddechowych, jest to oczywiście wskazanie do jego jak najszybszego usunięcia. Takie zabiegi najczęściej wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, a dalsze leczenie prowadzone jest już w domu przy pomocy środków podawanych doustnie.

W przypadku wystąpienia stanów zapalnych, postępowanie uzależnione jest od przyczyny schorzenia. Lekarz weterynarii po zbadaniu zwierzęcia, przepisuje środki iniekcyjne, doustne lub wziewne, których czas stosowania jest ściśle określony.

Inaczej jest w przypadku zespołu oddechowego ras brachycefalicznych. Tutaj konieczna jest pomoc chirurga, by skorygować wadliwie rozwinięte struktury.

Podobnie w przypadku rozrostów nowotworowych i polipów – postępowanie obejmuje leczenie onkologiczne, lub właśnie chirurgiczne.

Czy istnieją domowe sposoby pomocy?

Pies, który chrapie, bez wątpienia potrzebuje pomocy. Poza ścisłym stosowaniem się do zaleceń lekarskich w kwestii podawania leków warto również pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią czworonogowi codzienne funkcjonowanie.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią temperaturę i wentylację w pomieszczeniach, w których przebywa pies. Jest to szczególnie istotne w czasie upalnych dni.

Chorych zwierząt nie należy nakłaniać do intensywnej zabawy, a spacery muszą być dostosowane długością i poziomem intensywności, do stopnia zaawansowania choroby pupila. Warto pamiętać, że nawet wejście po schodach może być wyzwaniem dla psa z dusznością.

Koniecznie należy również dbać o higienę okolicy nosa oraz o jego drożność. Lekkie posiłki i utrzymanie właściwej sylwetki również przyczynią się do poprawy komfortu psa – w tym może pomóc olejek konopny (CBD) dla psów.

Co powoduje chrapanie psa?

Pies chrapie w nocy i zaburza sen innym domownikom? To nie wszystko, pamiętaj, że przede wszystkim zwierzak ma kłopoty oddechowe, które zdecydowanie wpływają na jego kondycję i samopoczucie.

Chrapanie może występować również podczas codziennych aktywności psa. Warto zwrócić na nie uwagę i skonsultować problem w gabinecie weterynaryjnym. Zwierzak nie zawsze będzie się skarżył. Wiele psów próbuje podejmować aktywności pomimo związanymi z tym trudnościami. Zauważymy jednak zdecydowaną poprawę, kiedy po zakończonym leczeniu pies odetchnie spokojnie i głęboko.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.