Co je glonojad? Jak karmić glonojada? Pytania i odpowiedzi

Glonojad to tylko potoczne określenie na zbrojnika – istnieje wiele jego gatunków, najpopularniejszy jest jednak zbrojnik pospolity i to właśnie z nim spotkasz się najczęściej. Są cenione przez akwarystów – także tych początkujących – bo są tanie, łatwo dostępne, a przy tym stosunkowo nietrudne w hodowli. Dlatego może sobie z nimi dać radę nawet osoba, która dopiero zaczyna interesować się akwarystyką. Mimo stosunkowo niewielkich wymagań i tak potrzebują odpowiedniej opieki, zapewnienia właściwych warunków i pożywienia. Czym odżywiają się glonojady? Ile żyją? Jak często je karmić? Przekonaj się!

co jedzą glonojady

Na czym opiera się dieta glonojadów?

Potoczna nazwa tych rybek jest bardzo myląca. Glonojad, wbrew obiegowej opinii, nie odżywia się bowiem glonami – zgodnie z przeprowadzonymi na ten temat badaniami, po glony chętniej i częściej sięga mały glonojad. Im starszy, tym bardziej odchodzi od glonów na rzecz innego pożywienia. Jakiego?

Wbrew pozorom nie wszystkie ryby glonojady żywią się wyłącznie roślinami. Dużo zależy od konkretnego gatunku – zbrojnik pospolity, poza roślinami w naturze odżywia się też larwami i owadami, dlatego jest stworzeniem wszystkożernym. Nadal jednak w jego diecie powinny dominować rośliny, które mają ogromne znaczenie dla glonojadów.

W codziennej diecie warto stosować specjalistyczne pokarmy dla glonojada, stworzone z myślą o glonojadach – ważny jest dodatek spiruliny. Glonojad to specyficzne stworzenie, dlatego najchętniej sięgnie po pokarm podany w formie tonących tabletek lub specjalnych płatków.

ryby glonojady

Dietę tę uzupełniaj warzywami. Zbrojnik nie pogardzi dynią, brokułem, siekaną sałatą, groszkiem, kabaczkiem, cukinią czy kalafiorem.

Skoro to stworzenie wszystkożerne, raz na jakiś czas – raz na tydzień lub dwa będzie optymalnym czasem – podawaj mu też pokarm zwierzęcy. Dobrze sprawdzi się kryl, plankton, mrożony wodzień lub nawet żywa ochotka.

Glonojad a pokarm dla rybek akwariowych

Glonojady nie pogardzą też pokarmem dla rybek akwariowych – nawet jeśli nie jest to pokarm przeznaczony dla nich, tylko dla innych gatunków rybek. Sięgną po to, czego nie zjadły inne ryby – pozbędą się w ten sposób resztek, które opadły na dno.

Najlepiej jednak za podstawę wyżywienia uznawać pokarmy, które zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach glonojadów i rybek o zbliżonym sposobie odżywiania. Dobrym przykładem będzie tutaj Tropoical Mini Algae Wafers marki Hikari, lub produkty marki Tetra: Rubin Flakes, Malawi Granules, Cichild Sticks, Min Pro Crisp i inne. 

Pamiętaj, że z czasem duży glonojad może zrobić się wybredny i leniwy – będzie jadł tylko to, co łatwo dostępne i nie wymaga od niego wiele wysiłku.

Jak często karmić glonojada?

Karmienie glonojadów nie jest problematyczne. Raz dziennie wystarczy podać im tabletkę lub pokarm w płatkach. Dietę uzupełniaj pokarmem świeżym – warzywa możesz podawać codziennie, ale dostosuj ich porcje do liczby glonojadów w akwarium.

Co kilka-kilkanaście dni podawaj pokarm pochodzenia zwierzęcego. Tutaj zależy już od konkretnego gatunku zbrojnika – niektórym glonojadom wystarczy białko zwierzęce raz na tydzień lub rzadziej, inne muszą je dostawać częściej – na przykład co drugi dzień. Jeśli nie masz pewności, jakie wymagania dietetyczne ma Twój glonojad, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, najlepiej takim, który specjalizuje się w rybkach akwariowych lub z bardziej doświadczonym akwarystą.

Ile żyją glonojady?

To, ile żyje glonojad, dużo zależy od określonego gatunku tej ryby. Zbrojnik lamparci jest w stanie osiągnąć do pięćdziesięciu centymetrów wielkości i żyje około dwudziestu lat. Mniejsze zbrojniki żyją średnio od dziesięciu do dwunastu lat. Po rozmiarach można określić konkretny gatunek zbrojnika i na tej podstawie ustalić przewidywaną długość jego życia.

Wszystko to pod warunkiem, że mają zapewnione odpowiednie warunki życia w akwarium, które umożliwiają im prawidłowy rozwój, a ich dieta jest dobrze zbilansowana i dostarcza im wszystkiego, czego zbrojniki potrzebują do życia. Długość życia jest też osobniczo zmienna – wiele też zależy od genetyki i odporności danego osobnika, dlatego dwa zbrojniki tego samego gatunku mogą mieć różną długość życia.

co jedzą glonojady

Rozmnażanie glonojadów

Jak często rozmnażają się glonojady? Bardzo trudno jest precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie – niektóre gatunki zbrojników w warunkach, które panują w akwarium, nie rozmnożą się w ogóle lub będzie to proces niezwykle złożony i skomplikowany. Wszystko dlatego, że akwarium nie jest ich środowiskiem naturalnym.

Jednak zbrojniki pospolite rozmnożyć jest dość łatwo. Zdarza się, że cały proces zachodzi bez wiedzy i specjalnych starań hodowcy. Najlepiej jest jednak umieścić zbrojniki w osobnym akwarium na ten czas – samca i dwie lub trzy samice. Wtedy będą miały najbardziej komfortowe warunki do rozmnażania, a samica będzie mogła spokojnie złożyć ikrę w dogodnym dla siebie miejscu. W naturze glonojady rozmnażają się najczęściej zimą, dlatego można w akwarium nieco obniżyć temperaturę wody, by zainicjować ten proces.

Żywienie glonojadów – podsumowanie

Co jedzą glonojady? Wbrew pozorom nie są to glony. Po te najczęściej sięgają glonojady młode, z wiekiem robią się one coraz bardziej leniwe i wybredne, dlatego zaczynają uważać glony za pożywienie problematyczne. Prawidłową nazwą glonojada jest zbrojnik – występuje on w pod postacią wielu gatunków. Możesz spotkać się ze zbrojnikiem niebieskim, zbrojnikiem lamaprcim czy zbrojnikiem pospolitym – te ostatnie są najczęściej spotykane w akwariach.

glonojad

Zbrojniki są w stanie, w zależności od swojego gatunku, żyć nawet do dwudziestu lat. Ogólnie przyjmuje się, że im zbrojnik większy, tym dłużej żyje. Wszystko zależy jednak od genetycznych uwarunkowań, a także warunków środowiskowych, które stworzysz im w obrębie akwarium. Na szczęście też nie są to szczególnie problematyczne rybki, dlatego nawet osoba początkująca jest w stanie się nimi dobrze zająć.

Glonojad to potoczna i dość myląca nazwa – bardziej od glonów, szczególnie w dorosłości preferują one inne rośliny. Do akwarium możesz podawać im sałatę, ogórka, dynię, kalafiora, brokuły, paprykę i wiele innych warzyw.

Choć pokarm pochodzenia roślinnego jest bardzo ważny dla zbrojników, to jednak większość z nich – w tym najpopularniejszy zbrojnik pospolity – to zwierzęta wszystkożerne, dlatego duże znaczenie ma dla nich też pokarm pochodzenia zwierzęcego, który warto im podawać co jakiś czas.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.