Kot Savannah – czym wyróżnia się ten krewny serwala? Poznaj go bliżej!

Gdy obserwujesz swojego domowego kota, masz wrażenie, że w tej mruczącej, futrzanej kulce drzemie naprawdę dzikie zwierzę? Tak w istocie jest – możesz to zaobserwować w wielu momentach życia kota. Najczęściej podczas zabawy w polowanie – wtedy w kotach budzi się prawdziwy duch drapieżcy. Są jednak takie rasy, które mają więcej wspólnego z dzikimi zwierzętami – jedną z nich jest savannah. Ta rasa kota powstała w końcu dzięki skrzyżowaniu kota domowego z dzikim afrykańskim serwalem. Ten kot niewątpliwie robi wrażenie. Jaki jest? Jak wygląda? Jak się nim odpowiednio zająć i z kim będzie szczęśliwy? Dowiedz się tego!

Kot savannah - jaki jest?

Kot savannah – historia niesamowitej kociej hybrydy

Kot savannah to młoda rasa – historia rozpoczyna się bowiem w 1986 roku. Powstała ze skrzyżowania kota domowego wraz z dzikim serwalem afrykańskim. Z tego powodu czasami w stosunku do tych kotów nazywa się też innej nazwy – serwal domowy.

Ta kocia hybryda po raz pierwszy przyszła na świat w hodowli kotów bengalskich Judy Frank. Ze skojarzenia serwala afrykańskiego z kotką syjamską o umaszczeniu seal point. Kotka, która przyszła wtedy na świat okazała się płodna – co wśród hybryd nie jest zwyczajną sytuacją. Została ona zakupiona przez kolejną hodowczynię – Suzi Wood. Ona nadała zwierzęciu imię Savannah. Kotka odziedziczyła cechy po obu swoich rodzicach – od matki wzięła umaszczenie swojego futerka, a od ojca charakterystyczne dla serwali cętki.

koty savannah

Od tego imienia w końcu wzięła się nazwa całej rasy. Na tym jednak się nie skończyło – hodowla postępowała dalej. Głównym założeniem było stworzenie kota, który wyglądem będzie przypominał serwala afrykańskiego, ale charakter będzie miał kota domowego. 

Ze skojarzenia Savannah z kotem domowym urodziło się kolejne pokolenie kotów tej rasy – F2. Jedna z kotek z tego miotu po raz kolejny została skojarzona z kotem domowym, tym razem przez Patricka Kelly’ego, by mogło narodzić się pokolenie F3.

Na większą skalę hodowlę kotów tej rasy rozpoczęto jednak w latach 90. XX wieku. Obecnie za osobę odpowiedzialną za proces stabilizacji rasy uważa się Joyce Sroufe. To dzięki jej pracom hodowlanym udało się doprowadzić do sytuacji, w której na świat zaczęły przychodzić płodne kocury – wcześniej płodne okazywały się tylko kotki.

Po raz pierwszy szerszej publiczności rasa ta została zaprezentowana dopiero w 1997 roku. Miało to miejsce na wystawie w Nowym Jorku. 

Koty savannah za odrębną rasę zostały jednak uznane stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku. Uznały ją dwie kocie organizacje – TICA oraz REFR, czyli organizacja amerykańska. Do tej pory koty nie cieszą się jeszcze zbyt dużą popularnością, ale zainteresowanie nimi wzrasta – zwłaszcza w USA oraz Japonii. Także w Europie można się już z nimi spotkać.

Hodowla kotów tej rasy jest stosunkowo trudna – zwłaszcza jeśli hodowca pragnie celować w koty niższej generacji – im niżej, tym bowiem większe spokrewnienie z serwalem afrykańskim. A same serwale bardzo rzadko rozmnażają się z kotami domowymi. Ten proces na ogół przeprowadza się więc z serwalami, które były już wychowywane z kotami domowymi lub przynajmniej spędziły wśród nich trochę czasu.

Savannah w Polsce

Koty tej rasy nie są w Polsce zbyt znane, co przekłada się na ich stosunkowo niewielką popularność. Nadal jednak można znaleźć w kraju kilka hodowli. Jednak wyspecjalizowane są one w hodowli generacji F5 lub wyższych. Jeśli ktoś byłby zainteresowany savannah niższej generacji, konieczne byłoby w tym przypadku sprowadzenie takiego kota spoza terytorium Polski.

Jak wygląda kot savannah?

Jak wygląda kot savannah? Wielkość tego kota jest pierwszym, co rzuca się w oczy. Choć zależy ona od pokolenia kotów – im bliżej savannah spokrewniony jest z serwalem afrykańskim, tym jest większy. Dlatego jest tutaj spora rozpiętość wagi od sześciu do nawet dwunastu kilogramów. Kotki są też dużo mniejsze od kocurów.

To koty drobne, lecz mocne. Mogą wydawać się zwiewne i delikatne, ale po serwalu odziedziczyły mocną muskulaturę i silną postawę. Uszy są wysoko osadzone i duże, w charakterystyczny sposób zaokrąglone na końcach. Może na ich tyłach występować znaczenie ocelli, ale jest ono w różnym stopniu widoczne, w zależności od umaszczenia kota oraz jego generacji.

Sierść ma średnią długość. Podszerstek jest miękki i delikatny, za to włosy okrywowe są sztywne i grube. Sierść nie należy do gęstych i mocno przylega do ciała.

Dopuszczalna jest maść czarna, czarna z nieco szarawym odcieniem, brązowa tabby i srebrna tabby. Przez podobieństwo do serwala afrykańskiego, występują też cętki. Są różnej wielkości – najdrobniejsze znajdziesz na głowie kota – i mogą wystąpić w barwie czarnej lub brązowej. Ważne są też pręgi, które występują od tyłu głowy po barki. Dopuszczalną przez wzorzec maścią jest też jednolita czarna, bez żadnych plamek ani pręg.

Kot rasy savannah ma oczy, które kształtem przypominają migdały i są średniej wielkości. W ich kącikach występują charakterystyczne dla serwali i gepardów czarne cętki, zwane też łzami. Oczy występują w barwie niebieskiej, złocistej, brązowej i zielonkawej. Im bardziej żywy jest kolor oczu, tym bardziej cenione są one przez hodowców. 

savannah koty

Zdrowie savannah

Dziki przodek sprawił, że savannah to rasa wyjątkowo zdrowa i odporna. Jednak hodowcy nie są wolni od problemów. Najpoważniejsze z nich dotyczą rozmnażania savannah oraz kwestii związanych z donoszeniem ciąży. Im niższe pokolenie, tym jest to trudniejsze.

Serwale afrykańskie trudno jest skojarzyć z kotem domowym, w naturze te dwa gatunki się ze sobą nie rozmnażają. Inny jest też ich cykl ciąży – w przypadku kotów domowych trwa on sześćdziesiąt pięć dni, a w przypadku serwali siedemdziesiąt pięć. Różnica widoczna jest też w budowie chromosomów, co nie pozostaje bez wpływu na ciążę.

Takie mioty są bardzo małe, kotka może mieć trudności z donoszeniem ciąży i, niestety, zdarza się, że kociaki rodzą się martwe.

Kot savannah narażony jest też na kardiomiopatię przerostową, która jest częstą przypadłością wśród kotów rasowych.

Jak pielęgnować kota tej rasy?

Pielęgnacja kotów tej rasy nie jest bardzo trudna. W zupełności wystarczy, że wyczeszesz kota raz w tygodniu. Najlepsza do tego będzie miękka szczotka dla kota. W okresie linienia jednak należy robić to częściej – wtedy pomożesz kotu wymienić sierść i zadbasz o jej kondycję.

Poza tym regularnie kontroluj uszy, oczy i pazury – w razie potrzeby będziesz musiał dokonać tam odpowiednich zabiegów higienicznych. Pazury trzeba skracać nożyczkami dla kota, a uszy i okolice oczu regularnie czyścić.

Zwierzak ten ma wyższe niż inne koty zapotrzebowanie na taurynę, co musi zostać uwzględnione w jego jadłospisie. Wymaga dobrej jakości karmy mięsnej, która dostarczy mu dużo energii – najlepsza będzie wysokomięsna karma bezzbożowa. Możesz też żywić go zgodnie z założeniami diety BARF, ale to wymaga wiedzy na temat żywienia i odpowiedniego dobierania składników. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić i jakie są założenia diety BARF, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj także: BARF dla kota: dieta, karma, przygotowanie. Poradnik

Kot rasy savannah – charakter, usposobienie, temperament

Jakie są savannah? Koty te mają ogromny temperament, który sprawia, że nie są typowymi, leniwymi kanapowcami. Uwielbiają się bawić, skakać i potrzebują naprawdę sporo aktywności fizycznej. Będą się bawić nawet w wodzie, można je również nauczyć wychodzenia na spacer na smyczy dla kota, by zapewnić im ruch i rozrywkę.

Są w nich silnie obecne cechy dzikich przodków, dlatego te koty są żądne przygód. Jeśli nie dostaną tego, czego chcą od właścicieli i nie poczują, że mają dość uwagi i rozrywki, same zaczną sobie organizować czas, przez co mogą zacząć niszczyć mieszkanie. Jest ogromnie skoczny, co często i chętnie wykorzystuje.

Savannah to rasa dużo bardziej społeczna niż typowy domowy kot. Bardzo silnie przywiązuje się do swojego opiekuna, wędruje za nim po całym domu i towarzyszy mu przy wszystkich zajęciach. Najchętniej spędzałby z nim cały swój czas – ale musi to robić w sposób bardzo aktywny. Niezwykle źle znosi rozstania – ten kot wyznaje zasadę jednego opiekuna na całe życie, źle znosi również przeprowadzki.

Jest bardzo inteligentny, co czyni z niego prawdziwego mistrza ucieczek i otwierania wszelkich drzwi, także tych od lodówki czy szafek, dlatego trzeba je zabezpieczać jak przed małym dzieckiem. Gdy jest radosny, bardzo wysoko skacze – nawet na dwa i pół metra oraz bardzo szybko biega.

Ma też wiele cech, które z reguły kojarzone są z psami – możesz go nauczyć aportowania, chodzenia na smyczy czy zabawy w wodzie. Będzie też czekał pod drzwiami na powrót swoich ludzi i okazywał swoją tęsknotę i radość z powrotu.

Z kim kot savannah będzie najszczęśliwszy?

W jakim domu odnajdzie się savannah? Kot ten zdecydowanie nie jest dla każdego. Jest ekstrawertyczny i choć potrafi dogadywać się z domownikami, a nawet z innymi kotami oraz psami – wymaga bardzo silnej socjalizacji już od małego. Im niższa generacja, tym bardziej dziki charakter, dlatego ta potrzeba jest większa.

To nie jest maskotka i zdecydowanie nie nadaje się dla osób niedoświadczonych, takich, które nie mają czasu, by odpowiednio zająć się kotem ani do domów, w którym są małe dzieci.

Jeśli chcesz, by savannah żył w przyjaźni z innymi zwierzakami, najlepiej, gdy przebywa w ich otoczeniu już od małego, wtedy się przyzwyczai i przywiąże do swoich zwierzęcych towarzyszy.

Nie decyduj się też na niego, jeśli Twój tryb życia wymusza częste przeprowadzki – savannah bardzo źle znosi takie sytuacje, ani jeśli lubisz spędzać leniwie czas i szukasz spokojnego kanapowca.

kot rasy savannah

Kot savannah – podsumowanie

Kot savannah to hybryda kota domowego z serwalem afrykańskim. Spotkać się możesz z określaniem rasy po generacjach. I tak generacja F1 będzie oznaczała po prostu w połowie kota, w połowie serwala, generacja F2 to dzieci tej hybrydy skrzyżowanej z kotem domowym, F3 to następne pokolenie wynikłe z krzyżowania kolejnego pokolenia z kotem domowym i tak dalej. Dlatego im niższa generacja, tym więcej cech serwala występuje.

Rozmnażanie savannah jest bardzo trudne, co sprawia, że są to koty unikatowe, bo na całym świecie jest jedynie kilkadziesiąt hodowli, które się tym zajmują. Savannah zachwycają swoim egzotycznym wyglądem i ogromnym temperamentem. Wymagają ścisłej socjalizacji, nie nadają się też do domów, w których mieszkają małe dzieci.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.