Gołębie to ptaki tak pospolite, że spora ilość osób przechodzi obok nich obojętnie. Hodowcy jednak, którzy zajmują się tym gatunkiem z wielkiej pasji, wiedzą, że gołębie potrafią przynieść sporo radości i dumy. Wyhodowanie gołębia wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i poznania tajników hodowli, która wcale nie jest taka oczywista. Jednym z najczęstszych pytań dotyczy tego, co jedzą gołębie. Czy odpowiednio dobrany pokarm ma dla nich znaczenie i jeśli tak to, co powinno się w nim znaleźć?
Wbrew pozorom karmienie gołębi wymaga dobrego przygotowania i poznania tematu. Jak wiadomo, ptaki te żyją na wolności i w takich warunkach zazwyczaj same potrafią zadbać o swój pokarm. W przypadku ptaków hodowlanych jednak odpowiedzialność za ich dietę spoczywa na hodowcy, który musi skomponować dla nich pełnowartościowy posiłek bogaty we wszystkie niezbędne witaminy i minerały.
Co składa się na taki posiłek? Przede wszystkim ziarna zbóż i roślin strączkowych, w których nie brakuje odpowiedniej porcji białka i węglowodanów.


Karmienie młodych gołębi – co powinieneś wiedzieć?
Tak jak u każdego gatunku, dieta młodych i starszych osobników różni się i zmienia wraz z wiekiem gołębi. U młódek, czyli małych gołębi liczy się przede wszystkim pokarm, który pozytywnie wpłynie na rozwój małego ptaka. Jest to więc szczególnie ważny czas w życiu gołębia, na który powinieneś zwrócić sporą uwagę.
Co jedzą młode gołębie?
Zaniedbanie diety młodego gołębia może skutkować osłabieniem organizmu i niepoprawnym rozwojem ptaka. Co jedzą małe gołębie? Na pierwszy rzut oka, młode gołębie jedzą to same co ich starsi koledzy: ziarna. Duże znaczenie ma jednak to, jakiego rodzaju ziarna podajesz młodemu gołębiowi i z jakiego źródła one pochodzą.
Najlepiej sprawdzą się ziarna, które bogate są w białko, tłuszcz i minerały, czyli najważniejsze budulce organizmu. Młode gołębie potrzebują tłuszczu i węglowodanów do wyprodukowania energii, a białka do zbudowania wszystkich tkanek i mięśni. Dlatego też doskonale sprawdzą się u nich takie ziarna jak słonecznik, kukurydza, groch, czy peluszka.
Na początku, kiedy osobniki są jeszcze bardzo młode lub kiedy dopiero co zostały zabrane od mamy, dobrze jest podawać gołębiom drobne ziarna, które mogą bez problemu przełknąć. Ziarna grochu czy kukurydzy można więc zmiażdżyć i podać w pokruszonej formie. Karmienie młodych gołębi powinno odbywać się raz lub dwa razy dziennie, w zależności od ich aktywności w danym okresie w roku.

Czym karmić gołębie zimą?
Właśnie te różne okresy w roku mają również wpływ na to, w jaki sposób należy komponować dietę gołębi. Na zimę, kiedy gołębie wykazują mniejszą aktywność, podaje się im nieco odmienną mieszankę ziaren, niż w okresie wiosennym, kiedy to szykują się do łączenia w pary i wykazują większą aktywność.
Zimą należy więc kontrolować ilość i jakość podawanej mieszanki ziaren. Najlepiej utworzyć zbilansowaną dietę, w której nie brakuje żadnego ze składników. Dobrze sprawdzą się mieszanki, w których nie brakuje kukurydzy, jako źródła węglowodanów, sorgo jako źródło białka, oraz ziarna oleiste, bogate w tłuszcz, jak na przykład ziarna słonecznika. Do mieszanki warto również dodać porcję jęczmienia owsa. Nie należy przesadzać z żadnym z tych ziaren, tak aby nie zaburzyć zrównoważonej zimowej diety gołębi.

Karmienie gołębi na wiosnę
Czym karmić gołębie na wiosnę? Możesz zaserwować im tę samą mieszankę, w której jednak zwiększysz dawkę ziaren bogatych w białko. Na wiosnę gołębie potrzebują więcej energii i stają się bardziej aktywne, potrzebują więc zdrowego „paliwa” i budulca. Oprócz wyżej wymienionych ziaren warto stworzyć mieszankę również z prosa, konopi, pszenicy, rzepaku i wyki. Pszenica zawiera nie tylko cenne białko, ale także błonnik, witaminy z grupy B oraz fosfor, potas, magnez i żelazo.
Jęczmień z kolei dostarcza także odpowiedniej ilości kwasu siarki i cynku, a proso krzem, mangan, miedź i fluor. Wszystkie te pierwiastki i witaminy są niezbędne do zdrowego funkcjonowania hodowlanych gołębi. Pamiętaj, że nie mają one szansy znaleźć pokarmu na własną rękę, dlatego w pełni liczą na świadomość i dobry wybór swojego właściciela.

Czym karmić gołębie w okresie pierzenia?
Szczególnym okresem w życiu gołębia, w którym należy zwrócić uwagę na jego dietę jest czas pierzenia, czyli czas, w którym ptak odbudowuje swoją ochronną warstwę w postaci piór. Każdy hodowca wie, że w okresie pierzenia gołębie wyglądają na chorowite i podobnie jak fikcyjny feniks, odradzają się z powrotem, aby ponownie zachwycać zdrowym upierzeniem.
Dlatego też właśnie tym okresie istotne jest skoncentrowanie się na ziarnach bogatych w tłuszcz oraz w składnik budulcowy, czyli białko. Ziarna oleiste, jak konopie, słonecznik, czy rzepak są szczególnie zalecane do podawania w tym okresie. Oprócz nich warto dodać do mieszanki lub podawać gołębiom pojedynczo ziarna grochu oraz peluszki.

Mieszanki uzupełniające dietę gołębi
W czasie pierzenia warto także wzbogacić dietę gołębi o specjalnie opracowane suplementy, takie jak na przykład mieszanka Dolvit. W jej składzie znajdziesz specjalnie dopasowany kompleks witamin, mikroelementów i minerałów, a także składniki, które są niezbędne do odpowiedniej syntezy białka (aminokwas siarkowy Metionina). Tego typu produkty nie tylko gwarantują zdrowe i piękne upierzenia ale także znacznie skracają sam okres pierzenia, przyspieszając wzrost piór.
Istnieją także suplementy uzupełniające, które można podawać gołębiom w każdym okresie roku, jako dopełnienie do codziennej diety. Jest to jednak jedynie uzupełnienie, a nie zamiennik wyżej wymienionych składników, które powinny być podstawą zbilansowanego pokarmu.
Czym karmić gołębie? Przede wszystkim dobrze wyselekcjonowaną mieszanką ziaren, w których nie brakuje tłuszczu, węglowodanów i składnika budulcowego, czyli białka. Wbrew powszechnej opinii dokarmianie gołębi chlebem, czy innym pożywieniem może jedynie zaszkodzić, a nie pomóc, dlatego z pewnością trzeba unikać tego rodzaju produktów. Lepiej zamienić je na sprawdzone mieszanki uzupełniające, które zapewnią Twoim gołębiom odpowiednią dawkę witamin.
Przyniosłam miesiąc temu rannego gołębia miejskiego. Miał chorą lewą stronę. .Kulał , miał chore skrzydło i siedział na ziemi. Teraz podskakuje, złożył skrzydło , ale skrzydło chore jest trochę niżej.Gołąbek ożywił się , wpatruje w okno, ale nie lata. Jest na 5. piętrze i nie wiem , co dalej. Nie mogę otworzyć okna, a zrobi się ciepło i instynkt się odezwie.A na trawniku , w mieście, też niebezpiecznie.Mam kłopot. A może gołąb pokaże , co chce? Nigdy nie miałam gołębia i nie mam pojęcia. Proszę znawców o zdanie, co mam zrobić.
Pozdrawiam.
Witaj, Ja osobiście poprosiłabym o pomoc fundację Ekostraż z Wrocławia, Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt albo o pomoc na uczelni wyższej (wydział nauk o zwierzętach). Miesiąc czasu bez specjalistycznej pomocy to kiepsko. Daj znać co z gołąbkiem?
Gołębie są jednymi z najsilniejszych ptaków nie wruci już do takiej formy jak przed wypadkiem ale sobie poradzi
Fajne zdjęcia gołębi 🙂
Na moim balkonie ostatniego piętra bloku dzikie gołębie zrobiły sobie WC, ktorew okresie zimowym ,ciężko było mi sprzątać a teraz dodatkowo wysiadują Jajka. Czy muszę je teraz dokarmiać !?, bo wodę mam w poidełku.
Co jedzą wysiadujące gołębice!?
Pożywienie gołębi to ziarna wysokobiałkowe i bogate w tłuszcz, takie jak kukurydza, ziarna słonecznika czy sorgo. Niektórzy hodowcy w okresie zimowym dodają także owies lub jęczmień. Wiosną dieta gołębi powinna być wzbogacona o dodatkowe ilości białka. 😀