Co jedzą patyczaki? Żywienie, częstotliwość i przykładowa dieta

Patyczaki to zwierzęta rodem z południowego Wietnamu. Bywają chętnie wybierane do hodowli przez osoby, które chcą trzymać w terrarium coś oryginalnego i egzotycznego, a przy tym mało wymagającego. Patyczaki są zupełnie niekłopotliwe w utrzymaniu – tak pod względem stworzenia im warunków do życia w terrarium, jak i kwestii żywienia. Co jedzą patyczaki? Jak skomponować ich dietę, by była ona dla nich najlepsza?

przysmak patyczaków

Hodowla patyczaków – idealna dla początkujących

Patyczaki słyną z bycia kompletnie niekłopotliwymi dla hodowców. Dlatego poradzą sobie z nimi nawet osoby kompletnie niedoświadczone w temacie hodowli. Patyczaki są też niekłopotliwe pod względem obecności – nie wydzielają żadnych zapachów i po prostu grzecznie siedzą w terrarium. Nadal jednak należy dbać o ich dobrostan – dla ich komfortu potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, a także wysokiej jakości pokarm w odpowiedniej ilości. Samice dorastają do około 10 cm, samce są mniejsze, bo osiągają maksymalnie 7 cm.

Samce żyją też nieco krócej niż samice, bo te potrafią dożyć nawet roku, podczas gdy samce rzadko ten pułap wieku osiągają. W naturze patyczaki najczęściej żyją wśród liści eukaliptusa i to właśnie nim się żywią. Starają się też jak najbardziej zamaskować i dostosować do otoczenia – nawet gdy poczują podmuch, zaczynają się bujać, zupełnie jakby były gałązkami na wietrze. W polskich warunkach trudno jest dostarczać patyczakom eukaliptusa.

W takim razie co je patyczak i jak go karmić, by mógł w spokoju dożyć sędziwego – jak na patyczaka – wieku?

Co jedzą patyczaki? Na czym oprzeć ich dietę?

Niektóre z patyczaków bywają bardzo wymagające pod względem żywienia. To jednak nie dotyczy patyczaków rogatych i indyjskich, które słyną jako najmniej kłopotliwe – najczęściej w sklepach zoologicznych można właśnie dlatego spotkać patyczaki rogate. Czym karmić patyczaki rogate?

To zwierzęta roślinożerne, dlatego należy podawać im wyłącznie rośliny. To nieprawda, że patyczakom wszystko jedno, co jedzą. Nie wystarczy po prostu rzucić im czegokolwiek zielonego i liczyć na to, że patyczak rogaty będzie mógł w spokoju dożyć do końca swoich dni. Rośliny dla nich warto starannie selekcjonować, a przy tym – przede wszystkim – upewnić się, że są one pozyskane z ekologicznych źródeł i wolne od zanieczyszczeń.

Z tego ostatniego powodu zawsze trzeba dokładnie umyć wszelkie rośliny, zanim trafią one do terrarium z patyczakami.

Rośliny zielone 

Rośliny są tym, co je patyczak rogaty. Jednak skoro nie można im dawać wszystkich roślin, to jakie będą najlepszym wyborem? Patyczaki nie pogardzą przede wszystkim liśćmi jeżyn – z powodzeniem mogą być one podstawą ich wyżywienia. Podobnie z liśćmi malin, dębu, trzykrotki, wiśni, róży czy melisy. Chętnie zjedzą też sałatę czy pietruszkę, choć ta ostatnia – z punktu widzenia patyczaków – nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Muszą one pochodzić z dobrego źródła i nie być pryskane, by nie zaszkodzić patyczakom.

Rośliny stale zielone

Wiosną, latem czy nawet jesienią, nie ma zbyt wielu problemów ze znalezieniem pokarmu dla patyczaka, jednak co jedzą patyczaki zimą? Wiele rzeczy, w tym również liście roślin stale zielonych. Do nich zalicza się na przykład jeżyna zimozielona. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto posadzić krzak na działce lub w ogrodzie.

Warto zainteresować się też tymi gatunkami truskawek, które zimą nie tracą liści – one też będą stanowić doskonały pokarm dla patyczaków. Do roślin zielonych zimą należy także bluszcz – on również nie zaszkodzi patyczakom i może zostać włączony do ich diety.

Rośliny doniczkowe

Możesz też zacząć hodować rośliny doniczkowe z myślą o dokarmianiu swojego patyczaka w ten sposób. To nie jest rozwiązanie, które sprawdzi się jako podstawa diety patyczaków, bo – zakładając, że nie zmienisz swojego domu w ogród botaniczny albo plantację – nie będziesz mieć możliwości codziennego obrywania liści, by nakarmić patyczaki.

Nadal jednak możesz postarać się wyhodować w doniczce pędy malin, różę czy nawet bazylię. Bazylia nie jest zbyt lubiana przez patyczaki, ale w razie konieczności pożywią się także i ją. Najlepsza dla patyczaków jest właśnie samodzielnie wyhodowana bazylia, bo ta kupiona w hipermarkecie może nie być najwyższej jakości.

Mrożonki

Z powodzeniem możesz nazbierać zapas liści malin, truskawek i innych roślin zielonych wtedy, gdy są one jeszcze najlepsze i łatwe do zdobycia, a potem je zamrozić. Musisz tylko pamiętać, by nie przygniatać liści i przechowywać je w odpowiedni sposób, w innym wypadku mogą się połamać na miazgę. Nie musisz się martwić, że patyczaki nie będą chciały jeść rozmrożonych liści – nie robi im to żadnej różnicy i będą je jeść równie chętnie, jak liście świeże.

Karmienie patyczaków a pory roku 

Patyczaki nie lubią zmian i najlepiej jest trzymać tę samą dietę niezależnie od okoliczności. Żywienie tych zwierząt w dużej mierze jednak uzależnione jest właśnie od pór roku, bo to od nich zależy dostępność roślin. Apetyt patyczaków właściwie nie ulega zmianie, zmieniają się tylko warunki panujące na zewnątrz, przez co zmienia się dostępność roślin. Dlatego na nadejście zimy musisz się odpowiednio przygotować – zamrozić zapasy liści, gdy są one jeszcze zielone lub postawić na rośliny zimozielone.

Jak karmić patyczaki? 

Karmienie patyczaków nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy, że przyzwyczaisz je do jedzenia jednego, dwóch rodzajów pokarmu i tylko to pożywienie będziesz stosować. Nie martw się, że karmisz patyczaki zbyt monotonnie – akurat im różnorodna dieta może zaszkodzić, bo ich układ pokarmowy może nie być w stanie szybko dostosować się do zmian.

Czasami będziesz musiał zmienić rodzaj pożywienia – na przykład w związku ze zbliżającą się zimą, gdy dostęp do roślin, którymi karmiłeś je dotychczas staje się coraz bardziej utrudniony. Wtedy najlepiej przeprowadzać zmianę powolną i stopniową, by patyczaki miały czas na dostosowanie się.

Żywienie patyczaków – podsumowanie 

Niekłopotliwe i łatwe w hodowli – za takie właśnie uważany jest patyczak rogaty czy indyjski. Co jedzą? Niektórzy sądzą, że patyczak rogaty jest w stanie zjeść wszystko to, co jest zielone. To niezupełnie prawda – to zwierzęta roślinożerne, jednak nie jest im tak do końca wszystko jedno, co jedzą. Wiosną i latem chętnie będą jeść rośliny zielone –  na przykład liście malin, dębu, truskawki czy trzykrotki.

Zimą bez problemu patyczak rogaty zje zamrożone liście, które zebrane zostały w sezonie lub liście roślin zimozielonych – bluszczu, jeżyn, czy niektórych gatunków truskawek.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
11 komentarzy do “Co jedzą patyczaki? Żywienie, częstotliwość i przykładowa dieta
  • Avatar

    Ja nadal nie wiem co im dawać bo wszystko mi nie pasuje czy ktoś mógł by mi pomóc jak dokarmiać patyczaki, w warunkach bardziej miejskich??

    • Moderator ZooArt

      Dokarmianie patyczaków w warunkach miejskich: liście dębu, malin, jeżyn i truskawek są najlepsze. Znajdziesz je w parkach, zaroślach lub na działkach. Upewnij się, że liście są wolne od pestycydów.

  • Avatar
    Kokosanka pisze:

    Ciężko mi się to czyta, bo mam kompletnie inne odczucia względem karmienia patyczaków niż tu jest napisane. Zima jadły bazylię, kupiona w sklepie, wystarczy kupić bio i nie trzeba jej myć(bo zbrązowieją, pamiętajcie podlewać na podstawek). Od wiosny daje maliny, od razu jedzą i mają się dobrze kompletnie nic im nie jest, mam ponad 40 z 4 na początku patyczaków. Co do porcjowania, wkładam cały krzaczek Bazyli czy maliny w doniczce. Jak nie mam za dużo to ucinam w kieliszek gałązki i wstawiam do terrarium, kieliszek przykrywam moskitiera by się nie potopiły.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.