Czerwony mocz u królika – czy powinien Cię martwić?

Właściciele zwierząt często to właśnie w barwie moczu pupila dopatrują się objawów chorobowych. Zwracanie uwagi na takie szczegóły pokazuje, że zdrowie pupila jest ważne. Czasami jednak może to być powód do zasiania niepotrzebnej paniki – do takich sytuacji często dochodzi, gdy zauważy się czerwony mocz u królika. Nie musi jednak on oznaczać nic złego. Od czego to zależy i kiedy powinieneś zabrać swojego pupila do lekarza weterynarii? Dowiedz się!

czerwony mocz u królika czy to coś poważnego?

Barwa moczu królika 

Barwa moczu u królika może przybrać najróżniejsze odcienie – od przezroczystego, przez słomkowy, żółty, jasnobrązowy, brunatny czy właśnie czerwony. Jeśli Twój królik sika na czerwono i nigdy wcześniej nie spotkałeś się z takim zjawiskiem, możesz się bardzo wystraszyć lub nawet wpaść w panikę.

Nie zawsze jednak oznacza to coś złego – każda barwa moczu o czymś świadczy. Niektóre z nich są zupełnie naturalne i zależą także w dużej mierze od diety królika, inne natomiast bywają już objawem chorobowym. Warto nauczyć się to rozróżniać, by wiedzieć kiedy konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, a kiedy można się z tym wstrzymać, bo królik jest najzupełniej zdrowy.

Czerwony mocz u królika – czy jest się czym martwić?

Czerwony mocz u królika bardzo często powoduje ogromne poruszenie u właścicieli zwierzątka. Jednoznacznie kojarzy się z czymś złym i groźnym i powoduje natychmiastową chęć udania się do lekarza weterynarii. Bywają jednak sytuacje, w których taka barwa moczu jest najzupełniej normalna. Kolor moczu u królika zależy w dużej mierze także od tego, co zwierzę je. Jeśli wcześniej zje na przykład buraki, to może w naturalny sposób zabawić jego mocz i sprawić, że będzie on właśnie czerwony.

Czerwony mocz w przypadku królika może pojawić się także przez zjedzenie mniszka lekarskiego czy igieł sosny, które zawierają w pigmenty porfiriny, a także pod wpływem przyjmowanych antybiotyków. Czasami może wystąpić tylko u jednego królika, choć wszystkie żywione lub ewentualnie leczone są dokładnie tak samo – nie ma tu żadnej reguły.

A może jednak krew?

Czasami jednak czerwony mocz królika może być objawem patologicznym i świadczyć o chorobie. Dlatego przede wszystkim zawsze warto przede wszystkim obserwować zwierzątko. Jeśli Twój królik zachowuje się inaczej niż zwykle – jest apatyczny, nie ma apetytu, wygląda jakby go coś bolało, jest rozdrażniony, czy osłabiony, a przy tym jego mocz przybrał barwę czerwoną, warto udać się do lekarza weterynarii. Czerwony mocz może też świadczyć o obecności krwi – wtedy często, choć nie zawsze, w moczu widoczne są pasma krwi lub skrzepy, które trudno jest pomylić z czymkolwiek innym.

Czasem też krwi jest za mało, by została dostrzeżona gołym okiem, dlatego przydatne mogą okazać się badania moczu. Mocz ma jednak to do siebie, że niektóre jego składniki się utleniają i po pewnym czasie trudno jest określić, czy znajduje się w nim krew, bo proces utleniania sprawia, że mocz robi się zwyczajnie ciemniejszy. Pamiętaj też, że zdarza się, że krew w moczu jest niewidoczna gołym okiem. Co wtedy?

Test w warunkach domowych 

Możesz spróbować przeprowadzić test moczu w warunkach domowych, pamiętaj jednak, że to w żadnym wypadku nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości najlepiej udać się z królikiem do specjalisty, który precyzyjnie określi stan królika i w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie. W domu możesz jednak zdecydować się na test przy użyciu wody utlenionej.

Jest bardzo prosty i żeby go przeprowadzić potrzebujesz wyłącznie wody utlenionej i białego, papierowego ręcznika, którym starannie wytrzesz mocz królika. Następnie wystarczy, że polejesz go wodą utlenioną i odczekasz chwilę. Jeśli w moczu była krew, woda utleniona sprawi, że pojawi się brunatny kolor i piana, sama krew ulegnie także odbarwieniu. Pamiętaj jednak, że sam test nie może być jedyną diagnozą i jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojego królika, zgłoś się do lekarza weterynarii.

Jaki powinien być mocz królika? 

Barwa moczu u królika, która nie powinna budzić Twoich obaw potrafi być bardzo różnorodna. Na ogół nie masz powodów do zmartwień jeśli mocz Twojego królika jest słomkowy, ciemnobrązowy lub żółty – to najzupełniej normalny odcień moczu tego zwierzęcia.  Trzeba jednak patrzeć na ogólną kondycję zwierzaka i jak jest coś niepokojącego to zgłaszać lekarzowi – proste badanie moczu zawsze rozwieje wątpliwości.

Taki kolor moczu może bowiem pojawić się też przy niektórych schorzeniach pęcherza. Także czerwony mocz wcale nie musi być powodem do zmartwień, jeśli nie dostrzegasz w nim pasm krwi czy jej wyraźnych skrzepów, a królik swoim zachowaniem nie odbiega od normy. Jeśli jednak, mimo że nie dostrzegasz w moczu skrzepów, jednak królik na przykład zachowuje się nietypowo – jest osłabiony lub apatyczny – proste badanie moczu u lekarza rozwieje Twoje wątpliwości. Jeśli mocz jest mętny – po raz kolejny nie powinien to być dla Ciebie powód do niepokoju.

Mętny mocz jest kwestią najzupełniej normalną – królik właśnie razem z moczem pozbywa się nadmiaru wapnia w organizmie, a to zjawisko może objawiać się właśnie mętnością uryny. Jednak jeśli taki mocz będzie pojawiał się przez dłuższy czas przyda się zmiana diety, konieczna może okazać się także wizyta u lekarza weterynarii-specjalisty od tych zwierząt, by pomógł Ci ustalić lepszy jadłospis dla Twojego królika.

Kiedy zgłosić się o pomoc do lekarza weterynarii? 

Jeśli coś Cię niepokoi w zachowaniu Twojego królika lub w wyglądzie jego moczu – skontaktuj się z gabinetem lekarza, by zorientować się, czy możesz przynieść próbki moczu do badania. Później, ewentualnie, umówisz się na kolejną wizytę już z królikiem. Może okazać się konieczne przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań, a później wdrożenie odpowiedniego leczenia, by królik wrócił do zdrowia. Po pomoc do lekarza weterynarii zgłoś się także niezwłocznie wtedy, jeśli dostrzegasz krew w moczu lub mocz jest mulisty i gęsty – to może być bardzo poważny objaw chorobowy. Może też być zwyczajną cechą rodzajową królika, ale wszystkie wątpliwości rozwieje badanie moczu.

Taki przezroczysty mocz może być dla Ciebie powodem do zmartwień – choć bywa też zupełnie normalnym zjawiskiem, wszystko więc zależy od zachowania królika i czy towarzyszą temu jakieś inne objawy. Przezroczysty mocz może świadczyć o zaburzeniach w organizmie królika, dlatego konieczne będą badania, które mają na celu ustalenie, co tak naprawdę jest Twojemu długouchemu pupilowi.

Do lekarza weterynarii zgłoś się ze swoim królikiem niezwłocznie również wtedy, gdy nie tylko barwa moczu Cię niepokoi, ale też królik zachowuje się inaczej niż do tej pory. Nagła zmiana zachowania – apatia, brak apetytu, osłabienie czy nerwowe zachowanie mogą świadczyć o tym, że Twój królik jest chory i cierpi. W takich wypadkach nie zwlekaj i zabierz go jak najszybciej do lekarza weterynarii.

„Kolor moczu u królików bywa mylący i potrafi zaskakiwać. Ważne, by uważnie obserwować zwierzę, ale też zwracać uwagę na to, co nasz pupil jadł w ostatnim czasie. W razie wątpliwości, zauważone objawy są uzupełniane o wynik badania klinicznego oraz badanie moczu. Czerwony kolor moczu u królików nie zawsze musi oznaczać coś złego, jednak jeśli mamy wątpliwości – warto skonsultować stan zdrowia pupila z lekarzem weterynarii.” – mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka

Po pierwsze – nie panikuj! Jak dbać o królika?

Czerwony mocz bywa często powodem do paniki, ale ona nie jest pomocna – jeśli Twojemu królikowi coś jest, najważniejsze jest to, by zacząć działać szybko i skutecznie, a załamywanie rąk i martwienie się nie będzie tutaj pomocne. Obserwuj swojego królika, w ten sposób będziesz mógł szybko reagować w sytuacjach, które tego wymagają – w ten sposób zapewnisz królikowi najlepszą opiekę i jak najszybciej zaniesiesz go do lekarza weterynarii.

Dbaj też o dietę królika – to w dużej mierze od niej zależy kolor czy przejrzystość moczu, dlatego skomponuj mu odpowiedni jadłospis, a w razie potrzeby udaj się do lekarza weterynarii, by pomógł Ci w tym zadaniu. Pilnuj zwłaszcza, by w diecie królika nie było zbyt dużo wapnia, bo będzie się go pozbywał właśnie przez mocz, co może bardzo mocno wpłynąć na jego barwę i przejrzystość.

Czerwony mocz u królików – podsumowanie

Dlaczego królik sika na czerwono? Powodów takiego zjawiska może być bardzo wiele, ale na szczęście nie wszystkie z nich muszą świadczyć o tym, że królik cierpi z powodu jakiejś choroby. Należy odróżnić obecność porfiryn w moczu od krwiomoczu, bo to dwa zupełnie różne zjawiska. Do tego pierwszego może dojść z powodu diety królika – zjedzenia buraków, babki lancetowatej lub mniszka lekarskiego – bo zawarte tam pigmenty są w stanie zabarwić mocz na właśnie taki kolor. Może do tego dojść też pod wpływem przyjmowania przez królika antybiotyków.

Krwiomocz natomiast jest już bardzo poważnym objawem chorobowym, dlatego jeśli dostrzeżesz krew w moczu królika nie zwlekaj, tylko natychmiast zabierz go do specjalisty. Mogą być potrzebne dodatkowe badania, które pomogą ustalić w jakim stanie aktualnie znajduje się Twój zwierzak. Jeśli razem z czerwoną barwą moczu pojawia się nietypowe zachowanie królika – traci on energię, jest zestresowany i nie ma apetytu – także zabierz go do lekarza weterynarii, bo to również może świadczyć o stanie chorobowym.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości, najlepszym wyjściem jest przyniesienie próbki moczu do badania – rozwiejesz swoje obawy i zaoszczędzisz królikowi stresu.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
7 komentarzy do “Czerwony mocz u królika – czy powinien Cię martwić?
    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Gruczoł trzeciej powieki nawilża i oczyszcza oko. Kiedy wypadnie (tzw. wiśniowe oko) może powstać stan zapalny, który zaburza te funkcje. Gruczoł powinien, jak najszybciej wrócić na miejsce. W tym przypadku stosuje się różne metody leczenia – czasem pomaga jego delikatne wmasowywanie i użycie odpowiednich kropel do oczu. Jednak najskuteczniejszy jest zabieg chirurgiczny. Warto konsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia zwierzęcia. Lepiej nie zwlekać, gdyż wiśniowe oko u królika może wiązać się z różnymi dolegliwościami:

      Przyczyny mechaniczne:

      – Zanik masy gałki ocznej
      – Niedrożność rogówki / skrzydlik rzekomy , symblepharon
      – Obecność ciała obcego
      – Urazy na przykład po walce z innymi królikiem

      Przyczyny fizjologiczne:

      – Ból. W tym ból związany z zaburzeniami przewodu pokarmowego np. niedrożność jelit, biegunka
      – Odwodnienie
      – Wyczerpanie
      – Stres

      Przyczyny genetyczne:

      – Małoocze – mikroftalmia

      Przyczyny neurologiczne:

      – Wścieklizna
      – Tężec

      Infekcja bakteryjna:

      – Zapalenie spojówek, któremu towarzyszy ropne, włókniste, ziarniste zapalenie trzeciej powieki
      – Zapalenie kości i szpiku, zakażenie kości policzkowej

      Niewydolność oddechowa:

      – Infekcja dolnych dróg oddechowych, np. zapalenie płuc
      – Zastoinowa niewydolność serca z obecnością płynów w jamie otrzewnej i uciskiem płuc
      – Grasiczak , czyli łagodny nowotwór grasicy, prowadzący do ucisku płuc

      Przyczyna nowotworowa:

      – Guz powiek lub oka
      – Okołooczny rak płaskonabłonkowy trzeciej powieki
      – Rak kości policzkowej prowadzący do osteolizy, martwicy

      Czy zaobserwował pan jeszcze jakieś objawy?

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Skąd Pani wzięła mlecz? Jeżeli z łąki, która była w pobliżu ulicy lub która była pryskana, substancje chemiczne mogły źle wpłynąć na organizm królika. Zalecenia dotyczące zbierania mleczy i innych roślin dla królików może Pani znaleźć w naszym artykule https://zooart.com.pl/blog/czy-krolik-moze-jesc-mlecz-i-pokrzywe-rosliny-polne-w-jego-diecie. Czy mocz królika ma czerwoną barwę? Tak, jak zostało napisane w artykule – może być to objawem choroby, ale wcale nie musi. Jeżeli zwierzęciu towarzyszą także inne objawy, np. jest osłabione i nie ma apetytu, warto udać się po radę do specjalisty. Lekarz weterynarii zbada królika i postawi właściwą diagnozę. Równie dobrze może okazać się, że pupilowi nic nie dolega. Życzymy zdrowia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.