Niedowład tylnych łap u psa – jak pomóc pupilowi?

Układ nerwowy i jego choroby od zawsze stanowiły poważne wyzwanie dla medycyny. Dotyczy to także naszych czworonożnych przyjaciół. W odróżnieniu od ludzi, czworonożni pacjenci nie potrafią opisać swoich objawów, dlatego tak ważna jest dokładna obserwacja naszego pupila. Co robić, gdy stwierdzimy niedowład tylnych łap u psa?

Objawy neurologiczne u psów mogą czasami wyglądać bardzo przerażająco – zdarza się, że pojawią się nagle, dlatego każdy właściciel psa powinien wiedzieć, co one mogą oznaczać. Ponadto objawy chorób neurologicznych mogą być na początku bardzo subtelne, a przeoczone mogą się nasilać do stanu, kiedy pomoc psu stanie utrudniona. Zatem każde niepokojące, nawet te najmniejsze, objawy u naszego czworonoga muszą być skonsultowane w gabinecie u lekarza weterynarii.

pies nie może chodzić

Czym różni się niedowład od paraliżu?

Niedowład (łac. paresis) – zmniejszenie siły lub ograniczenie zakresu ruchu powstałe najczęściej na skutek zmian organicznych ośrodkowych, obwodowych lub dotyczących samego mięśnia.

Wyróżnia się:
– niedowład spastyczny – wywołany uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego
– niedowład wiotki – wywołany uszkodzeniem obwodowym

Z kolei porażenie, paraliż (łac. plegia) – to stan charakteryzujący się całkowitą niemożnością wykonywania ruchu, na skutek braku dopływu bodźców nerwowych do mięśni.

Niedowład tylnych łap u psa – przyczyny zachorowania 

Niedowład tylnych łap u psa najczęściej jest wynikiem uszkodzenia korzeni nerwowych lub nerwów obwodowych. Niekoniecznie jest to związane zawsze z zaburzeniami neurologicznymi. Co więc może powodować niedowład tylnych łap u psa? Przyczyny takich uszkodzeń mogą być związane także ze złamaniami, zwichnięciami kości, urazami mechanicznymi czy wypadkami komunikacyjnymi. Niedowład tylnych łap może pojawić się także w wyniku ucisku rozrastającej się tkanki nowotworowej w danej okolicy – wtedy objawy narastają stopniowo i powoli. W zależności od umiejscowienia uszkodzonej tkanki nerwowej wyróżniamy kilka rodzajów porażeń.

Porażenia objawiające się niedowładem tylnych kończyn to najczęściej porażenia rdzenia kręgowego poniżej odcinka piersiowego. Porażenie splotu miednicznego objawia się utratą czucia i władzy w jednej z kończyn miednicznych. Porażenia końca rdzenia kręgowego mogą być przyczyną powstania tzw. zespołu końskiego ogona.

Dlaczego mój pies ma objawy neurologiczne? 

Istnieje bardzo wiele chorób, przy których mogą pojawić się objawy neurologiczne. Mogą to być urazy, choroby zakaźne (np. nosówka, wścieklizna), choroby metaboliczne (np. choroby wątroby, nerek), zaburzenia elektrolitowe. Nawet bardzo duże zarobaczenie może spowodować objawy ze strony układu nerwowego, ze względu na toksyny, które są produkowane przez pasożyty.

Powyższe choroby nie są stricte chorobami neurologicznymi, choć objawy rzeczywiście wynikają z zaburzeń nerwowych. Zadaniem lekarza jest więc wykrycie czy drgawki lub niedowład  tylnych łap u naszego pupila wynikają z choroby pierwotnej, która nie dotyczy układu nerwowego, czy też są wywołane uszkodzeniem nerwów lub np. rdzenia kręgowego.

Niedowład tylnych łap u psa – objawy, na które musisz zwrócić uwagę 

Oprócz oczywistych objawów, takich jak chwiejny chód, sztywność, kulawizna, pociąganie za sobą kończyn, mogą być też inne objawy. Kończyna o ograniczonym lub pozbawionym czuciu może być bardziej narażona na uszkodzenia. Zdarza się, że w przypadku zaburzenia czucia występuje nieprzyjemny dla psa objaw mrowienia.

Kończyna objęta niedowładem może być wylizywana, wygryzana, a w skrajnych przypadkach pies może chcieć odgryźć własną kończynę. W przypadku niektórych niedowładów kończyn tylnych możliwe jest też nietrzymanie moczu i kału przez psa.

Dyskopatia i zespół końskiego ogona, czyli dwie najczęstsze choroby

Dyskopatia jest chorobą kręgosłupa, która pojawia się w wyniku wypadnięcia, przesunięcia lub degeneracji tarczek międzykręgowych, będących konsekwencją ich zwyrodnienia i nacisku na rdzeń kręgowy. Zwyrodnienie kręgosłupa daje objawy neurologiczne i może doprowadzić do częściowego lub całkowitego paraliżu. Zasięg paraliżu zależy od miejsca wypadnięcia dysku. Dyskopatia może pojawić się u każdego psa, jednak bardziej predysponowane są jamniki, shih tzu, pekińczyki, buldogi francuskie i corgi.  Objawy dyskopatii są różne, w zależności od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia.

Mogą to być: sztywność karku, przykurcz mięśni karku i szyi, nisko opuszczona głowa, kulawizna kończyn piersiowych, osowiałość, brak apetytu, ból podczas oddawania moczu i kału, niechęć do ruchu, podkulony ogon, niechęć do brania na ręce, osowiałość, niekiedy niedowład, paraliż lub całkowite porażenie kończyn. Nie wolno lekceważyć powyższych objawów i w razie ich wystąpienia należy szybko udać się do lekarza weterynarii. Szybkość interwencji ma znaczenie dla skuteczności leczenia, a niekiedy – życia naszego pupila.

Zwyrodnieniowe zwężenie lędźwiowo-krzyżowe (zespół ogona końskiego) 

Schorzenie to polega na ucisku korzeni nerwowych na wysokości stawu lędźwiowo-krzyżowego. Mimo że bezpośrednia przyczyna takiego stanu nie jest do końca znana, najczęściej zmiany zwyrodnieniowe są zapoczątkowane przez nieprawidłowy ruch tego stawu

Zaburzenia z tym związane powodują powstawanie mikrourazów, dochodzi także do zniekształceń krążka międzykręgowego. Wczesne objawy związane są z bólem w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Psy mogą mieć problemy ze wstawaniem, wchodzeniem na schody, może pojawić się kulawizna jednej lub obu tylnych kończyn.

Niedowład tylnych łap u psa – jak pomóc swojemu pupilowi wrócić do sprawności? 

Przy zauważeniu jakichkolwiek objawów ze strony układu ruchu od razu udajmy się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi badanie neurologiczne.

Na czym ono polega? W badaniu neurologicznym ocenia się na początku stan świadomości, postawę oraz poruszanie się zwierzęcia. Następnie, poprzez dokładne zbadanie psa, lekarz oceni funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego oraz oceni reakcje postawy. Przykładem badania reakcji postawy może być tzw. taczkowanie, gdzie lekarz podtrzymuje psa pod brzuchem, przenosząc cały ciężar ciała na przednie kończyny. Zdrowe zwierzę jest w stanie chodzić do przodu i na boki skoordynowanymi ruchami.

Następnie sprawdza się za pomocą specjalnego młoteczka odruchy mięśniowe (opukiwanie młoteczkiem ścięgna lub mięśnia rozciąga wrzeciono mięśniowe, powodując wyprost kończyny). Kolejny krok to badanie nerwów czaszkowych oraz ocena wrażliwości czuciowej. Neurologia jest działem medycyny, gdzie badanie kliniczne ma podstawowe znaczenie.

Nowoczesne metody obrazowania, takie jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, służą weryfikacji przyczyn obserwowanych objawów klinicznych. Nie są one jednak w stanie zastąpić dokładnego badania klinicznego pacjenta przez doświadczonego lekarza.

Niedowład tylnych łap u psa – leczenie i rehabilitacja 

Jeżeli występuje niedowład tylnych łap u szczeniaka, czy też dorosłego psa, najważniejszą rzeczą jest ułatwić psu poruszanie się. Jeśli proces jest nieodwracalny, warto zaopatrzyć się w specjalne uprzęże stosowane podczas spacerów lub specjalne wózki inwalidzkie. Pies mimo niedowładu często ma dużą potrzebę i ochotę na bieganie, a z racji, że ma ograniczone czucie w nogach, może je sobie sam uszkodzić.  

Jeśli chodzi o niedowład tylnych łap u psa, leczenie bardzo często jest zależne od danego przypadku. Gdy pies liże i gryzie swoje łapy możemy zastosować leki uspokajające, przeciwświądowe i wyciszające. Pozostałe leki dobiera lekarz weterynarii w zależności od przypadku – mogą być to leki przeciwzapalne, leki zwiększające przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
73 komentarzy do “Niedowład tylnych łap u psa – jak pomóc pupilowi?
  • Avatar

    Witam, mój pies (ok 10 lat) ma bardzo zaawansowane zwyrodnienia na kręgosłupie, od kilku dni te zwyrodnienia coraz mocniej uciskają mu na nerwy i traci władność w tylnich łapach. dostaje zastrzyki, leki itp ale to tylko koi mu ból. Jest jakaś szansa żeby umożliwić mu poruszanie się, zmniejszyć ten nacisk ? Pies jest bardzo aktywny, chętny do zabaw czy spacerów, mentalnie jest młody ale ciało go karze 🙁

    • Moderator ZooArt

      Przykro mi słyszeć o problemach zdrowotnych Twojego psa 🙁. W przypadku zaawansowanych zwyrodnień kręgosłupa, jednym z rozwiązań mogą być specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne, takie jak hydroterapia (ćwiczenia w wodzie) czy terapia laserowa, które pomagają zmniejszyć ból i poprawić ruchomość bez obciążania stawów. Ważna jest też dieta wspomagająca zdrowie stawów oraz ewentualnie suplementacja, na przykład z glukozaminą i chondroityną. W skrajnych przypadkach rozważane są operacje, ale to zależy od indywidualnej sytuacji i opinii weterynarza. Warto skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w ortopedii lub rehabilitacji zwierząt, aby omówić najlepsze opcje dla Twojego psa. Trzymam kciuki za zdrowie Twojego pupila 🐾.

  • Avatar

    Witam
    Pekińczyk miniaturka 12 lat , 2 tygodnie temu miał robioną operację przepukliny czyli zszycie mięśnia ponieważ nie mógł się załatwić , po operacji nie staje na tylną łapkę od strony zszycia ,trzyma ją podkuloną , jak leży to porusza tą łapką , weterynarza który przeprowadził operację twierdzi że ma uszkodzoną rzepkę w co nie wierzę ponieważ przed operacją chodzł normalnie bardziej podejrzewam że coś mu uszkodził podczas zabiegu , proszę o jakąś pomoc

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Jeśli pies po operacji nie staje na łapkę i ma inne objawy, które nie występowały przed zabiegiem, warto skonsultować się z innym lekarzem weterynarii w celu uzyskania drugiej opinii i ewentualnego wykonania dodatkowych badań, takich jak rentgen czy badanie USG, aby dokładnie zdiagnozować problem i zaplanować odpowiednie leczenie.

  • Avatar

    Moja sunia owczarek niemiecki nie wiem ile ma lat.Byla adopcja i oceniono na 12 lat.Nagle dostała niedowładu tylnich łap. Od 2 tygodni jest na Trocoxil. Niestety nie polepszyło się i pogarsza się.Ciagnie łapy ,spada że schodów a dzisiaj wycieka kał. Poza tym ma apetyt jest zainteresowana otoczeniem. Zastaniawiam się czy to lek powoduje pogorszenie

    • Avatar

      Uśpić, szkoda psa który cierpi, nie wspominając już o pieniądzach. Właściwie to leczenie nic nie daje, to jest kwestia pół roku, pies i tak zdechnie tylko że niepotrzebnie cierpiąc.

    • Avatar

      York 16 lat na prostej drodze przewraca sie albo stojąc przy misce z wodą wpadnie w nią ,co zrobić by pomóc ?
      Wykryto zespół cushinga ,podwyższony mocznik ma antybiotyk podaje ,ale nie podoba mi się to że się przewraca .

      • Moderator ZooArt

        Twojemu 16-letniemu Yorkowi widocznie jest trudno, a objawy, które opisujesz, mogą wynikać z różnych przyczyn, w tym starszego wieku i zespołu Cushinga. Ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem, aby dokładnie ocenić sytuację i zalecić odpowiednie leczenie lub opiekę paliatywną.

        Jeśli twój pies często się przewraca, istnieje ryzyko urazu, dlatego należy zapewnić mu bezpieczne środowisko. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc twemu psu:
        – Ogranicz przestrzeń: Upewnij się, że wokół psa nie ma przedmiotów, które mogą przeszkadzać w poruszaniu się i spowodować upadek.
        – Podłoga: Upewnij się, że podłoga w miejscu, w którym pies przebywa, jest odpowiednio antypoślizgowa. Unikaj poślizgu na gładkich, śliskich powierzchniach.
        – Obserwacja: Staraj się utrzymywać go w zasięgu wzroku, aby uniknąć wypadków, związanych z upadkiem czy utknięciem.
        – Odpowiednia dieta: Konsultuj się z weterynarzem w sprawie odpowiedniej diety i żywienia, które może pomóc w poprawie stanu zdrowia twego psa.
        – Pomoc mobilna: Rozważ użycie chodzika lub innych urządzeń mobilnych, które mogą pomóc w utrzymaniu równowagi i poruszaniu się.
        – Częste wizyty u weterynarza: W przypadku zespołu Cushinga ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan zdrowia psa i dostosowywać leczenie w zależności od potrzeb.

        Warto również rozmawiać z weterynarzem o obecnych objawach twego psa, aby dowiedzieć się, czy wymagają one zmian w leczeniu lub opiece. Weterynarz będzie w stanie ocenić sytuację i dostarczyć konkretne zalecenia dotyczące opieki nad twoim starszym Yorkiem.🤗

      • Avatar

        Dzień dobry, mam maltańczyka 16 lat Jest na librelli, leki na niedoczynność tarczycy. Wcześniej żywy, utykał na przednią łapę, od miesiąca nie utyka ale zaczął się inny problem. Sztywny chód, chwiejne tylne łapy, nie chce chodzić za bardzo. Chodzi już powoli. Dziś zdarzyło mi się, że pobiegł dość szybko 20 metrów do domu, za chwilę upadł, zrobił się niewładny, tylne łapy, zaczął piszczeć mocno, za 30 sekund, jakby świadomość wróciła. Nie sikał przy tym, kału też nie oddał, poznaje wszystkich. Ma apetyt. Jak je dużo powietrza połyka, odbija mu się, ulewa, jak małemu dziecku. Dziś podjadę do weterynarza.

        • Avatar

          Witam, czy to skutki uboczne librelli?
          Mój Pies też ma podobnie, tzn po 1 tak jak po 2 i 3 dawce, ma problemy z poruszaniem się, chwiejność, zawroty głowy, brak apetytu, ale lekarze stale twierdzą, że librella tego nie robi.
          Pozdrawiam

          • Moderator ZooArt

            To brzmi niepokojąco. 😟 Nie jestem lekarzem, ale może być to dobry moment, aby skonsultować się z innym weterynarzem i podać mu dokładne informacje o objawach twojego psa. 🐾👩‍⚕️ Może istnieć możliwość, że coś innego powoduje te symptomy, ale ważne jest, aby dokładnie zbadać wszystkie możliwości. 🐶💊

      • Moderator ZooArt

        Jeśli Twój znaleziony szpic miniaturowy utyka na lewą tylną łapę, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Utykanie może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak uraz, infekcja, zapalenie stawów, problem z pazurami, czy coś poważniejszego. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:
        – Wizyta u weterynarza: To najważniejszy krok. Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie, może zalecić wykonanie zdjęć rentgenowskich lub innych badań, aby zdiagnozować przyczynę utykania.
        – Ogranicz aktywność: Do czasu ustalenia przyczyny i rozpoczęcia leczenia, staraj się ograniczyć aktywność psa, aby uniknąć pogorszenia stanu. Unikaj długich spacerów i skakania.
        – Zapewnij wygodne miejsce do odpoczynku: Miękkie, wygodne miejsce do leżenia może pomóc psu w odpoczynku i regeneracji.
        – Obserwuj inne objawy: Zwróć uwagę na inne objawy, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, nadmierna reakcja na dotyk, brak apetytu czy zmiany w zachowaniu, i poinformuj o nich weterynarza.
        – Podążaj za zaleceniami weterynarza: Jeśli weterynarz przepisze leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, stosuj się do zaleceń dotyczących dawkowania i długości kuracji.
        – Rehabilitacja: W niektórych przypadkach może być zalecona fizjoterapia lub inne formy rehabilitacji.

        Pamiętaj, że samodzielna diagnoza i leczenie mogą być niebezpieczne dla zdrowia psa. Tylko kwalifikowany weterynarz może prawidłowo zdiagnozować i zalecić odpowiednie leczenie.

  • Avatar

    Witam, mam identyczny problem. 12 letnia sunia z dnia na dzień praktycznie straciła całą siłę w tylnych nogach. Wygląda to tak jakby nagle zniknęły jej mięśnie i problem pogłębia się z dnia na dzień. Oczywiście od razu udałem się weterynarza ortopedy. Wykonaliśmy pełne badania związane z układem szkieletowym i mięśniowym – prześwietlenia nie wykazały żadnych poważnych zmian. Zleciłem badania na choroby odkleszczowe – wszystkie wyniki ok. Następnie badania krwi pod kątem wątroby i nerek – wyniki są również bardzo dobre i nie ma tutaj zastrzeżeń. Rozpoczęliśmy podawanie leków przeciwzapalnych i tutaj szok – praktycznie od początku nastąpiła delikatna poprawa ale wygląda to tak, że tabletkę podaję rano i wtedy jest dobrze przez kilka godzin natomiast sytuacja się pogarsza nawet w ciągu dnia. Leki nie zahamowały objawów a jedynie nieco ją spowolniły. Co jeszcze mogę zrobić? Jakie badania? Czy udać się do neurologa?

    • Avatar
      Marcelina pisze:

      Proponuję skontaktować się przychodnia weterynaryjną ( w pobliżu Wrocławia)w Piotrowicach Kostomłotach Bogdan Sekuła lub wpisać w przeglądarkę nazwę strony: dysopatiapsow.pl – doskonale znają się na chorobach związanych z niedowładem kończyn spowodowanych urazami czy chorobami kręgosłupa. są uczciwi, nie naciągają pacjentów.

    • Avatar

      Dzień dobry, być może wspomniane przez Pana leki przeciwzapalne mają jednocześnie działanie przeciwbólowe, często tak bywa. To by tłumaczyło chwilową poprawę po podaniu – psiak nie czuje bólu, lub ból jest zdecydowanie mniejszy. Działanie przeciwbólowe zanika, odczuwanie bólu wraca i wraz z nim symptomy.

    • Avatar

      U mojej Tosi (podobne objawy), RTG, USG nic nie wykazały, dopiero rezonans magnetyczny kręgosłupa uwidocznił guz w kręgosłupie. Z tą straszną diagnozą żyje już rok ( oczywiście na tylnich łapkach nie chodzi)
      Kupiłam specjalne szelki na tylnie łapy i chodzimy na spacery.
      Z leków przyjmuję steryd Demipred i przeciwbólowy, Tralieve.

  • Avatar

    Mam sunie berneński pies pasterski. Ma 9 i pół roku. Co jakiś czas(sporadycznie tak 5-6 miesiący) dostawała po cztery zastrzyki co drugi dzień i tabletki na stawy. Teraz zapada coraz częściej i można zauważyć że jest już tym wszystkim bardzo zmęczona. Tylko leży nie rusza się. Nic nie je ,sporadycznie pije . Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić aby jej ulżyć. Wczoraj wieczorem była na spacerku i było dobrze a dziś nie może się ruszyć tak nagle.

  • Avatar

    Czesc mam na imie Marcin
    U mojego psiaka wystapim ten sam lroblem z dnia na dzien przestal chodzic .
    Masz moze jakies informacje ktore mogly by mi pomoc
    Dziekiuje za kazada odpowoedz

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Panie Marcinie,

      A czy był Pan z psem u lekarza weterynarii? To najprostsza droga do ustalenia przyczyny oraz wdrożenia (jak najszybciej to możliwe) odpowiedniego leczenia. Specjalista ma wiedzę i odpowiedni sprzęt – on najlepiej pomoże rozwiązać ten problem.

      • Avatar

        Byliśmy na spacerku było dobrze nagle zaczęła piszczeć i tylna łapka zaczela ciognov cały czas leży nic nie je co to jest

  • Avatar

    Mój 13 letni sznaucerek ma chorą tarczycę i szmery w serduszku. Dostaje leki. Z dnia na dzień jest coraz bardziej osłabiony i powłóczy tylnymi łapkami. Często pije i w nocy trzeba z nim wychodzić kilka razy na dwór. Nie wiem czy cierpi… jeden lekarz mówi, ze bez badania echa serca nie podałby leków na serce i mówi, ze napewno cierpi. Drugi zaś po osluchaniu go podał mu leki i mówi, ze nie cierpi… Rysiulek bo o nim mowa, z dnia na dzień jest coraz chudszy.. widać mu kości. Nie chce już jeść puszek mięsnych, które zawsze lubił tylko jedyne co teraz je to gotowane mięsko. Nie wiem co robić i kogo już słuchać, komu wierzyć?! Błagam o pomoc!

  • Avatar

    Dzień dobry, moja sunia w ciągu jednego dnia przestała chodzić na tylnich łapach, nie mam pojęcia co się mogło stać , proszę o pomoc

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Tylko lekarz może stwierdzić jaka jest przyczyna i od razu dobrać stosowne rozwiązanie. Tak, jak przedstawiliśmy w artykule, powodów może być wiele. Radzimy nie zwlekać.

  • Avatar

    Mam mieszańca jamnik z pekinczykiem tydzień temu w piątek poszedłem do pracy pies został w domu,po 2godznach wróciła żona do domu,piesek już nie chodził.Jestemy codziennie w gabinecie weterynarii, codziennie zastrzyki,kroplowka,proszki przeciw bulowe,a nasz kochany pupilek nie chodzi,już sami nie wiemy i lekarz co dalej robić,,p.lekarz twierdzi że może taka sytuacja Trwac nawet 3tygodnie.niewiemy czy to prawda czy wyciąganie,kasy proszę o jakiś komentarz.

    • Avatar
      Marzena pisze:

      Mam akite amerykańska od pewnego czasu zauważyłam że wygryzał sobie włosy na przednich łapach a dziś jakby mu sparaliżowało tylne łapy co to może być nie mam jeszcze diagnozy od veta dopiero w poniedziałek będzie mieć robione prześwietlenie. Dodam że Berek ma już 10 lat i do tej pory był zdrowym,aktywnym psem

    • Avatar

      Witam .
      Moja suczka została ugryziona przez innego psa w tylna łapkę. Rana się zagoiła nie była zbyt głęboka aczkolwiek i nie mała . Jednak zaraz minie 2 tydzień od wypadku a moja sunia nadal kuleje i nie staje na pogryziona łapkę😢 co może być powodem takiej sytuacji ?

    • Avatar

      MÓJ PIESEK MA 9LAT .JEST MINIATURKĄ (PINCZER) 7 LAT TEMU WYPADŁ ŻONIE Z RĄK I DZNAŁ PADACZKI . PO 7 LATACH HOROBA POWRÓCIŁ A WYKSZYWIA GO I BARDZO WYJE I TERAZ ZACZYNA UPADAĆ NA TYLNE ŁAPKI CZY

  • Avatar

    Ja mam 16 latka. No dobra pochwalę się sznaucer miniatura 16lat 2 miesiące i 12 dni. Maksio też ma tak, że tył mu pada. Nie walczę z wiatrakami. Pada, podnoszę, znowu pada, wiem że mam podnieść bo ma tuptać. Mamy wózeczek który czeka, bo Maksio ma chodzić po swojemu . No i chodzimy, padamy , podnoszę i dalej do przodu. Wózeczek czeka.

    • Avatar

      Mamy to samo od wczoraj , weterynarz powiedział ze musi dużo odpoczywać i jeśli jej się nie poprawi to mamy ja zawieść za 2 dni do weterynarza. Twoja psinka już lepiej się czuje mam nadziej ze nie było to nic poważnego. Nasz tez Labrador ma 5 miesięcy.

  • Avatar

    Witam, mam labradora 9,5 miesiąca, wczoraj był normalnie na spacerze bawił się, biegał, skakał. Dzisiaj rano wstaliśmy jak co dzień żeby wyjść na dwór a pies nie może wstać , skumli jak go dotykam za tylnie łapy. Nie wiem co robić. Jak go podnoszę to zaraz się kładzie.

    • Avatar

      Moj
      miniaturowy pudel podczas spceru pare razy przewrocil sie na tylne lapki I nie mogl sie podniesc,ostatnio bardzo sie zmienil jest duzo mniej aktywny,ciagle lize przednie lapki.Ma 14 lat

      • Avatar

        Mój pies ma.14 lat przestał chodzić.Od dawna mial problemy ,przewracał się i wstawał ,a teraz już nic .Spuchły mu przednie dwie łapy ,miał robione prześwietlenie i nic złamanego.Czy jesteśmy mu w stanie pomóc .Ma apetyt.Piesek to mieszaniec z labradorem

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          A jak jest odżywiany pies? Labrador osiągnął już sędziwy wiek, nic dziwnego, że jego kości są słabsze. Odpowiednia dieta i suplementacja jest w tym przypadku bardzo ważna. Problemy ortopedyczne często pojawiają się u ras dużych. Najlepiej zabrać psiaka do lekarza weterynarii i dokładnie opisać problem, na tej podstawie będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

    • Avatar

      Mamy to samo od wczoraj , weterynarz powiedział ze musi dużo odpoczywać i jeśli jej się nie poprawi to mamy ja zawieść za 2 dni do weterynarza. Twoja psinka już lepiej się czuje mam nadziej ze nie było to nic poważnego. Nasz tez Labrador Ma 5 miesięcy.

  • Avatar

    Mam pieska przybłędę kundla. Ma 8 lat. Od jakiegoś czasu atakuje jej tylne nogi i nie może chodzić. Weterynarz na każdej interwencji niszczył gruczoły, które pojawiały się w odbycie. Mówił, że to jest przyczyna . Ostatnio nic nie było a problem jest z chodzeniem. Wczoraj na wieczór całkowicie zaniemogła. Co zrobić? Jak jej pomóc? Gdzie się udać? . Mieszkamy w Skierniewicach. Dziękuję za każdą poradę.

  • Avatar
    Małgorzata pisze:

    Mój buldog francuski ma dopiero rok. Szura tylnymi łapami. Widać to bardzo na mocno
    skróconych pazurach środkowych tylnych łap. Ostatnio po drugim spacerze zdarł sobie do krwi palec. Muszę to szybko skonsultować

      • Avatar

        Gdy wróciłem z pracy mój piesek shiz zu leżał w własnych sikach nie mógł się ruszyć. Pojechałem z nim do weterynarza powiedziałem że drgały jej dzień przed tem nogi i rozjeżdżały się na boki. Dostała kroplówkę i zaszczyki bo stwierdził że coś zjadła i się zatruła. O 22 piesek zaczął głośno piszczeć więc wróciłem do weterynarza. Dał jej zaszczyki mocne tak mówił. No i piesek się uspokoił. Byłem przy niej cała noc przed 8 jak by się pobudziła miała drgawki przez 10 minut i zmarła

    • Avatar
      Agnieszka pisze:

      Mam Yorka 9- miesięcy, od pewnego czasu zauważyłam jak w trakcję polegiwania nie spodziewanie podrzuca mu tylną część ciała tak po 3 do 4 razy, nagrałam filmik jak to wygląda i ile trwa. Byłam z nim u weterynarza wykonano badanie krwi, wyniki wyszły prawidłowo. Film który nagrałam przedstawiłam weterynarzowi, lekarz był zaskoczony i skierował mojego pas na konsultacje do ortopedy. Następnego dnia udałam się do ortopedy, pies został zbadany wykonano prześwietlenie, lekarz nie stwierdził przyczyny tych napadów.
      Ortopeda wysłał filmik do neurologa z prośbą o konsultację, odpowiedź dostałam telefoniczna że nie mam powodu do niepokój. Bardzo się ucieszyłam ale zachowania mojego psa nadal mnie niepokoją, ponieważ napady podrzucania nie ustały i są coraz częstsze.
      Proszę może ktoś podpowie co to może być, jak mu pomóc.
      Chciałabym nadmienić że piesek jest pełny życia, chętnie się bawi, jest bardzo grzeczny.

    • Avatar

      Mój Labrador ma 14 lat.
      Też chyba ma problemy z łapkami bo ciężko mu wstać i jest mniej aktywny niż był.
      Nie reaguje też na różne dźwięki nie wiem czy jeszcze dobrze słyszy.
      Czy mógłbym mu jakoś pomóc.

      • Moderator ZooArt
        Moderator ZooArt pisze:

        Dzień dobry,
        Labrador osiągnął już sędziwy wiek, więc nic dziwnego, że jego organizm zaczyna gorzej funkcjonować. Najlepsze co można zrobić w takiej sytuacji, to zadbać o jego komfort. Warto zadbać o właściwą dietę i suplementację oraz odpowiednią dawkę ruchu.

  • Avatar

    Straciłem dwa owczarki długowłose (suki) .Jedna przeżyła 11 lat,druga 10. Diagnoza była, że niedowład tylnych łap spowodowany zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa. Autopsja wykazała, że suka zdechła na raka narządów rodnych a niedowład był spowodowany uciskiem guza na nerwy i stąd powracający niedowład, osłabienie, a na końcu wymioty, krwawienie z dróg rodnych i zgon.
    Przestrzegam właścicieli owczarków niemieckich długowłosych, że niedowład tylnych łap jak się okazuje często jest przyczyną zmian nowotworowych a nie jak najczęściej się pisze chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Z tym, że operowanie kręgosłupa to majątek zaś guza można usunąć za w miarę akceptowalną kwotę. Jedna z moich suk zoperowana miała około 4 kg narośli.Po operacji przeżyła jeszcze prawie trzy lata. Ostatecznie zdechła też właśnie na raka narządów rodnych..

    • Avatar

      Witam
      Ja mam owczarka ma 12 lat od pewnego czasu pada na ziemię i strasznie płacze lekarz mówi że to padaczka ale dla mnie to jakiś ucisk . Myśli Pan że to zmiana nowotworowa zrobić prześwietlenie
      Pozdrawiam Joanna

      • Avatar

        Witam moja sunia ma na imie Zabka 13lat kundelek, od jakiegos czasu zaczela sie chwiac na tylnych lapkach weterynarz stwierdzil zwyrodnienie stawow,otrzymala zastrzyk wzmacniajacy za pare dni kolejny czy ktos zna jakis sprawdzony preparat,witaminy aby jej pomoc.Adam

    • Avatar

      Mam owczarka niemieckiego skinczyla 12-lat, od zawsze mi chorowala 🥺 najpierw dostala alergie, zmienilam jej calkiem jedzenie gotuje jej wolowine z warzywami, Po totem zabuzenia tarczycy bierze chormony, poznoej miala ropomacice skonczylo sie operacja, nastepnie nie trzymanie moczu na co tez ma chormon, w miedzy czasie zapalenie watroby,Podgryza sobie lapy i lize ,od zeszlego roku z dnia na dzien zaczela jej uciekac najpierw jedna tylnia lapa, a dzis placza jej sie juz dwie na co bierze sterydy gdzie dokonca tez jej nie pomagaja sa dni lepsze i gorsze 🥺

      • Avatar

        Proszę o pomoc
        Piesek shitzu
        Od tygodnia nie chodzi wet stwierdził dyskopatie i zalecił tomografię, kolejny zabrał do kliniki i porobił badania.. Stwierdził chorobę neurologiczna i badanie głowy psa. Teraz nie wiemy co robić piesek nie ma innych objawów. Wiek 1rok.

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Witam,
          Niedowład nóg u psa najlepiej leczyć u lekarza weterynarii – gabinet jest zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie szczegółowych badań w celu postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia leczenia

    • Avatar

      Moja suka owczarek niemiecki ma 14 lat. Od kilku dni ma problem z chodzeniem. Wcześniej tylne nogi się rozjeżdżały czasami, teraz włóczy je za sobą. Wyprowadzam ja na ogród trzymając koc między łapami tylnymi i przednimi przez co dźwigam jej tylne łapy. Lekarz mówi że pies się męczy i musimy ją uspać. Ciężki temat, ale moja suka była kastrowania więc być może to guz powoduje takie objawy. Szans na operację nie ma z racji wieku. Pozdrawiam. Kocham tą rasę i ciężko będzie się rozstać z ukochanym psem.

      • Moderator ZooArt

        Przykro mi, że przechodzisz przez tak trudny czas. Rozstanie z ukochanym psem, zwłaszcza tak lojalnym jak owczarek niemiecki, jest naprawdę ciężkie.😢 Pamiętaj, że podejmując decyzje związane z dobrem i komfortem twojego psa, okazujesz mu największą miłość. Trzymaj się w tych trudnych chwilach.

  • Avatar

    Mója sunia Yorka kuleje na tylną łapkę nie ma siły chodzić znoszę po schodach i wnoszenia .Miała zabieg w maju tego roku stylizacje .została tam poparzona ,usunięto martwicę skory co była leczona dwa i pół miesiąca codziennie i dalej leczona ma uszkodzona tchawicę teraz kuleje na tylną łapkę nie ma siły chodzić wieczorem stęka prostuje jedną łapkę co może być przyczyną

  • Avatar

    Mój pies yorka była po zabiegu sterylizacji miała po zabiegu martwicę skory później usuwana na całych plecach odebrałam ja po zabiegu włosy wychodziły jej b.na drugi dzień.Co tam się stało u weta była poparzona to było w maju tego roku Ma uszkodzona tchawicę i teraz kuleje na tylną łapkę dużo śpi i muszę ją znosić i wnosić wieczorem podstekuje ma uszkodzone wiązadło czy to co innego może być apetyt ma tylko teraz idzie troszkę i przewraca się na tyłek pewnie b.jej boli Bardzo proszę o odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.