Grzybica u świnki morskiej – jak pomóc gryzoniowi pokonać chorobę?

Świnka morska, a dokładniej – zgodnie z obowiązującym, choć jeszcze nie do końca rozpowszechnionym nazewnictwem – kawia domowa to bez wątpienia jedno z popularniejszych zwierzątek domowych. Często jest prezentem dla dziecka lub zakupem, który ma mu sprawić przyjemność. Należy jednak pamiętać, że również i to zwierzątko choruje na groźne choroby zaraźliwe. Jedną z nich jest grzybica. U świnki morskiej występuje ona niestety często i wymaga natychmiastowego leczenia.

Grzybica jedna z popularniejszych, a tym samym groźniejszych chorób, na które choruje świnka morska. Grzybica u tego zwierzęcia jest wywoływana przez te same grzyby, co u człowieka – dermatofity. Oznacza to, że zarażenie może działać w obie strony – człowiek może zarazić się od świnki i odwrotnie. Możliwe jest również zarażenie się od innego osobnika, który przebywa w klatce lub od zwierzątka, z którym świnka miała kontakt w sklepie zoologicznym.

Co zrobić, aby wyeliminować przyczyny grzybicy u świnki morskiej i jak przeprowadzić skuteczne leczenie, kiedy choroba zaatakuje zwierzątko?

grzybica u świnki morskiej

Grzybica u świnki morskiej – przyczyny choroby

Skąd najczęściej pojawia się grzybica u świnki morskiej? Przyczyny rozwoju dermatofitów mogą mieć różnorodne podłoże. Najczęściej są przenoszone przez innego zakażonego osobnika, z którym świnka miała kontakt w niedługim odstępie czasu. Choroba dostaje się do organizmu poprzez układ pokarmowy, drogi rodne lub poprzez skaleczenia na skórze. Niestety szybko się rozwija i jest wystarczająco zakaźna, aby szybko przejść na inne zwierzę lub człowieka.

Przyczyn rozwoju grzybicy należy także szukać w braku odpowiedniej higieny. Kontrolowanie czystości klatki, zwłaszcza pod względem odchodów i miejsc, gdzie podawany jest pokarm, ma niebagatelne znaczenie dla zminimalizowania ryzyka powstawania grzyba. Często przenosi się on także na zabawki, które znajdują się w klatce. Dlatego też, zaraz po pierwszym rozpoznaniu choroby, drewniane elementy należy jak najszybciej wyrzucić, a inne w miarę możliwości dokładnie wyparzyć.

Jakie objawy najczęściej wykazuje grzybica u świnki morskiej?

Niestety, nawet przy zachowaniu odpowiedniej czystości, może nieraz pojawić się grzybica u świnki morskiej. Objawy tej choroby są początkowo trudne do rozpoznania, nieznacznie mogą przypominać np. świerzb. Miejscowe łysienie i łuszcząca się skóra, drapanie, które może doprowadzić do powstawania strupków oraz pozlepiane futerko to najczęstsze objawy choroby.

Objawy początkowo zauważyć można w okolicy pyszczka i nosa, później na grzbiecie i całym tułowiu świnki morskiej. W celu odpowiedniego zdiagnozowania choroby najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który będzie w stanie stwierdzić chorobę i zalecić odpowiednie leczenie.


Kiedy pojawia się grzybica u świnki morskiej, leczenie wymaga cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Przede wszystkim należy ograniczyć kontakt ze zwierzęciem, ponieważ grozi on niestety szybkim zarażeniem się grzybem. Należy też starannie odkazić miejsce, w którym przebywa świnka.

Świnka morska – grzybica i skuteczne zapobieganie chorobie

Aby pomóc zwierzakowi w przebyciu choroby dobrze jest zadbać o to, aby miejsce, w którym znajduje się klatka, nie było zbyt wilgotne. Temperatura w pomieszczeniu powinna być zbliżona do 20 stopni Celsjusza. Unikaj także bliskiego kontaktu z przedmiotami grzewczymi, które wpływają na dyskomfort i osłabienie świnki.

Dobrze jest także zadbać o odpowiednią dietę zwierzątka. Podając mu pełnowartościową karmę jak VERSELE-LAGA Cavia Nature czy Cavia Complete z tej samej serii, dodasz jej siły i wigoru do walki z chorobą.

Grzybica u świnki morskiej to niestety często spotykana choroba. Można jej zapobiec, kupując świnki ze sprawdzonych źródeł oraz dbając o czystość, higienę i dobre warunki pupilowi. Kiedy choroba mimo wszystko zaatakuje zwierzątko, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który rozpozna chorobę i zaleci śwince odpowiednie leczenie. Warto też zapamiętać, że świnka morska… świnką już nie jest i od trzech lat oficjalnie funkcjonuje jako kawia domowa.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
14 komentarzy do “Grzybica u świnki morskiej – jak pomóc gryzoniowi pokonać chorobę?
  • Avatar

    Grzybica to min. kandydoza. Niewłaściwa dieta bogata w cukry i żywność wysoko przetworzoną sprzyja rozrostowi drożdżakaków, czyli grzybów z rodziny Candida. Podstawowym pokarmem drożdżaków jest właśnie cukier. Należy dawać dużo siana, zieleniny + witamina C, (występuje w pokrzywie, pietruszce) i krople do pyszczka też. Nie wolno trzymać świnki w akwarium. Produkuje ona dużo wilgoci -dużo siusia po prostu, bo pije, lub je pokarm mokry. Wilgoć sprzyja grzybicy. Z warzyw kawia może bezpiecznie jeść ogórki, paprykę, pomidory (bez zielonych części, liści i szypułek). Warzywa jak najmniej słodkie i jako dodatek. Podstawa to siano i zielenina. Wyeliminowanie cukru pomaga ogarnąć grzybicę. Ale oczywiście lekarz jest konieczny i stosowanie się do zaleceń. Ja pisze o podstawach. Widzę, że niektórzy hodują te zwierzęta myśląc, że mogą one jeść wszystko, albo głównie marchewkę i jabłka, lub karmę dla królików. Jest to niestety droga do tragedii, lub przynajmniej wysokich kosztów leczenia.

  • Avatar

    Grzybicę u kawii powoduje też podawanie cukru w diecie. Nie należy dawać nic co jest słodkie: marchewki ( plasterek tygodniowo, a nie pełna miska),także owoców, buraków itd. Mam świnkę, która jak tylko zje dwa dni pod rząd coś słodszego, plasterek jabłka, czy marchewki, arbuza od razu dostaje grzybicy na uszach, lub za uszami. Biały nalot, strupki, więc nie może wcale. Drugą świnkę zaadoptowałam właśnie. Była karmiona gotowymi mieszankami kupowanymi w Internecie za sporą kasę. Świnka mieszkała za granicą 2 lata, tu przyjechała niedawno i ja przejęłam. Jestem zaszokowaną tym co jadła. Same gotowe karmy z ziarnami, jakieś sticki z cukrem (piszą że w składzie jest miód), suszone jabłko, oporowo gnieciona kukurydza i groch. Same węglowodany i ziarna zabójcze dla zębów. Wypada jej sierść kępkami, ma łupież, całe uszy w białym nalocie. Nigdy nie dostawała wit.C, nie jadła trawy !!!. Ludzie nie mają pojęcia, że pewnych rzeczy nie wolno im dawać. Dieta jest podstawą, higiena w klatce też. Czytajcie porady, rozmawiajcie z dobrymi lekarzami, od tych zwierząt jest niewielu specjalistów. Poszerzajcie wiedzę, zaoszczędzicie na leczeniu i cierpieniu zwierzątka. Pozdrawiam.

  • Avatar

    Jak się do weterynarza nie pójdzie to nie da rady samemu. Może sierść cała zejść i jak napisała Wiktoria wyżej świnka umrze

  • Avatar

    Wiktoria moja swinka właśnie ma grzybice nic nowego weterynarz mi nie przepisał co bym sama nie mogła uzywac z domowej apteczki . Smaruje swojego prosiaczka trzy razy dziennie maścią,,clotrimazolum” . Sierść przed zastosowaniem należy w miarę możliwości usunąć, poprostu obciąć jak najkrócej ,bądź wygolić co trzy dni wykąpać w niewielkiej ilości z szamponem ,,nizoral . Po tygodniu bardzo ładnie się goi . Dwa trzy razy dziennie zmieniam jej podkład używam taki jak dla chorych ludzi zakupiony w aptece . Jest to szybką forma sprzątania klatki . Poprostu wyrzucam wszystko daje nowy i z głowy, a prosiaczek nie siedzi w mokrym podłożu co sprzyja rozwojowi grzybicy . Dawaj jej do picia codziennie wode świeża z witaminą C. Będzie dobrze zobaczysz ,a sainka wyjdzie z tego . Powod,enia .

    • Avatar

      Moja świnka sika mleczkiem. Bardzo dbam o czystość więc nie wiem skąd może być u niej grzybica. Mam witaminę C w kropelkach. Ile tych kropelek i na jaką ilośc wody trzeba podawać?

      • Avatar

        Moja świnka ma takie jagby strupki odchodzące z sierścią a jak ją głaszcze to czuć takie strupki a wtedy świnka się wyrywa i mnie gryzie wiecie może co to?

        • Moderator ZooArt

          Przykro słyszeć o problemach Twojej świnki morskiej. Strupki i zmiany skórne u świnki morskiej mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Oto kilka możliwych przyczyn:
          – Pasożyty zewnętrzne: Takie jak świerzbowce czy pchły. Mogą powodować swędzenie, strupki i utratę sierści.
          – Grzybice: Infekcje grzybicze mogą powodować łuszczenie się skóry, strupki i inne problemy skórne.
          – Alergie: Świnki morskie mogą być uczulone na różne substancje, takie jak pokarm, ściółka czy produkty do pielęgnacji.
          – Zapalenie skóry: Może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak podrażnienia, infekcje bakteryjne czy alergie.
          – Problemy hormonalne: Czasami mogą prowadzić do problemów skórnych.
          – Inne choroby skórne: Istnieje wiele innych schorzeń, które mogą powodować objawy, o których wspominasz.

          Jeśli Twoja świnka morska ma problemy skórne, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu gryzoni. Tylko specjalista będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie. Nie próbuj leczyć świnki samodzielnie bez konsultacji z weterynarzem, ponieważ nieodpowiednie leczenie może pogorszyć stan zdrowia Twojego zwierzaka.

    • Avatar

      My dostaliśmy szampon leczniczy. Ale raz w tygodniu bo przesusza skórę i wtedy smarować maścią z witaminą żeby nawilżyć.
      Dwa- zastrzyk wzmacniający pod skórę.
      Trzy – antybiotyk dostała na 10 dni doustny jak dla człowieka do podawania strzykawka.
      Walczy obecnie z grzybicą.
      Mamy drugiego świnka obok w innej klatce ale wydaje się zdrowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.