Cocker spaniel amerykański – charakter, opis rasy i wszystko co musisz wiedzieć na temat opieki nad amerykańskim cocker spanielem

Cocker spaniel amerykański lub american cocker spaniel, jest czarującą i energiczną rasą psów, która zyskała popularność na całym świecie. Choć często mylony z jego krewnym – cocker spanielem angielskim, amerykański cocker spaniel wyróżnia się unikalnymi cechami zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Ta rasa, pierwotnie hodowana do polowań, z czasem przekształciła się w cenionego i ukochanego towarzysza wielu rodzin na całym świecie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej rasie, eksplorując jej historię, temperament, potrzeby dotyczące pielęgnacji, wychowania oraz ogólnych aspektów opieki. Cocker spaniel amerykański jest nie tylko pięknym zwierzęciem o łagodnym charakterze, ale również wymaga odpowiedzialnego podejścia do jego zdrowia i dobrostanu, co jest kluczowe dla każdego, kto rozważa przyjęcie tej rasy do swojego domu.

Cocker spaniel amerykański

Opis rasy – wzorce rasy FCI

Cocker spaniel amerykański to rasa psów myśliwskich należy do prestiżowej Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI), co jest potwierdzeniem jego uznania i wysokiego statusu w świecie kynologicznym. Ta rasa psów, została w niej sklasyfikowana następująco:

 • numer wzorca FCI – 167,
 • grupa FCI – VIII (Psy aportujące, płochacze i psy wodne),
 • sekcja FCI – 2 (Płochacze).

Oto wzorce cocker spaniela amerykańskiego wystawione przez inne znaczące organizacje kynologiczne na świecie:

 • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy Sporting Group, co odzwierciedla jej zdolności myśliwskie i sportowe.
 • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy Group 3 (Gundogs), co podkreśla jej umiejętności w pracy z ptactwem.
 • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 4.08, co potwierdza jej globalne uznanie.
 • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy Gundog, co jest odzwierciedleniem jej tradycyjnych zastosowań.
 • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec GROUP I – SPORTING DOGS, co wskazuje na jej wszechstronność.
 • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie Gun Dog Group, co dodatkowo potwierdza jej zdolności łowieckie.

Pochodzenie i historia rasy cocker spaniel amerykański

Cocker spaniel amerykański to rasa o bogatej i fascynującej historii, która zyskała popularność na całym świecie. Jego unikalne cechy i wszechstronność sprawiły, że stał się on cenionym psim towarzyszem w wielu krajach.

Jakie jest pochodzenie rasy cocker spaniel amerykański?

Korzenie cocker spaniela amerykańskiego wywodzą się z Hiszpanii, wskazuje na to także nazwa – słowa 'Spain’ i 'spaniel’ są blisko ze sobą powiązane. Spaniele były pomocnikami myśliwych jeszcze przed wynalezieniem strzelby, współpracując z sieciami do polowania. Już w 1368 roku pojawiają się pierwsze wzmianki o psach typu spaniel, które były podzielone na spaniele lądowe i wodne. W XIX wieku, gdy w Anglii zaczęto tworzyć pisemne standardy rasowe, spaniele zaczęto klasyfikować jako konkretne rasy. Wśród nich był Cocker, tak nazwany ze względu na specjalizację w polowaniu na słonki (woodcock), małe leśne ptaki.

Jak cocker spaniel amerykański stał się odrębną rasą?

Pierwszy klub cocker spaniela w Ameryce został założony w 1881 roku. Wkrótce tam, spaniel zaczął dzielić się na dwie odmiany: amerykańskiego i angielskiego cocker spaniela. Cocker spaniel amerykański charakteryzował się mniejszym wzrostem i krótszą głową w porównaniu do angielskiego kuzyna oraz posiadał bardziej obfite futro. Kluby kynologiczne w Anglii i Kanadzie zarejestrowały te odmiany jako odrębne rasy w latach 40 XX wieku. W USA dokonano tego rozróżnienia w 1946 roku American Kennel Club (AKC). FCI wpisało amerykańskiego odmianę do swojego rejestru w 1951. W ten sposób cocker spaniel amerykański stał się oficjalnie uznawaną rasą. Cocker spaniel amerykański pojawił się po raz pierwszy w Polsce w 1977 roku, dzięki staraniom Barbary Szczepkowskiej, która sprowadziła go do swojej hodowli Od Kawy.

Jakie było miejsce cocker spaniela amerykańskiego w kulturze i historii?

Popularność rasy cocker spaniel amerykański wzrosła znacząco w latach 50. XX wieku, era ta została zdominowana przez obecność tych psów w popkulturze, przede wszystkim w filmie Disneya „Zakochany kundel” czy historią cockera spaniela amerykańskiego Richarda Nixona o imieniu Checkers, który wpłynął na amerykańską historię polityczną.

Checkers był psem należącym do Richarda Nixona, ówczesnego kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w 1952 roku. Jego wpływ, wiąże się z tzw. „Przemową Checkersa” (Checkers Speech), którą Nixon wygłosił w odpowiedzi na oskarżenia o nieprawidłowości finansowe w jego kampanii wyborczej.

W trakcie tej przemowy, Nixon skutecznie bronił się przed oskarżeniami, wyjaśniając swoje finanse i podkreślając, że nie otrzymał żadnych nielegalnych darowizn. Jednak kluczowym momentem przemowy było wspomnienie o cocker spanielu o imieniu Checkers, który został podarowany jego dzieciom i który, jak stwierdził Nixon, niezależnie od wyniku sprawy, pozostanie w ich rodzinie. Ten moment przemowy wzruszył amerykańską opinię publiczną i pomógł odwrócić negatywny wizerunek Nixona, co miało znaczący wpływ na jego dalszą karierę polityczną.

Przemowa ta uznawana jest za przełomowy moment w wykorzystaniu telewizji w amerykańskiej polityce, pokazując moc osobistego przekazu i emocjonalnego połączenia z wyborcami.

Jak cocker spaniel amerykański jest popularny obecnie?

Obecnie cocker spaniel amerykański jest jedną z bardziej popularnych ras psów, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, co jest kontynuacją jego historycznej popularności. W Polsce rasa ta cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem, będąc docenianą zarówno jako pies rodzinny, jak i towarzysz w różnych aktywnościach, w tym w sportach kynologicznych.

Cocker spaniel amerykański hodowla

Wygląd cocker spaniela amerykańskiego i rodzaje umaszczenia sierści psów tej rasy

Cocker spaniel amerykański to rasa, która przy pierwszym spojrzeniu zachwyca swoją elegancją i harmonijną budową. Zwraca uwagę piękną, szlachetną głową i wyważoną postawą, a jego ruchy są pełne gracji i energii.

Jaka jest wielkość i waga cocker spaniela amerykańskiego?

Cocker spaniel amerykański jest jednym z najmniejszych psów myśliwskich. Jego harmonijna budowa jest krępa i zwarta. Idealny wzrost w kłębie dla dorosłego psa wynosi 38,1 cm (15 cali), a dla dorosłej suki 35,6 cm (14 cali). Waga tej rasy jest proporcjonalna do wzrostu, co daje mu silną i umięśnioną sylwetkę.

Jak wygląda budowa ciała cocker spaniela amerykańskiego?

Głowa cocker spaniela amerykańskiego jest proporcjonalna, z inteligentnym i łagodnym wyrazem. Ma zaokrągloną czaszkę z wyraźnymi łukami nadoczodołowymi. Kufa, czyli pysk, jest szeroka i głęboka. Oczy są duże, okrągłe, o lekko migdałowatym kształcie i ciemnobrązowej tęczówce. Uszy są długie, cienkie, dobrze owłosione, osadzone nie wyżej niż na dolnej linii oka, co dodaje rasie charakterystycznego uroku. Szyja jest na tyle długa, by pies mógł bez trudu sięgnąć nosem ziemi, umięśniona i sucha, co podkreśla jego elegancję. Linia górna ciała lekko opada od kłębu do zadu. Klatka piersiowa jest głęboka, z długimi i dobrze wysklepionymi żebrami, co świadczy o dobrej kondycji psa. Kończyny są proste, mocne, z dobrze rozwiniętym mięśniem. Ogon noszony jest na przedłużeniu linii grzbietu lub nieco wyżej, co nadaje psu pewność i radość ruchu.

Jaka jest charakterystyka sierści i umaszczenia cocker spaniela amerykańskiego?

Sierść spaniela amerykańskiego jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych atrybutów. Jest ona średniej długości, jedwabista, prosta lub lekko falista. Posiada odpowiednią ilość podszerstka, co chroni psa w różnych warunkach atmosferycznych. Dopuszczalne rodzaje umaszczenia cocker spaniela amerykańskiego to:

 • czarna – musi być całkowicie jednolita lub zawierać cechy podpalania. Głęboka czerń jest preferowana, a wszelkie odcienie brązowe czy wątrobiane są niepożądane. Dopuszczalna jest mała ilość białej sierści na piersi lub pod szyją, ale białe znaczenia w innych miejscach są nieakceptowalne,
 • jednolita inna niż czarna – obejmuje odcienie od bardzo jasnej kremowej po ciemną czerwień, włączając w to czekoladowe i czekoladowe z podpalaniem. Barwa powinna być równomiernie rozłożona na całym ciele, z możliwym nieznacznym rozjaśnieniem w obszarze piór. Podobnie jak w przypadku czarnego umaszczenia, niewielka ilość bieli na piersiach lub pod szyją jest dopuszczalna,
 • łaciata – składa się z dwóch lub więcej równomiernie rozłożonych kolorów, w tym obowiązkowo bieli. Możliwe kombinacje to czarny z białym, rudy z białym (w różnych odcieniach od jasnego kremowego do ciemnoczerwonego), czekoladowy z białym oraz inne połączenia z podpalaniem. Umaszczenie przesiane również zalicza się do tej kategorii. Kolor podstawowy powinien stanowić mniej niż 90% powierzchni ciała,
 • czarna podpalanie – intensywność koloru podpalenia waha się od jasno kremowego do ciemnego czerwonego. Nie powinno zajmować więcej niż 10% powierzchni ciała.
Cocker spaniel amerykański

Przygotowanie do cocker spaniela amerykańskiego do wystawy

Cocker spaniel amerykański to doskonały wybór dla tych, którzy chcą wziąć udział w wystawach psów rasowych. Jednak odpowiednie przygotowanie i zaznaczenie jego atutów jest kluczowe dla sukcesu na ringu.

Jak zapoznać się ze wzorcem i zasadami udziału w konkursie?

Przygotowanie do wystawy rozpoczyna się od dokładnego zapoznania się ze wzorcem rasy cocker spaniel amerykański, który zawiera szczegółowy opis idealnych cech psa. Warto też szczegółowo zapoznać się z zasadami udziału w konkursie, które mogą różnić się w zależności od organizatora.

Jak przygotować sylwetkę cocker spaniela amerykańskiego?

Przygotowanie sylwetki cocker spaniela amerykańskiego do wystawy obejmuje zapewnienie mu odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń. To pomoże utrzymać psa w doskonałej kondycji fizycznej i sprawi, że jego sylwetka będzie odpowiadała wzorcowi rasy.

Jak przygotować okrywę włosową cocker spaniela amerykańskiego?

Okrywa włosowa cocker spaniela amerykańskiego wymaga szczególnej uwagi. Regularne szczotkowanie i kąpiele są niezbędne, aby sierść była lśniąca i zdrowa. Wiele osób decyduje się na profesjonalne strzyżenie psa przed wystawą, aby podkreślić naturalne linie ciała psa i uwydatnić jego cechy zgodne ze wzorcem rasy.

Jak przygotować cocker spaniela amerykańskiego w dzień wystawy i jak go odpowiednio prezentować?

W dniu wystawy ważne jest, aby cocker spaniel amerykański był wypoczęty i dobrze nastrojony. Ostatnie poprawki w okrywie włosowej i upewnienie się, że pies jest czysty i zadbany, to kluczowe kroki. Należy również odpowiednio prezentować psa na ringu, co obejmuje umiejętne prowadzenie i pokazywanie jego walorów sędziom. Dobry handler, czyli osoba zajmująca się prezentacją psa na ringu, potrafi w pełni wyeksponować grację psa, co ma ogromne znaczenie dla oceny.

Charakterystyka rasy amerykański cocker spaniel pod kątem pielęgnacji

Cocker spaniel amerykański to rasa, która wymaga regularnej pielęgnacji, co może stanowić nie lada wyzwanie dla niektórych opiekunów. Stopień trudności pielęgnacji zależy głównie od długości i rodzaju sierści psa, która jest skłonna do plątania się, przez co najczęściej tworzą się kołtuny.

Czym i jak często należy szczotkować futro cocker spaniela amerykańskiego?

Futro cocker spaniela amerykańskiego powinno być szczotkowane kilka razy w tygodniu, aby zapobiec plątaniu się. Najlepiej używać do tego miękkiej szczotki lub grzebienia z długimi zębami, aby delikatnie rozplątywać sierść, zwłaszcza w miejscach skłonnych do kołtunów.

Jak często należy myć futro i o czym należy pamiętać?

Myć psa należy w zależności od potrzeb, zazwyczaj raz na miesiąc lub częściej, jeśli sierść jest bardzo brudna. Ważne jest używanie specjalistycznych szamponów dla psów, które nie podrażniają skóry i sierści. Podczas kąpieli ważne jest, aby dokładnie spłukać szampon, uniknąjąc tym samym podrażnienia skóry.

Jakie akcesoria są konieczne do pielęgnacji cocker spaniela amerykańskiego?

Do pielęgnacji cocker spaniela amerykańskiego niezbędne są:

 • miękka szczotka lub grzebień z długimi zębami,
 • specjalistyczny szampon dla psów,
 • nożyczki do przycinania sierści (opcjonalnie),
 • kleszczołapki i preparaty przeciwko pasożytom,
 • cążki przeznaczone dla psich pazurków,
 • pasta do zębów i szczoteczka dla psów.

Jakie są podstawowe czynności pielęgnacyjne dla cocker spaniela amerykańskiego?

Podstawowe czynności pielęgnacyjne dla cocker spaniela amerykańskiego obejmują:

 • uszy – regularne sprawdzanie i czyszczenie, aby zapobiegać infekcjom,
 • okolice oczu – delikatne czyszczenie, aby zapobiegać podrażnieniom,
 • zęby – czyszczenie zębów, aby unikać kamienia nazębnego i chorób dziąseł,
 • pazury – przycinanie w razie potrzeby,
 • okolice intymne – regularne przycinanie sierści wokół okolic intymnych, dla higieny,
 • ogon – delikatne czesanie i utrzymywanie w czystości,
 • ciało po spacerze – oczyszczenie z zanieczyszczeń, szczególnie po spacerach w błotnistym lub wilgotnym terenie,
 • ochrona przeciw pasożytom i kleszczom – regularne stosowanie odpowiednich preparatów.

Warto przyzwyczajać psa do regularnej pielęgnacji od szczeniaka, aby proces ten był dla niego przyjemny i bezstresowy.

Cocker spaniel amerykański – charakter i usposobienie psa rodzinnego

Cocker spaniel amerykański to pogodny i zrównoważony pies, który świetnie sprawdza się w roli członka rodziny.

Jakie usposobienie ma cocker spaniel amerykański?

Cocker spaniele amerykańskie to psy o przyjaznym i radosnym usposobieniu. Są aktywne, ale jednocześnie potrafią być spokojne, co sprawia, że dobrze dopasowują się do różnych stylów życia. Ich towarzyski charakter sprawia, że potrzebują obecności opiekuna i źle znoszą samotność.

Czy cocker spaniel amerykański nadaje się dla osób aktywnych i rodzin z dziećmi?

Tak, cocker spaniel amerykański jest doskonałym wyborem zarówno dla osób aktywnych, jak i rodzin z dziećmi. Ich zrównoważone usposobienie sprawia, że dobrze dogadują się z dziećmi, o ile są odpowiednio socjalizowane. Ponadto, ich aktywna natura sprawia, że nadają się dla osób, które cenią sobie aktywny tryb życia.

Jakie są preferencje cocker spaniela amerykańskiego w odniesieniu do aktywności i interakcji?

Te psy lubią zabawy i różnego rodzaju aktywności, zwłaszcza te, które angażują ich umysł i ciało. Nie lubią natomiast długotrwałego samotnego przebywania, co może prowadzić skłonności do niszczenia rzeczy w domu. Są raczej spokojne, ale mogą wokalizować, szczególnie gdy czują się zaniedbane lub znudzone.

Czy cocker spaniel amerykański jest odpowiedni dla osób starszych?

Cocker spaniele amerykańskie mogą być dobrym wyborem dla osób starszych, dzięki swojemu zrównoważonemu usposobieniu. Są łagodne i potrafią dostosować się do spokojniejszego trybu życia, o ile zapewni się im odpowiednią ilość aktywności fizycznej i umysłowej.

Jak cocker spaniel amerykański reaguje na gości domu i inne zwierzęta?

Cocker spaniele amerykańskie zazwyczaj dobrze reagują na gości, są przyjazne i otwarte. Mają dobry instynkt społeczny i potrafią szybko nawiązać kontakt z ludźmi. W kontaktach z innymi zwierzętami w domu, w tym psami i kotami, zazwyczaj są łagodne i towarzyskie, zwłaszcza gdy zostały odpowiednio socjalizowane od młodego wieku.

Cocker spaniel amerykański

Wychowanie cocker spaniela amerykańskiego

Cocker spaniel amerykański to rasa, która najlepiej odnajduje się w domach, gdzie może liczyć na dużo uwagi i aktywność.

W jakim domu cocker spaniel amerykański będzie czuł się najlepiej?

Cocker spaniel amerykański najlepiej czuje się w domu z ogrodem, gdzie może swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Mimo że może żyć w mieszkaniu, to przestrzeń i dostęp do ogrodu znacznie podnoszą jego jakość życia i pozwalają na regularną aktywność, co jest kluczowe dla tej rasy.

Czy cocker spaniel amerykański ma skłonności do ucieczek?

Cocker spaniele amerykańskie generalnie nie mają silnych skłonności do ucieczek, szczególnie jeśli są odpowiednio wychowane, mają zapewnioną aktywność i są częścią rodziny. Oczywiście, jak każdy pies, mogą próbować uciekać, jeśli znajdą interesujący trop lub będą się nudzić, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiedniej opieki i stymulacji.

Jakie akcesoria są niezbędne w opiece nad cocker spanielem amerykańskim?

Niezbędne akcesoria w opieki nad cocker spanielem amerykańskim to:

 • dwie miski na pokarm i wodę – do regularnego karmienia i zapewnienia stałego dostępu do świeżej wody,
 • smycz i szelki na spacer – dla bezpieczeństwa i kontroli podczas spacerów,
 • uprząż sportowa – idealna dla aktywnych psów podczas dłuższych wędrówek lub biegania,
 • obroża – ważna dla identyfikacji psa oraz przypięcia smyczy,
 • obcinaczki do pazurów – do regularnego przycinania pazurów i zapobiegania problemom z chodzeniem,
 • szczotka i inne akcesoria do pielęgnacji – niezbędne do utrzymania zdrowej i czystej sierści,
 • zabawki – do stymulacji umysłowej i fizycznej,
 • legowisko – dla zapewnienia komfortowego miejsca do spania,
 • kagańce, chusty chłodzące, ubranka ochronne (w zależności od klimatu) – dodatkowe akcesoria zależne od potrzeb psa i warunków otoczenia.

Te akcesoria pomagają w utrzymaniu zdrowia i dobrostanu psa, a także w zapewnieniu mu odpowiednich warunków do życia i rozwoju.

Wybierz legowisko dla Twojego psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Szkolenie cocker spaniela amerykańskiego

Cocker spaniel amerykański to bardzo inteligentny pies, który wykazuje dużą chęć do nauki i współpracy z opiekunem, co czyni go doskonałym kandydatem do różnych form szkolenia. Jest również doskonałym towarzyszem w aktywnościach związanych z polowaniem i naturą.

Czy cocker spaniel amerykański jest podatny na naukę?

Cocker spaniel amerykański generalnie jest bardzo podatny na naukę. Choć może czasami wykazywać pewną niezależność, to zazwyczaj szybko reaguje na pozytywne metody szkolenia, takie jak pochwały i nagrody. Skuteczne są smaczki treningowe, które pomagają w motywowaniu psa do nauki i pracy.

Jak szkolić cocker spaniela amerykańskiego na psa myśliwskiego?

W szkoleniu na psa myśliwskiego ważne jest wczesne zaznajomienie psa z różnymi środowiskami, takimi jak lasy czy pola. Można go nauczyć aportowania, tropienia oraz posłuszeństwa. W szkoleniu należy korzystać z pochwał i nagród, a unikać kar, ponieważ te ostatnie mogą mieć negatywny wpływ na psychikę psa i jego chęć do współpracy.

Jakie sporty i aktywności są odpowiednie dla cocker spaniela amerykańskiego?

Cocker spaniel amerykański świetnie sprawdzi się w uprawianiu psich sportów i aktywności, takich jak:

 • agility – wyśmienity dla aktywnych psów, które lubią wyzwania fizyczne i umysłowe. Obejmuje pokonywanie toru przeszkód, takich jak skoki, tunel czy slalom,
 • obedience – podkreśla umiejętności posłuszeństwa i skupienia psa na opiekunie, wymagając precyzyjnego wykonywania komend,
 • rally-o – doskonałe dla psów entuzjastycznych w nauce, gdzie na każdym etapie toru pies wykonuje określone komendy,
 • flyball – idealne dla miłośników szybkiego biegu i zabawy z piłką, gdzie pies przeskakuje przez przeszkody i aportuje piłkę,
 • dog dance – świetna aktywność dla psów lubiących bliski kontakt z opiekunem, łącząca taniec z różnymi figurami i trikami,
 • dogfrisbee – dla psów uwielbiających bieganie i łapanie, gdzie zadaniem jest złapanie rzuconego dysku,
 • dummy – uczy aportowania specjalnych płóciennych wałków, co jest elementem treningu myśliwskiego,
 • dogtrekking – idealny dla miłośników długich wędrówek, gdzie pies jest przypięty do uprzęży i wspólnie z właścicielem eksploruje teren,
 • mantrailing – skupia się na silnym instynkcie tropienia psa, który szuka ukrytej osoby na podstawie zapachu.

Jakie inne aktywności można uprawiać z cocker spanielem amerykańskim?

Poza sportami, cocker spaniel amerykański świetnie sprawdzi się jako towarzysz we wspólnych zabawach i aktywnościach na świeżym powietrzu, takich jak długie spacery, wędrówki i gry, przede wszystkim polegające na aportowaniu.

Zabierz swojego psa na spacer - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla idealna rasy cocker spaniel amerykański

Cocker spaniel amerykański cieszy się popularnością także w Polsce, co sprawia, że jego hodowla jest dostępna na terenie kraju, choć niektórzy zainteresowani mogą rozważać poszukiwanie szczeniąt za granicą.

Czy w Polsce istnieją hodowle cocker spaniela amerykańskiego?

Tak, w Polsce znajdują się hodowle specjalizujące się w tej rasie. Znalezienie odpowiedniej hodowli wymaga dokładnego rozeznania i wyboru hodowcy, który działa zgodnie z zasadami i standardami określonymi przez polskie oraz międzynarodowe organizacje kynologiczne.

Jak bezpiecznie wybrać hodowlę cocker spaniela amerykańskiego?

Bezpieczny wybór hodowli wymaga sprawdzenia, czy hodowla jest zarejestrowana i certyfikowana przez odpowiednie organizacje kynologiczne. Ważne jest także, aby hodowla miała dobre opinie wśród innych opiekunów tej rasy. Sprawdzenie referencji, opinii na forach internetowych oraz grupach dyskusyjnych może być bardzo pomocne.

Na co zwrócić uwagę wybierając hodowlę cocker spaniela amerykańskiego?

Przy wyborze hodowli należy zwrócić uwagę na:

 • warunki, w jakich żyją psy: czy są one odpowiednie i zapewniają dobrostan zwierząt.
 • stan zdrowia psów: dostępność badań i szczepień, a także historię zdrowotną rodziców szczenięcia,
 • wiedzę i doświadczenie hodowcy w obrębie rasy: czy hodowca jest dobrze poinformowany i pasjonuje się rasą,
 • postawę hodowcy wobec przyszłych opiekunów: czy jest gotowy do udzielenia wsparcia i porad, także po zakupie szczeniaka.

Jaka jest szansa na adopcję cocker spaniela amerykańskiego w Polsce?

Szanse na adopcję cocker spaniela amerykańskiego mogą być mniejsze niż w przypadku bardziej popularnych ras, ale nie jest to niemożliwe. Można szukać w schroniskach, organizacjach ratujących psy, a także na forach i grupach poświęconych adopcji. Przy adopcji należy wziąć pod uwagę historię psa, jego zdrowie, temperament oraz potrzeby, aby upewnić się, że będzie pasował do nowego domu.

Jakie akcesoria są potrzebne przy przyjęciu cocker spaniela amerykańskiego?

Przy przyjęciu cocker spaniela amerykańskiego, warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak:

 • miski na wodę i pokarm,
 • smycz, szelki lub obroża,
 • uprząż sportowa dla aktywnych spacerów,
 • obcinaczki do pazurów,
 • szczotka i inne narzędzia do pielęgnacji sierści,
 • zabawki dostosowane do wieku i preferencji psa,
 • wygodne legowisko,
 • podstawowe środki higieny, takie jak szampon dla psów.

Te przedmioty pomogą w zapewnieniu nowemu członkowi rodziny odpowiednich warunków do życia i rozwoju.

Cocker spaniel amerykański szczeniaki

Cocker spaniel amerykański – zdrowie rasy

Cocker spaniel amerykański to pies, który generalnie cieszy się dobrym zdrowiem, z przewidywaną długością życia wynoszącą około 10-14 lat.

Jak cocker spaniel amerykański radzi sobie z zimnem i upałem?

Cocker spaniele amerykańskie są raczej odporne na zimne warunki, dzięki swojej gęstej sierści. Jednak, jak wszystkie czworonogi, powinny być chronione przed ekstremalnymi temperaturami. W przypadku upałów ważne jest zapewnienie im chłodnego miejsca do odpoczynku oraz dostępu do świeżej wody.

Czy cocker spaniel amerykański jest rasą o mocnym zdrowiu?

Cocker spaniele amerykańskie są na ogół zdrowymi psami, ale jak każda rasa, mają pewne predyspozycje do określonych problemów zdrowotnych. Odpowiednia opieka, regularne wizyty u weterynarza i dbałość o profilaktykę mogą zapewnić im długie i zdrowe życie.

Jakie są typowe choroby dla cocker spaniela amerykańskiego?

Cocker spaniele amerykańskie mogą być narażone na pewne choroby, w tym:

 • dysplazja stawów biodrowych – jest to genetyczne schorzenie, które może powodować ból i problemy z chodzeniem,
 • problemy z oczami – takie jak zaćma czy zapalenie spojówek,
 • choroby uszu – ze względu na ich długie, opadające uszy, są podatne na infekcje uszne,
 • problemy skórne – związane z alergiami lub wrażliwością skóry,
 • otyłość – cocker spaniele lubią jeść i mogą mieć tendencję do nadwagi.

Regularne badania zdrowotne, w tym ocena stawów biodrowych i ocena okulistyczna, są ważne dla utrzymania dobrego zdrowia tych psów. Ponadto, odpowiednia pielęgnacja, w tym regularne czyszczenie uszu i dbanie o sierść, jest kluczowa dla zapobiegania niektórym z tych problemów zdrowotnych.

Żywienie domowe i psią karmą cocker spaniela amerykańskiego

Amerykański cocker spaniel wymaga odpowiednio zbilansowanej diety, zarówno przy żywieniu domowym, jak i wybierając karmę komercyjną. Ostateczny wybór metody żywienia zależy od preferencji i możliwości opiekuna.

Jakie są zasady żywienia domowego cocker spaniela amerykańskiego?

Żywienie domowe wymaga odpowiedniego skomponowania posiłków, aby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze:

 • białko – ważne dla budowy mięśni; może pochodzić z mięsa drobiowego, wołowiny czy ryb,
 • węglowodany – źródło energii; dobre źródła to brązowy ryż, kasza czy warzywa,
 • tłuszcze: Niezbędne dla zdrowia skóry i sierści; wartościowe źródła to oleje roślinne lub tłuszcze z ryb,
 • witaminy i minerały – istotne dla ogólnego stanu zdrowia; mogą pochodzić z warzyw, owoców oraz suplementów.

Jest to rozwiązanie bardziej czasochłonne i wymaga odpowiedniej wiedzy o żywieniu psów.

Czym kierować się przy wyborze karmy komercyjnej?

Wybierając karmę komercyjną dla cocker spaniela amerykańskiego, ważne jest uwzględnienie:

wagi psa – dostosowanie ilości karmy do wagi psa pomoże uniknąć problemów z nadwagą,
etapu rozwoju – karmy dla szczeniąt, dorosłych i seniorów mają różne składniki odżywcze,
poziomu aktywności – aktywne psy potrzebują więcej kalorii,
ewentualnych potrzeb weterynaryjnych – specjalne diety mogą być wymagane w przypadku problemów zdrowotnych.

Jakie są zalety karmy suchej i karmy mokrej?

Wybór między karmą suchą, a mokrą dla psa jest ważną decyzją, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Każdy rodzaj karmy ma swoje specyficzne zalety, dlatego ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom zdrowotnym, wiekowi i preferencjom żywieniowym psa.

Zalety karmy suchej to:

 • czyszczenie zębów – twarda tekstura karmy suchej pomaga w usuwaniu płytki nazębnej i masażu dziąseł,
 • długi okres przydatności do spożycia – karma sucha jest bardziej trwała i nie psuje się szybko, co jest praktyczne dla właścicieli,
 • łatwość przechowywania – może być przechowywana w suchym miejscu bez potrzeby chłodzenia,
 • wysoka zawartość kalorii – zazwyczaj karma sucha jest bardziej kaloryczna, co jest korzystne dla aktywnych psów.

Zalety karmy mokrej to:

 • nawodnienie – wysoka zawartość wody w karmie mokrej pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, szczególnie ważne dla psów, które piją mało wody,
 • łatwość jedzenia – miękka konsystencja jest łatwiejsza do jedzenia dla szczeniąt, starszych psów lub psów z problemami zębowymi,
 • bogactwo smaku – dla wielu psów karma mokra jest bardziej apetyczna,
 • różnorodność – możliwość wyboru różnych smaków i tekstur, co jest szczególnie ważne dla wybrednych psów.

Jak podawać karmę i wodę cocker spanielowi amerykańskiemu?

Odpowiednie żywienie cocker spaniela amerykańskiego jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrego rozwoju, dlatego ważne jest dostosowanie sposobu podawania karmy i wody do różnych etapów jego życia:

 • szczenięta cocker spaniela amerykańskiego, w zależności od ich wieku i tempa wzrostu, powinny być karmione 3-4 razy dziennie. W tym okresie życia, ważne jest, aby posiłki były mniejsze, ale częstsze, aby wspierać szybki rozwój i zapewnić stały dopływ energii. Równie ważny jest stały dostęp do świeżej wody, zwłaszcza po aktywnościach i zabawie,
 • dla dorosłych cocker spanieli amerykańskich zaleca się karmienie dwukrotnie dziennie – rano i wieczorem. Porcje powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb psa, w zależności od wagi, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Niezmiennie ważny jest stały dostęp do świeżej wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie i wspierać zdrowie układu moczowego,
 • w przypadku starszych psów tej rasy, które mogą być mniej aktywne, zaleca się karmienie mniejszymi porcjami, ale nadal dwa razy dziennie, aby utrzymać stały poziom energii i zapobiec problemom z nadwagą. Warto pamiętać o regularnym dostępie do świeżej wody, co jest kluczowe dla zapobiegania problemom nerkowym i odwodnieniu w starszym wieku.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, a jego potrzeby żywieniowe mogą się różnić. Regularne konsultacje z weterynarzem pomogą dostosować dietę do indywidualnych potrzeb twojego cocker spaniela amerykańskiego, zapewniając mu zdrowie i długie życie.

O czym jeszcze należy pamiętać przy żywieniu cocker spaniela amerykańskiego?

Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje pokarmów – zarówno domowe, jak i komercyjne – można łączyć, dostosowując je do potrzeb i upodobań psa.

Przysmaki odgrywają korzystną rolę w diecie psa, mogą być wykorzystywane jako nagroda w treningu, co wzmacnia pozytywne zachowania i pomaga w budowaniu relacji z psem. Jednak należy pamiętać, aby przysmaki stanowiły tylko niewielki procent całkowitej diety i były zgodne z dziennym bilansem energetycznym psa, aby nie doprowadzić do nadwagi.

Regularne wizyty u lekarza weterynarii są kluczowe w monitorowaniu zdrowia psa i jego potrzeb żywieniowych. Weterynarz może pomóc w ustaleniu, czy dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i czy nie ma nadmiaru lub niedoboru poszczególnych składników. W przypadku konieczności zmiany diety, pamiętaj, aby wprowadzać je stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych i pozwolić organizmowi psa na dostosowanie się do nowych składników pokarmowych.

Cocker spaniel amerykański – cena i koszty utrzymania pupila

Cocker spaniel amerykański to rasa, która cieszy się popularnością, a jej cena odzwierciedla wysoką jakość hodowli.

Jaka jest cena cocker spaniela amerykańskiego?

Cena cocker spaniela amerykańskiego w polskich hodowlach waha się od około 4000 do 5000 zł. Cena ta wynika z kosztów związanych z utrzymaniem odpowiedniej jakości hodowli, w tym opieką weterynaryjną, odpowiednim żywieniem oraz zapewnieniem dobrych warunków życia dla psów.

Jakie są miesięczne koszty utrzymania cocker spaniela amerykańskiego?

Miesięczne wydatki na utrzymanie cocker spaniela amerykańskiego zazwyczaj obejmują:

 • karmę dla psa,
 • przysmaki,
 • worki na nieczystości.

Miesięczny koszt tych wydatków to około 200-300 zł.

Jakie są roczne koszty utrzymania cocker spaniela amerykańskiego?

Roczne koszty, oprócz wydatków miesięcznych, obejmują również zakup:

 • szamponu dla psa,
 • odżywki w aerozolu i balsamu,
 • obroży owadobójczych,
 • preparatów pielęgnacyjnych.

Rocznie zapłacimy za te produkty i usługi od około 2400 do 3600 zł.

Jakie są dwuletnie koszty utrzymania cocker spaniela amerykańskiego?

W ciągu dwóch lat do kosztów opieki nad cocker spanielem amerykańskim dojdzie zakup akcesoriów:

 • miski na wodę i jedzenie,
 • obroża,
 • smycz,
 • uprząż sportowa,
 • szczotki i grzebienie,
 • nakładki gumowe do trymowania,
 • obcinaczki do pazurów,
 • zabawki,
 • legowisko.

Łącznie w ciągu dwóch lat zapłacimy za te produkty od około 4000 do 4500 zł.

Jakie koszty jeszcze poniesiemy, gdy się opiekujemy cocker spanielem amerykańskim?

Dodatkowo, należy uwzględnić usługi takie jak:

 • wizyty u weterynarza,
 • ubezpieczenie,
 • wizyty u groomera,
 • szkolenia u behawiorysty.

Podsumowanie

Cocker spaniel amerykański to wyjątkowa rasa, która wymaga od swojego opiekuna zaangażowania i miłości, aby mógł w nim odnaleźć przyjaciela na całe życie. W naszym artykule przedstawiliśmy bogatą historię i charakterystyczny wygląd tej rasy, podkreślając jej elegancję i urok. Opisaliśmy szczegółowo pielęgnację, w tym regularną opiekę nad sierścią i uszami, co jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i wyglądu psa.

Wyjaśniliśmy również unikalny charakter cocker spaniela amerykańskiego, jego wrodzoną inteligencję i przyjacielską naturę, która czyni go idealnym towarzyszem dla rodzin i aktywnych osób, dokładnie przedstawiliśmy jego predyspozycje do sportów, takich jak agility. Podkreśliliśmy znaczenie odpowiedniego wychowania i hodowli, a także wybór odpowiedniej diety i regularnych wizyt u weterynarza, aby zapewnić najlepszą opiekę nad zwierzęciem. Na koniec, zwróciliśmy uwagę na koszty związane z przyjęciem psa do domu, w tym cenę zakupu i bieżące wydatki, które są ważne dla przyszłych właścicieli, by mogli zapewnić cocker spanielowi amerykańskiemu opiekę i miłość przez całe jego życie.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.