Podszerstek u psa – czym jest i jak o niego dbać?

Podszerstek u psa stanowi istotny element sierści naszych zwierzaków, odgrywa ważną rolę w ich zdrowiu i komforcie. Warto poznać bliżej tę warstwę futra i dowiedzieć się, jakie zabiegi pielęgnacyjne mogą przyczynić się do zdrowej i pięknej sierści naszych pupili. W naszym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki oraz istotne informacje na ten temat, aby pomóc opiekunom psów w trosce o sierść swoich zwierzaków.

Podszerstek u psa

Czym jest podszerstek u psa, jaką rolę pełni i czym się różni od włosów okrywowych?

Podszerstek u psa, będący wewnętrzną warstwą sierści, znajduje się zaraz przy skórze psa. Ta część sierści, miękka i delikatna, pełni bardzo ważne funkcje w termoizolacji, chroni skórę psa przed ekstremalnymi temperaturami. Większość psów ma sierść dwuwarstwową, gdzie podszerstek to warstwa bliska skórze, zapewniająca izolację i ochronę.

Podszerstek różni się od włosów okrywowych, które są twardsze i dłuższe. Włosy okrywowe, będące zewnętrzną warstwą sierści, wspólnie z podszerstkiem, chronią skórę psa przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Ciekawym aspektem jest fakt, że nie wszystkie rasy psów mają podszerstek. Psy bez podszerstka, jak te o włosach krótkich lub niektóre rasy takie jak maltańczyk, pudel czy yorkshire terrier, nie posiadają tej izolacyjnej warstwy. Brak podszerstka u niektórych ras może być korzystny dla osób cierpiących na alergie, gdyż gęsty podszerstek często zatrzymuje alergeny.

Podszerstek u psa

Czym się różni podszerstek u psów i kotów?

Podszerstek u psów i kotów pełni podobną funkcję, ale różni się w zależności od zwierzęcia i różnych typów sierści, jakie posiadają.

U psa, podszerstek jest często grubszy i bardziej puszysty, co jest szczególnie widoczne u ras przystosowanych do życia w chłodniejszym klimacie. Ta warstwa sierści u psa zapewnia doskonałą izolację termiczną i często jest wodoodporna. U kotów, podszerstek również zapewnia izolację, ale zazwyczaj jest delikatniejszy i bardziej jedwabisty w dotyku niż u psów. Dzieje się tak, ponieważ koty mają tendencję do posiadania bardziej zwartych, a tym samym delikatniejszych warstw sierści.

W obu przypadkach, podszerstek u psa lub kota działa jako bariera ochronna zarówno przed zimnem, jak i upałem, ale ze względu na różnice w stylu życia i środowiskach, w jakich żyją psy i koty, ich sierść, w tym podszerstek, adaptowała się w różny sposób. Na przykład, koty domowe, które spędzają większość czasu wewnątrz, mogą mieć mniej rozbudowany podszerstek niż psy, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, szczególnie te rasy, które są przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych.

Dlaczego psia sierść wymaga troski i pielęgnacji?

Zdrowie psa jest ściśle powiązane ze stanem jego skóry i sierści, dlatego regularna pielęgnacja jest niezbędna. Brak odpowiedniej opieki może prowadzić do szeregu problemów skórnych, takich jak suchość, łuszczenie się skóry, czy pojawienie się infekcji. Nieleczona, problematyczna skóra może prowadzić do bardziej poważnych dolegliwości, takich jak choroby alergiczne czy problemy z układem odpornościowym. Dodatkowo, zaniedbana sierść staje się siedliskiem dla pasożytów, takich jak pchły i kleszcze, co nie tylko jest niekomfortowe dla zwierzęcia, ale może też stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. Zadbana sierść, oprócz aspektów zdrowotnych, ma również znaczenie estetyczne, co jest ważne zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Regularna opieka i regularna pielęgnacja są kluczowe, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie naszych czworonożnych przyjaciół.

Podstawy pielęgnacji psa – jak należy dbać o sierść psa?

Każdy posiadacz psa powinien znać podstawy właściwej pielęgnacji sierści swojego pupila. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że sierść może mieć różne potrzeby w zależności od tego, czy pies ma podszerstek czy nie. Jeśli Twojego psa charakteryzuje gęsty podszerstek, jak to często bywa w przypadku psów nordyckich, pielęgnacja sierści powinna być bardziej intensywna, szczególnie podczas okresów linienia. U psa z podszerstkiem regularne szczotkowanie jest kluczowe, aby zapobiec matowieniu sierści i gromadzeniu się martwych włosów. Warto też pamiętać, że sierść ma dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy, które wymagają różnych metod pielęgnacji. Ponadto różne konkretne rasy mogą wymagać specyficznej opieki, więc zawsze psa warto zbadać pod kątem jego indywidualnych potrzeb. Regularne sprawdzanie sierści na obecności kleszczami oraz innych pasożytów jest również istotne. Pamiętaj, że pielęgnacja sierści twojego psa pełni ważną rolę nie tylko w utrzymaniu jego wyglądu, ale także w ochronie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Podszerstek u psa

Wyczesywanie podszerstka – jak prawidłowo szczotkować i wyczesać podszerstek?

Aby wyczesywać psa dokładnie i efektywnie, istotne jest regularne czesanie sierści, szczególnie w okresach intensywnego linienia, które ma miejsce wiosną i jesienią. Proces ten pomaga usunąć kępki martwych włosów, zapobiega tworzeniu się kołtunów i utrzymuje sierść w dobrym stanie. Podczas czesania psa z podszerstkiem, ważne jest użycie odpowiedniej szczotki lub grzebienia, który dotrze do głębszych warstw sierści, nie powodując przy tym dyskomfortu dla psa. Warto pamiętać, że psy szorstkowłose należy czesać w sposób delikatniejszy, aby nie uszkodzić ich charakterystycznej szorstkiej sierści. Regularne wyczesywanie jest kluczowym elementem pielęgnacji dla właścicieli czworonogów, pomagając utrzymać zdrową i lśniącą sierść ich pupili.

Jakie akcesoria do pielęgnacji psa pozwolą zadbać o zdrową sierść pupila?

Aby skutecznie zadbać o zdrową sierść swojego psa, niezbędne jest wybranie odpowiednich akcesoriów do pielęgnacji. Wybór tych narzędzi zależy od kilku czynników, takich jak typ sierści psa, jego długość oraz ogólne wymagania pielęgnacyjne. Poniżej przedstawiam szczegółowe informacje o różnych rodzajach akcesoriów i wskazówki, jak je wybrać.

Szczotki – istnieje wiele rodzajów szczotek, a wybór powinien zależeć od typu sierści psa:

 • Szczotki:
  • z miękkim włosiem – idealne dla psów o krótkiej, delikatnej sierści,
  • ze sztywnym włosiem – lepsze dla psów o dłuższej i grubszej sierści,
 • furminator – specjalna szczotka do usuwania martwych włosów z podszerstka, szczególnie przydatna dla psów z gęstym podszerstkiem.

Grzebień – używany do delikatnego rozczesywania i wygładzania sierści.

 • grzebienie o drobnych zębach – dobre dla psów o krótkiej sierści,
 • grzebienie o szerokich zębach – lepsze dla psów o dłuższej i bardziej splątanej sierści.

Trymer – narzędzie do trymowania, czyli usuwania martwych włosów, poprawia kondycję sierści i zmniejsza skutki linienia. Trymowanie jest szczególnie ważne u psów szorstkowłosych i niektórych długowłosych, jak spaniele. Trymerem należy pracować zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Zgrzebło – idealne do rozczesywania gęstej sierści i rozplątywania delikatnych kołtunów, szczególnie przydatne u psów szorstkowłosych.

Pudlówka – jest to typ szczotki, który wykorzystuje druciane igły do efektywnego wyczesywania sierści. Pudlówka świetnie radzi sobie z usuwaniem splątanych włosów oraz martwego podszerstka, a także jest nieoceniona w procesie dodawania objętości sierści. Przy wyborze tej szczotki, warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, szczególnie na bezpieczeństwo i wygodę używanych igieł, aby nie podrażniały skóry zwierzęcia. Regularne stosowanie pudlówki pomaga utrzymać sierść w dobrej kondycji i przyczynia się do komfortu czworonoga.

Pielęgnacyjny zestaw od groomera – zawiera zazwyczaj różnorodne narzędzia, takie jak nożyczki, grzebienie, szczotki, które są dostosowane do konkretnych potrzeb sierści danej rasy psa. Takie zestawy są dostępne w naszym sklepie zoologicznym online ZooArt.

UWAGA!

Nie zaleca się strzyżenia psów z podszerstkiem, ponieważ to narusza funkcję ochronną ich sierści. W wyniku strzyżenia usuwa się nie tylko dłuższe włosy okrywowe, ale również uszkadza się naturalną izolację termiczną, którą zapewnia podszerstek.

Podczas wyboru akcesoriów do pielęgnacji sierści psa, warto kierować się kilkoma zasadami:

 • zwróć uwagę na typ sierści twojego psa – różne rasy wymagają różnych narzędzi,
 • wybieraj akcesoria wysokiej jakości – lepsze narzędzia będą delikatniejsze dla skóry psa i skuteczniejsze w pielęgnacji sierści,
 • konsultuj się z profesjonalistami – groomerzy lub weterynarze mogą doradzić w wyborze odpowiednich narzędzi do pielęgnacji.

Regularne stosowanie tych narzędzi nie tylko utrzyma sierść psa w dobrej kondycji, ale również będzie miało pozytywny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie.

Szczotki, grzebienie, maszynki - Sklep Zoologiczny Zooart

Jak kąpać psa z podszerstkiem i Jakie środki pielęgnacyjne dla psa warto wybrać?

Aby skutecznie kąpać i pielęgnować psa z podszerstkiem, zwłaszcza jeśli jest to osobnik długowłosy, konieczne jest stosowanie odpowiednich technik i produktów. Kąpiel powinna być przeprowadzana z użyciem specjalnie opracowanych kosmetyków dla psów, które nie tylko dokładnie usuwają brud, ale również są delikatne dla skóry zwierzęcia i nie odbarwiają jego sierści. Słuchawkę prysznica staramy się trzymać tuż przy skórze, by dokładnie wymyć skórę psa i jego podszerstek. Właściwe oczyszczenie tej części jest kluczowe dla zdrowia psa. Dodatkowo po kąpieli, dla ułatwienia rozczesywania podszerstka i włosa okrywowego, zalecamy także użyć spray lub oleje odżywcze, które także ułatwiają rozczesywanie. Ważnym elementem pielęgnacji jest również ochrona przed pasożytami, stosowanie środków na pchły i kleszcze jest niezbędne, aby zapewnić zwierzęciu komfort i zdrowie.

Jakie przysmaki dla psa wspierają zdrową sierść i podszerstek?

Wybór odpowiednich przysmaków dla psa może znacząco wspierać zdrową sierść i podszerstek. Przy wyborze przekąsek polecamy te, które zawierają składniki odżywcze korzystne dla kondycji sierści, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, biotynę oraz witaminy. Dzięki temu, nie tylko dostarczymy naszemu czworonogowi smakowite nagrody, ale również zapewnimy mu niezbędne składniki, które wpływają na piękno i zdrowie sierści. Ponadto można wykorzystać przysmaki podczas czynności pielęgnacyjnych, co może uczynić te chwile bardziej przyjemnymi zarówno dla psa, jak i opiekuna.

Podszerstek u psa

Jakie zabawki dla psa pomagają w pielęgnacji sierści, a jakie mogą być szkodliwe?

Wybór odpowiednich zabawek dla psa może także mieć wpływ na codzienną pielęgnację sierści naszego wiernego psiaka. Warto wiedzieć, że niektóre zabawki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej i pięknej sierści, szczególnie u szczeniąt oraz psów, które potrzebują wsparcia w procesie pielęgnacji. Zabawki, które posiadają specjalne tekstury, takie jak gumowe wypustki czy szczotki, mogą działać jak naturalny masaż dla skóry psa. W trakcie zabawy psiak gryzie lub szarpie takie zabawki, co pomaga usuwać martwe włosy, stymulować krążenie krwi i poprawiać ogólną kondycję sierści.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych produktów dla zwierząt, warto być ostrożnym i zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest zabawka. Niektóre psy mogą być uczulone na określone materiały lub farby użyte do produkcji zabawek. Jeśli obawiamy się o alergię naszego pupila, najlepiej wybierać zabawki oznaczone jako hipoalergiczne lub skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dostosowania zabawek do indywidualnych potrzeb naszego czworonoga.

Monitorowanie, jak nasz czworonóg reaguje na nowe zabawki, jest kluczowe. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepożądane reakcje skórne lub alergiczne objawy, należy natychmiast zaprzestać używania danej zabawki i skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dlatego warto zawsze dbać o to, aby zabawki dla psa były nie tylko atrakcyjne i pomocne w procesie pielęgnacji sierści, ale przede wszystkim bezpieczne dla naszego wiernego towarzysza.

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy kompleksową wiedzę na temat pielęgnacji sierści psa z podszerstkiem, zwracając uwagę na różne aspekty i techniki, które można zastosować, aby utrzymać zdrową i piękną sierść naszego pupila. Poniżej przedstawiamy podsumowanie:

 • wyjaśniliśmy, że sierść większości psów składa się z dwóch rodzajów włosów: miękkiego podszerstka i twardszych włosów okrywowych. Podszerstek stanowi warstwę włosów, która najbardziej przylega do skóry psa,
 • opisaliśmy, jaką rolę pełni w pielęgnacji i ochronie sierści podszerstek u psa,
 • wskazaliśmy różnice między podszerstkiem u psów i kotów, podkreślając, że obie te warstwy sierści pełnią istotne funkcje termoregulacyjne i ochronne, ale różnią się między gatunkami,
 • omówiliśmy, dlaczego pielęgnacja sierści psa jest tak istotna. Wskazaliśmy na zagrożenia dla skóry i zdrowia psa, które mogą wynikać z braku odpowiedniej pielęgnacji,
 • przedstawiliśmy podstawy pielęgnacji psa z podszerstkiem, podkreślając znaczenie doboru odpowiednich akcesoriów i technik pielęgnacyjnych,
 • wyjaśniliśmy, jak prawidłowo wyczesywać podszerstek i czym należy pielęgnować sierść psa i jak można dostosować akcesoria do potrzeb konkretnej rasy,
 • wyjaśniliśmy, jak prawidłowo kąpać psa z podszerstkiem i jakie środki pielęgnacyjne warto wybrać podczas tej czynności,
 • podkreśliliśmy, że odpowiednie przysmaki dla psa mogą wspierać zdrową sierść i podszerstek, dostarczając niezbędnych składników odżywczych,
 • wskazaliśmy na to, że wybór zabawek dla psa może wpłynąć na stan skóry i sierści, podkreślając konieczność dostosowania zabawek do indywidualnych potrzeb i ewentualnych alergii pupila.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.