Rasa psa basset gaskoński (fr. basset bleu de gascogne) – francuski pies myśliwski i towarzyszący

Basset gaskoński jest mało popularny w naszym kraju. Należy do jednej z najbardziej wyjątkowych i niedocenionych ras psów. Opowiemy trochę o jego bogatej historii, która sięga korzeni w południowo-zachodniej Francji. Dowiesz się, m.in. jakie cechy fizyczne i charakteru sprawiają, że basset gaskoński jest świetnym psem gończym, i jakie wyzwania wiążą się z jego wychowaniem oraz pielęgnacją. Razem z nami zanurz się w świecie basseta gaskońskiego. Wspólnie odkryjemy jego unikalne cechy, umiejętności i najlepsze metody szkolenia. Czytając nasz artykuł, zrozumiesz, dlaczego basset gaskoński jest psem wartym uwagi. Zapraszamy!

basset gaskoński charakter

Basset gaskoński – wzorce rasy FCI i nie tylko

Basset gaskoński został uznany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), zaliczony jest do grupy VI psów gończych i posokowców oraz ras pokrewnych, 1.2 sekcji psów gończych małych. Podlega próbom pracy, a jego numer wzorca to 35.

Psa tej rasy uznała również inna organizacja kynologiczna Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK), tam basset hound zaklasyfikowany został do grupy ogarów i psów tropiących.

Inne organizacje kynologiczne, takie jak American Kennel Club (AKC), Australian National Kennel (ANKC), World Kennel Union (WKU), Canadian Kennel Club (CKC), United Kennel Club (UKC) nie uznały rasy.

Historia rasy basset gaskoński

Basset gaskoński, czyli inaczej blue gascony basset to rasa pochodząca z Francji. Posiada dość długi rodowód, pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą już z XII wieku. Ówcześnie psy te wykorzystywane były do polowania na drobną zwierzynę typu zające, króliki. Niestety szybko zaczęły tracić na popularności i w 1911 roku niemal wyginęły. Na szczęście pod koniec XIX wieku rasę udało się odtworzyć. Wciąż pieczołowicie prowadzone są prace hodowlane nad wyodrębnieniem najważniejszych cech użytkowych basseta gaskońskiego, definiującego go, jako świetnego psa myśliwskiego.

Wygląd basseta gaskońskiego – opis rasy

Basset gaskoński wygląda jak typowy basset, przedstawiciel grupy psów gończych. Dość krępy pies o krótkich nogach i przyjaznym wyrazie pyszczka – tak można go opisać najprościej. Chcesz poznać jego więcej cech charakterystycznych? Chętnie je przedstawimy.

Wygląd ogólny basseta gaskońskiego

Basset gaskoński to pies solidnie zbudowany, ale nie ociężały. Jego sylwetka ma kształt prostokąta. Posiada wydłużony tułów, zakończony lekko skośnym zadem. Czaszka gończego gaskońskiego jest owalna i delikatnie wypukła, a szyja długa, z wyraźnie zaznaczonym podgardlem. Pies tej rasy ma długą kufę. Wargi są lekko opadające – górne wyraźnie przykrywają dolne, a skóra na policzkach może być nieco pofałdowana. Psy te posiadają duży, czarny nos i oczy w kształcie rombu, mają inteligentny i poważny wyraz. Tęczówki zazwyczaj mają ciemny kolor, jednak u osobników o jasnym umaszczeniu mogą być jasnobrązowe. Basset gaskoński ma uszy, które w charakterystyczny sposób zawijają się do wewnątrz – są oklapnięte, cienkie na całe długości i dość nisko osadzone. Jego ogon jest stosunkowo długi, gruby u nasady – zwęża się przy końcu. Krótkie kończyny zwieńczone są masywnymi łapami.

Wymiary basseta gaskońskiego

Basset gaskoński to pies średniej wielkości, dorosły osobnik może ważyć mniej więcej 7-9 kg, natomiast jego wysokość w kłębie wynosi 33-38 cm.

Umaszczenie basseta gaskońskiego

Sierść gończego gaskońskiego jest krótka i obfita. Pies ten posiada charakterystyczne umaszczenie, odróżniające go od innych bassetów. Jest ono cętkowane – na białym tle występuje czarne nakrapiane i czarne łaty. Biel zdecydowanie powinna przeważać.

Pies basset gaskoński – kilka słów o pielęgnacji sierści i nie tylko

Basset gaskoński to pies, którego pielęgnacja nie jest zbytnio problematyczna. Mimo wszystko zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać regularnie, by zwierzak dobrze się prezentował i był zdrowy. Poznaj razem z nami tajniki pielęgnacji basseta gaskońskiego.

Pielęgnacja sierści krótkowłosego basseta gaskońskiego

Basset gaskoński posiada krótką sierść, która się nie plącze, dlatego wystarczy czesać go mniej więcej raz na tydzień. Możemy to robić, np. szczotką z miękkim włosiem. Pamiętajmy jednak, że pies tej rasy posiada podszerstek, który dwa razy w roku intensywnie wypada. W tym czasie jego włos trzeba wyczesywać trochę częściej, by sierść nie stała się matowa.

Kąpiel basseta gaskońskiego

Basseta gaskońskiego nie trzeba kąpać często, lecz kiedy tylko zajdzie taka konieczność, warto pamiętać, że umaszczenie psa tej rasy występuje z przewagą bieli. Można zatem kąpać go z użyciem szamponu dla psów o białej sierści. Pamiętajmy o dokładnym opłukaniu psiaka z mydlin. Na koniec trzeba dokładnie go wysuszyć. Możemy użyć suszarki, ale pamiętajmy, by nie była ustawiona na zbyt wysoką temperaturę.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Oprócz regularnego szczotkowania w celu usunięcia martwego włosa, zalecane są także inne zabiegi pielęgnacyjne. Basset gaskoński ma długie, zwisające uszy, które trzeba regularnie sprawdzać pod kątem występowania ewentualnych zanieczyszczeń. Nadmiar wosku może być przyczyną infekcji, dlatego musimy czyścić uszy tego basseta specjalnymi preparatami. Powinniśmy również kontrolować stan pazurów psa, i przycinać je wtedy gdy są zbyt długie, najlepiej przy pomocy obcinaczek dla psów. Warto również od czasu do czasu myć zęby gończego gaskońskiego. Do tego celu możemy wykorzystać pastę i szczoteczkę dla psów lub użyć smaczków dentystycznych.

Jaki temperament posiada gończy gaskoński?

Basset gaskoński, dzięki przyjaznemu usposobieniu uważany jest za świetnego psa myśliwskiego i towarzysza rodzin w jednym. Jakie cechy charakteru są typowe dla psa tej rasy? Przekonajmy się!

Basset gaskoński, jako pies rodzinny

Basset gaskoński uwielbia towarzystwo bliskich mu ludzi. Jest bardzo czuły i oddany w stosunku do najbliższych. To z reguły bardzo łagodny psiak, który nie stroni od kontaktów z dziećmi, pod warunkiem że potrafią się z nim delikatnie obchodzić. Na co dzień, w domu basset gaskoński jest spokojny i zrównoważony, uaktywnia się na spacerach.

Basset gaskoński wobec obcych

Basset gaskoński jest nieufny wobec obcych ludzi. Zupełnie inaczej zachowuje się w stosunku do zwierząt. Został nauczony pracy w sforze, więc będzie tolerował inne psy mieszkające w naszym domu. Ze względu na silnie rozwinięty instynkt myśliwski, może mieć problem z akceptacją kotów i innych mniejszych zwierząt w najbliższym otoczeniu, ale i ten problem można rozwiązać, dzięki socjalizacji wprowadzanej już od najmłodszych lat psa.

Ulubione zajęcia psa tej rasy

Basset gaskoński to świetny pomocnik myśliwych. Jego wygląd może sugerować, że jest nieco flegmatyczny. Nic bardziej mylnego – to bardzo zwinny i energiczny psiak, który potrzebuje ruchu. W domu jest spokojny, jego żywe usposobienie daje o sobie znać na zewnątrz. Uwielbia spacery na łonie natury z ukochanym opiekunem.

Basset gaskoński – jak wychować francuskiego psa myśliwskiego?

Basset gaskoński, jak każdy pies, potrzebuje odpowiednich warunków do życia oraz akcesoriów, które pozytywnie wpływają na jego zachowanie. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze akcepty wychowania basseta gaskońskiego.

Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?

Basset gaskoński może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim basset potrzebuje regularnych spacerów, w hałaśliwym mieście może poczuć się nieco przytłoczony. Nawet, jeśli posiadamy dom z ogrodem, musimy wyprowadzać go poza teren naszej posesji, by mógł się wybiegać. Basset gaskoński ma krótkie łapy, codzienne wspinanie się po dużej ilości schodów może być dla niego problematyczne. Jeśli, więc mieszkamy na trzecim piętrze w bloku bez windy, lepiej zdecydować się na zakup psa innej rasy.

Akcesoria dla gończego gaskońskiego

Basset gaskoński to aktywny pies, do szczęścia potrzebuje regularnych spacerów – ważną umiejętnością, którą musi nabyć jest chodzenie na smyczy. Pamiętajmy, że jest on obdarzony instynktem myśliwskim, który nakazuje mu podążanie za zdobyczą bez względu na wszystko. Zainteresowany tropem, pobiegnie w siną dal, nie zważając na nawoływania opiekuna – dlatego solidna smycz to podstawa.

Dla basseta gaskońskiego oprócz wysiłku fizycznego wskazany jest także trening umysłowy, angażujący jego zmysły. Jeśli zaspokoimy te potrzeby, pies będzie spokojny w domu. Możemy zaproponować mu zabawy węchowe przy użyciu specjalnej maty, do której można włożyć smaczek. Do wyboru mamy także najróżniejsze piłeczki i szarpaki, które pobudzą go do aktywności.

Bassetowi gaskońskiemu warto zakupić również miękkie i wygodne legowisko do drzemek oraz wypoczynku po wysiłku. Pies ten posiada wydłużoną sylwetkę, dlatego musimy wybrać odpowiedni rozmiar legowiska, by zapewnić komfort naszemu psu. Warto wybierać takie, które są zrobione z wytrzymałych i łatwych w pielęgnacji materiałów. Możemy zdecydować się na zakup legowiska z bokami, by basset gaskoński mógł wygodnie oprzeć na nim głowę.

Miski, stojaki i dozowniki dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Szkolenie basseta gaskońskiego

Basset gaskoński to pies myśliwski obdarzony doskonałym węchem, jest bardzo sprawny i bystry, ale musi być odpowiednio poprowadzony. Potrzebuje trafić w ręce opiekuna, który poprzez odpowiednie szkolenie będzie w stanie uwydatnić jego najlepsze cechy charakteru i umiejętności. Poniżej opowiedzieliśmy trochę więcej o szkoleniu basseta gaskońskiego.

Nauka posłuszeństwa u basseta gaskońskiego

Basset gaskoński ma naturalne predyspozycje do pracy podczas polowań. Trening powinien być ukierunkowany na szkolenie jego zdolności. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na podstawowych zasadach posłuszeństwa, które pomogą zapanować nad jego zachowaniem. Basset gaskoński bywa czasem nieco uparty, dlatego musimy być bardzo cierpliwi i konsekwentni. Ćwiczenia powinny być urozmaicone i mało monotonne, by pies się nie zniechęcił.

Smaczki w szkoleniu

Szkolenie i socjalizację basseta gaskońskiego trzeba zacząć jak najwcześniej. To inteligentny pies i chętny do pracy, ale bywa uparty, dlatego potrzebuje odpowiedniej motywacji. Smaczki z pewnością zachęcą go do treningu. Nie powinny przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego. Na początku należy podawać przysmak za każdą wykonaną komendę, z czasem możemy je zastąpić innymi nagrodami, np. miłym gestem lub słowem.

Sporty dla basseta gaskońskiego

Gończy gaskoński posiada doskonały węch. Jeśli będziemy pracować nad jego umiejętnościami i naturalnymi predyspozycjami do pracy, może brać udział w sportach związanych z tropieniem, np. mantrailingu (to metoda szkoleniowa polegająca na trenowaniu psów do śledzenia i odnajdywania śladów zapachu ludzi w różnych warunkach).

Szelki, smycze, obroże dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Basset gaskoński – hodowla

Basset gaskoński nie jest tak bardzo popularny w naszym kraju, jak jego niedaleki kuzyn basset hound – mimo wszystko jego zakup w Polsce jest możliwy. Musimy tylko dokładnie poszukać. Podpowiemy, jak znaleźć i rozpoznać dobrą hodowlę.

Dokumenty w hodowli

Rasowy basset gaskoński powinien pochodzić z zarejestrowanej hodowli, która przynależy do organizacji kynologicznej. Wtedy będziemy mieć pewność, że do rozrodu dopuszczalne są najlepsze osobniki, zdrowe, o wzorcowych cechach wyglądu i charakteru. Hodowca musi wydać nam wraz ze szczeniakiem metrykę i na jej postawie wyrabiamy rodowód lub rodowód otrzymujemy od razu. Wszystko zależy od hodowli.

Metryka to dokument odpowiadający ludzkiemu aktowi urodzenia. Zawarte w niej dane informują nas m.in. gdzie i kiedy urodził się szczeniak oraz kim są jego rodzice, możemy m.in. poznać ich przydomki hodowlane i umaszczenie. Rodowód jest nam potrzebny przy zakładaniu własnej hodowli lub startowaniu z psem w pokazach.

O czym warto pamiętać przed zakupem basseta gaskońkiego?

Basset hound to pies myśliwski, potrzebuje zatem odpowiedniego podejścia oraz regularnych ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Musimy zapewnić mu odpowiednie warunki, a także opiekę. Warto pamiętać o wszystkich tych aspektach, ponieważ to one decydują, czy basset hound to rzeczywiście pies dla nas.

Jeśli zdecydujemy, że będziemy w stanie należycie zaopiekować się bassetem tej rasy, powinniśmy następni znaleźć odpowiednią hodowlę. Warto zobaczyć warunki, w jakich żyją psy oraz poprosić o rodowody i wyniki badań ich rodziców. Wszystkie zwierzęta powinny być zdrowe, wypielęgnowane i odpowiednio odżywione. Agresywne zachowania powinny wzbudzić nasz niepokój.

Wszystko o zdrowiu basseta gaskońskiego

Basset gaskoński jest psem wytrwałym i silnym. Może żyć ok. 12 lat – warto dbać o jego zdrowie, zabierając na regularne szczepienia, badania kontrolne i zapewniając zbilansowaną dietę. Z reguły bassety gaskońskie są zdrowe, ale możemy wyróżnić kilka dolegliwości typowych dla rasy, a mianowicie:

  • problemy z uszami – ze względu na długie, zwisające uszy, basset gaskoński jest narażony na infekcje uszne. Regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu jest ważne, aby zapobiec infekcjom.
  • problemy ze stawami – dysplazja stawu biodrowego i łokciowego to częste problemy u większych psów, w tym bassetów gaskońskich. Te schorzenia mogą prowadzić do bolesności i problemów z chodzeniem.
  • problemy z kręgosłupem – ze względu na długie ciało i krótkie nogi, basset gaskoński może cierpieć na problemy z kręgosłupem, w tym dyskopatię.
  • otyłość – basset gaskoński ma tendencję do przybierania na wadze, co może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i dodatkowe obciążenie stawów.

Żywienie basseta gaskońskiego

Żywienie bassetów gaskońskich, podobnie jak w przypadku innych ras psów, powinno być dostosowane do potrzeb żywieniowych, które są związane z ich wielkością, poziomem aktywności fizycznej oraz ewentualnymi problemami zdrowotnymi. Basset gaskońsk imoże przejawiać skłonność do nadwagi, dlatego ważne jest, aby kontrolować jego dietę i zapewnić regularną aktywność fizyczną. Przedstawiliśmy kilka ogólnych wskazówek dotyczących żywienia psa tej rasy.

Dostępne sposoby żywienia

Warto upewnić się, że dieta basseta gaskońskiego jest zbilansowana i dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. W tym celu powinniśmy wybrać odpowiednią metodę żywienia. Może być to karma komercyjna lub dieta BARF.

Podawanie gotowej karmy jest bardzo wygodne, ponieważ pomaga zaoszczędzić nam czas na przygotowywanie posiłków. Dobrej jakości karma z pewnością dostarczy naszemu psiakowi składników odżywczych, niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju. Możemy dostosować ją do potrzeb swojego psa. Dostępne są w wielu różnych smakach, z pewnością znajdziemy taką, która przypadnie do gustu Twojemu pupilowi. Możemy wybierać spośród karm suchych i mokrych, ale pamiętajmy, by zwracać uwagę na skład – im prostszy, tym lepiej. Mięso powinno znaleźć się na pierwszej pozycji, należy natomiast wystrzegać się karm z dużą zawartością zbóż i sztucznych konserwantów.

Dobrą opcją jest podawanie psu diety BARF, która opiera się na naturalnych składnikach, takich jak surowe mięso (przeważa), kości, podroby oraz wybrane warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach. BARF eliminuje z diety sztuczne barwniki i konserwanty, możemy dostosować ją dowolnie – zgodnie z potrzebami i preferencjami psa. Musimy jednak pamiętać, by starannie przechowywać żywność, ponieważ surowe mięso może zawierać pasożyty niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przed wdrożeniem tego rodzaju diety powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, możemy również sami sięgnąć po fachową literaturę, by nie zaszkodzić zdrowiu basseta gaskońskiego.

Co powinna zawierać dieta basseta gaskońskiego?

Żywienie basseta gaskońskiego może się różnić, m.in. w zależności od wieku. Młody basset gaskoński potrzebuje dużej ilości białka (najlepiej pochodzenia zwierzęcego) do wzrostu i rozwoju mięśni oraz tłuszczy, które dostarczają mu energii. Ponadto są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Niemniej ważne są witaminy i minerały, warto dbać o odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, ponieważ uważany jest za cenny budulec kości. Poza tym w diecie szczeniaka powinny znaleźć się również węglowodany (w niewielkiej ilości), błonnik i przeciwutleniacze. Warto sięgać po karmy dla szczeniąt, które z pewnością dostarczą młodemu bassetowi gaskońskiemu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Białko oraz zdrowe tłuszcze dla dorosłego basseta gaskońskiego również są ważne. Mimo wszystko z wiekiem metabolizm zwalnia, dorosłe psy mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, zatem będą potrzebować tych samych składników odżywczych, co szczenięta, tylko w nieco zmienionych proporcjach. Dlatego należy podawać psu karmy dostosowane do ich wieku. Pamiętajmy, że dorosłego basseta gaskońskiego karmi się najczęściej 2-3 razy dziennie.

Dodatkowe informacje odnośnie żywienia basseta gaskońskiego

Bassetowi gaskońskiemu powinno podawać się jedzenie w regularnych odstępach czasu. To pomoże w utrzymaniu zdrowego rytmu metabolicznego i zapobiegnie przejadaniu się. Dodatkowo warto zapewnić psu stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Basset gaskoński – cena w hodowli koszty utrzymania

Cena za szczeniaka basseta gaskońskiego z hodowli może wynosić ok. 2000-4000 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wyprawki i usług. Poniżej podsumowaliśmy jej najważniejsze elementy.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Do wyprawki w ujęciu miesięcznym można zaliczyć: karmę (jej cena może się różnić w rodzaju od marki, rodzaju lub jakości), przysmaki i worki na nieczystości. Zapłacimy za nie ok. 200-300 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Oprócz karmy, worków na nieczystości i przysmaków, basset gaskoński potrzebuje akcesoriów, takich jak: dwie miski, zabawki, legowisko, smycz, obroża. Pod uwagę musimy wziąć także artykuły pielęgnacyjne, czyli: szampon, szczotkę, obrożę przeciwkleszczową, preparaty do uszu i oczu oraz produkty do utrzymania higieny jamy ustnej. Za te rzeczy możemy zapłacić ok. 500-600 zł, ale nie wymagają częstej wymiany.

Pamiętajmy, że regularne wizyty kontrolne u weterynarza oraz szczepienia są niezbędne dla zdrowia psa i je również powinnyśmy uwzględnić w swoim budżecie. Opcjonalnie możemy rozważyć zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Wymaga szkolenia, dlatego niektórzy decydują się na wykupienie lekcji pod okiem profesjonalnego trenera.

Basset gaskoński – podsumowanie

Basset gaskoński jest starą rasą, która powstała w XVII wieku. Pies ten należy do ras gończych, pierwotnie jego głównym zadaniem była pomoc w polowaniach. Dziś również świetnie sprawdza się, jako pies rodzinny. Przybliżyliśmy jego historię, a także opisaliśmy najważniejsze cechy charakteru i wyglądu. Przedstawiliśmy najważniejsze kwestie związane z pielęgnacją, żywieniem i zdrowiem basseta gaskońskiego. Mamy nadzieję, że nasz opis pomógł Ci w podjęciu właściwej decyzji odnośnie nabycia psa tej rasy.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.