Chomiki, jako jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, często mogą powodować poważne dylematy u swoich właścicieli. Większość z nich dotyczy tego, co może jeść chomik, a co należy do produktów, które mogą mu zaszkodzić. Jak to jest z truskawkami? Czy chomiki mogą jeść truskawki?
Truskawki to owoce, do których większość osób pała wielką sympatią. Są smaczne, zdrowe i w naszym klimacie występują tylko przez krótki okres w roku, co tym bardziej sprawia, że ich smak jest przez nas bardzo doceniany. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś nad tym, czy warto podzielić się ze swoim chomikiem soczystą truskawką, z pewnością zadałeś sobie pytanie: „czy chomik je truskawki?”.
Zapewne spotkałeś się z opinią, że oprócz podstawowego pokarmu, warto urozmaicić dietę chomika o zdrowe warzywa i owoce. Czy to oznacza, że możesz dawać swojemu chomikowe każde z nich?
Co powinien jeść chomik? Truskawka a dieta Twojego pupila
Podstawą diety chomika zawsze powinien być pokarm roślinny – ziarna, suszone zioła, siano i dodatkowo owoce, warzywa. Z drugiej strony chomiki są zwierzętami wszystkożernymi, dlatego ze spokojnym sumieniem można im dodać do codziennego posiłku kilka innych produktów. Zapewnią one wartościowe minerały i witaminy i poprawią kondycję zdrowotną Twojego pupila.
Jakie to produkty? Właśnie warzywa i owoce, które, jak wiadomo zawierają najwięcej cennych składników pokarmowych. Są to przede wszystkim witaminy, które mają wpływ na wygląd sierści oraz ogólną kondycję zdrowotną. Witamina A, C oraz kompleks witamin B na chomika działa równie korzystnie, co na człowieka, dlatego nie można dopuścić do ich niedoboru w organizmie zwierzaka. Owoce zawierają także dużą ilość antyoksydantów, które pomagają pozbyć się toksyn z organizmu.
Jest to bardzo istotna właściwość nie tylko dla człowieka, ale także dla zwierząt, które są przystosowane do spożywania owoców. Takim zwierzakiem jest właśnie chomik. Truskawka z kolei należy do tych owoców, które są tak zwaną bombą witaminową o szczególnie cennych wartościach odżywczych.
Jakie właściwości ma truskawka?
To, co może zaskakiwać, to fakt, że truskawka posiada więcej witaminy C niż cytrusy, które uważa się za główne źródło tego składnika. Witamina C wzmacnia odporność, ale także jest skutecznym przeciwutleniaczem, co oznacza, że spowalnia proces starzenia. Oprócz witaminy C truskawki bogate są w kompleks witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego oraz nerwowego.
Nie bez powodu mówi się także, że truskawki mają dobry wpływ na przemianę materii – zawierają sporą ilość kwasów organicznych, które wspomagają metabolizm oraz pomagają w oczyszczeniu przewodu pokarmowego (tak działają pektyny). Wzmacniają także naturalną florę bakteryjną. To nadal nie wszystkie korzystne właściwości truskawek. Te owoce są także źródłem wapnia i fosforu, które jak wiadomo wzmacniają zęby oraz kości.
Mocne zęby to jeden z najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę u chomików, dlatego ten aspekt z pewnością działa na korzyść podawania chomikom tych owoców. Jakie jeszcze właściwości mają truskawki? Posiadają sporo antyoksydantów oraz składników bakteriobójczych, zawierają łatwo przyswajalne cukry, a do tego mają sporą ilość błonnika, który jest nieocenionym pomocnikiem w procesie metabolicznym.
Czy chomik je truskawki z takim smakiem, co ludzie?
Jak te właściwości mają się do tego, co może jeść Twój pupil? Czy chomik je truskawki z takim smakiem, co człowiek i czy nie są one w stanie mu zaszkodzić? Pomimo wielu korzystnych właściwości tych owoców, należy być ostrożnym, serwując je chomikowi. Pomimo tego, że zwierzak z pewnością będzie się zajadał nimi ze smakiem, truskawki dla chomika w dużych ilościach mogą być szkodliwe.
Należy pamiętać, że chomiki to małe i delikatne zwierzęta, a truskawki, choć smaczne i zdrowe, mogą źle wpłynąć na zwierzaki z kilku powodów. Po pierwsze, truskawki to silne alergeny, trzeba je więc podawać bardzo ostrożnie. Po drugie, mogą powodować wzdęcia i biegunki – z tego powodu trzeba obserwować jak reaguje na te owoce nasz chomik. Po trzecie, truskawki mają całkiem sporo wilgoci – z tego też powodu powinny być jedynie dodatkiem.
Wreszcie, po czwarte, chomik prawdopodobnie będzie chomikował truskawki, a te mogą się szybko zepsuć. Trzeba zatem uważać i oczyszczać klatkę z ich pozostałości.
Czy chomiki mogą jeść truskawki? Tak, ale z rozwagą
C Czy chomik dżungarski może jeść truskawki? Jeśli tak, to w jakich ilościach? Odpowiadając na pytanie, każdy chomik może jeść truskawki, jednak w bardzo ograniczonych ilościach. Nie podawaj mu ich każdego dnia, kiedy panuje sezon na te owoce. Kilka kawałków truskawek na tydzień z pewnością mu wystarczy. Pamiętaj, że pestki truskawek również lubią utknąć w newralgicznych miejscach, dlatego warto sprawdzić, czy chomik sobie z nimi poradził.
Pamiętaj też, że oprócz truskawek, które z pewnością mają wiele korzystnych składników, istnieje cała lista owoców i warzyw, które może jeść Twój chomik. Jabłka, gruszki, banany, marchewka, ogórek, seler, cukinia, pietruszka, czy dynia to tylko niektóre z nich, za którymi z pewnością przepada Twój pupil. Mając do wyboru tak szeroki wachlarz możliwości skomponowania jadłospisu chomika, szkoda nie wykorzystać potencjału wszystkich produktów.
Kompleks witamin, minerały, białko, węglowodany i inne cenne składniki sprawiają, że Twój chomik jest w dobrej kondycji zdrowotnej, jego sierść wygląda na zdrową i zadbaną i daleko mu do leniuszka spędzającego cały dzień w kącie klatki. Witalność, energia i dobre samopoczucie dla zwierząt jest równie istotne, co dla ludzi, a to właśnie odpowiednio skomponowana dieta ma na nie największy wpływ.
Czy chomik może jeść truskawki? Może, ale w kontrolowanych ilościach i tylko wtedy, kiedy nie zauważysz u niego problemów trawiennych. Pochodzenie, czystość i dojrzałość truskawek jest bardzo istotna i ma wpływ na to, jak Twój pupil na nie zareaguje.
Pamiętaj, że głównym składnikiem jego diety powinna być wyselekcjonowana mieszanka ziaren zbóż, a różnorodne suszone i świeże owoce oraz warzywa są istotnym dodatkowym elementem jego diety. Nie zapominaj również o owadach czy małych ilościach gotowanego mięsa (wielkości ziarna grochu) – w końcu chomiki są wszystkożerne, a także gałązkach drzew i krzewów do ogryzania. Nie zapominaj również o stałym dostępie do czystej wody.