Zapalenie ucha u psa – postępowanie krok po kroku

Kto sam borykał się z zapaleniem ucha, ten wie jak bardzo jest ono bolesne i frustrujące. Nasze zwierzęta w większości nie skarżą się. W początkowym etapie choroby wprawdzie podrapią się po uchu, ale chwilę później znów się bawią jak gdyby nigdy nic. Musimy jednak wiedzieć, że zapalenie uszu, to nie tylko ból i świąd tej okolicy, ale też dyskomfort przy jedzeniu, przełykaniu śliny oraz poruszaniu się. Jak zatem pomóc zwierzakowi?

Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? 

Bardzo ważne jest, żeby nauczyć się odczytywać nawet najbardziej subtelne sygnały jakie dają nam czworonogi – by nie dopuścić do poważnych komplikacji jakie niesie ze sobą nieleczony stan zapalny ucha. Jeśli mamy wątpliwości, warto odsłonić małżowinę i spojrzeć do kanału słuchowego.

Zaniepokoić powinno nas zaczerwienienie, łuszczenie skóry na małżowinie lub brzydki wypływ czy zapach – koniecznie należy wtedy zabrać psiaka do lekarza weterynarii, który wykona odpowiednie badania i przyniesie ulgę naszemu pupilowi.  Rozwój choroby może mieć wiele przyczyn – zawsze ważne jest żeby ją znaleźć i zwalczyć. Bywa, że jest to długa i żmudna praca, jednak szczególnie istotna u psów, które cierpią na nawracające stany zapalne uszu.

Na szczęście dysponujemy wieloma sposobami, dzięki którym możemy nie tylko przynieść szybką ulgę i wyleczyć chore uszy, ale także właściwie o nie zadbać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotów. Czyste, zdrowe uszy to komfort dla psa, który swobodnie może bawić się i funkcjonować bez uporczywego bólu i świądu.

zapalenie ucha u psa

Czym jest zapalenie ucha u psa?

Wyróżniamy zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Tylko szczegółowe badanie może dać nam odpowiedź na pytanie, co dokładnie dolega naszemu psu. Zapalenie zawsze wiąże się z bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem chorej okolicy. Gromadzi się też nadmierna ilość wysięku, który może mieć różny kolor i gęstość.

W zależności od przyczyny, oglądając właśnie tą wydzieliną pod mikroskopem, możemy znaleźć różne składniki komórkowe, które nakierują nas na właściwe rozpoznanie i tym samym leczenie choroby.

Jakie mogą być przyczyny problemu?

Przyczyn stanu zapalnego uszu może być naprawdę bardzo wiele. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne badanie i rozmowa z właścicielem o sposobie życia, a nawet żywienia jego podopiecznego.

1. Infekcje bakteryjne lub drożdżakowe

Najczęstszy problem to infekcje bakteryjne lub drożdżakowe (a czasem też zakażenia mieszane), które zdarzają się np. po przypadkowym dostaniu się wody do kanału słuchowego. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, dlatego też psy z opadającymi małżowinami mają większe tendencje do zapaleń.

2. Nieproszeni goście

Może się też zdarzyć, że do ucha przypadkowo dostanie się coś niepożądanego. Np. w trakcie spaceru, na którym nasz czworonożny przyjaciel sprawdza co dzieje się w wysokich trawach. Źdźbła traw są najczęściej wyciąganymi z kanałów słuchowych ciałami obcymi.

3. Niedrożny kanał słuchowy

Bardzo ważnym jest, żeby kanał słuchowy psa był drożny, tzn. wejście do ucha musi pozostać czyste i otwarte. U wielu ras psów z głębi kanału wyrasta nadmiar włosów. Tworzą one korek, który zdecydowanie pogarsza wentylację. Podobny efekt daje poprzerastany kanał słuchowy – zdarza się to szczególnie często u krótkoczaszkowych ras psów.

Czasem wręcz ciężko zobaczyć otwór prowadzący w głąb ucha. Podobnie jest też w przypadku zmian rozrostowych, lokalizujących się w tym miejscu lub nawracających, nieleczonych stanów zapalnych. Zła wentylacja sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, dlatego tak ważne jest dbanie o czystość i drożność kanałów słuchowych.

4. Pasożyty

Kolejną przyczyną zapaleń uszu są pasożyty. Mogą one lokalizować się tylko w kanałach słuchowych, lub też mogą atakować skórę całego ciała, a uszy stanowią jedynie część większego problemu. Nawracające zapalenie uszu jest też rozpoznawane przy zaburzeniach m. in. pracy gruczołów łojowych, tarczycy, a nawet w alergiach.

objawy zapalenia ucha u psa

Jakie są najczęściej występujące objawy?

Choć przyczyn jest bardzo wiele, to jednak przy zapaleniu ucha u psa, objawy są bardzo podobne. W zależności od stopnia zaawansowania stanu zapalnego, pies mocniej lub słabiej interesuje się uszami. Z czasem zwykłe ich drapanie staje się uporczywe, dołącza się trzepanie głową lub ocieranie nią o przedmioty, a może nawet przechylanie jej w jedną stronę.

Wydzielina w uszach jest obfita i zwykle cuchnąca. Choć jej kolor jest bardzo różny, to jednak zawsze jest to bezwzględne wskazanie, aby udać się na konsultację do gabinetu weterynaryjnego. Małżowiny uszne najczęściej są zaczerwienione – czasem jest to wynik zapalenia, a czasem intensywnego drapania uszu i potrząsania głową.

Bywa też, że pies reaguje sporym bólem przy próbie dotykania okolicy uszu, a nawet przy zmianie pozycji głowy. Tu zbadanie psa jest koniecznością, by nie dopuścić do pogłębienia się choroby. Lekarz zaglądając w głąb kanału słuchowego, może ocenić stan błony bębenkowej – jest to niezwykle istotne aby dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Jak pomóc psu? Leczenie w gabinecie weterynaryjnym

W zależności od tego, z jakim rodzajem zapalenia ucha u psa mamy do czynienia, lekarz weterynarii wybiera właściwy sposób leczenia. Możemy stosować preparaty w postaci maści lub płynów, do podawania miejscowego, lub też leki działające ogólnie. Lekarz może zalecić np. wymaz, zdjęcie RTG lub inne badania, by trafnie dobrać środki lecznicze

Ważne, żeby stosować je zgodnie z zaleceniami – odpowiednio często i długo. Konsekwencją zbyt szybkiego przerwania terapii, może być nawrót choroby po krótkim czasie oraz ryzyko wytworzenia się oporności na leki. Przy podawaniu miejscowym, zwykle preparaty lecznicze stosuje się na zmianę z płynami czyszczącymi, które ułatwiają ewakuację nadmiaru woskowiny, wydzielin oraz resztek leków.

Eliminacja szkodliwego czynnika

To jednak nie wszystko – należy zastanowić się, czym było spowodowane zapalenie i starać się wyeliminować w przyszłości ten czynnik. Jeżeli przyczyną jest wilgoć dostająca się do uszu podczas kąpieli, możemy starać się o zabezpieczenie kanałów słuchowych. U psów o opadających małżowinach usznych warto też pamiętać, żeby w trakcie odpoczynku psa odwijać małżowinę w drugą stronę, otwierając w ten sposób kanał słuchowy i wentylując go.

Ciała obce muszą być jak najszybciej usunięte. Jeżeli chodzi o włosy w kanale słuchowym, to należy je usuwać małymi porcjami, regularnie – tak by nie dopuścić do tworzenia się „korków”. W przypadku przerośniętych kanałów słuchowych lub też wszelkiego rodzaju rozrostów, należy skonsultować z lekarzem wszelkie możliwości – jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, warto zastanowić się nad zabiegiem chirurgicznym udrożniającym kanały słuchowe.

Jeżeli problemem naszego psiaka są pasożyty kanałów słuchowych, potrzebne jest specyficzne leczenie – na rynku istnieją maści do uszu lub preparaty typu spot on, które skutecznie radzą sobie z taką inwazją.

Pasożyty skóry, zaburzenia pracy gruczołów łojowych i zaburzenia hormonalne, to problemy dotyczące całego organizmu. W przypadku takiego podejrzenia, lekarz dobierze odpowiednie badania, które dadzą odpowiedź na wiele pytań i ułatwią wybór terapii.  Lekarz może też wykluczyć wszystkie wymienione przyczyny i podejrzewać alergię u zwierzaka. Możemy wtedy wykonać testy alergiczne, lub też podawać pupilowi pokarm hypoalergiczny konsekwentnie przez okres nawet 3 miesięcy.

Odpowiedź na zastosowanie diety eliminacyjnej nie jest szybka, jednak jeżeli nasz pies czuje się lepiej – wiemy, że alergia pokarmowa przyczyniła się do nawracających zapaleń i możemy zapobiegać dalszym infekcjom, stosując odpowiednią dietę.

leczenie zapalenia ucha u psa

Czy wizyta w gabinecie jest konieczna?

Pies zwykle nie manifestuje silnego bólu, chętnie je i wychodzi na spacery, stąd odkładamy konsultację na później.   Jednak jeśli widzimy wypływ lub zwierzak uporczywie drapie się po uszach – nie warto odkładać wizyty w czasie. Może to znacznie wydłużyć czas leczenia.

A może podleczyć psa w domu?

Widzimy i spodziewamy się, że nasz pies ma zapalenie ucha. Co podać? Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie ucha u psa?   Istnieją sposoby na właściwe czyszczenie psich uszu w warunkach domowych, a także na właściwą pielęgnację i zapewnienie odpowiedniej wentylacji kanałów słuchowych. W przypadku jednak już wyrażonego zapalenia ucha u psa, leczenie domowe nie jest dobrym pomysłem.

Podawanie do ucha preparatów przed upewnieniem się w jakim stanie jest błona bębenkowa, może znacznie pogorszyć stan zdrowia naszego czworonoga i sprawić mu sporo bólu. Tak jak zostało wymienione wyżej – przyczyn zapalenia jest wiele. Bez dokładnego zbadania ciężko jest odgadnąć z czym dokładnie boryka się nasze zwierzę.

Najważniejsza profilaktyka i kontrola

Specjalne płukanki pomagają w regularnym oczyszczaniu kanałów słuchowych. Ważne jest też usuwanie z nich nadmiernej ilości włosów, a także dbanie o właściwą wentylację u psów z opadającymi małżowinami. W razie wszelkich wątpliwości – nie zwlekajmy z konsultacją. Stany zapalne uszu dotyczą sporej części zwierząt.

Pocieszający jest jednak fakt, że leczenie bardzo szybko przynosi pierwsze rezultaty i ból szybko przemija. Musimy oczywiście dokończyć terapię, jednak z każdym dniem jest ona mniej kłopotliwa. Warto przetrwać pierwsze dni leczenia, by potem móc cieszyć się zabawami z naszym pupilem, bez zamartwiania się o jego dyskomfort. Nasz pies również będzie zadowolony, mogąc skupić się na czym innym, niż ciągły ból uszu.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Zapalenie ucha u psa – postępowanie krok po kroku
  • Avatar

    Witam.Mam pieska shit-tsu który Ci jakiś czas ma ból ucha i czarna wydzielinę.Nasze wizyty u weterynarza są częste z tego powodu ostatnio w październiku miał czyszczeni pod narkozą po czym w lutym znowu powrót.Prosze napisać czy są jakieś krople do ucha które można używać i tym samym dbać o czystość.

    • Moderator ZooArt

      Pani Tereso,
      Ciemna wydzielina może oznaczać, że psiak zachorował na świerzbowiec lub zaatakowały go drożdżaki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie się do lekarza weterynarii. A czy piesek posiada jeszcze jakieś dolegliwości ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.