Czy i jak wykąpać kota? Kocia kąpiel bywa konieczna

Koty mają naturalną skłonność do utrzymywania czystości i codziennej pielęgnacji. Zdrowe koty samodzielnie się myją, a ich język pozwala na wyczesanie sierści i usunięcie złuszczonego naskórka. Co jednak w przypadku kota chorego? Przy chorobach skóry kot może nadmiernie się wylizywać, a nawet drapać, co odbija się na wyglądzie okrywy włosowej. Nawet w przypadku chorób wewnętrznych, sierść traci blask i puszystość. Co wtedy zrobić? Czy kota można kąpać? Jak można pomóc zwierzakowi, który nie radzi sobie z pielęgnacją?

kot pod prysznicem

Jak koty utrzymują czystość?

Koty wylizują swoją sierść kilka razy dziennie. Dokładnie pielęgnują każde miejsce na ciele. Takie postępowanie pozwala im na utrzymanie właściwej higieny, a nam daje możliwość cieszenia się ich pięknym wyglądem. Myjąc się i wyczesując, koty codziennie połykają dość sporą ilość sierści, dlatego ich przewód pokarmowy dostosował swoje funkcjonowanie do jej pobierania, a po pewnym czasie zwracania w postaci kul włosowych. Taki mechanizm jest bardzo pożądany, gdyż nadmiar sierści mógłby utrudnić przejście treści pokarmowej i kału przez jelita.


Większość zdrowych kotów rozpoznamy po nienagannej czystości całego ciała – jest to nie tylko puszysta, lśniąca sierść, ale również czysta okolica pazurów oraz uszy. Spotkamy się oczywiście z wyjątkami, jakimi są koty wychodzące i przebywające w np. kotłowniach, czy innych zapylonych miejscach, a także koty z długą sierścią, której nie są w stanie samodzielnie „wyczesać”, jednak jest to rzadkość.

czy kąpać kota?

Kiedy należy się zaniepokoić?

Problem zaczyna się w momencie ograniczenia lub całkowitego zaprzestania pielęgnacji. Może tak się zdarzyć np. u kotów otyłych, które nie dosięgają językiem do niektórych miejsc na ciele (najczęściej jest to okolica kręgosłupa i nasady ogona), a także w przypadku zwierząt chorych, które w ogóle przestają zaprzątać sobie głowę higieną.


Z taką sytuacją spotykamy się np. przy cukrzycy lub w niewydolności nerek kota. Wtedy, choroba jest przyczyną nie tylko zmiany kondycji zwierzęcia, ale również stanu jego okrywy włosowej.


W innych przypadkach choroba jest na tyle intensywna, że zwierzak nie jest w stanie utrzymać czystości na właściwym poziomie lub robi to tak intensywnie, że niszczy sobie sierść i rani skórę. Najczęściej spotykane problemy skórne, to różnego rodzaju wykwity, połączone z przerzedzeniem sierści. Takie zmiany mają miejsce w przypadku wystąpienia chorób bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych, a nawet alergicznych. Możemy również spotkać się z nadmierną ilością wytwarzanego przez skórę łoju, lub przeciwnie – z nadmierną suchością skóry. Ubytki sierści spotykamy również w przypadku zaburzeń hormonalnych.


W przypadku wszystkich tych okoliczności, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, gdyż problem może być dużo bardziej poważny niż tylko zaniedbana sierść. Na podstawie lokalizacji zmian i ich rodzaju, a także dzięki badaniom dodatkowym, lekarz ustali przyczynę problemu i zaproponuje odpowiedni sposób terapii – coraz częściej jako główne leczenie lub wspomagająco, wybiera się właśnie szamponoterapię.

Kąpiel kota – czy to w ogóle możliwe? 

Zdrowe koty nie wymagają kąpieli. W większości stronią od wody i nawet niewielki kontakt z nią jest dla nich nieprzyjemny. Być może nawet nie zastanawialiśmy się czy można kąpać kota, bo nie widzieliśmy takiej potrzeby. Jednak w przypadku zwierzęcia chorego, warto przemyśleć jak nasz pupil zareaguje na naszą propozycję.


Nie każdego kota jesteśmy w stanie umyć, jednak zdarzają się takie, które niechętnie, ale zgodzą się na nasze zabiegi. Warto wykorzystać tą możliwość, gdyż w przypadku chorób skóry szamponoterapia daje często bardzo dobre efekty.

Jak to zrobić?

Jeżeli lekarz weterynarii zaproponuje kąpiele naszego czworonoga, trzeba zastanowić się, czy technicznie jesteśmy w stanie to zrobić. Zwykle do takich zabiegów konieczne są dwie osoby, z których jedna jest odpowiedzialna za trzymanie i uspokajanie zwierzaka. Kąpiel musimy przeprowadzić w zamkniętym i spokojnym pomieszczeniu. Nie ma gotowej recepty na to jak wykąpać kota. Na pewno należy robić to delikatnie, omijając okolicę oczu i uszu oraz z użyciem przyjemnie ciepłej wody.


Lekarz weterynarii zaleci preparaty i rozpisze schemat mycia kota. Jeżeli spodziewamy się, że szampon będzie trzeba nałożyć dwukrotnie, ze względu na tłustą sierść lub brudną skórę, zapytajmy lekarza, czy pierwsze mycie może być wykonane w zwykłym szamponie. Wtedy po wstępnym umyciu pupila nakładamy preparat leczniczy i dzięki temu nie zużywamy go w nadmiarze. Szampony lecznicze działają w momencie kontaktu ze skórą. Stawia to przed nami wyzwanie nieco dłuższego pozostawienia go na ciele zwierzaka.


W związku z tym, zastanawiając się jak umyć kota, musimy też przemyśleć jak zająć go na czas 5-10 minut. Jest to okres niezbędny dla właściwego zadziałania preparatu leczniczego. Po tym czasie szampon należy spłukać, a kota starannie osuszyć ręcznikiem i pozostawić w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów.

Jak kąpać kota?

Czy kota można kąpać w dowolnym szamponie?

Jeżeli staniemy przed koniecznością samodzielnego wyboru szamponu dla naszego kota, nigdy nie decydujmy się na preparat przeznaczony dla ludzi (czy to szampon, żel, czy mydło). Jest to ważne ze względu na inne pH skóry ludzi i zwierząt. Myjąc kota w preparacie dla ludzi, moglibyśmy podrażnić skórę naszego pupila. Warto wybrać delikatny szampon przeznaczony dla kotów, najlepiej hypoalergiczny i o jak najsłabszym zapachu.


Należy pamiętać, że koty są bardzo wyczulone na zapach i niekoniecznie spodoba im się to co nam. Dla nich intensywny zapach szamponu może być na tyle odrażający, że utrudni to samą kąpiel. Później, kiedy sierść nadal wydaje dla kota nienaturalny zapach, może być źródłem frustracji, wywołując niepotrzebne napięcie i stres.

Czego należy unikać?

Na pewno nie należy kąpać kotów na własną rękę. Sama zmierzwiona i zaniedbana sierść może świadczyć o poważnej chorobie ogólnej i nie jest wskazaniem do kąpieli. Stres związany z zabiegami mógłby wręcz pogorszyć kondycję zwierzęcia. Podobnie w przypadku otwartych ran na ciele – kąpiel może spowodować ból i wydłużyć gojenie.



W każdym przypadku choroby skórnej konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Obecnie na rynku jest wiele szamponów leczniczych – w zależności od przypadłości naszego kota, lekarz dobierze preparat o odpowiednim składzie, wskaże tez inne sposoby postępowania, które łącznie z kąpielami dadzą najlepszy efekt terapeutyczny.


Kiedy jesteśmy już gotowi do kąpieli, pamiętajmy, że nie każdy kot podda się naszym zabiegom. Dla niektórych z nich jest to zbyt silny stres, czego mogą dać wyraz w późniejszym zachowaniu. Inne natomiast już podczas kąpieli będą niemożliwe do ujarzmienia. W takich wypadkach nie należy na siłę wkładać kota do wody. Czasem lepiej odpuścić i poprosić lekarza o inne sposoby walki z chorobą.

czyszczenie kota

Kąpiel kota jest możliwa – a czasem wskazana

Choć kąpanie kota dla wielu z nas brzmi absurdalnie, to jednak nie jest to niemożliwe. Szamponoterapia to naprawdę skuteczna metoda nie tylko walki z infekcjami, ale również sposób odżywienia i nawilżenia skóry czy pozbycia się świądu. Jeżeli tylko mamy możliwości, a nasz kot wykazuje chęć współpracy, warto wykorzystać ten sposób leczenia.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Czy i jak wykąpać kota? Kocia kąpiel bywa konieczna
  • Avatar

    Mam problemy z obniżona odpornością kotki i często występują u niej zmiany na łapach brak owłosienia
    wiem bo robiłam badania że to forma grzybicza występująca na kończynach .
    Postanowiłam wykąpać całego kot , do tej pory myłam kotu tylko łapy i podawałam lekarstwa,
    bardzo przydatny artykuł , dziękuje za poradę Hanna

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.