Czym karmić maltańczyka? Poznaj najważniejsze zasady!

Maltańczyki to psiaki niezwykle lubiane. Coraz więcej osób decyduje się na przygarnięcie pod swój dach właśnie przedstawiciela tej rasy. Jako pieski małe i rasowe, są często powodem zmartwień swoich właścicieli. Zwłaszcza, gdy niekoniecznie chcą jeść. Czym karmić maltańczyka? Jak w wielu tego typu sytuacjach, tutaj też odpowiedź brzmi – to zależy!

Kieruj się przede wszystkim dobrem Twojego psa. Dostosuj karmienie do wieku, poziomu energii i potrzeb, które ma Twój maltańczyk. Żywienie wtedy może okazać się o wiele prostsze niż myślałeś. Zadbaj o odpowiednie żywienie Twojego psa.


Zyskasz wówczas zdrowego, kochanego, chętnego do zabawy i towarzyszenia Ci na każdym kroku czworonożnego towarzysza. To wartość sama w sobie. Nie da się jej przecenić. Pamiętaj, że szczęście Twojego psa leży w dużej części w jego misce.

pies przy stole

Maltańczyk – wielki duch w małym ciele

Maltańczyki to pieski, które szturmem podbiły serca wielu osób. Nic w tym dziwnego! Są naprawdę piękne. Wielka uroda nie jest jednak jedyną ich zaletą. Są bardzo aktywne, niezwykle inteligentne i odważne (choć oczywiście, zdarzają się też osobniki strachliwe). Doskonale dogadują się z kotami, wiele z nich nie boi się nawet dużo większych psów.


Psiaki te bywają też charakterne i głośno dadzą do zrozumienia, jeśli coś przestanie im się podobać. Dlatego karmienie maltańczyka jest takie ważne. Maltańczyk nie zje byle czego. I naprawdę głośno i dobitnie wyrazi swoje niezadowolenie z powodu niewłaściwej karmy.

karma dla maltańczyka

Czym karmić maltańczyka? Podstawy psiej diety

Maltańczyki to małe pieski. Zawsze musisz wziąć pod uwagę ich rozmiar, gdy szukasz odpowiedniej karmy. Małe pieski nie tylko łatwo jest przekarmić. Łatwo też jest dostarczyć mu za dużo składników odżywczych lub witamin. To też nie jest sytuacja, którą możesz lekceważyć. Czym karmić maltańczyka? To zależy! Od jego indywidualnych potrzeb, uwarunkowań i wieku.


Dlatego jeśli zastanawiasz się, co może jeść maltańczyk, musisz wziąć pod uwagę wszystkie te elementy. Szczeniak w końcu ma zupełnie inne wymagania od maltańczyka dorosłego lub seniora. Poznaj je. Poznaj zapotrzebowanie Twojego psa na każdym etapie jego rozwoju. Dowiedz się, jak karmić maltańczyka i znajdź karmę idealną dla niego.

Zboża

Zboża jako takie w ogóle nie są psu niezbędne do życia. Twój maltańczyk nie jest tu żadnym wyjątkiem. W tańszych karmach występują jako swoiste wypełniacze. Czy to źle? Niekoniecznie. Pies przez lata ewolucji u boku człowieka przyzwyczaił się do wszystkożernego trybu życia.  Nadal jednak zboża nie powinny być podstawą diety Twojego maltańczyka.

Mięso

Zboża nie powinny być podstawą wyżywienia Twojego maltańczyka, bo tym powinno być mięso. Duża ilość mięsa nie tylko dostarczy Twojemu psu tak niezbędnych składników odżywczych i mikroelementów. Sprawi też, że Twój pies będzie miał więcej energii i ochoty do zabawy. Chętniej też będzie zaglądał do swojej miski.



Możesz postawić na samodzielne gotowanie i codziennie szykować swojemu pupilowi wartościowe posiłki. Pamiętaj jednak, że wielkość posiłków należy dostosować do małych rozmiarów żołądka psa. Jedzenie musi być zawsze świeże i dobrane w zależności od tolerancji danego psiaka  (niektóre nie tolerują pewnych rodzajów mięsa, kasz czy warzyw – wszystkie te składniki trzeba dobrać indywidualnie).

Owoce i warzywa

Nie powinieneś mieć problemów z nakłonieniem Twojego maltańczyka do zjedzenia warzyw i owoców. Wiele z tych psiaków to, wbrew pozorom, łakomczuchy, które z radością zjedzą cokolwiek. Zwłaszcza jeśli będą przekonane, że to zakazany smakołyk. Banany, jabłka, buraki czy marchew możesz bez obaw podawać Twojemu maltańczykowi. Pilnuj jednak odpowiednich proporcji. To nadal mięso powinno być podstawą psiej diety.

co jedzą maltańczyki?

Wiek Twojego maltańczyka też ma znaczenie!

Jeśli już na poważnie zastanawiasz się jak karmić maltańczyka, musisz wziąć pod uwagę jego wiek. Różne etapy psiego życia to różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Musisz to uwzględnić w diecie Twojego psa.

Szczeniaczek

Jeśli Twój pies jest szczeniakiem, to znaczy, że nadal rośnie. Rośnie i poznaje świat. Potrzebuje mocnych kości i stawów, mnóstwa energii i odżywienia mózgu. Znacznie zwiększysz wówczas szansę na to, że będzie rósł zdrowo i bezproblemowo. Warto podkreślić, że takie karmy są drobniejsze, łatwiejsze do pobrania i pogryzienia.


Karmy dla szczeniąt są też bardziej kaloryczne (dlatego też dorosłe psy tak je uwielbiają – a nie powinny ich jeść). Jeśli stawiasz na gotowe karmy, podawaj mu karmę przeznaczoną dla szczeniąt ras małych. Jeśli z kolei gotujesz samodzielnie, zadbaj o odpowiednio dużą ilość białka, tłuszczów i witamin.

Dorosły pies

Twój maltańczyk dorósł. Z czym się to wiąże? Już nie rośnie, jego organizm nie pożera tak ogromnych ilości energii, jak u szczeniaka. Dlatego jeśli nie zmienisz sposobu żywienia tylko będziesz kontynuować to z wcześniejszego etapu, Twój maltańczyk może zacząć borykać się z nadwagą.


Może też dostać zbyt dużo witamin. A hiperwitaminoza jest bardzo groźnym zjawiskiem. Zmień proporcje karmy, którą gotujesz samodzielnie lub wymień karmę gotową na tą dla dorosłych psów.

Psi senior

Seniorzy nie potrzebują już aż tyle energii. Dużo śpią, nie są już też wcale tak chętne do harców. Pilnuj, by leniwy tryb życia Twojego psa nie przełożył się na nadwagę. Pilnuj też odpowiedniej ilości witamin. Senior potrzebuje ich więcej niż pies dorosły. To pies starszy, który może mieć już pewne problemy zdrowotne.

ile jedzenia potrzebuje maltańczyk?

Karmienie maltańczyka – nie przesadź z ilością!

Maltańczyki to pieski, które słyną nie tylko ze swojej wielkiej urody i energii. To też psiaki, które słyną z ogromnego wręcz apetytu. Ich nieposkromiona chęć na jedzenie może mieć naprawdę przykre skutki zdrowotne. Wiele maltańczyków nigdy nie ma dość jedzenia. Potrafią przyjść i żebrać o kolejne porcje lub próbować uzyskać coś z Twojego obiadu zaraz po tym, jak dopiero zjadły swój obiad. Jeśli jesteś już właścicielem maltańczyka, na pewno znasz ten schemat działania.


Nie ulegaj jednak ich prośbom, bez względu na to jak silne i przekonujące by były. Maltańczyki mają skłonność do nadwagi. A pies z nadwagą to pies narażony na wiele problemów zdrowotnych. Poza tym, pamiętaj, że nadmiar witamin, minerałów i składników odżywczych bywa dla organizmu psa równie zgubny, co ich niedobór.


U szczeniąt 3-4 posiłki dziennie, dostosowane do wagi i wieku psa w zupełności wystarczą. Natomiast u psiaków dorosłych 2 posiłki będą optymalne.


Żywienie maltańczyka – o tym pamiętaj

Warto wiedzieć, że te małe pieski mają bardzo małe żołądki. Czasem może Ci się wydawać, że podajesz mu zbyt mało karmy – często jednak takie ilości są wystarczające i nie ma powodów do obaw.  Jeśli zdecydujesz się na karmę gotową, z tyłu opakowania znajdziesz zawsze tabelę z rozpiską ilości potrzebnych gram karmy – w zależności od ciężaru ciała i wieku psiaka.


To dawka dobowa, dlatego należy i trzeba ją podzielić przez liczbę posiłków, które serwujemy psu. Nie trzeba trzymać się jej sztywno, ale jest to dobra wskazówka. Co więcej, jeżeli dodajesz do diety psa smakołyki albo jedzenie gotowane – ilość karmy trzeba oczywiście odpowiednio zmniejszyć.


Musisz pamiętać, że maltańczyki często zmagają się z alergiami, które mogą wystąpić w dowolnym momencie życia. W takich sytuacjach trzeba na nowo dostosować rodzaj podawanego pokarmu.

Najlepszy posiłek dla maltańczyka

Najlepszy posiłek dla maltańczyka to ten, który uwzględnia jego naturalne potrzeby. Dla osiągnięcia idealnego balansu możesz gotować Twojemu psu samodzielnie. A co jeśli nie masz ku temu możliwości, czasu lub umiejętności? W takim wypadku możesz postawić na karmy gotowe. W XXI wieku łatwo dowiedzieć się, co je maltańczyk. A wtedy to już wystarczy dostarczyć mu to, czego potrzebuje. Producenci karm gotowych robią naprawdę wiele, by każdy pies był zadowolony. Dotyczy to też Twojego maltańczyka.


Karmy dedykowane tej rasie piesków to  na przykład dostępna w ofercie naszego sklepu karma Royal Canin Maltese. Dedykowane dla maltańczyków karmy muszą dbać o każdy aspekt zdrowia Twojego pieska. O to, by jego skóra była zdrowa, a sierść biała i lśniąca. O to, by oczka były błyszczące, a poziom energii ciągle tak samo wysoki. Pamiętaj – maltańczyki są rasą skorą do psot i zabawy. Ospały i apatyczny piesek to pierwszy z symptomów, że dzieje się coś niedobrego!

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
7 komentarzy do “Czym karmić maltańczyka? Poznaj najważniejsze zasady!
  • Avatar

    Dzien dobry,artykul daje informacje ale nie pelne.Ja nie uzywam karm suchy gotowych bo to sama chemia i duzo konserwantow,gotuje sama wolowe serac,nerki,watrobka nie daje kurzego miesa poniewaz jest napchane antybiotykami i innym swinstwem dodatkowo tez dostaje miesko krolicze,owoce i warzywa.Obecny piesek jest moim drugim psinkiem i ma 15 m-cy.Pierwszy mial problemy z watroba i dozyl 13 lat dla mnie to owiele za krotko mimo odpowiedniej opieki.Znam kilka osob ktore mialy takie same problemy zdrowotne ze swoimi pupilami i osobiscie mysle ze karmy suche nie sa zdrowe dla tak malych i wrazliwych pieskow.Osobiscie nie polecam tego rodzaju pozywienia ciemne zacieki wokol oczu i bardzo brazowa mordka piesek wyglada na zaniedbanego!!!!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.