Każdy miłośnik kotów doskonale wie, że koty są mądre i potrafi przedstawić mnóstwo dowodów na potwierdzenie tej tezy. Sama obserwacja swojego domowego mruczka potrafi być niezwykle pouczająca i przynieść mnóstwo rozrywki. Czy koty są inteligentne? Dla miłośników tych zwierząt to pytanie retoryczne, ale co w tym temacie mówi nauka? A jak to jest z psami? W końcu porównania tych zwierząt są całkiem częste. Czy w ogóle można porównywać inteligencję kocią do psiej? A może to zupełnie niewłaściwe podejście? Przeczytaj!
Odwieczna wojna: psy vs koty
Wojny psiarzy i kociarzy są już swego rodzaju legendarne w środowiskach miłośników tych zwierząt. Porównywanie psów i kotów do siebie, udowodnianie wyższości jednych nad drugimi. Tak naprawdę tego konfliktu nie da się rozwiązać – on będzie trwał. Zresztą samo słowo „konflikt” jest tutaj mocno na wyrost – bardzo często są to bardziej żartobliwe przepychanki.
Każdy właściciel i opiekun zwierząt chce przede wszystkim pochwalić się swoim zwierzęciem – bez znaczenia czy to pies, czy kot. Dlatego będzie udowadniać, że jego zwierzak i przedstawiciele jego rasy są tymi najlepszymi i najbardziej inteligentnymi.
Mądre koty jak najbardziej istnieją, dokładnie tak samo jak mądre psy. Dlatego łatwo jest zacząć porównywać – psy czy koty? Mądrzejsze egzemplarze przedstawicieli obu tych gatunków znajdą się wszędzie. Poza tym każdy człowiek miał do czynienia w życiu z psami i z kotami – nawet jeśli nie miał zwierząt we własnym domu, dlatego tego typu porównania nasuwają się same i sprawiają, że psy i koty zawsze będą ze sobą rywalizować – nawet jeśli tylko w ludzkich umysłach.
Czy koty są inteligentniejsze od psów?
Czy koty są mądrzejsze od psów? Istnieją różnorodne badania naukowe na ten temat. Pierwsze badania na ten temat powstały już w 1927 roku. To wtedy właśnie badacze z Berlina na oczach kota i psa umieścili smakowity kawał mięsa w szafce, którą zamknęli na klucz. Klucz nadal pozostał w zamku.
Pies chciał się dostać do szafki za wszelką cenę – entuzjastycznie skakał, atakował szafkę i używał do działania swojej siły. Kot skupił się natomiast na kluczu. Zrozumiał bowiem, że to klucz zamyka szafkę i trzeba go przekręcić tak samo, jak zrobili to ludzie. W ten sposób udało mu się dostać do mięsa.
Badanie przeprowadzono jednak na jednym psie i jednym kocie – trudno tu mówić o reprezentacyjnej grupie badawczej. Można stwierdzić natomiast, że ten konkretny kot poradził sobie lepiej niż ten konkretny pies.
Nadal jednak próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy koty są mądre. Prowadzono szereg kolejnych badań, w tym test na logiczne myślenie. Najpierw nauczono koty i psy, że po pociągnięciu sznurka, dostaną smakołyk. Koty i psy szybko dostały się do łakoci. Jednak gdy przywiązano smakołyki tylko do co drugiego sznurka – koty się pogubiły. Nie były w stanie zrozumieć, przy którym sznurku znajduje się jedzenie i atakowały wszystkie. Psy natomiast doskonale poradziły sobie z tym zadaniem.
O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że koty i psy są inteligentne, ale w różny sposób.
Kocia mądrość i inteligencja
Kocia psychika jest bardzo złożona i ciągle jeszcze potrafi zaskoczyć. Niektóre rasy chętniej się uczą nowych sztuczek i pod tym względem przypominają bardziej psy niż przedstawicieli swojej rasy. Więź między ludźmi a kotami wytworzyła się stosunkowo niedawno. Wcześniej przez całe wieki koty służyły tylko jako zwierzęta do łapania gryzoni i ludzie raczej nie rozpatrywali ich w kategoriach zwierząt do zaprzyjaźnienia się.
Z tego powodu komunikacja między kotami a ludźmi nie przebiega tak sprawnie jak w przypadku psów, które miały wiele tysiącleci, by dostosować swój tryb życia i komunikacji do człowieka. Koty jednak z całą pewnością obdarzone są wyższą inteligencją interpersonalną. Oznacza to, że są kreatywne i całkiem pomysłowe. Inteligentne koty jednak raczej nie będą robić rzeczy na żądanie – zrobią je wtedy, gdy będzie im się opłacać albo po prostu wtedy, gdy będzie im się chciało.
Psia mądrość i inteligencja
Psy i ludzie są ze sobą połączeni od tysięcy lat i ewoluowali u swojego boku. Dlatego są w stanie się ze sobą porozumiewać i lepiej dogadywać. Psy są też w stanie wykonywać wiele czynności, by pomagać ludziom – tropić zwierzynę, szukać i ratować zaginionych ludzi, być psami-asystentami dla osób z niepełnosprawnościami i przewodnikami dla osób niewidomych. Mogą służyć w wojsku i policji. Mogą też wykonywać wiele interesujących sztuczek.
Wszystko dlatego, że psy mają bardzo mocno rozwiniętą inteligencję społeczną – przez to są w stanie dowiedzieć się, czego chcą od nich ludzie i szybko uczyć się nowych rzeczy. Są w stanie dogadywać się doskonale z ludźmi, innymi przedstawicielami swojego gatunku, a także z innymi zwierzętami. Wszystko właśnie z powodu wysoko rozwiniętej inteligencji społecznej.
Przeczytaj także: Zawód: pies przewodnik. Na czym polega praca psa z niewidomym?
Czy w ogóle powinno się porównywać psy do kotów?
Czy koty są inteligentniejsze od psów? Tak naprawdę inteligencji tych zwierząt nie powinno się porównywać względem siebie. Koty i psy zbytnio się na to różnią – mają inne podejście do kontaktów z ludźmi, czy swoim własnym gatunkiem. Psy są bardziej stadne i nastawione na pomoc członkom swojego stada, koty to indywidualiści i samotnicy.
Czy koty są inteligentne? Z całą pewnością tak. A czy są mądrzejsze od psów? W kontekście obu gatunków nie ma tutaj za dużo do porównania. Z pewnością jednak spotkasz konkretne koty, które wykażą się dużo większą kreatywnością i pomysłowością, a także determinacją w dążeniu do celu, niż konkretne psy.
Inteligencja kotów – podsumowanie
Koty z całą pewnością są inteligentne – wie o tym każdy, kto miał do czynienia z tymi zwierzętami i po prostu je lubi. Jednak czy koty są inteligentniejsze od psów? To odwieczny konflikt miłośników psów i kotów – każda ze stron może przedstawić mnóstwo argumentów na potwierdzenie tych tez.
Prawda jest jednak taka, że nie bardzo ma sens takie porównywanie – koty cechują się wysoką inteligencją interpersonalną, psy społeczną. Oba te gatunki są więc inteligentne, ale w zupełnie inny sposób.
Artykuł bardzo dobry, bo trudno porównać inteligencję inaczej skonstruowanych mózgów, aczkolwiek, z moich obserwacji: psu trzeba pokazać, nauczyć go jak na przykład otworzyć drzwi, że musi skoczyć łapą na klamkę i popchnąć drzwi. Kot sam zaobserwuje gdzie naciskasz, w którą stronę popychasz drzwi i w końcu kiedyś je otworzy sam, lub z pomocą drugiego kota. Jeden wskakuje na klamkę a drugi popycha lub odciąga łapką drzwi – sam widziałem na przykładzie swoich kotów.
Ale masakryczny wpis. Totalnie o niczym i te pytanie co akapit „czy koty są mądrzejsze od psów?”, gdzie oczywiście odpowiedź nie pada.
Odpowiedź nie pada z prostej przyczyny – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Życie to nie tylko czerń i biel 😉
Odpowiedź nie pada z prostej przyczyny – nie można tego jednoznacznie określić. To zupełnie inaczej skonstruowane psychiki. Świat nie jest jedynie w czarnych i białych kolorach.
Powiem tak, po tym co robią na ogół psy raczej mało prawdopodobne jest to ze sa inteligentniejsze od kotów. Prosty przyklad, pies widzac rowerzyste musi go gonic bo nie mysli tylko dziala instynktownie tak mu kaze natura. Czy widzieliscie kiedys kota goniacego rowerzyste albo atakujacego czlowieka ? Kot we ze nie mialby w starciu z czlowiekem najmniejszych szans, poza tym po co atakowac czlowieka – zeby go zjesc, zagryzc na smierc dla satysfakcji ? Pies to głupie zwierze dziala instynktownie.
Ta
Ale domyśl się że psy gonią człowieka żeby go wystraszyć, aby uciekł. Oczywiście są dużo psów głupich,. Też jest dużo ludzi głupich . Ale popatrz że pies posiada mądrość społeczną.
Społeczeństwo to znaczenie po prostu cywilizacja czy ludzie po prostu. Potrafią nauczyć się wiedzy społecznej i wiadomo czasami podejmują racjonalne decyzję. Popatrz na psy policyjne. Lub popatrz na rasę owczarka niemieckiego. Też wolę koty , ponieważ są samotnikami i myślą większość momentami racjonalnie . Ale nazywanie wszystkich psów, nie jest mądre.