Psy od dawna pomagają człowiekowi – pilnują jego stad, dbają o bezpieczeństwo rodziny, stróżują, czy pracują jako psy wojskowe, policyjne i ratownicze. Człowiek i pies potrafią stworzyć między sobą niesamowitą, silną więź, która sprawia, że są sobie bardzo bliscy. Czasami wręcz pies jest oczami człowieka. Tak jak w przypadku psich przewodników dla osób niewidomych. Pies przewodnik przechodzi długie szkolenie, by móc pomagać przydzielonej osobie. Jest jednak czymś więcej niż przewodnikiem – z biegiem czasu, tak jak zwyczajny pies, staje się przyjacielem, obrońcą, pomocnikiem i wręcz członkiem rodziny. Zapoznaj się bliżej z niesamowitymi psimi przewodnikami!
Jaki powinien być pies przewodnik?
Nie każdy pies może być przewodnikiem osób niewidomych. To bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego nie każdy pies się nadaje. Wybór następuje już od rodziców przyszłego przewodnika. Muszą być zdrowi i wolni od obciążeń genetycznych.
Pies przewodnik musi być stabilny psychicznie – nie może mieć skłonności do dominowania, ale nie może też być zbyt lękliwy i wycofany. Nie może również być agresywny. Najlepszy pies dla niewidomych to zwierzak odważny, lubiący ludzi i chętny do pracy z nimi. Wybór szczeniaka, który zostanie w przyszłości przewodnikiem to wieloetapowy proces, który trwa przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.
Wybrany szczeniak musi też przejść proces socjalizacji – musi być przeprowadzony bardzo dokładnie, w większym zakresie niż przy szczeniętach, które nie są wybrane do tej roli. W końcu pies-przewodnik niewidomych nie może bać się niczego, co może go spotkać w dalszej pracy i musi być przygotowany na wiele sytuacji.
Jakie rasy są szkolone na przewodników dla niewidomych?
Wybór odpowiedniej rasy też ma znaczenie. W końcu na podstawie rasy można ocenić też predyspozycje psa do wykonywania określonego zadania. W Polsce, jak i na świecie, najczęściej psami przewodnikami zostają labradory. Zdarzają się jednak również owczarki niemieckie, border collie czy psy rasy golden retriver.
Największą popularnością cieszą się labradory, bo są to psy łagodne, inteligentne i chętne do nauki. Mają też bardzo dobrą pamięć i uwielbiają pracować razem z człowiekiem. Rasa ta jest zupełnie nieagresywna, dobrze zachowuje się w towarzystwie ludzi i innych zwierząt, a także ma naprawdę doskonały węch.
Przeczytaj także: Jakie są najmądrzejsze rasy psów? TOP 5 ras
Jak wygląda szkolenie psów przewodników?
Samo szkolenie jest procesem bardzo długim. Psy dla niewidomych uczą się bowiem przez dwa lata na specjalnym szkoleniu. Procesu tego nie można przyspieszyć. Pies na takim szkoleniu przede wszystkim uczy się wielu komend, które mają na celu pomoc osobie niewidomej w sprawnym poruszaniu się po mieście.
Uczą się przechodzić przez jezdnię – zarówno taką z sygnalizacją świetlną, jak i przez ulice ich pozbawione. Prowadzą w stronę schodów w górę lub w dół i ostrzegają przed nimi. Prowadzą w określone miejsca, skręcają w prawo lub w lewo na komendę, pokazują drzwi oraz przejścia dla pieszych. Są w stanie też wskazać miejsce, w którym można usiąść oraz wprowadzić osobę niewidomą do środka komunikacji miejskiej.
Szkolenie obejmuje też wytworzenie więzi między człowiekiem a psem – dlatego przez okres sześciu miesięcy osoba niewidoma spotyka się z psem, uczy się z nim przebywać, nawiązuje relację, a także uczy się poruszać przy pomocy zwierzęcia.
Ile kosztuje pies przewodnik?
Ile kosztuje pies przewodnik? Samo szkolenie jest długie i drogie – trwa dwa lata i pochłania około trzydziestu tysięcy złotych. Jednak to nie znaczy, że osoba niewidoma musi tyle za psa zapłacić. Pomaga w tym Polski Związek Niewidomych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wymaga to zgłoszenia zapotrzebowania na takiego psa oraz wypełnienia stosownych wniosków.
Pies przewodnik – podsumowanie
Pies przewodnik jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo osoby niewidomej. Przechodzi długie i trudne szkolenie, na które nie każdy pies się kwalifikuje i nie każdy jest w stanie ukończyć. Najczęściej wybierane do tej roli są labradory.
Jeśli zobaczysz psa przewodnika z niewidomą osobą – nie zaczepiaj zwierzaka. Być może na to nie wygląda, bo na przykład pies sobie spokojnie siedzi, ale nawet wtedy, gdy pozornie odpoczywa, jest w pracy.
Jeśli natomiast podejdzie do Ciebie pies przewodnik bez opiekuna, nie lekceważ tego. To może być znak, że jego opiekunowi stało się coś złego i potrzebuje Twojej pomocy.