Czy można podawać gotowane jedzenie dla psa?

Czy dania, które przygotowujemy naszym czworonogom samodzielnie, są bardziej wartościowe od tych, które podamy im, korzystając z gotowych karm pełnoporcjowych? Domowe gotowanie posiłków wymaga od opiekunów dużej wiedzy i świadomości związanej z wyborem odpowiednich produktów i sposobu przygotowania dań dla czworonogów. Czy warto zatem samodzielnie przyrządzać jedzenie dla psów?

Gotowane jedzenie dla psa – fakty i mity

Bardzo często zdarza się, że opiekunowie mówiąc o gotowanych w domu posiłkach dla psów, mają na myśli dania, które sami spożywają lub resztki pochodzące z posiłków domowników. Musimy pamiętać o tym, że ludzkie jedzenie nie jest dla zwierzat odpowiednio zbilansowane. Pokarmy z naszych stołów niosą za sobą ryzyko dostarczenia zwierzęciu zbyt wielu kalorii, a także mogą zawierać składniki szkodliwe lub trujące jak np czosnek, cebula, kakao.

Gotowane jedzenie dla psa – co należy wziąć pod uwagę?

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne przygotowanie psiego menu, musimy pamiętać o kilku sprawach. Układając dietę dla psa, powinniśmy zacząć od ustalenia jego dziennego zapotrzebowania energetycznego, w skrócie DER. Aby to zrobić, należy uwzględnić: masę ciała, stan fizjologiczny, aktywność fizyczną zwierzęcia oraz jego warunki bytowe. W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze szczenięciem, czy z seniorem, potrzeby żywieniowe będą różne. Na przykład młode psy potrzebują o wiele więcej białka i tłuszczu, które wspomagają wzrost i dostarczają energii, niż starsze czworonogi, prowadzące ustabilizowany i mało aktywny tryb życia.

Kiedy uda nam się obliczyć wartość dziennego zapotrzebowania energetycznego, na jego podstawie musimy określić minimalne zalecane wartości wszystkich składników, które powinny znaleźć się w diecie czworonoga, czyli: mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego, warzyw, a często również owoców. Należy też pamiętać o suplementacji. Przygotowując dietę domową, nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni zaspokoić wszelkie potrzeby żywieniowe pupila ze względu na dostępność poszczególnych substancji czy sposób przygotowywania posiłków. Aby nie narażać naszych czworonogów na niedobory, powinniśmy uzupełniać ich dietę poszczególnymi suplementami, takimi jak witaminy i minerały.

Należy jednak pamiętać, że nawet pomimo najlepszych chęci ze strony opiekunów, samodzielne przygotowywanie posiłków dla czworonogów jest niezwykle trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy z zakresu psiego żywienia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych. W ten sposób możemy mieć pewność, że dostarczamy naszemu zwierzęciu wszelkich niezbędnych substancji.

Karma dla psa - sklep internetowy ZooArt

Najważniejsze składniki odżywcze psiej diety

Aby dostarczyć psu wszelkie niezbędne składniki odżywcze, nie możemy w jego diecie pominąć takich substancji, jak:

 • białko – najważniejsze jest białko pochodzenia zwierzęcego, ale ważne jest również pochodzące z roślin. Białko zwierzęce ma wyższą wartość biologiczną i lepszy skład aminokwasowy niż białko roślinne. Jest składnikiem niezbędnym w diecie czworonogów, szczególnie w pierwszych latach ich życia. Sugeruje się, aby białko pokrywało około 30–35% zapotrzebowania energetycznego psa;
 • tłuszcz – dostarcza energii, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. To, ile tłuszczu powinno znaleźć się w diecie naszego czworonoga, zależy od jego aktualnego zapotrzebowania energetycznego. Zaleca się, żeby tłuszcz pokrywał około 60–65% zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia.
 • witaminy i składniki mineralne – bardzo ważne, aby dostarczać psu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, które nie są obecne na przykład w mięsie czy produktach pochodzenia roślinnego. Warto pamiętać też o wapniu, szczególnie gdy dieta naszego czworonoga opiera się głównie na mięsie. Ważna jest również witamina D3, której niedobory, podobnie jak w przypadku ludzi, mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Najlepiej uzupełniać dietę psa witaminami i minerałami, stosując gotowe preparaty w proszku lub tabletkach, przeznaczone dla psów.

Przekąski uzupełniające psią dietę.

Wiemy już, że dieta czworonoga powinna opierać się na gotowych, pełnoporcjowych karmach mokrych i suchych. Dostarczają one naszym zwierzętom wszelkich niezbędnych składników i są dla nich całkowicie bezpieczne.

Jeżeli zależy nam na urozmaiceniu diety naszych czworonogów możemy zastosować specjalne karmy uzupełniające czyli właśnie psie przysmaki lub np. włączyć do menu niektóre owoce i warzywa. W przypadku przekąsek zawsze obowiązuje zasada, że mogą one dostarczać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Możemy podać czworonogom takie warzywa, jak: ziemniaki, bataty, dynię, marchew, seler i korzeń pietruszki. Natomiast jeśli chodzi o owoce mogą to być na przykład jabłka, gruszki lub kawałki arbuza. Unikać należy takich warzyw i owoców jak:

 • warzywa strączkowe,
 • warzywa kapustne,
 • cebula,
 • czosnek,
 • szczypior,
 • por,
 • winogrona,
 • rodzynki,
 • owoce cytrusowe,
 • czekolada.

Pamiętajmy o tym, aby każdy nowy rodzaj pożywienia, który chcemy włączyć do diety czworonogów skonsultować z lekarzem weterynarii.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Czy można podawać gotowane jedzenie dla psa?
 • Avatar

  Mam młodego WESTA, 2 lata 7.5kg
  Często gotuję mu specjalnie mięso z indyka z marchewką, batatem, pietruszką lub selerem.
  Do tego ryż lub bardzo drobny makaron. Wszystko mieszam w równych proporcjach po 70gr mięso drobno pokrojone, 70gr zmiesznych i rozgniecionych warzyw i 70gr ryżu lub makaronu. Wszystko oczywiście bez soli, ledwo letnie, łącznie 210gr na posiłek wzbogacony jedynie o kompleks witaminowy.
  Niestety mój pupil zjada to z apetytem tylko świeżo po ugotowaniu , czasem jeszcze na kolejny posiłek, a przy kolejnych zupełnie ignoruje swoją miskę .i tak potrafi nie jeść cały dzień.
  Tymczasem puszki z karmą 400gr na dwa posiłki zjada natychmiast wylizując miskę „do samej podłogi”.
  Pytanie, czy dieta oparta tylko na puszkach nawet ze zbilansowaną karmą nie zaszkodzi mojemu piesu?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.