Jako świeżo upieczony opiekun małego mruczka na pewno zastanawiasz się, co je mały kot. To ważne, żeby od samego początku prawidłowo go żywić. Wpłynie to na jego zdrowie i kondycję w przyszłości. Czym karmić małego kota od pierwszych tygodni do osiągnięcia dorosłości? W poniższym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące karmienia małego kota.
Co jedzą małe koty?
Koty poniżej pierwszego roku życia są w fazie intensywnego wzrostu, więc potrzebują więcej kalorii i składników odżywczych w przeliczeniu na masę ciała niż dorosłe zwierzęta. Ważne są również proporcje poszczególnych składników – w tym mineralnych, zwłaszcza wapnia i fosforu. Aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe związane ze wzrostem i rozwojem kocięcia, wybór powinien paść na pełnoporcjową karmę typu „junior”. Nie tylko jej skład, lecz także struktura jest dostosowana do potrzeb małych zwierząt. Sucha karma dla „juniorów” ma drobne granulki, mokra karma – mniejsze mięsiste kawałki. Dzięki temu kotu jest łatwiej pobrać i strawić takie pożywienie. Dieta małego kota powinna być też dla niego atrakcyjna pod względem smaku. Dzięki temu zwierzę zjada z przyjemnością odpowiednią porcję pokarmu, przyjmując właściwą ilość składników odżywczych.
Część opiekunów chce urozmaicać dietę kociąt za pomocą surowego mięsa, co może być niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią potencjalne źródło groźnych bakterii, wirusów i pasożytów. Koty, spożywające taki pokarm, stają się nosicielami patogenów, rozsiewając je we wspólnym środowisku życia. Zwierzęta karmione pełnoporcjową karmą otrzymują pokarm nie tylko kompletny, zbilansowany, ale też bezpieczny pod względem mikrobiologicznym. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, więc kot dostaje wszystko, czego potrzebuje. Nie ma zatem potrzeby dodawania niczego do jego diety. Jeśli natomiast chcemy sprawić pupilowi przyjemność, możemy sięgnąć po specjalne przysmaki dla kotów, które są nie tylko smaczne, ale też bezpieczne.
Od momentu odsadzenia kocięcia od matki zaleca się stosowanie tzw. diety mieszanej, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy pełnoporcjowej w stosunku 1:9 pod względem masy produktu (z przewagą mokrej karmy). Dzienną dawkę jedzenia należy podzielić na przynajmniej 4 posiłki. Mokrą karmę podawaj rano i wieczorem. Suchą nasyp kotu do miseczki na czas swojej nieobecności w ciągu dnia oraz na nocne „łowy”. Jedzenie serwuj mruczkowi w cichym miejscu, w którym czuje się bezpiecznie. Miska z karmą powinna stać przynajmniej pół metra od naczynia z wodą i najlepiej w innym pomieszczeniu niż kuweta.
Wskazówki dotyczące wielkości porcji znajdziesz w tabelce umieszczonej przez producenta na opakowaniu karmy pełnoporcjowej. Twój maluch rośnie, dlatego musisz dostosowywać karmienie do jego masy ciała. Zalecaną dzienną dawkę pokarmu należy systematycznie zwiększać proporcjonalnie do masy ciała kota.
Karmienie małego kota – początki
Nowo narodzone kocięta do około 2.–3. tygodnia życia są karmione wyłącznie mlekiem matki. Stanowi ono dla nich kompletny i zbilansowany pokarm. Mleko kotki dostarcza kociętom wszystkich składników odżywczych niezbędnych do optymalnego rozwoju przez pierwsze tygodnie. Czas między 3. a 4. tygodniem życia to początek tzw. okresu przejściowego – kocięta wciąż piją mleko kotki, ale mogą już zacząć jeść także inne pokarmy.
Ile razy dziennie karmić małego kota? Koty z natury jedzą często, za każdym razem pobierając niewielkie porcje pożywienia. Zwłaszcza kocięta, które dużo się ruszają i szybko się rozwijają, a do tego mają niewielkie żołądki, potrzebują wielu małych posiłków w ciągu dnia. Na początku potrzeby żywieniowe młodych zaspokaja ich matka. Od około 4. tygodnia życia kocięta mogą być dokarmiane pokarmami stałymi w formie papki – mokrą karmę należy rozdrobnić widelcem, a suchą namoczyć w wodzie lub preparacie mlekozastępczym, aby zwierzę mogło ją bez problemu pobrać. Pomiędzy karmieniami przez kotkę podaje się małe porcje jedzenia stałego, początkowo 2-3 razy dziennie, potem 4-5 razy dziennie. Staraj się nie skracać okresu przejściowego. Układ pokarmowy malucha musi się przyzwyczaić do pokarmu stałego. Około 8. tygodnia życia, kiedy kocię przestaje pić mleko matki (następuje odsadzenie żywieniowe), posiłki należy podawać mu 4–8 razy dziennie. Pamiętaj, żeby zostawiać mu na noc suche jedzenie w miseczce.
Co dać małemu kotu do jedzenia? Od samego początku, gdy wprowadzamy kocięciu pokarm stały, powinna być to sucha i mokra karma gotowa przeznaczona dla kotów do 1. roku życia, czyli tzw. karma junior.
Jak karmić małego kota, gdy trafi do naszego domu?
W rzadkich przypadkach do naszego domu może trafić osierocone kocię w wieku poniżej 6 tygodni, które nadal powinno być karmione przez matkę. W takim przypadku karmienie małego kota powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Idealnie, jeśli znajdzie się „matka zastępcza” (kotka w trakcie laktacji), która wykarmi malucha. Do samodzielnego karmienia kociąt osieroconych służą specjalne preparaty mlekozastępcze. Pokarm podaje się za pomocą małej butelki ze smoczkiem, co ułatwia kocięciu pobranie mleka. Większość opiekunów nie musi jednak zastanawiać się, jak karmić małe koty bez matki, ponieważ kocięta zwykle trafiają do nowego domu około 6.–8. tygodnia życia, kiedy potrzebują już wyłącznie pokarmu stałego.
Ważne, żeby nie wprowadzać kotu od razu nowej karmy. Przez pierwszy tydzień warto podawać mu ten sam pokarm, który otrzymywał od poprzedniego opiekuna. Później należy stopniowo wprowadzać nowy. Do dotychczasowego jedzenia dodaj około 25% nowego i wymieszaj je dokładnie. Co 2–3 dni zwiększaj o 25% udział nowego pokarmu, aż całkowicie przestawisz kota na nową dietę.
Kocięta najbardziej intensywnie rosną do 6. miesiąca życia. To, w jaki sposób się odżywiają w tym czasie, ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju. Cały czas powinny być karmione pełnoporcjowym pokarmem, który został opracowany specjalnie dla małych kotów.
Około 6.–8. miesiąca życia wielu lekarzy weterynarii zaleca wykonanie sterylizacji lub kastracji. Zabieg ten na kilkanaście tygodni zaburza gospodarkę hormonalną kota, co ma wpływ na jego apetyt (zwiększa się) oraz tempo metabolizmu (zwalnia). Po konsultacji z lekarzem weterynarii można już w tym momencie rozpocząć karmienie małego kota pokarmem dla dorosłych, kastrowanych mruczków.
Zwykle jednak od 6. miesiąca życia do końca 1. roku potrzeby żywieniowe młodych kotów różnią się od potrzeb kotów dorosłych, należy więc kontynuować podawanie pokarmu typu „junior”. W wieku 12 miesięcy większość mruczków osiąga dorosłe rozmiary (samice około 9. miesiąca życia, a samce około 12. miesiąca życia) i są uznawane za dorosłe. Jest to moment przestawienia kocięcia na pokarm dla dorosłych osobników.