Dlaczego oczy kota świecą w nocy? To pytanie doczekało się już nawet książki, która ukazała się pod tym właśnie tytułem. I rzeczywiście próbuje ona odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dotyczących zachowań lub wyglądu domowych pupili. Zainspirowani tym nurtującym pytaniem, postanowiliśmy sami znaleźć na nie odpowiedź.
Oczy kota w nocy mogą działać jak najlepszy horror. Ciemność, cisza, środek nocy i nagle w samym środku ciemności widać dwa świecące ogniki wpatrujące się prosto w Twoją stronę. Scena z najgorszych koszmarów często może jednak przytrafić się w prawdziwym życiu.
Czy świecące kocie oczy to powód do paniki, element magicznej mocy tych tajemniczych zwierząt czy może kwestia, którą da się całkiem racjonalnie wytłumaczyć?
Niezwykłe zdolności kotów – dlaczego kotu świecą oczy?
Koty cechują się wieloma niezwykłymi przypadłościami. Potrafią chodzić tak, że nikt nie jest w stanie ich usłyszeć, potrafią spać dłużej niż większość stworzeń i potrafią też widzieć w ciemności. Z tym ostatnim wiąże się odpowiedź na pytanie o to, dlaczego kotu świecą oczy. Zanim jednak do niej przejdziemy, warto dowiedzieć się więcej na temat sposobu widzenia u kotów.
W tym artykule szerzej opisaliśmy kwestię widzenia świata przez koty. Najważniejsze kwestie, które odróżniają koci narząd wzorku od ludzkiego, to szerszy zakres widzenia (200 stopni) oraz większa ilość tak zwanych pręcików na siatkówce, dzięki czemu ich wzrok działa lepiej, gdy wokół jest ciemno. Co jednak najbardziej istotne to kwestia tego, że koty wcale nie są w stanie widzieć w absolutnej ciemności. Nawet one potrzebują choćby niewielkiej wiązki światła, aby dobrze widzieć w nocy.
Dlaczego oczy kota świecą w nocy? To efekt „odblaskowej” błony w oku
To padające światło jest po części wyjaśnieniem tego, dlaczego oczy kota świecą w ciemności. Kot posiada specjalną błonę o nazwie tapetum lucidum, która sprawia, że światło odbija się w oczach Twojego pupila. Błona działa jak odblaskowa powłoka, stąd też oczy Twojego kota w ciemności mają tak wyrazisty wygląd. Tapetum lucidum znajduje się w oku pomiędzy blaszką naczyniową a blaszką naczyń włosowatych.
Wiązka światła, która dochodzi do tapetum lucidum daje taki efekt, jak światła samochodu na kamizelce odblaskowej, kiedy wokół panuje mrok. Jest to więc w stu procentach naturalne zjawisko i akurat w tym przypadku nie ma nic wspólnego z nadprzyrodzonymi zdolnościami Twojego pupila.
Innym porównaniem może być efekt czerwonych oczu u ludzi, które czasem pojawiają się na fotografii, kiedy zdjęcie wykonano z fleszem. Efekt czerwonych oczu na zdjęciu wywołany jest poprzez fakt, że źrenica oka w ciemności jest szeroko otwarta, a światło z aparatu dostaje się do dna oka i odbija się od warstwy, która zawiera duże ilości czerwonego barwnika – rodopsyny. Jak widać, efekt świecących oczu może występować również u ludzi. Na szczęście jednak jest on widoczny tylko i wyłącznie na zdjęciu.
Oczy kota w nocy mogą świecić na kilka kolorów
Czy wszystkie koty posiadają tę „odblaskową” powłokę? Co ciekawe, nie wszystkie z nich będą miały zdolność straszenia swoich właścicieli lub przypadkowych przechodniów odblaskowymi oczami. Koty syjamskie oraz rzadko spotykane koty o niebieskich oczach nie mają błony tapetum lucidum, a co za tym idzie, ich oczy nie świecą w ciemności, tak jak ma to miejsce u innych kotów.
Część kotów syjamskich odbija światło na kolor żółty, który jest jednak mniej rażący od tego, jaki przyjmują w ciemności oczy kotów z innych ras. Zdarza się też, że koty o niebieskich oczach w ciemności wyglądają jeszcze bardziej przerażająco od innych przedstawicielu gatunku.
Dlaczego? Niektóre niebieskookie koty odbijają w oczach światło w taki sposób, że przyjmuje ono czerwoną barwę. Zachodzi tu podobny efekt, co w przypadku człowieka i aparatu z fleszu. Czy większe przerażenie budzą w ludziach żółtawe, czy czerwone oczy kotów — to bardzo indywidualna kwestia, w której wiele zależy od sytuacji, w jakiej przyjdzie Ci ujrzeć świecące kocie oczy.
Dlaczego kotom świecą oczy w ciemności? To cecha wszystkich nocnych łowców
Odblaskowa „błona” w źrenicy oka nie jest jednak domeną tylko i wyłącznie kotów, ale dotyczy wszystkich zwierząt, które polują w nocy. Dzięki niej dzikie zwierzęta lepiej widzą w ciemności, wszystkie więc mogą straszyć przechodniów parą świecących oczu czających się w głębokiej ciemności. Dlaczego kotom świecą oczy w ciemności? Dlatego, że również z natury są drapieżnikami i w swoim naturalnym środowisku polują na mniejsze lub większe zwierzęta. Nocni myśliwi muszą cechować się świetnym wzrokiem. Stąd jest on też cechą charakterystyczną kotów, nawet tych, które nie muszą na nic polować.
Oczy kota w nocy potrafią być fascynującym zagadnieniem. Z jednej strony intrygują zdolnością do bezszelestnego poruszania się i świetnego funkcjonowania, nawet gdy wydaje się nam, że wokół panuje całkowity mrok, z drugiej mają też zdolność świecenia i odbijania nawet niewielkiej wiązki światła. Ta cecha kotów może jednak czasem być dokuczliwa lub dawać wręcz komiczne efekty. Przykładem mogą być zdjęcia, na których koty wyglądają wyjątkowo zabójczo i groźne, podczas gdy cała scenka uwieczniona na zdjęciu ma całkiem sielankowy charakter.
Świecące oczy kota, które tak dobrze widoczne są na zdjęciach, dla wielu osób stały się potwierdzeniem tezy o tym, że koty są magicznymi zwierzętami, które bratają się z niekoniecznie dobrymi mocami.
Koty i zabobony
Jeśli jednak porzucasz zabobony i pomimo lęku podejmujesz się zrobienia zdjęcia Twojemu kociakowi, spróbuj nacisnąć przycisk aparatu dwukrotnie, tak aby pierwszy flesz nieco oślepił Twojego kota. Przymrużone oczy ograniczają dostęp światła do błony i redukują odblaskowe odbicie i efekt świecących oczu.
Dlaczego kotu świecą oczy? Z pewnością znajdą się osoby, które nadal będą wiązać to zjawisko z nadprzyrodzonymi zdolnościami kocurów. Znajdą się też takie, które będą przez to omijać koty szerokim łukiem. Dobrze jest jednak podejść do tematu z sporą dozą racjonalizmu i nie podejrzewać swojego pupila o kontakty z ciemnymi mocami.
Oczy kota są fascynujące, jednak wszystkie zjawiska i zdolności znajdują wytłumaczenie w nauce. Jeśli więc następnym razem ktoś wystraszy się świecących oczu kota, lisa lub innego nocnego łowcy, wspomnij mu o tapetum lucidum i oboje przejdźcie obok nich bez cienia strachu.