Fontanna dla kota – zmotywuj mruczka do picia wody!

Odpowiednie nawodnienie jest ważne dla organizmu. Dotyczy to zarówno Ciebie, jak i Twojego kota. Twój pupil z natury pije dość mało, ale nie znaczy to, że woda w ogóle nie jest mu potrzebna. Dlatego jeśli nie bardzo interesuje się wodą, która znajduje się w misce – to może być spory problem. Warto zachęcać kota do picia. Czy fontanna dla kota będzie dobrym pomysłem? Jak zachęcić kota, by faktycznie zaczął pić? Ile wody potrzebuje Twój kot? Sprawdź to!

Biała fontanna dla kota

Odpowiednie nawodnienie kota – ile pije kot?

Kot z natury mało pije, a potrzebną mu wodę pozyskuje głównie z pożywienia. To pozostałość po dzikich przodkach, które wywodzą się z terenów gorących i ubogich w wodę. Nie znaczy to jednak, że kot nie musi pić wcale! Średnio przyjmuje się, że dorosły kot powinien pić 50 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała. W przypadku kociąt to zapotrzebowanie jest stosowanie większe i wynosi około 70 mililitrów na kilogram masy ciała.

Oczywiście, to tylko średnia – dużo zależne jest od indywidualnych potrzeb kota. Koty, które jedzą wilgotną karmę, będą piły trochę mniej wody, bo sporo wilgoci pobierają z pokarmem. Ilość wypijanej wody zależy też od kondycji kota i stanu jego zdrowia.

Jeśli Twój kot nie chce pić wody, nie zastępuj jej mlekiem! To nieprawda, że koty powinny pić mleko przez całe życie. Na początku karmi je ich mama lub – w wyjątkowych sytuacjach – karmione są przez ludzi specjalnym mlekiem przeznaczonym właśnie dla kociąt. W późniejszym okresie warto w ogóle zrezygnować z mleka – wiele kotów cierpi z powodu nietolerancji laktozy, u kotów może pojawić się też alergia na białka mleka, przez co mogą pojawić się poważne problemy z układem pokarmowym.

Oryginalna fontanna do picia dla kota

Dlaczego kot może mieć problemy z piciem wody?

Kot musi pić wodę i należy mu do niej zapewnić stały i nieskrępowany dostęp. Czasami jednak, mimo tego, że kocia miska jest pełna świeżej, czystej wody, kot może nie mieć ochoty z niej korzystać – to wszystko przez jego naturę. Dzicy przodkowie domowego kota żyli na terenach suchych i gorących – ubogich w wodę. Żeby przetrwać, musieli nauczyć się pozyskiwać wszystko to, co niezbędne do życia z ciał swych ofiar. W ten sposób też się nawadniali.

Ich organizm przystosował się do takiego trybu życia i widać to nawet u współczesnych kotów. Twój domowy pupil ma z reguły niski poziom pragnienia. Nerki kota potrafią zagęszczać mocz – mają jednak swoją granicę, dlatego mimo wszystko nie warto ich obciążać i zawsze dbać o odpowiedni poziom nawodnienia zwierzaka.

W dodatku kot domowy po swoich przodkach odziedziczył jeszcze jedno – przekonanie, że woda stojąca jest brudna i gorszej jakości niż ta, która płynie. Woda stojąca kojarzyła się z większym niebezpieczeństwem, także ze strony innych zwierząt, które przybywały do wodopoju. Dlatego koty nawet współcześnie preferują wodę, która płynie.

Kot może też nie chcieć pić wody z miski z bardzo prozaicznego powodu – to niewłaściwa miska. Może jego wąsy zahaczają o brzeg miski, a to dla niego bardzo nieprzyjemne doznanie – kocie wąsy są bardzo wrażliwe. Być może też miska została wykonana z materiału, który negatywnie wpływa na smak wody.

Poidełko-fontanna dla kota

Przeczytaj także: Jaka miska dla kota będzie idealna? Podpowiadamy!

Fontanna dla kota – dobry pomysł?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój zwierzak pobiera tyle wody, ile potrzebuje, interesującym rozwiązaniem jest fontanna dla kota. Woda w fontannie porusza się, przez co kot ma wrażenie, że pije z dobrego, płynącego źródła wody. A wiele kotów przecież preferuje wodę płynącą nad tą stojącą.

Ceramiczna fontanna dla kota nie wpływa na smak wody, za to wzbudza kocie zainteresowanie, przez co kot chętniej i częściej będzie do niej podchodził – dla niego to zawsze jakaś forma dodatkowej rozrywki.

Fontanna do picia dla kota może przypominać miniaturowy wodospad lub być swoim kształtem zbliżona do klasycznej fontanny. Możesz wybrać jej wygląd w zależności od swojego gustu estetycznego. Ważne jest to, by ją podłączyć i wprawić wodę w ciągły ruch. Pamiętaj również o tym, by w fontannie zawsze znajdowała się woda.

Jak wybrać fontannę dla kota?

Poidełko-fontanna dla kota występuje w wielu wersjach. Najważniejsze jest to, by wybrać tę najlepszą dla swojego czworonoga. Do wyboru masz też fontanny zasilane bateriami, choć najczęściej będziesz mieć do czynienia z tymi, które są zasilane prądem z gniazdka.

Wybierz fontannę o odpowiedniej pojemności – jeśli masz więcej zwierzaków, pomyśl o stosownie większym poidle, z którego koty będą mogły bez problemu korzystać. 

Zadbaj o to, by w fontannie był dobry filtr, który zadba o czystość wody. Dobrym przykładem jest fontanna dla kota marki IMAC, która wyposażona została w filtr z węglem aktywnym. Wielopoziomowe filtrowanie to coś, co znajdziesz też w fontannie marki CATIT Fresh Clear.

Możesz też zdecydować się na inteligentne rozwiązania, czyli na fontannę, którą będziesz mógł sterować za pomocą Wi-Fi lub głosowo. Takie rozwiązania proponuje inteligentna fontanna dla kota marki Petoneer Fresco Pro – również wyposażona w zaawansowany system filtracji.

Dobrym pomysłem może okazać się też fontanna dla kota z czujnikiem ruchu – taka nie wprawia wody w ruch cały czas, ale tylko wtedy, gdy czujnik wykryje ruch.

Fontanna dla kota – podsumowanie

Koty z natury niewiele piją. Jeśli żywione są mokrą karmą lub ich model żywienia odzwierciedla model naturalny, może się okazać, że mają naprawdę niewielkie zapotrzebowanie na picie wody, bo wszystkie niezbędne składniki pozyskują z jedzenia, właśnie łącznie z wodą. Z kolei jeśli kot karmiony jest wyłącznie suchą karmą – jego zapotrzebowanie na wodę wzrasta.

Fontanna dla kota to dobre rozwiązanie, jeśli martwisz się, że Twój kot za mało pije i nie chcesz, by miał z tego powodu problemy zdrowotne. Świeża, poruszająca się woda jest dla kota zawsze bardziej atrakcyjna niż woda, która po prostu stoi w misce. Wszystko dzięki odziedziczonym po przodkach instynktom, które podpowiadają kotu, że woda, która płynie, jest bezpieczniejsza do picia. Fontanny są też zaopatrzone w specjalne filtry, które dbają o czystość wody, więc nie będziesz musiał martwić się jej jakością, a kot będzie mógł się napić zawsze wtedy, gdy ma ochotę.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.