To, ile kot powinien jeść, zależy od jego wieku, wielkości i trybu życia. Zwierzę nie może mieć stałego, nieograniczonego dostępu do pokarmu. Należy serwować mu kilka posiłków dziennie o określonej kaloryczności, zgodnej z jego zapotrzebowaniem energetycznym. Jeśli w ciągu dnia pracujesz i martwisz się, że Twój kot może być głodny podczas Twojej nieobecności, wypróbuj mieszany model żywienia, który polega na podawaniu mokrej karmy rano i wieczorem, a suchej w ciągu dnia i na noc. Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące żywienia kotów.
Ile kot powinien jeść? Ile kalorii potrzebuje?
Zapotrzebowanie energetyczne kota, czyli liczba kalorii, jaką powinien dostarczać sobie w ciągu doby, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od:
- wieku,
- masy ciała i rasy,
- trybu życia,
- stanu zdrowia,
- tego, czy został poddany zabiegowi sterylizacji lub kastracji.
Na przykład pokarm dla rosnących kotów musi mieć wyższą kaloryczność w porównaniu do karmy dla osobników dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że młode zwierzęta zużywają dużo energii na procesy wzrostu i rozwoju, zachodzące w ich organizmie, a także na zabawę. U kotów starszych wraz z osiągnięciem maksymalnych rozmiarów metabolizm naturalnie spowalnia, a tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na kalorie dostarczane wraz z karmą.
W żywieniu zwierząt ważne jest nie tylko to, ile kot powinien jeść, lecz także jaki rodzaj pożywienia otrzymuje. Podstawą jego diety powinna być przede wszystkim pełnoporcjowa karma gotowa – sucha i mokra. Należy sięgać po produkty przeznaczone dla danej grupy wiekowej, czyli na przykład karmę typu „junior” dla kotów rosnących (do około 1. roku życia) czy karmę typu „adult” dla dorosłych osobników.
Aby określić, ile kot powinien jeść, musisz poznać jego zapotrzebowanie kaloryczne, które ustala się na podstawie masy ciała i aktywności zwierzęcia. Wskazówki dotyczące dawkowania jedzenia znajdziesz na opakowaniu pełnoporcjowej karmy, ale warto też poradzić się w tej sprawie lekarza weterynarii. Specjaliści zalecają mieszany model żywienia kota, który polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w stosunku 1:9 pod względem masy produktu, np. 180 g mokrej karmy i 20 g karmy suchej dla około 4-kilogramowego kota.
Oprócz karmy pełnoporcjowej w codziennym menu Twojego pupila mogą pojawić się przysmaki profesjonalnie określane karmą uzupełniającą. Podaje się je kotu, by sprawić mu przyjemność, zamknąć „łańcuch łowiecki” podczas zabawy, wzmocnić więź z opiekunem, a także usprawnić trawienie (przysmaki odkłaczające) czy wspomóc higienę jamy ustnej (przysmaki dentystyczne). Nie jest to jednak pokarm kompletny i zbilansowany, dlatego powinien dostarczać nie więcej niż 10% dziennej dawki energii. Od głównych posiłków należy odjąć porcję jedzenia, odpowiadającą liczbie kalorii zawartej w przysmakach.
Jak często karmić kota, żeby zaspokoić jego apetyt?
Czas odpowiedzieć na pytanie, ile razy dziennie je kot? Dziko żyjący krewni kotów domowych polują od kilku do kilkunastu razy na dobę, a ich posiłki składają się głównie z małych gryzoni i ptaków. Na tej podstawie można stwierdzić, że zwierzęta te potrzebują małych porcji jedzenia podawanych z dużą częstotliwością. Udomowione mruczki potrafią zaglądać do miski nawet 16 razy na dobę, przy czym jednorazowo zjadają około 30 kilokalorii, co odpowiada mniej więcej jednemu posiłkowi ze świeżo upolowanej polnej myszy.
W takim razie ile razy dziennie karmić kota? Mogłoby się wydawać, że stały dostęp do pokarmu jest najlepszym rozwiązaniem. Chociaż zwierzęta karmione w ten sposób z pewnością nie bywają głodne, to niestety nie jest to odpowiednia metoda dawkowania jedzenia. Koty, które mają zawsze pełną miskę, narażone są na nadwagę i otyłość. Rzadkie, ale obfite posiłki również nie są dobrym pomysłem. Kot nie jest w stanie zjeść naraz dużej ilości jedzenia, dlatego żywiony w ten sposób może nie zjadać jedzenia do końca i odczuwać głód między porami karmienia.
Optymalnym rozwiązaniem jest schemat podawania posiłków zgodny z zasadami diety mieszanej. Kot otrzymuje dwa małe posiłki złożone z mokrej karmy (na śniadanie i kolację), a podczas nieobecności opiekuna w ciągu dnia oraz w nocy ma dostęp do odpowiednio odmierzonej porcji suchej karmy. W ten sposób mruczek ma możliwość jedzenia w ciągu doby wielu małych posiłków. W rzeczywistości większość kotów nie zjada od razu całego suchego pokarmu, ale dawkuje go sobie, podchodząc do miseczki wiele razy.
Suche granulki podawane codziennie wspomagają higienę jamy ustnej. Mokra karma pełnoporcjowa charakteryzuje się wyższą wilgotnością i niższą kalorycznością (zawiera około 4 razy mniej kalorii w przeliczeniu na masę produktu) w porównaniu do suchych granulek. Dwie porcje mokrego jedzenia dziennie mogą pokryć 73% zalecanej dziennej dawki wody. Mieszany sposób karmienia wspiera więc nawodnienie organizmu i szczupłą sylwetkę.
Ile mokrej karmy powinien jeść kot, a ile suchej?
Zgodnie z zasadami rekomendowanej przez specjalistów diety mieszanej kotu należy podawać zarówno karmę suchą, jak i mokrą w odpowiednich proporcjach. Pamiętaj przy tym, aby dzienna dawka pokarmu była dostosowana do zapotrzebowania energetycznego pupila. Taki sposób karmienia najlepiej odzwierciedla jego naturalne potrzeby oraz pozwala na skorzystanie z zalet obu rodzajów pokarmu. Gdy opiekunowie zapewniają kotu nieograniczony dostęp do miski z jedzeniem, zwierzę może zjadać więcej, niż realnie potrzebuje, co z czasem skutkuje nadwagą i otyłością.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mieszany sposób żywienia, czy na podawanie suchej lub mokrej karmy, Twój kot powinien mieć zapewniony stały dostęp do miseczki ze świeżą wodą. Aby mruczek chętnie pił, naczynie z wodą powinno znajdować się z dala od miski z jedzeniem i najlepiej w innym pomieszczeniu niż kuweta.