Kot, którego wszystkie potrzeby żywieniowe zostały spełnione, to kot szczęśliwy. Ma energię na zabawę, głośno mruczy i dobrze śpi. Każdy opiekun mruczka wie, jak wybredne bywają te czworonogi. Wybór karmy dla kota stanowi jedno z podstawowych wyzwań dla opiekuna. Pokarm powinien być kompletny i zbilansowany pod kątem składników odżywczych, a także smaczny dla pupila. Jak karmić kota? Skorzystaj z naszych porad.
Karmienie kota – podstawowe zasady
Kot powinien jeść często, ale mało. Zwierzęta te mają potrzebę jedzenia nawet kilkanaście razy na dobę. Konieczność karmienia kota z dużą częstotliwością wynika z natury tych zwierząt. Koty domowe, żyjące na wolności, polują na drobne gryzonie i małe ptaki. Ponieważ zdobycze dostarczają niewielkiej ilości kalorii, mruczki polują kilka, kilkanaście razy dziennie. Warto więc uwzględnić te pierwotne zachowania w częstotliwości kocich posiłków. Jak karmić kota, żeby go uszczęśliwić, ale nie przekarmić?
Mruczki nie mają tendencji do przejadania się i z reguły instynktownie dawkują sobie potrzebną ilość pokarmu. Nie oznacza to jednak, że powinny mieć stały dostęp do jedzenia. U niektórych osobników, zwłaszcza po kastracji i sterylizacji, występuje wzmożony apetyt, co może doprowadzić do spożywania nadmiernych ilości kalorii. Specjaliści zalecają stosowanie tzw. diety mieszanej, która polega na podawaniu zarówno suchej, jak i mokrej karmy w ściśle określonych proporcjach – 1:9 pod względem masy produktów (z przewagą karmy mokrej). W przypadku pracujących opiekunów kotów sprawdza się następujący schemat karmienia ich podopiecznych:
- dwa posiłki składające się z mokrej karmy na śniadanie i kolację – pilnujemy, żeby kot zjadł w ciągu 20–30 minut, a następnie wyrzucamy niezjedzone resztki pokarmu i myjemy miseczki;
- dwie dawki suchej karmy na czas naszej nieobecności w domu w ciągu dnia i na nocne „łowy”, gdy pójdziemy spać.
Aby określić wielkość posiłków, konieczna jest znajomość zapotrzebowania energetycznego kota, które zależy od takich czynników, jak: wiek, masa ciała i tryb życia. Wskazówki pomocne w ustaleniu, jak karmić kota, znajdziesz na etykiecie gotowej karmy.
Jak karmić małego kota?
Nowo narodzone kocięta, do 3.–4. tygodnia życia, spożywają wyłącznie mleko kotki. Zdarza się jednak, że zwierzęta w tym wieku zostają osierocone. Jak karmić małego kota bez matki? Należy podawać mu pokarm jak najbardziej zbliżony do mleka kotki – najlepiej jeśli będzie to mleko innej kocicy w okresie laktacji lub specjalny preparat mlekozastępczy. Opieka nad osieroconym kocięciem jest bardzo trudna i wymagająca, powinna odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii.
W 3.–4. tygodniu życia można stopniowo włączać do diety kociąt stały pokarm – pełnoporcjową karmę przeznaczoną dla kotów rosnących. Ponieważ maluchy mogą na początku mieć problemy z gryzieniem, mokrą karmę należy rozdrobnić widelcem, a suchą namoczyć w wodzie lub preparacie mlekozastępczym.
W 6.–8. tygodniu życia następuje odsadzenie żywieniowe kociąt od matki. W tym samym momencie można też zakończyć podawanie preparatu mlekozastępczego. Gdy kocię nie jest już karmione mlekiem, podstawą jego menu powinien stać się pełnoporcjowy pokarm suchy i mokry, przeznaczony dla kotów do 1. roku życia. Dopóki kocięta rosną, mają większe zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze niż dorosłe osobniki. Jednocześnie objętość ich żołądków jest mniejsza, dlatego posiłki powinny być odżywcze, żeby dostarczały odpowiednią ilość składników w niewielkiej dawce pokarmu. Sucha karma dla juniorów charakteryzuje się też mniejszymi granulkami, które kocięta są w stanie z łatwością chrupać.
Wybór pełnoporcjowej karmy dostosowanej do wieku jest bardzo ważny na każdym etapie życia kota, ponieważ tworzy ona kompletną i zbilansowaną dietę zwierzęcia. Oznacza to, że w karmie pełnoporcjowej znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
Jak karmić kota w wieku dorosłym i seniora?
Zmiana sposobu żywienia kota, który osiągnął dorosłość, jest konieczna. Zwierzę nie potrzebuje już tak dużo energii i składników odżywczych niezbędnych kocięciu do wzrostu i rozwoju. Dorosłe koty, zwłaszcza niewychodzące, stają się mniej aktywne i tym samym spalają mniej kalorii. Powinny więc być karmione pokarmem pełnoporcjowym przeznaczonym dla zwierząt dorosłych. Jednocześnie należy zapewnić im codzienną dawkę ruchu.
Po kastracji w organizmie kota zachodzą zmiany hormonalne, których konsekwencją może być zwiększony apetyt. Wykastrowany kot ma też wolniejszy metabolizm i osłabione zdolności spalania kalorii. Stan zaburzenia równowagi hormonalnej stabilizuje się po kilkunastu tygodniach po zabiegu – w tym czasie szczególnie ważne staje się kontrolowanie diety zwierzęcia. Warto zdecydować się na podawanie suchej karmy typu „sterilised” (“neutered” itp.), której skład i kaloryczność są odpowiednio dostosowane do potrzeb żywieniowych zwierzęcia po kastracji. Należy też włączyć do jadłospisu mokry pokarm i karmić kota zgodnie z zasadami diety mieszanej.
Kolejna zmiana w sposobie karmienia kota przypada w momencie, gdy zwierzę zaczyna się wyraźnie starzeć. Seniorami określa się koty mające powyżej 7 lat. W tym wieku mruczki bardziej narażone są na występowanie chorób, takich jak: otyłość, nowotwory, choroby układu krążenia i układu kostno-stawowego. Stają się też mniej aktywne, należy więc kontrolować ilość i kaloryczność podawanego im jedzenia. Starszym kotom trzeba zapewnić gotowy pokarm pełnoporcjowy, przystosowany do ich wieku, czyli karmę typu „senior”.
Częstowanie kota przekąskami – rób to odpowiedzialnie
Elementem diety, o którym musimy pamiętać, gdy zastanawiamy się, jak karmić kota, są przysmaki. Ich jedzenie sprawia zwierzętom ogromną przyjemność, ale nie możemy zapominać, że smakołyki również dostarczają kalorii, które w nadmiarze mogą przyczynić się do wystąpienia u zwierząt nadwagi i otyłości. Smaczki mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego czworonoga. Trzeba przy tym pamiętać o zmniejszeniu głównego posiłku o równoważną liczbę kalorii zawartych w przekąskach.