Ile żyje kameleon? Fascynujące ciekawostki o kameleonie

Kameleony to fascynujące zwierzęta, które wzbudzają naszą ciekawość. Najczęściej pytamy o to, jaki kolor ma kameleon i jak to się dzieje, że szybko zmienia swoje ubarwienie i dostosowuje je do otoczenia? W tym tekście wymieniamy największe ciekawostki na temat kameleona i odpowiadamy na pytanie, które ważne jest dla każdego hodowcy: ile żyje kameleon?

Pierwszą, dla niektórych zaskakującą ciekawostką jest fakt, że kameleony należą do rodziny jaszczurek. Jaszczurki zazwyczaj kojarzą się nam ze znacznie mniejszymi gadami, które uciekają spod naszych nóg na piaszczystym terenie, w upalne letnie dni.

Kameleona w naszym klimacie nie spotkasz nigdzie poza ogrodem zoologicznym, ponieważ jego naturalne środowisko jest znacznie bardziej egzotyczne. Głównie występuje na Madagaskarze, w Afryce, rzadziej w południowej Europie, czy na Bliskim Wschodzie.

jak długo żyje kameleon?
ile lat ma kameleon?

Kameleon – ciekawostki o tajemniczym gadzie  

Kameleon słynie przede wszystkim ze swojej zdolności do zmieniana kolorów ciała oraz z bardzo charakterystycznej budowy ciała, w której szczególną uwagę przykuwa grzbiet oraz duże wystające oczy. Kameleony mają jeszcze jedną charakterystyczną cechę, a mianowicie bardzo długi język, którym posługują się bardzo sprawnie i szybko, zwłaszcza kiedy chcą dopaść swoją ofiarę. Ciekawostki o kameleonie jednak nie zawsze są zgodne z prawdą.

Przykładem może być najpopularniejsza ciekawostka o kameleonie, czyli ta, która mówi, że zmienia on swoją barwę w zależności od otoczenia. Owszem, kameleon posiada zdolność zmiany koloru swojej skóry, jednak nie zawsze dostosowuje się ona w pełni do kolorów, które znajdują się wokół.

Zagadnieniu zmiany kolorów przez kameleona poświęciliśmy osobny artykuł: Jaki kolor ma kameleon? Jak i dlaczego zmienia barwę?

W którym piszemy między innymi o tym, że zmiana pigmentacji ma podłoże fizyczne i związana jest z nano-kryształkami umieszczonymi w skórze tego zwierzaka. Kameleony zmieniają swoją barwę najczęściej ze względu na stan, w jakim się znajdują. Kiedy wyczuwają zagrożenie, lub kiedy są całkowicie zrelaksowane, przyjmuje inne kolory, niekoniecznie te, które komponują się z ich otoczeniem.

ile żyje kameleon?

Ile żyje kameleon? 

Jakie jeszcze tajemnice skrywa zatem kameleon? Informacje na temat tych gadów są fascynujące. Kolejna ciekawostka dotyczy wielkości kameleona, a ta może się zmieniać równie szybko jak ubarwienie tego gada. Kameleony bowiem są gadami, które z natury bardzo wolno się poruszają. Nie mają więc możliwości ucieknięcia przed sprawnym przeciwnikiem. Dlatego też w ramach obrony i przybrania bardziej imponujących kształtów, kameleony nadymają się powietrzem, kiedy czują się zagrożone. Wszystko po to, aby odstraszyć przeciwnika i dać mu do zrozumienia, że ma do czynienia z całkiem sporych rozmiarów ofiarą.

Skoro wie, jak się bronić i nie zawsze spotyka go śmierć z rąk napastnika, to ile lat żyje w swoim naturalnym środowisku kameleon? Ile żyje, to zależy w dużej mierze od gatunku, z którego pochodzi. Są kameleony, które żyją około 3 lat, są jednak też takie (kameleony lamparcie), które dożywają nawet 10 lat. Średnia wieku domowego kameleona to 3 do 5 lat o ile dbasz odpowiednio o jego warunki.

Należy tu pamiętać, że kameleony są szczególnie wrażliwe na temperaturę otoczenia. Kiedy jest mu za zimno, możesz to zauważyć poprzez poszarzały kolor jego skóry. Jest to znak, że temperatura wokół powinna być wyższa. Trzeba pamiętać, że kameleony to egzotyczne zwierzęta, które żyją w ciepłych krajach. Przy odpowiedniej temperaturze i dogodnych warunkach, skóra kameleona nabierze wyrazistych, intensywnych kolorów.

To, ile żyje kameleon, uzależnione jest też od odpowiedniej diety. Tak jak inne jaszczurki, kameleony żywią się przede wszystkim mniejszymi owadami oraz pająkami. Zdarzają się jednak kameleony o większych rozmiarach, które potrafią zapolować na mysz oraz na małe ptaki. Dietę bogatą w białko warto uzupełnić też produktami pochodzenia roślinnego, jak na przykład owoce (jabłka, banany, maliny), a także niektóre zioła jak bazylia, rukola, czy mięta. Kameleony szczególnie przepadają za świerszczami, karaczanami, a także za muszkami owocówkami.

Ciekawostki o kameleonach

Inne ciekawostki o kameleonie  

Czym jeszcze może zaskoczyć Cię kameleon? Ciekawostki dotyczące oczu kameleona są równie interesujące co te o jego barwie i umiejętności kamuflażu. Duże wyłupiaste oczy są jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyglądu tego gada, a fascynują tym bardziej, że każde z nich może poruszać się i patrzeć w inną stronę.

To umiejętność, która rzadko kiedy występuje w naturze, dlatego kameleony są tak wyjątkowe i wzbudzają naszą ciekawość. Dzięki temu gady te zachowują stałą czujność i trudno jest je zaskoczyć. Co ciekawe, gałki oczne kameleonów pokryte są niemal w całości powieką, która również potrafi zmieniać kolor i dostosowuje się do kolorystyki całego ciała kameleona.

Ostatnią ciekawostką dotyczącą wzroku jest to, że ten zmysł jest u kameleonów bardzo dobrze rozwinięty. Potrafią również widzieć światło ultrafioletowe, a to zdecydowanie rzadko spotykana umiejętność.

Kameleon – informacje, które mogą zaskoczyć 

W kwestii zmysłów u kameleonów zaskakuje również fakt, że gady te nie mają uszu. Z tego względu najprawdopodobniej nie słyszą w taki sposób, w jaki robią to ludzie. Jak zatem potrafią poruszać się w otoczeniu i reagować na bodźce? Kameleony mają zdolność wyczuwania mikro drgań, stąd też wiedzą co dzieje się dookoła nich. Między sobą natomiast komunikują się za pomocą bodźców wzrokowych, w tym przede wszystkim poprzez zmianę barwy, która dla drugiego osobnika jest jasnym komunikatem o zamiarach danego kameleona.  

Ciekawostki o kameleonach można mnożyć, bo to z pewnością jedne z najbardziej fascynujących gadów. Zasłynęły przez nieprawdziwą informację o przyczynie zmiany ubarwienia skóry, jednak jak dowodzą badania, zmiana ta w rzeczywistości jest jeszcze bardziej fascynująca. Wygląd, zachowanie i umiejętności kameleonów potrafią zaskoczyć, dlatego warto poznać te zwierzęta dogłębnie, zanim zdecydujesz się na kupno jednego z nich.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *