Dbanie o sierść psa to równie istotny element pielęgnacji jak mycie pupila, czy karmienie go odpowiednią i zdrową karmą. Każda z tych czynności przynosi widoczne efekty w postaci zdrowego, zadbanego psa, który nie tylko wygląda, ale też czuje się znacznie lepiej. Jak czesać psa długowłosego, a jak krótkowłosego? Czym najlepiej szczotkować sierść i jak często powtarzać ten pielęgnacyjny rytuał?
Czesanie psa wcale nie należy do najprostszych czynności. Trzeba poświęcić temu sporo czasu, zwłaszcza w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy to psy zmieniają sierść, co skutkuje zwiększoną ilością sierści w całym domu. Dlaczego właściwie czesanie psa jest tak bardzo istotne dla jego zdrowia? Oprócz względów estetycznych i tego, jak wyglądają dywany w Twoim domu, szczotkowanie psa ma bardzo duży wpływ na jego kondycję zdrowotną.
Dbanie o sierść psa – dlaczego to takie istotne?
Człowiekowi trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy całe ciało pokryte jest krótką lub długą sierścią. Sierść, podobnie jak włosy u człowieka, wypada, a w miejsce starej rosną nowe pojedyncze włoski. Ten proces jednak nie przebiega tak płynnie i dlatego też pod warstwą nowej sierści chowa się tak zwany podszerstek, czyli całe kłęby starej sierści. To ona sprawia, że pies może czuć się niekomfortowo, na przykład odczuwać gorąc lub silne swędzenie w miejscach, gdzie podszerstek gromadzi się w sporych ilościach.
Niewyczesana sierść Twojego pupila to także doskonałe miejsce dla wszelkiego rodzaju owadów i pasożytów, w tym przede wszystkim kleszczy, które ukryte w kłębach sierści mogą pozostać niezauważone i bezpośrednio zagrozić życiu zwierzaka. Dodatkowo, spora ilość starej sierści przyczynia się do powstawania trudnych do rozczesania kołtunów.
Problem ten dotyczy zwłaszcza psów o długiej sierści. Nie znaczy to jednak, że psy krótkowłose w ogóle nie potrzebuje czesania. Potrzebują go z tych samych powodów co czworonogi o dłuższej sierści, ale częstotliwość czesania może być tu znacznie mniejsza.
Jak często czesać psa długowłosego i krótkowłosego?
Jak często czesać psa? W okresie letnim i zimowym dobrze jest czesać psa kilka razy w tygodniu. Dotyczy to zwłaszcza psów długowłosych, które w zasadzie powinny być czesane codziennie. Jeśli trudno Ci znaleźć czas na codzienny rytuał, powtarzaj czynność co drugi dzień, tak aby uniknąć kołtunów oraz sporej ilości gubionej sierści, która ostatecznie znajduje się w Twoim otoczeniu. Sporadyczne wizyty u groomera są z pewnością niewystarczające i nie zapobiegają gromadzeniu się martwego podszerstka oraz powstawaniu kołtunów.
Psy krótkowłose możesz czesać z mniejszą częstotliwością, na przykład raz w tygodniu. Ich sierść jest znacznie krótsza i w niektórych przypadkach grubsza. U tych ras nie tworzy się również tak duża ilość podszerstka, jak u psów długowłosych. Regularne rozczesywanie jest jednak jak najbardziej wskazane, aby uniknąć kołtunów. Czas poświęcony na czesanie psa to również profilaktyczne sprawdzanie obecności kleszczy, dlatego w letnim okresie warto powtarzać ten rytuał częściej niż raz w tygodniu.
Jak czesać psa?
Jak dbać o sierść psa krótkowłosego, a jak o sierść długowłosego? Czy istnieją konkretne zasady czesania w przypadku z każdej z ras? Jak najbardziej, technika czesania może różnić się w zależności od rasy psa. Wpływ na to ma nie tyle sama rasa, ile oczywiście typ sierści psa. Każdy z nich wymaga nieco innego podejścia. Punktem wspólnym i pierwszym ważnym aspektem podczas czesania psa jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla wykonania tej czynności.
Nie bez powodu w profesjonalnych salonach groomerskich psy czesane są na wysokich stołach, na których mogą swobodnie stać. To najlepszy i najwygodniejszy sposób na wyczesywanie psa. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na kupienie osobnego stołu do czesania swojego pupila, a trudno też robić to na stole w jadalni.
Jeśli nie masz stołu, możesz czesać psa w każdym innym miejscu. Może nie będzie to tak bardzo wygodne, jak w salonie groomerskim, ale liczy się przede wszystkim to, aby znaleźć jedno konkretne miejsce do tego zabiegu. Dlaczego? Pies automatycznie dostanie informację, że nadszedł czas na czesanie. Uczenie psa przyzwyczajeń i nawyków ma duże znaczenie dla jego wychowania i znacznie ułatwia czynność czesania.
Jak dbać o sierść psa? Regularność przede wszystkim
Jak czesać psa? Cierpliwie i dokładnie. Zacznij od konkretnej części i wyczesz ją dokładnie. Dopiero po wyczesaniu przejdź do kolejnej części na sierści, staraj się nie czesać psa gwałtownie i chaotycznie. Daj mu znać, że wiesz, co robisz. Jeśli Twój pies ma długą sierść, rozdziel ją tak, aby dostać się do podszerstka, znajdującego się blisko skóry.
Gdy po drodze napotkasz kołtuny, zatrzymaj się i rozczesz je za pomocą grzebienia – rób to delikatnie, aby Twój pies nie zakodował informacji, że czesanie może mieć związek z nieprzyjemnym bólem. Jeśli kołtun jest duży i oporny, utnij go nożyczkami, zamiast szarpać sierścią na siłę.
Czym czesać psa? Narzędzia do pielęgnacji
Czym czesać psa? Wszystko zależy od rodzaju i długości sierści Twojego pupila. Różnorodne szczotki dostępne w naszym sklepie internetowym służą też do innych części ciała psiaka. Sierść na łapach jest zazwyczaj krótsza, natomiast na grzbiecie jest gęsta i występuje w większej ilości.
Dla psów o długiej sierści przyda Ci się zarówno miękka szczotka do wyczesywania martwej sierści, jak i rzadki grzebień, który usunie pozostałe włosy. Dobrym narzędziem do pracy przy długowłosych psach jest również trymer oraz zgrzebło dla psów o takim typie sierści.
Psy gładkowłose nie wymagają aż tak intensywnej pielęgnacji. Do czesania tego typu sierści przyda Ci się zwykła szczotka, a także rękawica, która doskonale radzi sobie z krótkimi martwymi włosami. Wybierając szczotkę dla psów o krótkiej sierści, dobrze jest postawić na tę, która zakończona jest małymi kilkami. W ten sposób unikniesz podrażnień u psa i nieprzyjemnego uczucia podczas czesania.
Dbanie o sierść psa w dużej mierze zależy od rasy Twojego pupila. Decydując się na długowłosego psa, musisz być świadom wymagań, jakie stawia regularna pielęgnacja sierści. Czesanie, wyczesywanie, radzenie sobie z kołtunami oraz regularna kąpiel to podstawa przy długowłosych pupilach. Pamiętaj także, że pieski o krótkiej sierści również potrzebują wyczesywania martwego podszerstka. Wszystkie przydatne narzędzia znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym online.
Czytałam o tym, że na mokro lepiej wyczesuje się sierść
Staram sie czesać mojego psa regularnie, tak samo jest z jego kapaniem. w chłodne dni zakładam mu wełniany sweterek , aby nie było mu zimno i sierść nadal pozostała czysta.
Dzień dobry, mam pytanie : czy ogon psa też trzeba czesać? Sierść na ogonie mojego owczarka niemieckiego jest bardzo sucha, sianowata. Jak sobie z tym poradzić? Czy pies pozwoli się czesać?
Z góry dziękuję serdecznie. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Oczywiście ogon owczarka niemieckiego również można czesać. Do przesuszonych i matowych włosów nada się odżywka nawilżająca. Jeśli pies nie miał nigdy wcześniej czesanego ogona, ciężko przewidzieć jego reakcję. Na początku może mu się to nie podobać, dlatego do całego procesu warto przyzwyczajać go stopniowo. Na początku można delikatnie i krótko przeczesywać jego ogon palcami, by był oswojony z samym dotykiem. Po kilku dniach można spróbować ze szczotką – na początek wystarczą dwa, trzy lekkie pociągnięcia, jeżeli pupil będzie reagował pozytywnie, można wydłużać czas czesania. Niektóre psy wolą rozczesywanie sierści na siedząco. By był spokojniejszy podczas wykonywania tej czynności, warto nagradzać go przysmakami.