Płeć kota to kwestia, która niemal dla każdego właściciela ma ogromne znaczenie. Decydując się na kota, zawsze pojawia się pytanie o to, jakiej jest płci, jednak jej rozpoznanie może spowodować niemałe kłopoty. Jak rozpoznać płeć kota i jakie ma ona znaczenie dla jego zachowania?
Chociaż sporo osób uważa, że płeć u kotów nie ma większego znaczenia, stwierdzenie to leży bardzo daleko od prawdy. Płeć u każdego zwierzaka, zwłaszcza u ssaków ma ogromny wpływ na zachowanie i predyspozycje każdego z osobników. Nie inaczej jest u kotów, u których występuje dymorfizm płciowy zarówno w zachowaniu, jak i w wyglądzie. Ta druga kwestia pojawia się jednak dopiero u nieco większych kotów i jest bardzo trudna do rozróżnienia u kotków tuż po urodzeniu. Jak sprawdzić płeć kota i w którym okresie życia będzie ona widoczna?
Jak rozróżnić płeć kota? Zajrzyj pod ogon
Aby określić płeć kota, należy odczekać kilka tygodni po porodzie. Dopiero wtedy narządy płciowe samicy i samca zaczynają się bardziej rysować i są znacznie łatwiejsze do rozpoznania. Ogólnie przyjęło się rozróżniać płeć kota poprzez zajrzenie pod ogon. To tam znajdują się największe różnice pomiędzy obiema kocimi płciami.
U kotów odbyt oraz ujście układu moczowo-płciowego jest od siebie wyraźnie oddalony. Wszystko dlatego, że pomiędzy nimi znajdują się jeszcze jądra, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale które są na tyle wypukłe, że można je wyczuć właśnie w tym miejscu.
U kotek natomiast odległość pomiędzy odbytem a ujściem układu moczowo-płciowego jest położone bardzo blisko siebie. Wejście do pochwy natomiast przypomina pionową kreskę, podczas gdy u kotów ujście jest bardziej okrągłe. Dlatego właśnie przyjęło się rozpoznawać płeć kotów na zasadzie podobieństwa do dwóch znaków interpunkcyjnych: u kotek jest to średnik (;), a u kotów dwukropek (:). To najprostsze obrazowe przedstawienie tego, jak rozróżnić płeć kota po kilku tygodniach od urodzenia.
Jak rozpoznać płeć małego kota?
Więcej problemów może spowodować sprawdzenie płci u nowo narodzonych kotków. Jak rozpoznać płeć małego kota? Jeśli mamy wprawne oko, to istnieje spora szansa poprawnego rozróżnienia płci nawet u malutkich kociąt. Należy jednak odczekać kilka godzin od porodu, ponieważ kocięta mogą być nabrzmiałe i jeszcze nieco zdeformowane. W odpowiednim odstępie czasu należy zrobić to samo, co u nieco większych kotów – podnieść ogon i sprawdzić odległość oraz kształt dwóch otworków, które się tam znajdują.
Najlepiej, jeśli w miocie urodziło się kilka kociąt o zróżnicowanej płci – wtedy na zasadzie porównania kilku kotków możesz dojść do wniosku, który osobnik jest męski, a który damski. Nigdy jednak nie należy mieć stuprocentowej pewności co do rozpoznania u młodych kociąt, ponieważ może zdarzyć się mała niespodzianka, która da o sobie znać dopiero za kilka tygodni.
Płeć kota często determinuje jego zachowanie
Czym obawiają się różnice w płci u nieco już podrośniętych kotów? Wbrew pozorom płeć ma duże znaczenie dla zachowania i charakteru kota. Zarówno koty, jak i kotki mają swoich wielbicieli, którzy twierdzą, że znacznie łatwiej wychować jest samca lub samicę. Zdania są podzielone, bo wszystko zależy też od indywidualnego charakteru każdego kociaka. Tego zaś nie brakuje żadnemu z nich i wbrew temu, co się o nich mówi, koty potrafią pokazać swój charakterek w bardzo widoczny sposób.
Przyjęło się uważać, że kotki są dużo łatwiejsze w wychowaniu. Są łagodniejsze i znacznie bardziej chętne do wszelkich pieszczot. Kto ma w domu przynajmniej dwa koty o różnej płci, ten może potwierdzić, że koty z założenia są bardziej wyniosłe i bardziej zdystansowane od kotek.
Nie oznacza to jednak, że kotki zawsze są grzeczne i spokojne. Bardzo często jest właśnie na odwrót. Podczas gdy kot wyleguje się wygodnie na kanapie i obserwuje otoczenie z wyniosłą miną, kotka będzie szukać zajęcia i zabawy tam, gdzie zdecydowanie nie powinna tego robić. Kotki zazwyczaj są bardziej żywotne i psotne, lubią zaglądać we wszystkie kąty i zakamarki i ogólnie przejawiają się większą aktywnością od kocurów.
Niewykastrowane koty to zmienne nastroje i humory
Bardzo duże znaczenie w zachowaniu kota oraz kotki ma to, czy zwierzak zostanie wykastrowany. Zarówno niewykastrowany kot, jak i kotka będą miewać swoje humory i będą bardziej skorzy do chodzenia własnymi drogami. Oba osobniki mogą też znaczyć teren, co wbrew powszechnej informacji nie dotyczy tylko i wyłącznie niewykastrowanych kocurów.
Kotki w czasie rui również mogą znakować teren, dlatego niewykastrowany kot obu płci jest bardzo trudny w utrzymaniu w domowych warunkach. Zarówno samiec, jak i samica może też udawać się na kilkudniowe przechadzki. U niewykastrowanych kotek pojawia się również kwestia hormonów, które mają wpływ na bardzo zmienne nastroje i humorzaste zachowanie kotów płci żeńskiej.
Jak rozróżnić płeć kota na podstawie wyglądu?
Różnice w płci u kotów widoczne są również w ich wyglądzie. W dużym procencie kocury są znacznie większe od kotek, co staje się jeszcze bardziej widoczne u kotów wykastrowanych. Kotki są smuklejsze przez co mogą wydawać się nieco dłuższe, podczas gdy koty mają tendencję do obwisłego brzucha, nawet jeśli trzyma się im rygorystyczną dietę. Samce mają tym samym większą tendencję do nabierania wagi. Warto jednak pamiętać, że podawanie racjonalnych porcji posiłku powinno mieć miejsce zarówno przy kocurach, jak i przy filigranowych kotkach.
Różnice w wyglądzie mogą objawiać się też w kolorze sierści. Umaszczenie szylkretowe, czyli trójkolorowe to wyłącznie domena kotek, jeśli więc mały kocurek ma właśnie taki kolor, możesz niemal z pewnością postawić na kotka płci żeńskiej. Podobnie jest z kotami o biało-czarno-rudym umaszczeniu – to również znak rozpoznawczy kocich samiczek. Jaki kolor sierści należy więc w przytłaczającej większości do kocurów? Ruda sierść oznacza niemal w 80% procentach kota płci męskiej. Rzadko kiedy występuje ona u kotek, chyba że w wyniku genetycznej mutacji.
Jak rozpoznać płeć u kota? Najlepszym sposobem jest zaglądnięcie kilkutygodniowemu kotkowi pod ogon, jednak niektóre różnice są też widoczne w zachowaniu i w umaszczeniu kotów. Jeśli więc Twój Garfield albo Twoja Sabrina dziwnie się zachowuje (jak na przedstawicieli lub przedstawicielki swojej płci), może warto dokonać własnej analizy sytuacji i sprawdzić, czy rzeczywiście nadałeś kotu odpowiednie imię…
Czy moze mi ktos pomoc w ocenie czy kota czy kot? Ja mowie ze kot a maz ze kotka . Podesle fotke na maila.
A czy próbowała Pani naszych porad z artykułu? Płeć można rozpoznać za pomocą podobieństwa do dwóch znaków interpunkcyjnych: kotki to średnik (;), a koty to dwukropek (:). Czy moja rada pomogła? 😀
Witam jestem Monika też mam kota około 2 miesięcy i się zastanawiam nad płcią zwierzaka widac że mamy podobny problem . Mój poprzedni kot miał około 3 miesięcy jak zaczęły mu się pokazywać jąderka a państwa kot ile ma? Proszę o odpowiedź. Dziekuje