Temperatura psa – jak poznać, czy to już gorączka?

Ciało zdrowego psa jest zawsze cieplejsze niż człowieka. Kiedy przychodzi choroba, jego opiekun nie tylko od razu widzi, ale też głaszcząc go czuje, że dzieje się coś złego. Niejeden właściciel już po samym przyłożeniu dłoni do ciała pupila wie, czy jego temperatura jest prawidłowa. Zwiększona ciepłota to tylko jeden z wielu objawów gorączki. Warto je poznać, by wiedzieć, jak pomóc mu w tych trudnych chwilach.

Różne psy – różna temperatura

Nie istnieje jedna właściwa temperatura, odpowiednia dla każdego psa. Fizjologicznie jest ona nie tylko różna w zależności od wielkości czworonoga, ale ma także sporą rozpiętość. U małych psów będzie to: 38,5ºC – 39,0ºC, u średnich: 38,0ºC – 39,0ºC, natomiast u dużych i olbrzymich ras: 37,5ºC – 38,5ºC. Szczenięta mogą mieć nawet o 0,5ºC wyższą temperaturę. Jest to nie tylko znacznie więcej niż u ludzi. Również zakres wartości prawidłowych jest dużo szerszy.


Warto zapamiętać jaką temperaturę ma nasz pupil kiedy jest zdrowy. Można ją zmierzyć samodzielnie lub też wykorzystać coroczne badanie w gabinecie i poprosić lekarza o podanie zmierzonej wartości. Oczywiście ta temperatura fizjologicznie będzie się nieznacznie podnosiła w upalne dni, po intensywnym wysiłku czy w stresie, jednak będziemy mieli świadomość co jest normą dla naszego psa. Da nam to punkt odniesienia w momencie, kiedy pojawi się choroba.

Gorączka u psa – czym jest?

Na gorączkę składa się wiele różnych objawów. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy wzrasta ciepłota wewnętrzna, choć mechanizmy termoregulacyjne ciała działają prawidłowo. Stan ten wskazuje nam, że organizm z czymś walczy. Jego praca zmienia się, by podołać nowej sytuacji i przywrócić stan zdrowia.

Podwyższenie temperatury wewnętrznej o 1ºC nazywany jest stanem podgorączkowym. Dopiero wzrost o 2-3ºC może być uznany za gorączkę. Najwyższa dopuszczalna ciepłota ciała u psów to 43ºC – powyżej tej wartości dochodzi już do uszkodzenia tkanek.

Gorączka u psa to nie tylko wysoka temperatura

Podniesienie temperatury wewnętrznej to najbardziej znany i charakterystyczny objaw gorączki, jednak nie jedyny. Kiedy rozpoznajemy gorączkę u psa, objawów będzie znacznie więcej. Zmianie ulega praca przewodu pokarmowego – zwalnia perystaltyka jelit i spada ilość wytwarzanych soków żołądkowych, co skutkuje problemami trawiennymi.


Zaburzona jest też gospodarka wodna i elektrolitowa – organizm ulega odwodnieniu. Możemy to potwierdzić przez m. in. suchość lusterka nosa. Odwodnienie jest też możliwe do zauważenia przez zmniejszenie porcji i konsystencji kału – staję się on bardziej suchy i jest go mniej.   Pies jest wyraźnie apatyczny, niechętny do jedzenia, drży, a sierść u krótkowłosych zwierząt jest nastroszona. Jeżeli gorączka trwa dłuższy czas, organizm ulega wyniszczeniu i osłabieniu.

jak rozpoznać gorączkę u psa?

Przegrzanie jest równie niebezpieczne!

Przy przegrzaniu tak samo jak w gorączce, na termometrze zobaczymy wysokie wartości, jednak sam mechanizm jego powstania jest inny. W tym przypadku zdolności termoregulacyjne ciała zawodzą i organizm nie broni się przed wzrostem temperatury. Jest to bardzo groźna sytuacja, gdyż może prowadzić do udaru cieplnego.


Wpływ na taki stan ma najczęściej wysoka temperatura otoczenia, ale nie tylko. Może to być także zwiększona wilgotność powietrza, stres, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, czy mała przestrzeń życiowa.

Gorączka u psa – objawy, które powinny zaniepokoić

Czujemy dłonią, że skóra psa jest cieplejsza, widzimy że ma suche lusterko nosa, jednak mimo wszystko to nie wystarczy żeby stwierdzić, że u psa temperatura wewnętrzna jest zbyt wysoka. Nic nie zastąpi pomiaru wykonanego termometrem. Tylko to badanie daje nam pewność że nie pomyliliśmy się. Zdarza się, że w gorące, letnie dni sierść (szczególnie czarna) nagrzewa się, a lusterko nosa wysycha. Dopóki termoregulacja działa prawidłowo i organizm właściwie się chłodzi – nie ma w tym nic złego. Żeby upewnić się, czy temperatura ciała psa wzrosła, można samodzielnie w domu wykonać pomiar, pamiętając jednak o kilku ważnych zasadach.


Przede wszystkim musimy mieć termometr przeznaczony wyłącznie dla naszego pupila. Dobrze żeby był on zaopatrzony w elastyczną końcówkę i w miarę szybko wykonywał pomiary. Temperaturę mierzymy u zwierząt wprowadzając termometr doodbytniczo. Żeby badanie nie było dla psa przykre, końcówkę termometru należy zanurzyć w środku poślizgowym jak np. olej parafinowy, czy nawet olej jadalny lub wazelina. Końcówka pomiarowa musi w całości schować się w odbycie by badanie było wiarygodne. Najlepiej wprowadzić termometr na ok. 2-3 cm w głąb odbytnicy.


Jeżeli urządzenie wykryje podwyższoną temperaturę psa, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, by doradził co w tym konkretnym przypadku należy zrobić.

Co gdy pies ma gorączkę?

Co zrobić, gdy podejrzewamy gorączkę u psa?

Przede wszystkim jeżeli widzimy że nasz pies źle się czuje, należy udać się z nim na dokładne badanie do gabinetu weterynaryjnego. Przez złe samopoczucie, organizm manifestuje toczący się proces chorobowy. Gorączka pojawia się w przypadku zdecydowanej większości chorób wewnętrznych. Często poza jej obecnością, da się też zauważyć inne objawy.


Dyskretne odchylenia od normy, mogą naprowadzić lekarza na problem z jakim boryka się pies. Lekarz może też zlecić badania dodatkowe, by dowiedzieć się, co jest przyczyną gorączki u naszego pupila.

Wysoka temperatura psa – jak pomóc mu w domu?

Jeżeli z różnych powodów nie możemy od razu pojechać do gabinetu weterynaryjnego, możemy do czasu wyjazdu ulżyć psu na kilka sposobów. Przede wszystkim zwierzak musi znajdować się w dobrze wentylowanym i nie przegrzanym pomieszczeniu. Warto też podać mu zimną wodę do picia. Jeżeli temperatura u psa jest wysoka, można na jego ciało położyć chłodne okłady z lodem. Kiedy nasz pies jest chory i widać że cierpi, to naturalne że bardzo chcemy mu pomóc.


Musimy jednak pamiętać, by nie podawać mu leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla ludzi. W ten sposób tak naprawdę bardziej byśmy mu zaszkodzili. Mogą one wywołać owrzodzenie żołądka, nadżerki i zapalenie przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, a nawet drgawki. Warto mieć w domowej apteczce leki przeciwgorączkowe przeznaczone dla psa, ale mimo wszystko nie należy ich podawać bez kontaktu z lekarzem. Przy niektórych chorobach leki działające przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo są przeciwwskazane w podaniu doustnym.


W sytuacji, kiedy nie możemy jechać do gabinetu, warto zadzwonić do lekarza weterynarii i spytać co można doraźnie zrobić w tym konkretnym przypadku. Jeżeli lekarz zaleci podanie leków, to wyliczy nam też najbardziej odpowiednią dawkę, która przyniesie ulgę psu do czasu wizyty.

Przegrzanie psa

A co, kiedy pies się przegrzał?

W przypadku przegrzania bardzo ważny jest czas w jakim zareagujemy i zaczniemy udzielać pomocy psu. Chłodne miejsce z dobrą wentylacją to podstawa. Należy też chłodzić psa przez polewanie go zimną wodą i jak najprędzej zawieźć do gabinetu weterynaryjnego. W gabinecie lekarz upewni się czy nie doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych i rozpocznie leczenie mające na celu schłodzenie psa i zapewnienie mu odpowiedniej ilości tlenu.

Kiedy pies choruje, gorączka jest wyrazem obrony i walki jego organizmu. Pomimo że jest przykra, to jednak pomaga uporać się z chorobą. To dobry i bardzo potrzebny mechanizm. Mimo wszystko martwimy się, bo widzimy jak nasz pupil cierpi. W każdym przypadku należy zgłosić psa do lekarza weterynarii, a także w regularnych odstępach czasu upewniać się, na jakim poziomie utrzymuje się temperatura.

Pamiętajmy też, że gorączka może spadać, a po jakimś czasie znów wzrastać. Sukcesywne leczenie choroby która wywołała gorączkę, pomoże psu wrócić do pełni zdrowia.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Temperatura psa – jak poznać, czy to już gorączka?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.