Jak nauczyć psa spać w legowisku, w budzie? Porady behawiorysty

Niezwykle ważnym aspektem psiego życia jest sen. Twój pupil, w zależności od wieku i wydatku energetycznego, potrzebuje przeznaczyć na niego nawet kilkanaście godzin na dobę. Dlatego tak ważne jest, abyś zadbał o właściwe miejsce na odpoczynek czworonoga. Dowiedz się jak nauczyć psa spać w legowisku i z jakich powodów może nie chcieć z niego korzystać.

Sen to zdrowie

Psy należą do zwierząt, które potrzebują dość dużo snu, oczywiście z przerwami na różnego rodzaju aktywność. Sporo czasu spędzają, drzemiąc. Długość snu zależy od wieku, wielkości i aktywności czworonoga.   

Szczenięta potrafią spać nawet 18 godzin. Z czego to wynika? W chwilach aktywności młode psy zużywają bardzo dużo energii zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Poznają świat, chcą wejść w każdy kąt i lubią się bawić. W dodatku muszą się nauczyć pożądanych zachowań, odpowiedniej reakcji na komendy, a także poznać jakie zagrożenia niesie otoczenie i jak na nie reagować. Duża ilość energii zużywanej na emocje dnia codziennego powoduje, że szczenięta często zasypiają w najmniej spodziewanej chwili, np. w trakcie jedzenia.

jak nauczyć psa spać w legowisku

Dorosły pies ma nieco mniejsze zapotrzebowanie na sen. Średnio jest to od 12 do 15 godzin na dobę i zależy przede wszystkim od stopnia aktywności. Pamiętaj jednak, że ruch, zabawa i aktywność umysłowa wpływają pozytywnie na jakość snu. Jego zbyt mała ilość, podobnie jak u człowieka, może wywołać problemy zdrowotne.

Wybierz mądrze

Niezależnie od tego, czy twój pies śpi na legowisku, w kojcu czy w budzie będzie spędzał tam naprawdę dużo czasu. Dlatego należy do kupowania psiego „łóżka” podejść rozsądnie i odpowiedzialnie. Na szczęście na rynku znajdziesz coraz więcej bardzo dobrze wykonanych, a jednocześnie estetycznie wyglądających akcesoriów.

Psy mieszkające w domu najczęściej korzystaj z legowiska dla psów. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na jego wielkość. Musisz wziąć pod uwagę, że co jakiś czas trzeba będzie kupić nowe posłanie. Nie tylko dlatego, że ulega zniszczeniu, ale również dlatego, że zwierzę rośnie. Posłanie powinno być jednocześnie miękkie i wygodne, jak również wytrzymałe. Warto zainwestować w legowisko z wypełnieniem silikonowym, które nie ulega szybko odkształceniom. Z kolei tkanina zewnętrzna powinna być przyjemna w dodatku, a jednocześnie łatwa do wyczyszczenia.  

pies nie chce spać w legowisku
Couple of two jack russel terrier dog relaxing on dog bed together at home.

Również kojec czy buda dla psa powinny być dopasowane do gabarytów zwierzęcia. Są rasy, które z przyjemnością będą spać na zewnątrz, takie jak syberian husky, które natura wyposażyła w podszerstek chroniący przed warunkami atmosferycznymi. Buda powinna być przede wszystkim praktyczna, jej aspekt wizualny nie ma dla czworonoga żadnego znaczenia. Buda ma chronić twojego psa przed wiatrem, deszczem i śniegiem, przed słońcem latem i mrozem zimą. Pod budą powinna być wyłożona warstwa izolująca, zaś w środku najlepiej sprawdza się wyłożenie podłogi słomą, która nie nasiąka tak jak materiał, np. koc. Podobnie jak posłanie czy kojec w domu, powinna być ustawiona w miejscu, z którego zwierzę będzie mogło obserwować dom, podwórko i ludzi.

Czemu pies nie chce spać w legowisku?

Powodów, dla których pies nie śpi w legowisku, może być wiele. Może być ono źle dopasowane – za małe lub za duże, niewygodne, a nawet brudne lub wilgotne po spacerze. Niektóre czworonogi nie lubią, gdy na ich posłaniu leżą zabawki lub gryzaki. Ważna jest również lokalizacja. Pies, który mieszka w domu, z jednej strony potrzebuje spokojnego miejsca, a z drugiej lubi wiedzieć, co dzieje się dookoła i czuć obecność opiekunów. Mój pies na przykład ma legowisko w kącie salonu i w dzień odpoczywa właśnie tam, ale w nocy najczęściej przenosi się do sypialni i śpi koło mojego łóżka.

jak nauczyć psa spać w budzie

Są psy, które nawet mieszkając w domu, potrzebują mieć azyl, a samo legowisko nie wydaje im się wystarczające bezpieczne. Możesz w takim przypadku zaproponować pupilowi rozkładany kojec lub klatkę kennelową. One również powinny być dobrane do wielkości psa, dzięki czemu będą stabilne. Kojec ma pomóc psu wyciszyć się, poczuć bezpieczeństwo większe niż w odsłoniętym legowisku. Przejdźmy zatem do części praktycznej – jak nauczyć psa spać w kojcu, budzie oraz na legowisku.

Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Gdy bierzesz pod swój dach szczeniaka, aż kusi, aby pozwolić mu spać w łóżku. W końcu jest miłą w dotyku, puchatą kulką, która potrzebuje miłości i poczucia bezpieczeństwa. Często tak właśnie tłumaczymy sobie wychowawcze grzeszki. Problem pojawia się, gdy pies dorasta. Ślady ubłoconych łap czy sierść w pościeli zaczynają przeszkadzać, a w dodatku są niehigieniczne. Niektóre czworonogi mają również tendencję do zawłaszczania przestrzeni, więc z biegiem czasu spanie w jednym łóżku może być po prostu niewygodne. Zdarzają się również psy zazdrosne o partnera, co może prowadzić nawet do agresji.

Kiedy i jak nauczyć psa spać w legowisku? Najlepiej zacząć to robić od pierwszych dni w nowym domu. Wiesz już, że posłanie powinno być miękkie i wygodne, ale i wytrzymałe, a do tego dopasowane do wielkości czworonoga. Twoim podstawowym zadaniem jest nauczenie psa, że legowisko to jego oaza spokoju. Musi zatem kojarzyć je z przyjemnościami i bezpieczeństwem. Jak wywołać takie uczucia? Połóż pupilowi na posłaniu lub obok niego gryzak, lub zabawkę, a przede wszystkim nagradzaj go za każdym razem gdy, chociaż na chwilę się tam położy. Jednocześnie staraj się nie uciekać psu z zasięgu wzroku, aby nie kusiło go za tobą podążyć.

pies nie śpi w legowisku

Gdy zauważysz, że pies chętnie przebywa na swoim posłaniu, warto włączyć komendę „na miejsce”. Wypowiadaj ją w momencie, gdy pies usiądzie lub położy się. Kolejnym krokiem jest wypowiadanie komendy, gdy zwierzę znajduje się w pobliżu legowiska. Każdą próbę, która zakończy się pójściem na swoje miejsce, nagradzaj. Nauczenie pupila polecenia „na miejsce” przyda się w wielu sytuacjach, np. do nauki odwoływania go w sytuacji, w której czuje się zagrożony lub do spokojnego leżenia, gdy jesteś zajęty. Komenda „na miejsce” przydaje się również, gdy pies zbyt wylewnie wita gości i chcesz go uspokoić.

Pamiętaj, że pies ma kojarzyć swoje legowisko jako miejsce, w którym może odpocząć i nikt mu nie będzie przeszkadzać. Zwróć na to uwagę szczególnie wtedy, gdy odsyłasz go na posłanie, aby po chwili nie wykorzystywać tego np. na założenie kagańca. Nie dopuść do tego, aby zaczął kojarzyć legowisko z nieprzyjemną czynnością. Brak poczucia bezpieczeństwa wywoła silny stres, który może skutkować zaburzeniami psychicznymi, ale również może wywołać chorobę, np. rozstrój żołądka.

Jak nauczyć psa spać w budzie?

Wielu psich opiekunów martwi się, czy ich pupil będzie spał w budzie i w jaki sposób można go tego nauczyć. Niestety w przeciwieństwie do domowego legowiska, uczenie psa spania w budzie nie jest tak proste, przede wszystkim dlatego, że nie jesteś w stanie być w jej pobliżu przez większość dnia. Gdy już zadbałeś o to, aby buda była idealnie dostosowana do czworonoga, czas popracować nad pozytywnymi skojarzeniami.

O jednym musisz pamiętać – jeśli zakładasz, że pies ma spać w budzie, nie możesz pozwolić mu przebywać w domu. Przynajmniej do momentu, w którym będziesz na 100% pewien, że jako miejsce snu zawsze wybierze budę. Opiekunowie „łamią się” bowiem, gdy widzą psi nos przyklejony np. do drzwi tarasu, szczególnie przy brzydkiej pogodzie.

Ustaw budę tak, aby pies mógł z niej widzieć jak najwięcej terenu. Wyściełaj ją słomą, obok postaw miskę z wodą dla psa. To ważne, aby zwierzę miało stały dostęp do czystej wody. Dobrym posunięciem jest wybór budy z tzw. przedsionkiem, gdzie możesz na czystym podłożu umieścić zabawkę, gryzak czy smakołyki. Gdy tylko zobaczysz, że pies, chociaż na chwilę kładzie się w budzie, chwal go. Najważniejsze jest zbudowanie pozytywnego związku przyczynowo-skutkowego.

jak nauczyć psa spać w kojcu

Psie feng shui

Dzięki lekturze tego tekstu wiesz nie tylko jak nauczyć psa spać w legowisku, ale również, dlaczego wybranie właściwego posłania lub budy jest tak istotne. Każdy człowiek wie, jak ważny w życiu jest zdrowy sen, twój pies ma podobne potrzeby. Jeśli twój pies nie śpi w legowisku, musi być ku temu przyczyna, ale teraz już z pewnością wiesz, jak temu zaradzić. Powodzenia!

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Jak nauczyć psa spać w legowisku, w budzie? Porady behawiorysty
 • Avatar

  Mój pies nie chce wejść do budy, śpi na gołej, zimnej ziemi, nawet podczas deszczu. Boję się, że jak spadnie śnieg też będzie tak leżał. Rozłożyłam mu gruby pled, ale też nie skorzystał. To jest mieszaniec malamuta, więc może lubi zimno, ale czy nie rozchoruje się przez to?

  • Moderator ZooArt

   Pani Nikolo,
   Czy próbowała Pani naszych porad opisanych w artykule? Świetnym pomysłem byłoby przekonanie psiaka do spania w budzie poprzez nagradzanie przysmakami. Stosowała Pani ten sposób? Być może dzięki temu się uda 🙂

   • Avatar

    Włożyłam do budy jego zabawki, nawet miskę z jedzeniem, jakieś przysmaki, ale wolał nie zjeść niż wejść do środka. Raz na siłę go tam wsadziłam, pogłaskałam, dałam przysmak, ale wyskoczył i więcej nie wszedł 🙁 chyba buda po prostu mu nie pasuje.

     • Avatar

      To jest pies ze schroniska, więc może coś jest na rzeczy. Mam nadzieję, że jak będzie mu bardzo zimno, to w końcu wejdzie do budy. Szkoda mi go strasznie, jak widzę, że śpi na tej zimnej ziemi, ale może jemu to nie przeszkadza?

     • Moderator ZooArt

      Jest psem, który bez problemu powinien sobie poradzić w trudnych warunkach np. zimnie. Ale to nie zdrowe, jeśli dużo i często leży na zimnym betonie. Proszę próbować może wkońcu się uda go przekonać do budy. Trzymam kciuki!✊

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.