Jak powinno wyglądać żywienie dorosłego psa?

Żywienie dorosłego psa różni się od tego, które jest zalecane dla szczeniąt. Z wiekiem u czworonogów zmienia się zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze oraz kalorie. Niezmienne natomiast jest to, że dieta każdego pupila powinna być kompletna i zbilansowana, a zatem oparta na pełnoporcjowych pokarmach gotowych. Zalecenia w tej kwestii opracowuje i publikuje Europejska Federacja Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF). Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak karmić dorosłego psa, żeby było to optymalne dla jego zdrowia i samopoczucia, przeczytaj poniższy artykuł.

Jak powinno wyglądać żywienie dorosłego psa

Gdy Twój pupil przestaje być szczenięciem, czyli o prawidłowym żywieniu psa dorosłego

Przejście z pokarmów z linii „junior” na „adult” powinno następować stopniowo. Gwałtowne zmiany sposobu żywienia nie są wskazane u czworonogów, ponieważ mogą skutkować niepożądanymi objawami ze strony ich układu pokarmowego (np. wymiotami lub biegunką). Jeśli chcemy zmienić pokarm pupila z jedzenia dla szczeniąt na przeznaczone dla psów dorosłych, należy zacząć od mieszania tych dwóch rodzajów pożywienia. Na początku w miseczce przeważać powinien dotychczasowy pokarm, później proporcje trzeba zmieniać stopniowo, żeby (po około tygodniu) dojść do stosowania już tylko pożywienia dla zwierząt dorosłych. Raz wybrany rodzaj jedzenia powinien być konsekwentnie stosowany przez cały etap życia czworonoga.

O czym jeszcze warto pamiętać? Szczenięta od 7. miesiąca życia, a także psy dorosłe, powinny spożywać od dwóch do trzech posiłków dziennie o stałych porach. Dawkowanie posiłków można ustalić na podstawie tabel żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów gotowych. W przypadku wątpliwości dotyczących tego, jak powinno przebiegać karmienie dorosłego psa, warto zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza weterynarii.

Żywienie dorosłego psa – pokarmy pełnoporcjowe i uzupełniające

Jak wybrać optymalne jedzenie dla psa? Oprócz wieku pupila należy wziąć pod uwagę również jego rasę (masę ciała) oraz poziom aktywności fizycznej. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście wyboru odpowiedniego pokarmu, lecz także dawkowania. U psów wykazujących przeciętną aktywność warto stosować dietę mieszaną, złożoną w 50% z pokarmów suchych i w 50% z pokarmów mokrych (pod względem masy podawanych produktów). Takie zalecenia podaje Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham. Suche granulki, oprócz wysokiej podaży energii, wspierają również higienę jamy ustnej czworonoga. Ich chropowata struktura umożliwia mechaniczne zdzieranie osadu nazębnego, co jednak nie zwalnia opiekuna z codziennego szczotkowania zębów pupila. Z kolei pokarm mokry pomaga dbać o prawidłową masę ciała psa oraz optymalne nawodnienie jego organizmu.

Wybranie rodzaju pożywienia i ustalenie optymalnego dawkowania to nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę, jakie smaki posiłków oferujemy pupilowi. Każdy czworonóg ma indywidualne preferencje żywieniowe. Psy zazwyczaj najchętniej sięgają po pożywienie o silnym zapachu wołowiny, choć nie brakuje też czworonogów, które przepadają za rybami. Warto więc zaproponować czworonożnemu przyjacielowi kilka wariantów posiłku i zwrócić uwagę na to, który smak odpowiada mu najbardziej, a następnie tak układać dietę, żeby przeważały w niej jego ulubione produkty. Należy również pamiętać, że zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Przysmaki dla psów - sklep internetowy ZooArt

Gotowe pokarmy pełnoporcjowe powinny stanowić podstawę żywienia dorosłego psa. Dodatkowo warto rozważyć stosowanie pokarmów uzupełniających, czyli tzw. przysmaków dla psów. Stanowią one dodatek dietetyczny, który należy stosować zgodnie z wytycznymi producenta. Pochodzące z przekąsek kalorie mogą pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na energię. Należy je również odliczyć od posiłków głównych, żeby nie narazić czworonoga na problemy z nadwagą. Pokarmy uzupełniające warto stosować jako nagrodę i motywację podczas nauki lub treningu pupila. Pozytywne doznania wzmacniają więź psa z opiekunem, dzięki czemu skłaniają zwierzę do większego zaangażowania na szkoleniu. Przysmaki dostarczają również psu przyjemności z żucia i gryzienia, a co za tym idzie, umożliwiają mu realizowanie jego naturalnych potrzeb. Wpływają więc pozytywnie na dobrostan fizyczny i psychiczny czworonoga.

Jak karmić dorosłego psa? Jakie warunki mu zapewnić?

Gdy już ustalimy optymalny sposób żywienia czworonoga, powinniśmy zatroszczyć się również o odpowiednie warunki spożywania przez niego posiłków. Pies powinien jeść regularnie, tak aby jego organizm przyzwyczaił się do określonego rytmu przyjmowania kalorii i składników odżywczych. Prawidłowe trawienie zależy od kilku czynników, m.in. od poziomu stresu, jaki towarzyszy zwierzęciu podczas jedzenia. Należy więc zapewnić pupilowi spokój, tak aby posiłek przebiegał bez nerwów czy pośpiechu. W tym celu warto zadbać o:

  • ustawienie miseczek z jedzeniem i piciem w spokojnym i cichym miejscu, z dala od zatłoczonych pomieszczeń czy ruchliwych korytarzy;
  • odseparowanie od siebie pupili (jeżeli w domu jest więcej niż jeden czworonóg);
  • możliwość odpoczynku bezpośrednio przed posiłkiem i po nim (ważne szczególnie w przypadku psów ras dużych i olbrzymich).

Warto pamiętać, że psy najadają się na zapas, a tym samym łatwo się przejadają. Nie można dopuścić do sytuacji, w której dwa czworonogi rywalizują o pożywienie bądź jedzą w pośpiechu, w obawie, że zostaną pozbawione tej możliwości. Jednocześnie należy pamiętać, że miseczka z pokarmem (w przeciwieństwie do tej zawierającej wodę) nie powinna być stale do dyspozycji zwierzęcia. Należy ją wystawić na 20–30 minut, a następnie zabrać, opróżnić z resztek i przygotować do następnego użycia.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.