Jak przebiega ciąża królika? Jak ją rozpoznać i ile trwa? Odpowiadamy!

Króliki domowe, które hodujesz dla przyjemności, dużo lepiej jest wykastrować i nie dopuszczać do wystąpienia ciąży. Zwłaszcza jeśli nie prowadzisz profesjonalnej hodowli, brakuje Ci wiedzy na temat prawidłowej opieki nad ciężarnym królikiem i nie wiesz, co miałbyś potem zrobić z młodymi. Ile trwa ciąża królika? Jak zachowuje się królik w ciąży? Jakiej opieki potrzebuje? Przeczytaj!

Króliki po kastracji są spokojniejsze, nawet jeśli wyczuwają obecność przedstawiciela płci przeciwnej, bo nie czują już popędu płciowego. Jednak czasami chcesz, by królik zaszedł w ciążę, bo prowadzisz hodowlę i chcesz ją poszerzyć.

Kiedy królik może zajść w ciążę?

Króliki słyną ze swojej ogromnej płodności. I w tych opowieściach nie ma przesady. W warunkach domowych samica królika może zajść w ciążę nawet osiem razy w roku. Płodna staje się dobę po narodzinach potomstwa i jeśli wtedy zostanie do niej dopuszczony samiec, ponownie może zajść w ciążę.

Pełną zdolność płciową króliki osiągają koło trzeciego-czwartego miesiąca życia bez względu na rasę. Z kolei dojrzałość rozpłodową małe i średnie rasy osiągają około piątego-siódmego miesiąca życia, a rasy duże około ósmego lub później. Choć samce od samic warto rozdzielić już około dwunastego tygodnia życia, bo zwierzaki mogą zacząć krzyżować się ze sobą.

Jeśli jednak chcesz, by ciąża u królika wystąpiła, musisz podejść do rzeczy w odpowiedni sposób. Powszechne błędy w rozmnażaniu królików są na ogół dwa. Pierwszą jest zostawianie królików bez nadzoru – wtedy nie będziesz mieć pojęcia czy w ogóle doszło do pokrycia, czy może spotkanie było bezowocne.

ile trwa ciąża u królika

Drugą jest wsadzanie samca do klatki samicy. Jeśli chcesz, by doszło do rozrodu, zawsze samice wkładaj do klatki samca. To bardzo ważne. Na obcym terytorium samiec będzie znaczył teren moczem, a samica może chcieć go usunąć. Może być też nerwowy i bojaźliwy, co nie sprzyja całej sytuacji.

Podczas zalotów samica królika będzie udawać, że ucieka przed samcem, ale będzie to robić w taki sposób, by zawsze miał szansę ją dogonić i dotknąć. Jeżeli jednak samiec nie przypadnie jej do gustu, przytknie zad w róg klatki, będzie też zachowywać się agresywnie i bronić – wtedy należy natychmiast zabrać ją od samca.

Zabierz ją także zaraz po tym, gdy dojdzie do pokrycia, żeby nie doszło do kolejnych kryć, bo to nadmiernie eksploatuje samca. Pierwsze krycie można rozpocząć u samicy w wieku szesnastu-siedemnastu tygodni.

Jak rozpoznać, że królik jest w ciąży?

Jeżeli zabrałeś samicę do samca i doszło do pokrycia, istnieje duża szansa, że doszło do zapłodnienia. Wszystko dlatego, że u królików owulację wyzwala sam akt płciowy, dlatego każde pokrycie ma dużą szansę na zapłodnienie. Nie oznacza to jednak, że każde pokrycie kończy się ciążą – nigdy nie ma stuprocentowej pewności.

Warto przeprowadzić kontrolne krycie po czterech-pięciu dniach, wtedy jeśli samica ucieka, to przyjmuje się, że jest w ciąży. Nie zaleca się jednak kojarzenia samicy z tym samym samcem w ciągu tego samego dnia – królik może być zestresowany i sfrustrowany. Niektórzy też powtarzają cały proces po tygodniu. Jak rozpoznać, czy królik jest w ciąży?

Pierwszym sygnałem, że królik mógł zajść w ciążę, może być fakt, że przestaje dopuszczać do siebie samca. Widać to na przykład przy kolejnym kojarzeniu po tygodniu – zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej królicy, wpływają na jej niechęć do przebywania z samcem. Nie jest to jednak reguła – znane są przypadki samic, które pomimo ciąży nadal dopuszczały do siebie samców i dochodziło do pokrycia.

Dobrą metodą na to, jak sprawdzić, czy królik jest w ciąży w warunkach domowych, jest też regularne ważenie samicy. Jeśli po spotkaniu z samcem jej waga zacznie wzrastać – znaczy to, że zaszła w ciążę i w jej ciele rozwijają się już młode.

królik w ciąży objawy

Obserwuj też swoją pupilkę – gdy zajdzie w ciążę zacznie więcej pić i jeść. Najpierw zacznie pobierać coraz większe ilości wody, bo jej organizm ją zatrzymuje, a z biegiem czasu będzie wzrastać jej zapotrzebowanie na jedzenie. Będą też coraz bardziej powiększać się jej sutki – z reguły schowane w futrze, staną się coraz większe i bardziej nabrzmiałe.

Ile królik chodzi w ciąży? To okres około trzydziestu-trzydziestu pięciu dni, po których dojdzie do porodu. Ciąża królika to stan obciążający organizm – nie wahaj się pytać o radę lekarza weterynarii i zabierać zwierzaka na kontrolę i badania.

Przeczytaj także: Jak wybrać siano dla królika?

Czas porodu

Z biegiem trwania ciąży samica królika zrobi się bardziej agresywna i wycofana – nie będzie miała ochoty na kontakty z innymi. W ostatnim tygodniu zacznie wić sobie gniazdo – wymości je włosami, które wyrwie sobie sama z brzucha. To pomoże jej też odsłonić sutki, co da młodym lepszy dostęp do nich. Nie ingeruj w tworzenie gniazda – króliczka poradzi sobie z tym samodzielnie.

Poród następuje najczęściej w nocy lub we wczesnych godzinach porannych i najprawdopodobniej nie będziesz jego świadkiem. Zdarzają się jednak porody ciężkie; wtedy koniecznie trzeba szybko reagować. Ze względu na rozmiary królika, najczęściej jedyną możliwością pomocy jest cesarskie cięcie.

Jak opiekować się ciężarnym królikiem?

Królik w ciąży zasługuje na odpowiednią opiekę. Zapewnij mu spokój i komfortowe warunki, by nie był zestresowany. Pamiętaj o tym, że świeża woda dla przyszłej mamy jest bardzo istotna i nigdy nie może jej zabraknąć. Zwłaszcza że będzie potrzebowała jej coraz więcej.

ciąża królika

Z biegiem czasu zwiększaj też ilość pożywienia, bo króliczka będzie potrzebować go coraz więcej. Na czternaście dni przed porodem warto wprowadzić do jadłospisu zioła, które wspomagają laktację i dobrze służą ciąży: czarnuszkę, mniszek lekarski, fenkuł, liście malin, melisę, natkę marchewki czy bazylię.

Unikaj za to podawanie królikowi w ciąży lubczyku, mięty, selera, szałwii czy pietruszki, bo w tym stanie mogą zwierzątku zaszkodzić. Zmniejszyć laktację lub spowodować skurcze.

Króliki mają bardzo duży potencjał rozrodczy, dlatego tak ważne jest prowadzenie hodowli w sposób kontrolowany. Wykluczamy wtedy możliwość m.in. chowu wsobnego, który przyczynia się nie tylko do zamieralności zarodków, ale także do wielu wad rozwojowych.

Dzięki kontrolowanej hodowli unikamy też przypadkowego krycia przez zbyt dużego samca, dbamy o zdrowie ciężarnej samicy i właściwe odstępy pomiędzy ciążami. Możliwe jest też zachowanie czystości ras, co pozwala na uzyskanie konkretnych cech fizycznych zwierzęcia.

 lek. wet. Hanna Pietruszka

Przeczytaj także: Zioła dla królika – czy królik może jeść koperek, miętę i inne zioła?

Jak opiekować się królikiem i młodymi po porodzie?

Bez względu na to ile trwa ciąża królika – czy będzie to trzydzieści, czy trzydzieści pięć dni, zawsze kończy się porodem, a wtedy Twoja rola jako opiekuna wcale się nie kończy. Króliczka na ogół sama sobie poradzi ze stworzeniem gniazda. Czasem z powodu stresu zdarza się, że nie przygotowuje gniazda lub nie układa w nim młodych – wtedy należy poprawić gniazdo i włożyć małe do niego.

Nie zaglądaj do niego już po porodzie i nie dotykaj młodych – to tylko zestresuje króliczkę i może doprowadzić do tego, że odrzuci swoje młode. Choć kilka godzin po porodzie warto zabrać na chwilę matkę i zobaczyć liczebność i żywotność miotu.

Nie zabieraj ich też z gniazda. Może Ci się wydawać, ze Twoja króliczka wcale nie jest dobrą mamą i w ogóle nie zajmuje się młodymi. To jednak tylko pozory. Królik zachowuje się tak, by ochronić swoje młode przed zagrożeniem i jest to zachowanie jak najbardziej naturalne. Jednak czasem, choć nie zawsze, takie zachowanie świadczy o stresie królicy lub na przykład o zapaleniu gruczołu mlekowego.

jak rozpoznać czy królik jest w ciąży

Króliki w naturze nie zaglądają zbyt często do gniazda, by nie pokazać drapieżnikom, gdzie czekają ich młode. Przychodzą tylko je karmić dwa-trzy razy w ciągu doby. Najczęściej robią to i tak w godzinach nocnych i bardzo wczesnym porankiem, dlatego możesz nie być świadkiem tego wydarzenia.

Przez resztę czasu króliczka będzie się zachowywać, jakby młodych w ogóle nie było, bo tak nakazuje jej instynkt przetrwania. Nie martw się, młode nie są głodne. Mleko królików jest bardzo tłuste, dlatego rzadkie karmienie jest dla nich wystarczające.

Po porodzie zapewnij królikowi stały dostęp do świeżej wody i nadal podawaj większe porcje jedzenia, wzbogacone o zioła wzmacniające laktację. Dzień po porodzie zajrzyj też ostrożnie do gniazda i usuń mocno zakrwawioną ściółkę królika. Zrób to, gdy mamy nie będzie w pobliżu.

Jeżeli boisz się, że młode chodzą głodne, możesz do nich zajrzeć, żeby się upewnić, że dostają jedzenie. Będą o tym świadczyć okrągłe brzuszki. Jeżeli chcesz to jednak zrobić – królicza mama musi być na wybiegu, by się nie stresować. Jeśli brzuszki będą zapadnięte – maluchy nie dostały jedzenia. Możesz wtedy spróbować przystawić je do sutków króliczki.

Innym wyjściem jest dokarmianie ich specjalistycznym mlekiem, jeśli królik odrzuci swoje młode i nie będzie chciał ich karmić – w tej sprawie jednak musisz się skonsultować z lekarzem weterynarii.

Królik w ciąży podsumowanie

Króliki są bardzo płodne – owulację bowiem wyzwala w nich sam akt płciowy. W miocie na ogół jest około pięciu-sześciu młodych, choć może być ich nawet trzynaście. Jak zachowuje się królik w ciąży? Objawy dość łatwo przeoczyć w pierwszym okresie, bo niewiele się zmienia. Jeśli jednak znasz zwyczaje swojego zwierzaka, zauważysz, że pije więcej i pobiera więcej pokarmu – to pierwszy sygnał, że po pokryciu mogło dojść do zapłodnienia. Takim sygnałem jest też niechęć do samców.

Królik w ciąży chodzi około miesiąca – od czterech do pięciu tygodni. Przed porodem wije sobie gniazdo. W tym okresie potrzebuje przede wszystkim spokoju i dobrego wyżywienia, by zebrać siły i pobudzić laktację.

Po porodzie nie zaglądaj zbyt często do młodych i nie stresuj królika – naturalne dla niego jest przebywanie z dala od młodych, by nie sprowadzić na nich niebezpieczeństwa. Podczas ciąży królika konsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.