Jak przygotować się na przyjęcie małego kota w domu? Kompletny poradnik

nowe zwierzę w domu

Wyprawka dla kociaka 

Zanim kociak trafi do naszego domu, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów, bez których trudno wyobrazić sobie opiekę nad zwierzęciem.

Transporter dla kota 

Kompletowanie wyprawki dla naszego zwierzaka warto zacząć od zakupu dobrego transportera dla kotów. Będziemy go potrzebować choćby po to, by mieć w czym przywieźć zwierzę do domu. W transporterze odbędzie tę drogę bezpiecznie i wygodnie. Przy zakupie zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, by miał solidne zamknięcie.

Szelki i smycz dla kota 

Szelki i smycz dla kota nie są akcesoriami niezbędnymi, chyba że planujemy wychodzić z naszym podopiecznym na spacery. Przedmioty te mogą nam jednak przydać jako dodatkowe zabezpieczenie podczas podróży lub chociażby wizyt w gabinecie weterynaryjnym, gdy trzeba zwierzę wyjąć z transportera.

Miski dla kota 

Z pewnością natomiast będziemy potrzebować misek dla naszego kota. Jeśli planujemy stosować tzw. dietę mieszaną, najlepiej zakupić trzy sztuki. Jedną przeznaczymy na wodę, drugą na karmę suchą, a trzecią na karmę mokrą. Ważne, by wielkość misek była dostosowana do wielkości zwierzęcia.

Kuweta dla kota 

Przed pojawieniem się kota w naszym domu powinniśmy zaopatrzyć się także w odpowiednią kuwetę. W przypadku kociąt najlepiej sprawdzają się kuwety otwarte o niskim rancie. Nie zapomnijmy również zaopatrzyć się specjalną łopatkę do wybierania nieczystości.

Żwirek dla kota 

W pierwszych tygodniach pobytu kociaka w naszym domu najlepiej zaoferować mu taki żwirek, do jakiego jest przyzwyczajony. Jeśli nie znamy jego upodobań pod tym względem, najlepiej zakupić produkt o bardzo drobnej granulacji, bentonitowy lub roślinny (np. kukurydziany, drewniany). Takie żwirki nie podrażniają małych łap kociaka.

Legowisko dla kota 

Koty znane są z tego, że potrafią spać praktycznie wszędzie. Niemniej jednak nasz podopieczny powinien otrzymać własne legowisko. Dobrze sprawdzają się tzw. kocie budki, ponieważ zwierzaki lubią się do nich chować.

Drapak dla kota 

Drapak dla kota może uchronić nasze meble przed zniszczeniem. Przy jego zakupie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest stabilny. Najlepiej wybrać tak duży model, jak to tylko jest możliwe. Godne polecenia są drapaki zaopatrzone w budki i różne półki do spania i skakania.

Szczotki i inne akcesoria do pielęgnacji kota 

Przede wszystkim będziemy potrzebować szczotki lub grzebienia do czesania futra (dostosowane do rodzaju sierści) oraz obcinarki do pazurów. W przypadku niektórych kocich ras przydadzą nam się również dobre szampony i odżywki do włosów.

Zabawki dla kota 

Oczywiście nie możemy zapomnieć o zabawkach dla kota. Zawsze sprawdzają się futrzane piłeczki lub „myszki” oraz wszelkie zabawki z piórkami. W sklepach zoologicznym znajdziemy również bardzo atrakcyjne dla zwierząt zabawki interaktywne, które zachęcają kocięta do zabawy oraz korzystnie wpływają na ich rozwój intelektualny.

Karma dla kociaka 

Dobrej jakości karma dla kota jest – bez wątpienia – najważniejszym elementem wyprawki dla naszego zwierzaka. Wynika to oczywiście z faktu, że dieta ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny, a nawet intelektualny, kociaka.

W pierwszych dniach pobytu kota w naszym domu najlepiej podawać mu karmę, który jadł do tej pory, jeśli jest to możliwe. Nawet gdy pokarm ten nie jest najlepszej jakości. Nagła zmiana diety, w połączeniu ze stresem związanym ze zmianą miejsca zamieszkania, może skutkować poważnym problemami żołądkowymi.

Gdy tylko kociak zacznie dobrze czuć się w naszym domu, możemy stopniowo wprowadzić do jego menu lepszej jakości pokarm. Pamiętajmy, by był to produkt przeznaczony dla kociąt, np. Royal Canin Kitten. Istnieją też produkty przeznaczone dla kociąt konkretnych ras, np. Royal Canin British Shorthair Kitten.

Warto też od razu rozważyć, czy w diecie naszego zwierzaka chcemy stosować suche karmy dla kotów, czy mokre karmy dla kotów np. Kitten Instinctive. Istnieje wiele przesłanek, że najbardziej godna polecenia jest tzw. dieta mieszana, czyli stosowanie w żywieniu obydwu tych rodzai karm.    

Pamiętajmy też o zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody, zwłaszcza gdy podstawa diety naszego pupila jest karma sucha.

Przygotowanie mieszkania na przyjęcie małego kota 

Równocześnie z kompletowaniem wyprawki dla kota powinniśmy przystosowywać mieszkanie na jego przyjęcie. Najważniejszy co musimy zrobić, to zadbać o bezpieczeństwo kociaka, ponieważ są to zwierzęta ruchliwe i ciekawe otaczającego je świata.

Trujące rośliny 

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rośliny doniczkowe, które posiadamy. Jak bowiem wiadomo, wiele kotów chętnie je skubie i zjada. Niestety wiele gatunków roślin doniczkowych zawiera trujące związki chemiczne. Wszystkie te szkodliwe rośliny powinniśmy usunąć z domu jeszcze przed przywiezieniem zwierzaka.

Chemiczne środki czystości 

Poważne zagrożenie dla życia i zdrowia naszego kota stanowią różnego rodzaju domowe środki czystości. Wiele z nich jest szkodliwa czy wręcz trująca. Jeśli zatem do tej pory trzymaliśmy je na wierzchu, od chwili pojawienia się kociaka w naszym domu powinniśmy zacząć chować je w dobrze zamkniętej szafce.

Leki 

To samo dotyczy różnego rodzaju lekarstw, nawet tych z pozoru niegroźnych. Eksplorując otoczenie kociak może zechcieć je spróbować. Łatwo możemy domyśleć się jaki będzie tego skutek.

Zagrożone bibeloty 

Kociak z pewnością będzie wskakiwał na stoły, blaty czy szafki. Ta jest po prostu kocia natura. Z tego powodu powinniśmy pozdejmować z półek wszelkie bibeloty i ostre przedmioty, które mogłyby wzbudzić zainteresowanie małego zwierzaka.

Niebezpieczne kryjówki 

Zwróćmy też uwagę na to, czy mieszkaniu nie ma miejsc, w które kot mógłby się wślizgnąć i utknąć. Wiele kociaków ma niestety skłonność do wchodzenia za szafy, skąd nie zawsze potrafią samodzielnie się wydostać.

Niebezpieczne okna

Duże niebezpieczeństwo na małego kota stanowią otwarte okna i balkony. Skok za przelatującym ptakiem czy nawet samym piórkiem skończyć się może tragiczne, zwłaszcza gdy mieszkamy wysoko. Zagrożenie stanowią nawet okna tylko uchylone – próbując wydostać się na zewnątrz kocię może zaklinować między framugą a drzwiami okiennymi i udusić się.  

Zanim więc kot pojawi się w naszym domu, zabezpieczmy okna i balkony specjalnymi siatkami. Jeśli nie potrafimy zrobić tego sami, możemy skorzystać z oferty firmy, która się tym zajmuje.

Organizacja przestrzeni dla kota 

Właściwie nie ma sztywnych zasad organizacji przestrzeni życiowej dla kota. Wiele zależy tu od ogólnego wystroju mieszkania. Niemniej jednak można udzielić tu pewnych wskazówek:  

  • Kuwetę i miski dla kota nie stawiamy tuż obok siebie;
  • Kuweta i miski powinny znajdować się w miejscach ustronnych, by kot miał spokój przy jedzeniu i załatwianiu potrzeb fizjologicznych;
  • Drapak, zwłaszcza duży, najlepiej ustawić w miejscu wyeksponowanym;
  • Przynajmniej jedno legowisko dla kota powinno znaleźć się w miejscu ustronnym, by zwierzak miał spokój.

Warto udostępnić zwierzakowi kilka legowisk w różnych miejscach.

Pierwsze chwile kota w naszym domu 

Kociaka najlepiej wziąć wtedy, gdy mamy kilka dni wolnego, np. na weekend. Zwierzak łatwiej się zaaklimatyzuje w nowym otoczeniu, gdy będzie przebywał z ludźmi, a my będziemy mogli kontrolować jego zachowanie.  

W pierwszych dniach pobytu kota w naszym domu najlepiej ograniczyć jego przestrzeń do jednego pomieszczenia. W zasięgu wzroku kociaka stawiamy kuwetę – kociak nie zada sobie trudu, by je poszukać, jeśli nie będzie ich widział, załatwi się na podłogę. W innym miejscu pokoju stawiamy miski z jedzeniem i wodą, legowisko oraz drapak.

Przede wszystkim rozsądek 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam przygotować się na przybycie kota do Waszego domu. Pamiętajcie jednak o tym, że w opiece nad zwierzęciem należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. I brać pod uwagę to, że koty różnią się między sobą. To, co sprawdza się w przypadku jednego, w przypadku innego już nie zda egzaminu. Z czasem poznacie swojego zwierzaka, co ułatwi Wam opiekę nad nim.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.