Założenie akwarium z pozoru wydaje się bardzo prostą, dla niektórych wręcz dziecinnie prostą czynnością. Potrzebne jest samo akwarium, woda, rybki i kilka akcesoriów oraz roślinek. Te ostatnie jednak pełnią w akwarium tak istotną funkcję, że z pewnością nie można ich ani pominąć, ani też posadzić wedle własnego uznania. Jak sadzić rośliny w akwarium, aby spełniały swoją praktyczną i ozdobną rolę?
Wszystko, co znajduje się wewnątrz akwarium pełni w nim konkretną funkcję. Woda jest naturalnym środowiskiem życia dla rybek, ale oprócz niej w morzach, oceanach i zbiornikach wodnych nie brakuje ani odpowiedniego podłoża, ani też różnorodnych roślin. Podłoże pełni rolę miejsca, w którym rybki mogą się oczyścić lub schować, kiedy na przykład zapadają w sen. Jaką rolę odgrywają rośliny pływające w akwarium i te, które sadzi się na jego dnie?
- 1. Dlaczego sadzenie roślin w akwarium jest tak istotne?
- 2. Jak sadzić rośliny w akwarium? Zwróć uwagę na wielkość rośliny
- 3. Epifity i rośliny pływające w akwarium
- 4. Sadzenie roślin w akwarium – w koszyczkach czy bez?
- 5. Jak prawidłowo sadzić rośliny w akwarium? Pamiętaj o temperaturze i odpowiednich odstępach
Dlaczego sadzenie roślin w akwarium jest tak istotne?
Rośliny są niezbędne do życia każdego organizmu. Nie bez powodu tyle mówi się o ekologii i o wycinaniu zielonych terenów. Rośliny, w tym przede wszystkim drzewa są dla ziemi źródłem tlenu, który jak wiadomo jest niezbędny do życia dla każdego organizmu. Dotyczy to również ryb, które pomimo tego, że żyją w wodzie, również oddychają zawartym w niej tlenem. Zielone rośliny, tak jak dla nas drzewa, produkują tlen dla ryb.
Oprócz tego pełnią w akwarium funkcję oczyszczającą. Pomagają oczyścić wodę z odpadów i odchodów oraz resztek jedzenia, czy innych obumarłych szczątek i mikroorganizmów. Hamują również rozwój glonów, które potrafią być prawdziwą zmorą właścicieli akwarium.
Rośliny ważne są również bezpośrednio dla rybek, ponieważ są dla nich miejscem, w którym mogą się schować, oczyścić z zabrudzeń, a dla niektórych gatunków mogą też stanowić źródło cennych składników pokarmowych. Ostatnią funkcją, jaką pełnią rośliny w akwarium jest kwestia dekoracyjna, która nie jest też obojętna dla właściciela akwarium. Obecność roślin sprawia też, że rybki czują się jak w naturalnym środowisku, tak więc już samo ich występowanie jest dla rybek sygnałem, że znajdują się w bezpiecznym i znajomym otoczeniu.
Jak sadzić rośliny w akwarium? Zwróć uwagę na wielkość rośliny
Skoro wiesz już jaką funkcję pełnią rośliny, z pewnością zainteresuje Cię jak prawidłowo sadzić rośliny w akwarium. Prawidłowo oznacza, że to, jakie rośliny posadzisz i w jaki sposób to zrobisz ma kluczowe znaczenie dla korzyści, jakie te rośliny przynoszą dla całego zbiornika wodnego. Na tym etapie istotne jest rozróżnienie kilku rodzajów roślin akwariowych, które różnią się między sobą przede wszystkim wielkością oraz sposobem sadzenia. Mniejsze rośliny najlepiej sadzić jest z przodu akwarium, tam gdzie można kontrolować ich wygląd i kondycję.
Tworzą też naturalny „wstęp” do dalszego tła, czyli nieco wyższych roślin, które dobrze sprawdzają się na środku zbiornika. Niskie rośliny są jednak dosyć wymagające, ponieważ z racji swojej wielkości dociera do nich mniej światła. Pamiętaj o tym, jeśli zdecydujesz się posadzić je w swoim akwarium. Dobrze jest też nawozić je specjalnym nawozem, który wspomaga ich rośnięcie i pomaga zachować je w dobrej kondycji. Nawożenie dotyczy oczywiście każdego rodzaju roślin, również tych o większych rozmiarach.
Epifity i rośliny pływające w akwarium
Oprócz standardowych roślinek o różnych wielkościach, w akwarium występują również epifity oraz rośliny pływające. Pierwsze z nich to te rośliny, których nie sadzi się w podłożu akwarium, ale które przymocowuje się do dekoracji, czy kamyczków umieszczonych na dnie zbiornika. Rośliny pływające w akwarium, jak sama nazwa wskazuje to z kolei wszystkie rośliny, które żyją w sposób niezależny od podłoża. Najpopularniejszym rodzajem tych roślin są różnego rodzaju mchy, które dosyć łatwo rozwijają się w domowych akwariach, o ile zagwarantujesz im odpowiednią ilość światła.
Sadzenie roślin w akwarium – w koszyczkach czy bez?
Jak powinno wyglądać odpowiednie sadzenie roślin w akwarium? Bardzo duże znaczenie dla zdrowia i kondycji roślin ma transport i odpowiednie przygotowanie roślin do zasadzenia. Najczęściej rośliny akwariowe sprzedawane są w specjalnych koszyczkach. Sadzenie roślin w akwarium w koszyczkach wymaga uprzedniego pozbycia się koszyczka, na przykład poprzez rozcięcie jego dna. Często w koszyczku znajduje się też wata mineralna, która odżywia rośliny. Jej również należy się pozbyć. Większość tak przygotowanych roślin ma długi i rozwinięty system korzeniowy, który dobrze jest przyciąć o kilka centymetrów (1,5 cm-2 cm), co znacznie przyspieszy aklimatyzację roślin w akwarium.
Następnie należy rozdzielić poszczególne sadzonki, przepłukać je i dokładnie oczyścić. Oznacza to pozbycie się wszelkich zgniłych i nadpsutych liści, które mogą przyczynić się do znacznego zanieczyszczenia akwarium. Warto zwrócić również uwagę, czy na liściach rośliny nie ma małych ślimaków lub ich jaj, które szybko mogą rozwinąć się w wodnym zbiorniku.
Jak prawidłowo sadzić rośliny w akwarium? Pamiętaj o temperaturze i odpowiednich odstępach
Rośliny najwygodniej sadzić jest przy niewielkiej ilości wody w akwarium. Napełnij zbiornik tak, aby wygodnie było Ci sadzić rośliny, ale też, aby przynajmniej w połowie były one zakryte wodą. Pamiętaj,że w akwarium bardzo istotna jest temperatura wody. Ma ona wpływ nie tylko na życie i komfort rybek, ale również na rozwój roślin. Optymalna temperatura to ta, która zbliżona jest do temperatury pokojowej, a więc pomiędzy 15 a 25 stopni. Przyjmuje się, że najbardziej optymalną wartością jest 21 stopni Celsjusza.
Sadzając roślinki w akwarium, istotne jest również zachowanie odpowiednich odstępów, zarówno przy niskich, jak i przy większych roślinkach. Pamiętaj, że rośliny będą się rozrastać i wypuszczać nowe liście, niezbędne jest więc pozostawienie im kilku centymetrów miejsca. Mniejszym sadzonkom wystarczy odległość około 2 cm, zwłaszcza tym, które nie wystają zbyt wiele ponad podłoże akwarium. To samo dotyczy roślin łodygowych, które rosną przede wszystkim w górę, a nie na boki. Taka niewielka odległość będzie dla nich wystarczająca do dalszego wzrostu.
Sadzenie roślin odbywa się w sposób tradycyjny, tyle że na mniejszą skalę. W podłożu akwarium należy wykopać niewielki wgłębienie i za pomocą pęsety umieścić w nim daną roślinkę i dokładnie przykopać tak, aby nie została wyrwana. Mchy oraz epifity najlepiej umocować jest za pomocą specjalnej nici. Opleć ją wokół korzeni rośliny i przymocuj do danej dekoracji. W ten sposób możesz zaplanować rozmieszczenie roślin w zbiorniku i zaprojektować zielone podszycie w akwarium.
Sadzenie roślin w akwarium nie wymaga profesjonalnej wiedzy, ale zdecydowanie wymaga wcześniejszego przygotowania. Nie należy polegać tu wyłącznie na intuicji, ponieważ nieopatrznie można wyrządzić krzywdę rybkom lub przyczynić się do zanieczyszczenia akwarium.