Pojawienie się w domu małego kotka to powód do wielu radości, ale też ogromna odpowiedzialność. W pierwszym etapie życia za kociaka odpowiada jego mama. W końcu jednak nadchodzi czas, w którym to Ty musisz zapewnić mu warunki idealne do rozwoju. A właściwa opieka nad małym kotkiem oznacza też konieczność karmienia go w odpowiedni sposób, by dostarczyć zwierzątku wszystko, co jest mu potrzebne do życia i rozwoju. Jaka jest najlepsza karma dla kota juniora? Jakie składniki są kluczowe dla kota? Jak często karmić małego kota? Sprawdź to!
Dlaczego odpowiednie żywienie małych kotów jest tak istotne?
Na początku swojego życia mały kotek odżywia się mlekiem mamy i to wszystko, czego potrzebuje on do życia. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których kocia mama nie chce lub nie może wykarmić malucha i ta odpowiedzialność spada na człowieka, ale potrzeby takiego maleństwa są zupełnie inne od kota juniora. W pewnym momencie bowiem kotek podrasta tak, że zamiast mleka trzeba zacząć podawać mu inne składniki i wdrożyć kolejny etap żywienia.
Przeczytaj także: Czym karmić małego kotka, który został bez mamy? Odpowiadamy!
Odpowiednie karmienie młodego kota ma ogromny wpływ na jego zdrowie i prawidłowy rozwój. To właśnie odpowiedni pokarm dostarcza mu wszystkich składników odżywczych, w tym tak ważnych witamin. A każdy z nich ma ogromne znaczenie dla kociaka. Organizm takiego zwierzątka wciąż jeszcze rośnie i potrzebuje mnóstwa energii, budulca i innych składników, których kotek domowy i niewychodzący nie zaspokoi sobie samodzielnie. Młodziutki kot wolnobytujący również potrzebuje pomocy w tym zakresie.
Mały kotek – jak każdy kot domowy – powinien mieć zaspokajane potrzeby żywieniowe przez Ciebie. Dzięki temu ma szansę na długie i zdrowe życie. Pamiętaj, że średnia życia kotów wolnożyjących jest dużo mniejsza od średniej życia kotów, które mieszkają w domach. A wychodzenie na zewnątrz sprawia, że zwierzak narażony jest na mnóstwo niebezpieczeństw. Dlatego to Ty zadbaj o jego wyżywienie, a instynkty łowieckie niech spełnia raczej na specjalnych zabawkach dla kotów.
Jakie składniki musi zawierać najlepsza karma dla kota juniora?
Koty to naturalni mięsożercy. Dlatego do życia potrzebują przede wszystkim mięsa, które jest dla nich głównym źródłem wszystkich składników odżywczych. Wszystko inne to niewielki dodatek do mięsa. Koty wolnożyjące przyswajają sobie dodatek w postaci warzyw, owoców czy ziół poprzez zjedzenie żołądka ofiary wraz z jego zawartością. Te niewielkie ilości są dla nich z reguły wystarczające.
Podstawą wyżywienia kota jest dobrej jakości białko pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – składniki odżywcze w nich zawarte są najbardziej wartościowe i najlepiej przyswajają się w organizmie kota.
Dla małego kota – tak samo jak dla dorosłego – ogromne znaczenie ma między innymi tauryna. Jej niedobory mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. W naturze najwięcej tauryny koty pozyskują z myszy. Nie znaczy to jednak, że musisz małego kociaka karmić myszami – producenci karm dodają taurynę do swoich produktów. W niektórych przypadkach może też przydać się jej dodatkowa suplementacja, ale przedtem zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by to on zdecydował, czy w przypadku Twojego kociaka istnieje taka konieczność.
Jak żywić małego kotka? Karma sucha, mokra, jedzenie przygotowywane w domu.
Współcześnie wiele się już zmieniło w podejściu do żywienia kotów. W sklepach obecna jest karma dla kota juniora, karma dla kota dorosłego, karma dla kociego seniora i wiele innych rodzajów karm – skomponowanych też pod kątem konkretnych schorzeń czy problemów zdrowotnych i w oparciu o różne inne kryteria.
Te podziały mają sens, bo kot junior ma inne potrzeby żywieniowe niż kot senior, które należy precyzyjnie zaspokoić dla jego zdrowia. Najważniejsze jest jednak to, by wybierać karmę wysokomięsną dobrej jakości, dopiero wtedy zwierzak będzie miał szansę na zdrowe i szczęśliwe życie. Możesz przygotowywać karmy samodzielnie w domu, ale też zdecydować się na karmę suchą lub mokrą.
Przeczytaj także: BARF dla kota: dieta, karma, przygotowanie. Poradnik
Samodzielne przygotowywanie kotu posiłków pozwala Ci zachować pełną kontrolę nad tym, co Twój kotek właściwie je. Wymaga jednak od Ciebie wiedzy na temat potrzeb żywieniowych kota oraz umiejętności precyzyjnego komponowania posiłków, tak, by dostarczyć mu zbilansowaną dietę.
Najlepsza karma dla kota juniora to taka, jaka jest zgodna z jego fizjologią, którą zwierzak chce jeść, dostarcza mu ona wszystkich niezbędnych składników, a przy tym mu smakuje. Kwestią drugorzędną jest czy będzie sucha, czy mokra, bo każda z nich ma swoje zalety i może być karmą podstawową dla Twojego pupila.
Karma sucha jest bardziej kaloryczna w przeliczeniu na sto gramów produktu, a przez to wystarcza na dłużej. Dużo łatwiej też ją precyzyjnie dawkować. Wtedy jednak kot musi więcej pić. Do godnych polecenia suchych karm dla kociąt należą: linia przygotowana specjalnie z myślą o kocich juniorach marki Applaws, karmy marki Arion Original Kitten czy Fitmin Purity Kitten.
Z kolei mokra karma dla małych kotów jest bardziej smakowita – to sprawia, że nawet kocie niejadki chętniej ją zjedzą – i łatwiej ją im pogryźć. Wśród karm mokrych godna polecenia jest marka Applaws, smakowite musy marki Arion oraz Dolina Noteci.
Jak często karmić kota-juniora?
Poza odpowiednim jedzeniem ważna jest też jego częstotliwość. Małe kotki należy karmić mało, ale często – ich małe brzuszki nie są w stanie przyswoić sporych ilości jedzenia. Ta sama zasada dotyczy dorosłych kotów, bo tak są one zbudowane. Dlatego możesz podawać im niewielkie porcje jedzenia nawet co cztery godziny w ciągu dnia. Nigdy jednak nie przekraczaj dawki objętościowej rekomendowanej przez producenta danej karmy.
Żywienie małego kota – podsumowanie
Odpowiednia karma dla młodego kota ma ogromne znaczenie. To właśnie odpowiednie żywienie jest jednym z filarów jego zdrowia. Małe koty ciągle jeszcze rosną i rozwijają się, przez co mają większe zapotrzebowanie energetyczne, potrzebują też sporo białka jako budulca. Dlatego tak ważne jest, by podawać im jakościową wysokomięsną karmę.
Do wyboru masz szereg karm suchych i mokrych – producenci jedzenia dla kotów dbają o szczególne potrzeby małych kotów, dlatego bez problemu dobierzesz coś odpowiedniego dla swojego pupila. Jeśli masz jakieś wątpliwości i nie wiesz, czego potrzebuje Twój kot – zapytaj o radę lekarza weterynarii, który pomoże Ci dobrać odpowiednią karmę.