Psy to względni mięsożercy. Ich układ trawienny przystosowany jest zarówno do trawienia mięsa, jak i roślin. To, jakie mięso dla psa podawać, nie jest tak ważne jak to, jakie produkty wybierać, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Prostym, a jednocześnie zdrowym i bezpiecznym wyborem jest gotowa karma pełnoporcjowa, opracowana przez specjalistów, składająca się z najwyżej jakości surowców, w tym mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego, zbóż i warzyw.
Jaką rolę odgrywa mięso w diecie psa?
Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego to dla psów dobre źródło białka i innych cennych substancji odżywczych. Przez mięso w kontekście żywienia psów należy rozumieć mięśnie szkieletowe pochodzące od zwierząt rzeźnych. Natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego to elementy tusz zwierząt rzeźnych dopuszczonych do spożycia przez ludzi, które nie są mięsem (mięśniami poprzecznie prążkowanymi), czyli np. wątróbka, żołądki, serca. Dieta psa musi zapewniać mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, z których część nie jest dostępna w samym mięsie, a których źródłem są właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. podroby.
W posiłkach, które podajemy psu, muszą znajdować się składniki odżywcze, m.in.: białka, aminokwasy, tłuszcze (w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, NNKT), witaminy i składniki mineralne – w odpowiednich ilościach i proporcjach. Mięso nie jest pod tym względem idealne – nie zapewni czworonogowi kompletnej i zbilansowanej diety. Jadłospis składający się wyłącznie lub prawie wyłącznie z mięsa może wywoływać niedobory lub nadmiary niektórych substancji odżywczych, przyczyniając się do poważnych chorób.
Szczególnie niebezpieczne (zwłaszcza dla młodych zwierząt) są nieprawidłowości w ilości wapnia i fosforu w posiłkach mięsnych, a także zaburzona równowaga pomiędzy tymi pierwiastkami. Optymalny stosunek wapnia do fosforu w karmie dla szczeniąt powinien wynosić pomiędzy 1:1 a 1,8:1 (z przewagą wapnia). W mięsie występuje zdecydowana przewaga fosforu, co przyczynia się do nieprawidłowego rozwoju kości i stawów u rosnących czworonogów. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jakie mięso dla psa podawać, zdecydowanie powinieneś wybrać karmę gotową, która zawiera odpowiednią ilość składników pochodzenia zwierzęcego.
Jakie mięso dla psa będzie najlepsze?
Podstawą żywienia psa powinna być kompletna i zbilansowana dieta, bazująca na pełnoporcjowej karmie (suchej i mokrej), dostosowanej do jego wieku, rasy i aktywności fizycznej. W pokarmie gotowym znajduje się taka ilość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, która pozwala pokryć zapotrzebowanie zwierzęcia na poszczególne mikro- i makroskładniki. Oprócz tego znajdują się w niej też surowce roślinne, umożliwiające pełne zbilansowanie diety pupila i wspierające pracę jelit. Karmę poddaje się obróbce termicznej, dzięki czemu uzyskiwane jest bezpieczeństwo mikrobiologiczne, a ewentualne straty składników odżywczych wyrównywane są odpowiednimi dodatkami. Obróbka termiczna zwiększa również strawność pokarmu.
Jakie mięso dla psa znajduje się w produktach gotowych? Surowce wykorzystywane przy produkcji karm dla psów pochodzą od zwierząt, które zgodnie z prawem unijnym są dopuszczone do spożycia przez ludzi. Na opakowaniu karmy pełnoporcjowej znajdziemy informację o wersji smakowej produktu, np. „z wołowiną”, „z kurczakiem”. W rzeczywistości pokarm taki zawiera też inne gatunki mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego, np. indyka, jagnięcinę, dziczyznę. To, jaki smak wybierzemy, zależy od nas i od preferencji naszego pupila. Chociaż produkty pełnoporcjowe różnią się smakiem, to zawsze są stałe pod względem proporcji makroskładników (białka, tłuszczów i węglowodanów) oraz zawartości poszczególnych witamin i składników mineralnych. Dzięki temu, podając psu taki pokarm, zapewniamy mu kompletną i zbilansowaną dietę.
W przeciwieństwie do ludzi psy nie wymagają urozmaiconych posiłków. Jeśli natomiast mamy ochotę od czasu do czasu podać pupilowi coś innego, powinniśmy sięgać po przysmaki opracowane specjalnie z myślą o nich. A jeśli z jakiegoś powodu decydujemy się na podanie psu mięsa, to koniecznie musimy je dobrze ugotować, bez żadnych dodatków. Tak przygotowane mięso może być podawane w niewielkich ilościach. Należy potraktować je jak przekąski, które powinny dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energii. Jednocześnie od głównych posiłków należy odliczyć odpowiadającą im ilość kalorii. Dlaczego nie może to być surowe mięso dla psów?
Czy pies może jeść surowe mięso?
Chociaż coraz więcej można usłyszeć na temat diet bazujących na surowym mięsie dla psów, to eksperci są zgodni – nie jest to odpowiedni sposób żywienia dla czworonogów. Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt – WSAVA oraz specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham rekomendują unikanie podawania surowego, niepoddanego obróbce termicznej mięsa psom. Swoją opinię motywują szkodliwością tego typu produktu – zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.
W mięsie przed ugotowaniem mogą występować bakterie z rodzaju Salmonella i Listeria. Nierzadko znajdują się w nim również pasożyty. Nie ma znaczenia, jakie surowe mięso dla psa kupimy – źródłem niebezpiecznych patogenów mogą okazać się zarówno przemysłowe produkty, jak i te od lokalnego rzeźnika. Zjadając je, czworonogi stają się nosicielami bakterii lub pasożytów, a co za tym idzie, stanowią ich źródło rozprzestrzeniania się w otoczeniu. Taki stan rzeczy jest niebezpieczny dla ludzi, a zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności: dzieci, seniorów, kobiet w ciąży czy osób chorych.
Co więcej, surowe mięso nieodpowiednio przechowywane lub zbyt długo zalegające w misce podlega niekorzystnym procesom, które w pierwszych stadiach nie są zauważalne dla ludzkiego oka czy zmysłu powonienia, tymczasem mogą spowodować u psa poważne zaburzenia trawienne – wymioty lub biegunkę.