Kot jest bezwzględnym mięsożercą, więc w jego jadłospisie nie może zabraknąć mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Najlepsza jest dla niego pełnoporcjowa karma gotowa, która zawiera odpowiednią ilość wszystkich surowców, w tym mięsa, wątróbki i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Karmiąc w ten sposób mruczka, dbamy o odpowiednie proporcje substancji odżywczych w jego posiłkach i chronimy go przed niedoborami, a także przed nadmiernym spożyciem niektórych składników. Sprawdź, jakie znaczenie ma w diecie wątróbka dla kota i w jakiej formie można mu ją podawać.
Jakie wartości odżywcze ma wątróbka dla kota?
Koty mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Są bezwzględnymi mięsożercami, jednak nie oznacza to, że mięso stanowi jedyny składnik ich diety. Koty dobrze radzą sobie także z trawieniem produktów pochodzenia roślinnego, poddanych uprzednio właściwej obróbce.
Produkty pochodzenia zwierzęcego, do których zalicza się także wątróbka, stanowią istotny element diety kota. Są bogatym źródłem wielu substancji odżywczych. Wątróbka zawiera sporo białka, dużą ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (zwłaszcza witaminy A) oraz witamin z grupy B (B1, B2, PP, B12). Jest też źródłem składników mineralnych, zwłaszcza żelaza hemowego. Znajduje się w niej także dużo tłuszczów, przez co jest pokarmem wysokokalorycznym. Należy do nielicznych produktów pochodzenia zwierzęcego, w których składzie znajdziemy pewne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 – EPA i DHA.
Spośród składników zawartych w wątróbce to witamina A jest dla kotów szczególnie ważna, ponieważ nie jest wytwarzana w ich organizmie i musi być dostarczana wraz z dietą w formie aktywnego retinolu. Witamina A warunkuje prawidłowy rozwój kociąt, a jej niedobór może powodować zahamowanie wzrostu zwierząt. Jej nadmiar jest równie niebezpieczny – prowadzi do poważnych schorzeń kręgosłupa.
Jako samodzielne danie wątróbka nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych mruczka. Co więcej, nieodpowiednio przygotowana lub podawana w nadmiarze może zwierzęciu zaszkodzić. Dlatego wątróbka dla kota powinna pojawić się w jego diecie jako składnik pełnoporcjowego pokarmu. Od czasu do czasu można też podać ją w formie przekąski – ugotowanego kawałka podrobu (wielkości orzecha włoskiego), bez dodatku przypraw. Taki przysmak może pojawić się w diecie kota nie częściej niż raz w tygodniu.
Surowa wątróbka dla kota – dlaczego lepiej z niej zrezygnować?
Wątróbka dla kota jest wartościowym składnikiem diety, dlatego często stanowi element pokarmu pełnoporcjowego. To, że kot chętnie skosztowałby samej wątróbki, nie oznacza, że powinien ją jadać. Można podawać ją kotu jedynie od czasu do czasu, po ugotowaniu i to w formie małej przekąski.
Surowa wątróbka dla kota to ryzyko zakażenia bakteriami i zarażenia pasożytami. Co więcej, drobnoustroje, takie jak Salmonella, czy Escherichia coli, stanowią zagrożenie nie tylko dla kotów, lecz także dla ludzi. Z kolei podawanie surowej, wieprzowej wątróbki dla kota stwarza ryzyko zakażenia wirusem wywołującym chorobę Aujeszkyego, która jest szczególnie niebezpieczna dla mruczków. Zwierzęta domowe nie powinny być karmione ani surowym mięsem, ani surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego.
Kot żywiony surową wątróbką staje się nosicielem drobnoustrojów, przez co stanowi zagrożenie dla swojego opiekuna i innych domowników. Narażone są zwłaszcza osoby o obniżonej odporności: dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i ciężko chore.
Czy wątróbka dla kota może stanowić element zdrowej diety?
Wątróbka dla kota to dobry wybór tylko wtedy, gdy stanowi element pełnoporcjowego pokarmu dla zwierząt. Produkt ten jako składnik karm gotowych trafia do miski mruczka w odpowiedniej, dokładnie wyliczonej ilości. Zaletą wątróbki jest nie tylko jej skład, lecz także smak i konsystencja, dlatego producenci jedzenia dla zwierząt dodają ją do karm. Pokarm z dodatkiem wątróbki jest delikatny, smakowity i aromatyczny, dlatego koty bardzo chętnie jedzą gotowe posiłki mające ją w składzie.
Podawanie pupilowi wątróbki w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na stan jego zdrowia. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach kumulują się w organizmie. Jeśli w posiłkach znajduje się za dużo wątróbki dla kota, pojawia się ryzyko nadmiaru witaminy A. Może to hamować rozwój kości, a także prowadzić do bolesnego zwyrodnienia kręgów szyjnych. U kotów spożywających zbyt duże ilości wątróbki mogą wystąpić uszkodzenia kości i stawów, zniekształcenia w obrębie kręgów lub pojawić się wyrośle kostne. Chory kot odczuwa wówczas silny ból podczas poruszania się i przyjmowania niektórych pozycji. Może dochodzić również do spadku masy ciała zwierzęcia, wypadania sierści czy złamań kości.
Wątroba podawana w nadmiernej ilości niekiedy prowadzi do nadwagi i otyłości u kota, ponieważ jest produktem wysokokalorycznym. Duża dawka kalorii w wątróbce sprawia także, że mruczek po jej zjedzeniu szybko czuje się syty, przez co niechętnie je główne posiłki.
Choć wątróbka jest wartościowym i smacznym pokarmem, to nie powinna być podawana kotu jako odrębny posiłek, ale jedynie jako mała przekąska. Pamiętajmy, że istnieją pełnoporcjowe karmy i przysmaki opracowane specjalnie dla kotów. Są one w stanie w pełni zaspokoić kocie potrzeby żywieniowe. Podawanie mruczkowi dodatkowych produktów – zwłaszcza takich, jak kaloryczna wątróbka – nie jest wskazane.