Pies wegetarianin – czy to możliwe? Czy to zdrowe?

Popularność diety wegetariańskiej wśród ludzi sprawia, że opiekunowie coraz częściej interesują się wprowadzeniem jej u psów. Tymczasem wegetarianizm nie jest odpowiednim wyborem dla zdrowych czworonogów. Pies wegetarianin bardziej niż zwierzę otrzymujące pokarmy mięsne narażony jest na niedobory. Niektóre czworonogi ze względów zdrowotnych muszą jednak przejść na dietę wegetariańską. W takim przypadku lekarz weterynarii wydaje indywidualne zalecenia dietetyczne (zwykle jest to specjalistyczna karma wegetariańska) i regularnie kontroluje stan zdrowia zwierzęcia. Dowiedz się więcej na temat bezmięsnej diety dla psa

Pies wegetarianin - czy to możliwe Czy to zdrowe

Pies – wegetarianin czy mięsożerca?

W przeciwieństwie do kotów psy są względnymi mięsożercami. Oznacza to, że nie tylko mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, lecz także pokarmy roślinne stanowią ważny element ich diety. Zboża, warzywa i owoce są istotnym źródłem witamin i składników mineralnych. Rośliny zawierają włókno pokarmowe (błonnik), które zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jelit i stymuluje wzrost zdrowej mikroflory w organizmie. Dostarczają też skrobi, czyli łatwo przyswajalnej energii.

Wiele cech w anatomii psa wskazuje na to, że może on spożywać produkty roślinne. Jelito cienkie, podobnie jak u ludzi, jest u psów długie. Dzięki temu zwierzęta te mogą efektywnie trawić zboża czy warzywa. Stwierdzono również, że jelito grube psów naturalnie zasiedlone jest przez szczepy bakterii umożliwiające wydajną fermentację pozostałości po roślinnym, niestrawionym w jelicie cienkim posiłku. Argumentem za klasyfikacją psów do zwierząt względnie mięsożernych jest również to, że w odróżnieniu od kotów (bezwzględnych mięsożerców) mają więcej zębów o płaskich powierzchniach (przedtrzonowych i trzonowych), które umożliwiają miażdżenie pokarmu roślinnego.

Specyficzna budowa układu pokarmowego oraz kilkadziesiąt tysięcy lat ewolucji w przebiegu procesu udomowienia sprawiły, że zwierzęta te dobrze trawią produkty roślinne. Czy pies może zostać wegetarianinem? Tak, jednak ze względów zdrowotnych korzystniejsza jest dla niego dieta bardziej złożona, składająca się z mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego i surowców roślinnych. W ten sposób otrzymuje on wszystkie niezbędne składniki odżywcze – zarówno te znajdujące się w produktach roślinnych, jak i charakterystyczne dla produktów zwierzęcych.

Czy każdy pies może zostać wegetarianinem?

Chociaż właściwie karmiony pies wegetarianin może cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją fizyczną, to nie istnieją żadne przesłanki przemawiające za tym, żeby w ten sposób karmić całkowicie zdrowego czworonoga. Ze względu na trudności w bilansowaniu dieta wegetariańska stwarza wysokie ryzyko niedoborów pokarmowych, zwłaszcza gdy decydujemy się na samodzielne przyrządzanie posiłków.

Dieta wegetariańska może zostać zastosowana u psów, jeśli wystąpią ku temu wyraźne wskazania medyczne. Są to różnego rodzaju problemy zdrowotne, np. zaawansowane choroby nerek, skłonność do kamicy moczanowej (która może występować u dalmatyńczyków) i alergie pokarmowe. Jeśli więc lekarz weterynarii wykryje u czworonoga chorobę wymagającą wykluczenia z diety mięsa, powinniśmy zastosować się do jego zaleceń. Pies wegetarianin musi znajdować się pod stałym nadzorem lekarza weterynarii.

Czym powinien być karmiony pies wegetarianin?

Pies wegetarianin, podobnie jak każdy inny czworonóg, potrzebuje optymalnego dla swoich potrzeb pokarmu. Usunięcie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego z jego diety powinno być podyktowane wyłącznie względami zdrowotnymi i wyraźnie zalecone przez lekarza weterynarii.

Ogromnym wyzwaniem dla opiekuna jest odpowiednie zbilansowanie domowej diety roślinnej tak, aby umożliwić psu prawidłową podaż białka i aminokwasów oraz innych ważnych substancji odżywczych. Gotowanie dla psa wegetarianina jest jeszcze trudniejsze niż przygotowywanie domowych posiłków z produktów zwierzęcych. Mieszanka zbóż i warzyw musi być dobrana w taki sposób, aby zapewniała zwierzęciu optymalne źródło wszystkich składników odżywczych: białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz mikro- i makroelementów. Kluczowe jest też odpowiednie łączenie białek roślinnych w posiłkach. Dodatkowo trzeba też stosować odpowiednie suplementy diety, które dostarczają zwierzęciu składników obecnych tylko w produktach zwierzęcych, np. witaminę B12, łatwo przyswajalne żelazo czy witaminę D. Warto przy tym wspomnieć, że istnieje wiele gatunków roślin źle oddziałujących na układ pokarmowy niektórych psów, np. warzywa strączkowe i kapustne mogą powodować wzdęcia.

Jak widać, pies wegetarianin wymaga złożonej i odpowiednio zbilansowanej diety, co w praktyce nie jest łatwe do osiągnięcia domowymi metodami. Jeżeli więc masz w domu psa wegetarianina, który ze względów zdrowotnych nie może jeść mięsa, zamiast samodzielnie dla niego gotować, lepiej zdecyduj się na specjalistyczną karmę wegetariańską dla psów, zalecaną przez lekarza weterynarii. W ten sposób zapewnisz swojemu pupilowi smaczną, a zarazem kompletną i zbilansowaną dietę. Pamiętaj, że taki pokarm nie jest wskazany u zdrowych zwierząt, bez specjalnych wymagań żywieniowych. Pies wegetarianin musi znajdować się pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Niezbędne są regularne wizyty oraz wykonywanie okresowych badań. Wszelkie niepokojące sygnały czy zachowania powinniśmy natychmiast konsultować z lekarzem weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.