Kot wystawia język – co to oznacza?

Koci język jest zwykle schowany całkowicie w jamie ustnej, chyba że zwierzak akurat go używa. A warto wiedzieć, iż jest to bardzo przydatny organ. Doskonale sprawdza się między innymi przy jedzeniu i czyszczeniu futra. Czasami jednak kot wystawia język bez – jakby się mogło wydawać – konkretnej przyczyny. Dlaczego koty wystawiają język? W niniejszym artykule odpowiemy sobie na to pytanie.

dlaczego koty wystawiają języki?

Wystający język u kota – budowa i wady wrodzone 

Dlaczego koty wystawiają język? Jedną z wielu możliwych przyczyn jest specyficzna budowa czaszki, a konkretnie znaczne skrócenie trzewioczaszki. Skrajnym przykładem futrzaków, które posiadają tę cechę są koty perskie i koty egzotyczne. Ekstremalne skrócenie pyszczka u tych zwierząt może sprawiać, że ich język po prostu nie mieści w jamie gębowej. 

Specyficzna budowa czaszki 

Dlaczego koty wystawiają język? Jedną z wielu możliwych przyczyn jest specyficzna budowa czaszki, a konkretnie znaczne skrócenie trzewioczaszki. Skrajnym przykładem futrzaków, które posiadają tę cechę są koty perskie i koty egzotyczne. Ekstremalne skrócenie pyszczka u tych zwierząt może sprawiać, że ich język po prostu nie mieści w jamie gębowej.

Wady genetyczne 

Kolejnym wrodzonym źródłem tego, że kot wystawia język są deformacje trzewioczaszki, będących skutkiem mutacji genetycznych. Jako przykład takich problemów możemy podać przodozgryz lub tyłozgryz. Wady te nie muszą mieć negatywnego wpływu na życie zwierzęcia, ale z pewnością nie są pożądane.

Upośledzenie umysłowe 

Nagminnie wystający język u kota jest jednym z objawów upośledzenia umysłowego. Warto wiedzieć, że z problemem tym spotykamy się między innymi u zwierząt, których rodzice są bardzo blisko ze sobą spokrewnieni. Oczywiście wsobne rozmnażanie nie zawsze musi do tego prowadzić – to tylko jeden z możliwych skutków.

co oznacza wystawianie języka przez kota?

Kot wystawia język – problemy zdrowotne 

Choroby, które powodują wystawianie języka u kota 

Choroby również znajdują się na liście możliwych przyczyn tego, że kot wystawia język. Źródłem tego odruchu mogą być np. niewydolność sercowo-naczyniowa, problemy stomatologiczne, upośledzone oddychanie, choroby układu nerwowego oraz czy zanik mięśni. Wśród nich znajduje się również wścieklizna – jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych! 

Wystający język kota a zatrucia 

Wystający język u kota bywa skutkiem zatrucia pokarmowego, spowodowanego zjedzeniem szkodliwego pokarmu. Możemy podejrzewać, że właśnie o to chodzi, gdy zwierzak dodatkowo kaszle, wymiotuje, ma biegunkę lub wyraźnie cierpi z powodu bólu brzucha. Zatruciom toksycznymi substancjami nierzadko towarzyszy mniej lub bardziej obfity ślinotok. Warto wspomnieć, że nasi pupile mogą się zatruć nie tylko drogą pokarmową, ale poprzez wchłonięcie szkodliwej substancji przez skórę. 

Wystający język u kota przy odruchu wymiotnym 

Kot wystawia język również wtedy, gdy zbiera mu się na wymioty. A zdarza się to statystycznie często. Nasze futrzaki mają bowiem z natury wrażliwe żołądki, które bardzo łatwo mogą zostać podrażnione przez spożyty pokarm. Gdy zwierzak odczuwa mdłości przyjmuje charakterystyczną postawę z otwartym lub półotwartym pyszczkiem. 

Urazy mechaniczne szczęki i/lub żuchwy 

Oczywiście wystający język u kota bywa też konsekwencją mechanicznych urazów czaszki, np. uszkodzenia żuchwy w skutek uderzenia. O tym, że tak właśnie się stało, świadczy między innymi nienaturalny wygląd pyszczka, trudności w pobieraniu pokarmu lub całkowita utrata apetytu. 

Urazy mózgu jako przyczyna wystającego języka u kota 

Kot z językiem na wierzchu może cierpieć z powodu urazów mózgu, będących skutkiem silnego uderzania w czaszkę. Zwykle obserwujemy u zwierzaka jeszcze inne objawy, jak problemy z poruszaniem się. 

Koci język

Emocje, które powodują wystawianie języka przez kota 

Rozluźnienie 

Uważa się jeszcze, iż kot z językiem na wierzchu może być po prostu całkowicie rozluźniony. Bywa tak, gdy zwierzak pogrążony jest w głębokim śnie, ale zdarza się też, gdy jest aktywny. W efekcie takiego stanu koci język w naturalny sposób się wydłuża, więc gdy zwierzak otworzy bezwiednie pyszczek, czubek języka wysuwa się spomiędzy warg. Po prostu robi się zbyt duży, by pomieścić się w jamie ustnej. 

Roztargnienie 

Bardzo często, jeśli nie najczęściej, kot wystawia język z roztargnienia. Jak wiadomo, nasi mruczący pupile używają tego organu przy myciu. Zdarza się, że w takcie czyszczenia futra czy oblizywania pyszczka, coś przyciągnie kocią uwagę. Zaintrygowany zwierzak przerywa toaletę, ale zapomina schować język! Szczególnie roztargnione bywają ponoć koty syjamskie i ich bliscy krewniacy.

Zdenerwowanie 

Wystający język u kota to ponadto jeden z objawów zdenerwowania. Obserwujemy wówczas nie tylko samo wysunięcie języka, ile omiatanie nim warg. Zachowanie jest zewnętrznym przejawem wewnętrznego konfliktu emocji, które targają kotem. 

Zakłopotanie, zdziwienie lub zaintrygowanie 

W podobny sposób kot wystawia język i omiata nim wargi, gdy jest zakłopotany, zdziwiony lub czymś zaintrygowany. W każdym z tych przypadków doznaje jednocześnie przeciwstawnych emocji, np. ciekawości i lęku. Ponieważ żadna z nich nie dominuje nad drugą, zwierzak nie wie, co robić.

Stres 

Ogólnie mówiąc, wiele sytuacji stresowych może objawiać się w taki właśnie sposób. Kot z językiem na wierzchu to często kot zestresowany!

Czemy koty wystawiają język?

Inne przyczyny wystawiania języka przez kota 

Działanie leków 

Niektóre leki także sprawiają, że kot wystawia język. Tak działają np. środki uspokajające, które wpływają na układ nerwowy. Odruch wysuwania języka obserwujemy ponadto u zwierząt, którym zaaplikowano ogólnoustrojowe znieczulenie.

Ciało obce w pyszczku 

Kot z językiem na wierzchu to również zwierzę, które cierpi z powodu jakiegoś ciała obcego, które utknęło mu w jakie ustnej: resztki jedzenia, kawałki kości itd. Wysuwając język i poruszając nim w pyszczku, kot stara się pozbyć problemu. Może przy tym robić dziwne miny i pocierać pyszczek łapkami. 

Fizyczne zmęczenie 

Jedna z tez głosi, iż wystający język u kota bywa oznaką zmęczenia. Zupełnie jakby futrzak nie miał siły utrzymać go w pyszczku. 

Badanie otoczenia 

Mówimy, że kot smakuje powietrze, ale nie o zwykłe smakowanie tu chodzi. W podniebieniu naszych pupili znajduje się ujście specjalnego organu węchowego, zwanego narządem Jakobsona. Jest on szczególne wrażliwy na specyficzne substancje zapachowe, zwane feromonami, czyli lotne związki, służące komunikowaniu się.

Kot wystawia język i po krótkim sondowaniu nim otoczenia, wciąga go i przykłada do podniebienia, przenosząc cząsteczki feromonów. Gdy zwierzak wyczuje wyjątkowo interesujący zapach, rozchyla wargi i zęby, lekko wysuwają język i intensywnie wciąga do pyska powietrze. 

Zbyt wysoka temperatura otoczenia 

Istnieje również teza, że omawiane tu zachowanie oznacza po prostu, że naszemu pupilowi jest zbyt gorąco. Kot wystawia język, otwierając przy tym pyszczek, by się nieco ochłodzić, ponieważ nie może usuwać nadmiaru ciepła z organizmu poprzez pocenie się. 

Chęć zwrócenia uwagi 

Jest to typowe zachowanie nabyte, które zwierzęta wyrabiają sobie, obserwując ludzi. Nie da się ukryć, że w naszych oczach kot z językiem na wierzchu wygląda dla nas zabawnie. A gdy futrzaki zorientują się, że jakimś swoim zachowaniem wzbudzają nasze zainteresowanie, zachowanie to zaczynają świadomie powtarzać.

Wystający język u kota – normalne zachowanie u kociąt 

Na koniec powiedzmy sobie, iż chodzenie a nawet zasypianie z wysuniętym językiem jest całkowicie normalnym zjawiskiem u kociąt. Wynika to po części z ich roztargnienia, typowego dla wieku, jak i z faktu, iż ich mięśnie oraz układ nerwowy nie są jeszcze w pełni sprawne. W przypadku kociąt jest to najczęstsza odpowiedź na pytanie o to: dlaczego koty wystawiają język?

Kot wystawia język – wiele możliwych przyczyn

Ważnymi wskazówkami dla nas są tu: sposób, w jaki zwierzę wysuwa język oraz inne zachowania, które temu towarzyszą. Zwracajmy uwagę na ogólne samopoczucie pupila, na wydawane przez niego dźwięki i na sposób poruszania i na inne elementy kociego języka ciała.

Kot wystawia język – dlaczego tak się zachowuje? Z powyższego zestawienia wyraźnie wynika, iż możliwych przyczyn tego odruchu jest naprawdę sporo. Wiele z nich możemy uznać za zupełnie normalne, ale niektóre oznaczają kłopoty zdrowotne lub behawioralne, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać przyczyny tego zjawiska.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
7 komentarzy do “Kot wystawia język – co to oznacza?
  • Avatar

    Byłam u weterynarza stwierdzono stłuszczenie wątroby pogorszenie wyników dostał leki chce jeść ale nie morze bo zaczyna się odruch mielenia językiem co robić

    • Moderator ZooArt

      Jeśli twój pies ma stłuszczenie wątroby i odruch wymiotny po podaniu leków lub jedzeniu, to jest to sytuacja, którą warto omówić ze swoim weterynarzem. Ważne jest, aby kontynuować leczenie, ale jednocześnie zminimalizować ryzyko wymiotów, które mogą prowadzić do odmowy jedzenia lub braku wchłaniania leków.

      Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu:
      – Konsultacja z weterynarzem: Skonsultuj się ze swoim weterynarzem w tej sprawie. Mogą zalecić zmiany w diecie lub lekach, które będą łatwiejsze do przyjęcia przez twojego psa bez wywoływania odruchu wymiotnego.
      – Podziel dawkę: Zapytaj weterynarza, czy możesz podzielić dawkę leku na mniejsze porcje i podać je stopniowo przez dzień. To może pomóc uniknąć silnych reakcji żołądkowych.
      – Karmienie w małych porcjach: Jeśli pies ma trudności z jedzeniem, spróbuj podawać mu małe porcje jedzenia kilka razy dziennie zamiast jednego większego posiłku. To może pomóc uniknąć odruchu wymiotnego.
      – Leki przeciwwymiotne: Twój weterynarz może przepisać leki przeciwwymiotne, które pomogą kontrolować odruch wymiotny. Skonsultuj się z nimi w tej sprawie.
      – Inne opcje żywieniowe: Może być konieczne przemyślenie diety psa. Twój weterynarz może zalecić specjalną dietę, która będzie łatwiejsza do strawienia przez psa z uszkodzoną wątrobą.

      Pamiętaj, że każdy przypadek stłuszczenia wątroby jest inny, więc ważne jest, aby dostosować podejście do potrzeb i reakcji twojego psa. Regularna komunikacja z weterynarzem jest kluczowa, aby zapewnić właściwą opiekę nad psem i monitorować postępy w leczeniu.😉

  • Avatar

    Witam! Kot którego adoptowałam z zaprzyjaźnionej fundacji został wyłapany w celu sterylizacji. Panie zauważyły że zachowywał się nienaturalnie wygrzebując łapka jedzenie a nie używał języka Zbadały i niestety usunęły zęby, które okazały się chore. Zostały tylko 4 kły. Już przed zabiegiem ślinił się bardzo to znaczy wygląda to tak jakby jej nie połykał Czy można mu jakoś pomóc przede wszystkim z tą śliną?
    Pozdrawiam!

  • Avatar

    Mam pytanie jeśli ktoś wie co to może być to proszę napisać. Mój kot od rana wygląda na zmęczonego jedyne co robi to leży do tego cieknie mu ślina i ma wystawiony język, łapka grzebie sobie w pysku. Do tego cały czas, nie wiem zbytnio jak to opisać ale ciągle robi coś w stylu miauczenia ale takiego wkuzania sie. Prosze jeśli ktoś wie co to jest to proszę o wiadomość.

  • Avatar

    Mój kot, wczoraj pochowany, wystawiał ku mojemu ogromnemu zdziwieniu i przerażeniu język. Był stary , cierpiał na nerki, a zszedł na ostre zapalenie trzustki. Bardzo mi Go szkoda, bo był z nami ponad 18 lat. Cierpi cała moja rodzina

    • Avatar

      Bardzo mi przykro Pani Zdzisławo z powodu bólu straty kota. Na pewno miał u Państwa bardzo dobre życie i rodzina wspomina go ciepło. Teraz jest zapewne w bardzo dobrym miejscu, za tęczowym mostkiem, gdzie już go nic nie boli, nie cierpi i biega radośnie z innymi zwierzakami, mając Was w pamięci. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkacie. Życzę wszystkiego dobrego i ukojenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.