Zapalenie trzustki u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie trzustki u kota jest poważną chorobą, która może pojawić się u każdego kota. Mimo że częściej zdarza się u starszych zwierząt, równie dobrze może pojawić się u młodszych osobników. Ale zacznijmy od początku. Co to jest trzustka i jaką spełnia funkcję w organizmie? Jakie mogą być przyczyny zapalenia trzustki? Jak objawia się zapalenie trzustki u kota? Jak leczyć zapalenie trzustki? Czy trzeba stosować specjalną dietę w przypadku zapalenia trzustki?

Co to jest trzustka i jaką spełnia funkcję?

Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w przodobrzuszu, wzdłuż żołądka i dwunastnicy. Trzustka składa się z części wewnątrzwydzielniczej, hormonalnej, odpowiedzialnej za wytwarzanie kilku hormonów, m.in. insuliny i glukagonu, oraz zewnątrzwydzielniczej, trawiennej, produkującej sok trzustkowy, który zawiera enzymy trawienne.

Co to jest zapalenie trzustki?

Zapalenie trzustki może występować w formie ostrej i przewlekłej. Możliwe jest płynne przejście jednej formy w drugą. Przy ostrym zapaleniu trzustki, które uważa się za ciężką formę choroby, narządy, które otaczają trzustkę, zostają uszkodzone . Towarzyszą temu ciężkie objawy. Natomiast przewlekłe zapalenie trzustki jest procesem zapalnym, który poprzez swoje nieodwracalne zmiany charakteryzuje się przede wszystkim zwłóknieniami i atrofią.

Przyczyny zapalenia trzustki

Przyczyn zapalenia trzustki może być bardzo dużo. Często nie da się ustalić konkretnej przyczyny i takie zapalenie trzustki nazywamy wtedy zapaleniem idiopatycznym. Trzustka jest bardzo delikatnym narządem i może ulec podrażnieniu czy zapaleniu w przypadku innych schorzeń. Często zapaleniu trzustki towarzyszy zapalenie dróg żółciowych i nieswoiste zapalenie jelit. W taki wypadku niezwykle trudno jest dotrzeć do tego, co pojawiło się na początku.

Bywa, że zapalenie trzustki jest konsekwencją urazu spowodowanego przez samego kota . Przykładem może być tzw. zespół uchylnego okna – kiedy to kot przypadkiem zawiesza się w uchylonym oknie, które staje się dla niego bardzo niebezpieczną pułapką. Przy braku reakcji z naszej strony bardzo szybko może dojść do tragedii. Jeśli uda się uratować kota z takiej pułapki, bardzo często kończy się to zapaleniem trzustki.

zapalenie trzustki u kota

Zapalenie trzustki może pojawić się także podczas innych urazów takich jak wypadki komunikacyjne, czy wypadnięcie z okna. Kolejną przyczyną zapalenia trzustki może być infekcja bakteryjna, wirusowa, zatrucie spowodowane choćby zjedzeniem przez kota toksycznych substancji lub trujących roślin. Dieta wysokotłuszczowa bardzo rzadko jest przyczyną zapalenia trzustki, gdyż koty są dosyć odporne na wysoką zawartość tłuszczu w posiłkach. Jednak w większości przypadków nie da się ustalić konkretnej przyczyny zapalenia trzustki.

Zapalenie trzustki u kota – objawy

Chora trzustka u kota może powodować wiele objawów, często wręcz niezauważalnych przez właściciela. Przede wszystkim zapalenie trzustki jest bardzo bolesne, szczególnie dotkliwie może być odczuwany ból brzucha. Kot wtedy może stać się bardziej apatyczny, spać w innych pozycjach niż zwykle, może być bardziej skulony, odczuwać dyskomfort przy podnoszeniu go przez właściciela. Mimo że zapalenie trzustki jest bardzo bolesne , kot przy badaniu palpacyjnym jamy brzusznej nie zawsze to pokaże, a jego powłoki brzuszne mogą być zupełnie miękkie.

Kolejnym objawem mogą być wymioty, biegunka, utrata wagi, wybrzydzanie przy jedzeniu, apatia, odwodnienie lub gorączka. Jak widzimy, objawy te są mało specyficzne, więc jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę w zachowaniu naszego kota, od razu zaprowadźmy go do lekarza weterynarii. On pomoże nam rozpoznać ich przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jak rozpoznać zapalenie trzustki u kota?

Jak wiemy, kot jest bardzo specyficznym stworzeniem, dlatego też nie zawsze pokazuje nam, że coś się z nim dzieje. Jeśli zauważysz, że Twój kot ma mniejszy apetyt i jest bardziej apatyczny – udaj się z nim do lekarza weterynarii. Na szczęście istnieją specjalne testy z krwi, dzięki którym możemy dowiedzieć się, czy nasz kot ma zapalenie trzustki.

Badanie to polega na sprawdzeniu poziomu specyficznej lipazy trzustkowej – enzymu, który podczas zapalenia trzustki ulega podwyższeniu ponad normę. Testy takie dzielą się na ilościowe i jakościowe.

jak leczyć zapalenie trzustki u kota?

Testy jakościowe pokazują nam czy kot ma zapalenie trzustki, czy nie i można je szybko wykonać w gabinecie (wynik uzyskamy już po 10 minutach). Testy ilościowe natomiast pokazują nam, na jakim poziomie jest specyficzna lipaza trzustkowa . Testy ilościowe świetnie sprawdzają się do monitorowania leczenia zapalenia trzustki – dzięki nim możemy sprawdzić, czy leczenie jest skuteczne i czy forma ostra zapalenia trzustki nie przeszła w formę przewlekłą.

Zapalenie trzustki u kota – jak leczyć?

Czy zapalenie trzustki u kota jest wyleczalne? Leczenie kota z zapaleniem trzustki jest po pierwsze objawowe, a po drugie długotrwałe. Dobór odpowiedniego leczenia zależy tak naprawdę od stanu pacjenta. Przy ciężkim stanie i braku apetytu podaje się kotu kroplówki dożylne z potrzebnymi elektrolitami. Wprowadza się także antybiotyk na minimum 3 tygodnie.

Konieczne są także silne leki przeciwbólowe, jednak nie z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, które dodatkowo mogą podrażniać trzustkę, ale z grupy opioidów. Są to silne leki przeciwbólowe, jednak są konieczne, ponieważ zapalenie trzustki wiąże się z ogromnym bólem. Leki te podajemy na początku nawet 3 razy dziennie, potem można zmniejszyć częstotliwość podawania, w zależności od stanu pacjenta.

Konieczne mogą się okazać także leki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe, witamina b12 podawana co drugi dzień (która pomaga w szybszej regeneracji trzustki) oraz sterydy. Jeśli kot jest w dobrym stanie, wszystkie leki może mieć podawane w domu.

Bardzo ważne są regularne kontrole wyznaczone przez lekarza weterynarii i sprawdzenie po kilku tygodniach od zakończonego leczenia czy poziom specyficznej lipazy trzustkowej wrócił do normy.

Jak dbać o kota z zapaleniem trzustki?

Musimy pamiętać, że zapalenie trzustki jest bardzo poważną chorobą. Musimy trzymać się wszystkich zaleceń naszego lekarza weterynarii i regularnie kontrolować stan zdrowia naszego pupila. Ważny jest stały kontakt z lekarzem prowadzącym, ponieważ leczenie w trakcie choroby trzustki u kota często ulega modyfikacji i w zależności od pacjenta możemy zmniejszyć lub zwiększyć częstotliwość czy dawki podawanych leków.

Czasami zdarza się, że musimy zmienić kotu lek przeciwbólowy, ponieważ może niedobrze na niego zareagować – być bardziej pobudzony i nie spać. Pamiętajmy, że leczenie trwa długo i musimy zapewnić wtedy naszemu kotu dużo spokoju i nie stresować go dodatkowo.

zapalenie trzustki u kota objawy

Dieta w zapaleniu trzustki

Aby nie obciążać dodatkowo trzustki podczas choroby, zaleca się stosowanie niskotłuszczowej diety. Na rynku obecnie dostępnych jest bardzo dużo w pełni zbilansowanych diet weterynaryjnych z niższą zawartością tłuszczu. Dietę taką należy stosować przez cały okres leczenia, aż do momentu powrotu specyficznej lipazy trzustkowej do normy. Aby „pomóc” trzustce w trawieniu można także dodawać do jedzenia enzymy trzustkowe, dostępne w gabinetach weterynaryjnych.

Pamiętajmy, że zapalenie trzustki u kota to bardzo poważna choroba, która czasami może skończyć się nawet śmiercią pupila. Postać ostra czasami przechodzi w postać przewlekłą i nie da się jej do końca wyleczyć. Zapalenie trzustki jest chorobą bardzo podstępną, ma bardzo niespecyficzne objawy i może naśladować wiele innych chorób. Dlatego tak ważne jest wykrycie jej pierwszych objawów i szybka reakcja ze strony właściciela.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
75 komentarzy do “Zapalenie trzustki u kota – objawy, przyczyny i leczenie
  • Avatar

    Chciałam podziękować za zamieszczone tutaj informacje i komentarze. To dzięki nim podjęliśmy decyzję o niepodejmowaniu kolejnego dalszego leczenia i uważam, że była to straszna, ale słuszna decyzja. Pozostawię tutaj opis naszej sytuacji, bo być może tak, jak nam pomogły Państwa komentarze, tak ten komuś też się przyda. Kotka (16 lat) zachorowała na chłoniaka. Świetnie znosiła chemioterapię (przez ponad pół roku), aż przypałętało się zapalenie trzustki (objawami były min. odmowa jedzenia, ciągła pozycja bólowa). Podjęliśmy leczenie (codzienne kroplówki z zastosowaniem pompy w klinice). Pomogło, więc byliśmy przeszczęśliwi. Wyniki badań wykazały, że zapalenie zostało zaleczone. Kot, mimo, że czuł się lepiej i zaczął jeść nic nie tył (była też nadczynność tarczycy, ale leczona od wielu lat) i dość często wracał do pozycji bólowej. Po niedługim czasie (kilka tygodni) problem (wychudzenie, totalny brak apetytu, ogromna ilość wypijanej wody i ciągła pozycja bólowa) pojawił się znowu. Sprawdzono w klinice, czy to nie nawrót chłoniaka, ale badania krwi i nadanie USG na to nie wskazały, więc ponownie zdecydowaliśmy się na kroplówki i antybiotykoterapię. Kot jednak nie był już w stanie tego znieść (nie pozwalał sobie na podanie zastrzyku, łapka z wenflonem okropnie spuchła) i po 2 dniach nowego leczenia po prostu uciekł z domu. Znaleźliśmy go po dobie w stanie totalnej dezorientacji (nie poznawał nas, wchodził w ściany i w psa). Mimo podania środków przeciwbólowych i antybiotyków cierpiał strasznie na co wskazywała pozycja bólowa i pogłębiająca się dezorientacja Kot miał problemy z dojściem do kuwety, do wody, wydaje mi się też, że przestał widzieć na oczy. Podjęliśmy decyzję o przerwaniu tego cierpienia. Weterynarz, którą poprosiliśmy o przyjazd na wizytę domową, powiedziała, że to była słuszna decyzja. Okiem weterynarza kot był w strasznym stanie. Bardzo to przeżywam i wiem co czują inne osoby walczące o życie kota. Wiem jak trudno odpuścić leczenie i dlatego o tym piszę. Że czasami naprawdę trzeba ocenić, czy cierpienie nie przekracza komfortu życia kota . Nikomu nie życzę takiej sytuacji, a każdemu kto się w niej znajdzie z całego serca ślę wyrazy wsparcia.

    • Avatar

      Ale w takim razie co dolegało kotu? Mój dużo schudł, do tego dużo pił i okazało się, że ma cukrzycę. Nieleczona też może doprowadzić do ślepoty. A zapalenie trzustki przy cukrzycy też jest możliwe. Być może uspiliscie kota który potrzebował dobrej diagnozy a tu jej zabrakło.

  • Avatar

    Mój kot najpierw przestał jeść. Myślałam że się zakłaczył. Umowiona wizyta na drugi dzień. Potem pojawiło się zażółcenie na głowie. Natychmiast do weta nocnego. Diagnoza triaditis. Parametry wątrobowe fatalne, zmiany w żołądku, jelita jak przy chłoniaku: ściany grube a mało przepustowości. Wątroba ogromną. Zapalenie trzustki. Dostała opioidy i antybiotyk. Na drugi dzień w kiepskim stanie z ostrożnymi rokowaniami. Konsultacja z inną przychodnią. Weterynarz powiedziała, że nawet po długim leczeniu raczej nie będzie szans na całkowicie zdrowego kota. Że bol trzustki jest ogromny i opioidy to najlepszy sposob na złagodzenie bólu. Płyny wątrobowe w jelitach. Kolejnego dnia zobaczylam kota w fatalnym stanie. Parametry fatalne. Lekarz powiedziała, że może ją przetrzymać do weekendu,ale widziałam kotka tak wypełnionego bólem,że poprosiłam o zakończenie cierpienia. Jak wyobraziłam sobie tygodnie przy tak slabym rokowaniu, to postanowiłam zabrać jej ten ból. Przy chorym piesku przeciągałam to egoistycznie a i tak musiałam po kilku tygodniach podjąć decyzję. Nie mogłam patrzeć na ten ból.

  • Avatar
    Elżbieta pisze:

    Czy Wasze kotki mające problem z trzustką miały zawsze złe wyniki ?. Mój 15 letni kot w przeciągu 3 tygodni miał robione 2 razy badania, w dwóch różnych lecznicach, na wszystko i za każdym razem wyszły świetnie. Lekarze się dziwili, że 15 letni kot ma takie wyniki. Ale zaczął często wymiotować i pojawiły się wolne stolce – 6-7, ale bardzo malutkie ilości. Lekarka mu zrobiła usg trzustki, bo pomimo dobrych wyników, uważała, że problem dotyczy trzustki. I wyszło, że z prawej strony jest trzustka jakaś echogenna i jelito w jednym miejscu jakieś zgrubione. Dostał dwie kroplówki, antybiotyk, środek przeciwwymiotny i przeciwbólowy. Maść do ucha na apetyt, bo przestał w ogóle jeść.
    Przez 4 dni było ok, jadł (saszetki niskotłuszczowe) i nie wymiotował, a dziś już znowu nie je i puścił pawia.
    Dostaje dwa razy dziennie antybiotyk, raz dziennie probiotyk i enzymy trzustkowe. Wolne stolce w ilości bardzo małej, też się nadal utrzymują.

    • Avatar

      U mojego 18 letniego kota na odwrót, badania wyszły bardzo źle szczególnie lipaza a objawów nie ma, normalnie je, wypróżnia się, nie widać żeby coś go bolało, ale koty to podstępne „stwory” 😉idziemy na USG zobaczyć o co kaman

    • Avatar

      Hejka i jak Kotek twoj ?, u mojego Klajta też zapalenie trzustki i zgrubienie na jelicie, ma apetyt je dużo sika ale cały czas leży albo śpi 😏

  • Avatar

    Mój kot ma 13 lat i nawrot ostrego zapalenia trzustki. Dostawał kroplówki i antybiotyk synuloc Po 7 dniu kroplówek odmówił leczenia był tak agresywny, że przeszliśmy na leczenie domowe. Dostaje synulox tabletki (1/8), taurynę, hepatiale forte advanced1/2 tabletki, fortiflore saszetkę 1/2 dziennie ( nie z antybiotykiem), wit E. Zjadamy katoveta gastro (uwielbia). Próbowaliśmy wszystkich karm ale ta najlepsza. Do tego gotowany na parze kurczak. Apetyt ma taki , ze stoi ciagle przy misce. Badania pomimo swojego zachowania ma słabe . Nie dostalismy nic na ból ani enzymów trzustkowych, ani vit b12. Kotek pierwotnie był zażółcone bo jest jeszcze zapalenie dróg żółciowych. To już 4 tydzień leczenia. Kot nie wykazuje jakiegoś dziwnego zachowania. Już nie wymiotuje. Zobaczymy. Teraz jak się da to zrobimy badania. Po ostatnich awanturach u weta ( kot był agresywny bardzo) zastanawiam się nad leczeniem gdy się pogorszy stan. Nie mogę patrzeć jak mój ukochany kot walczy z lekarzami i jest ciagle kuty. Nie będę go uporczywie leczyc tylko dlatego, ze samolubnie chce go mieć jak najdłużej . Myśle ,ze jak się kocha to trzeba zadbać o dobrą smierć . To oczywiscie ostateczność ale już o tym myśle. Trzymam kciuki za wszystkie chore kocurki i pozdrawiam dzielnych właścicieli z pięknymi serduszkami.

    • Avatar

      Kochana Reniu mój 11 letni Kajetan. Właśnie wychodzi z zapalenie trzustki, połączonego z zapaleniem żołądka i dwunastnicy. Było bardzo źle a dodatkowo jest kawalerem słabo obslugiwalnym. U weterynarza za każdym razem pazury szły w ruch. Cierpiałam razem z nim. Kot nie jadł tydzień, dostał paskudnej biegunki, przez którą spirs ilość futra wokół odbytu wyleciała. Teraz jest lepiej, kot ma apetyt i zaczął się myć. Wizyty u weterynarza ustały. Czekamy z drżącym sercem czy to już koniec tego choróbska. Wiemy, że to poważna choroba i bardzo bolesna. Ostatnio trochę wymiotował i znów pojawiła się obawa o jego trzustki. Pewnie za wcześnie wprowadziliśmy karmę na spadek wagi (jak jazał lekarz). Znowu wracam do gotowanego kurczaka. Wiem ,że z chorą trzustki to nie przelewki. Mam nadzieję, że mój kot będzie zdrowy, czego życzę i Twojemu kocurowi. Pozdrawiam.

      • Avatar

        Jakie leki przyjmuje Twój kotek?
        Pytam ponieważ mój ma ten sam problem, trzustka i wątroba….
        Mam wrażenie, że weterynarz podaję mu tylko to co akurat ma w gabinecie. Z tego co czytam i ze składu podawanych leków wynika, że np nie dostaje składników, które powinien w tym okresie.
        Są chwile, że bardzo cierpi i strasznie mi go żal.

    • Avatar
      Małgorzata pisze:

      Witam, jestem dumną ,,Mamą,,19latka u którego wykazano zapalenie trzustki oraz tarczycę. Czy Pani Kociak ma się już lepiej? Pozdrawiam

    • Avatar
      Sabina w pisze:

      Witam mój kot miał te same objawy miał bo już go nie ma ale z tego co czytałam to Pani kot miał leczenie mój dostawał raz dziennie antybiotyk i przeciwzapalnie i na trzustki enzymy i wątrobę hepatiale forte to chyba za mało niestety zmarł

  • Avatar

    W moich kocich początkach wiele lat temu nie było tylu leków i możliwości podtrzymywania kota przy życiu mimo ciężkich chorób. Teraz nasz 19-letnia kotka chodzi po domu z wenflonem… Kroplówki, leki. Ale największy problem to jedzenie. Zawsze była wybredna i uwielbiała surowe mięso, ser i tłuszcze. Być może wszystko to się teraz odbija na jej nerkach i trzustce, choć wątrobę, o dziwo, ma wciąż w porządku. A może wiek ma tu jednak coś do rzeczy? Jadła głównie mokre torebki Kitekaty itp. Plus powyższe przysmaki. Zastanawia mnie powszechność zapaleń trzustki u kotów w różnym wieku. Zawsze tak było, tylko tego nie diagnozowano i nie leczono? Czy nie ma żadnych kocich przypraw dosmaczających dietę o złym smaku?

    • Avatar
      Renata pisze:

      Z zainteresowaniem przeczytałam ten komentarz w kwestii żywienia kotka. Zastanawiam się nad toksycznym działaniem trawki kociej z sieciowek i chciała bym sprawdzić skład nie bardzo wiem gdzie a ponadto ta karma kupowana na pewno to jest z licznymi niezdrowymi dodatkami

    • Avatar

      Cześć .
      Ktoś może podpowiedzieć ,co może być kotu??
      Wet rozkłada ręce..Wszystkie badania zrobione Wszystko w porządku…jednak…
      Kot wymiotuje zawsze po mokrej karmie z puszki..Po każdej!!!! . Którą mu podam …..Natomiast jeśli zje surowe mięso z kurczaka i inne .jest wszystko ok .
      Dostawał kroplówki,zastrzyki.Po enzymach jest jeszcze gorzej…
      Nie mam pojęcia co mu jest…
      Ktoś może miał podobną sytuację??
      Kot senior 13 lat….

      • Moderator ZooArt

        Wygląda na to, że Twój kot może mieć alergię lub nietolerancję na składniki zawarte w mokrej karmie z puszki. Jeśli reaguje dobrze na surowe mięso, ale wymiotuje po karmie mokrej, to warto sprawdzić, czy nie jest uczulony na coś, co jest tylko w tych puszkach, na przykład konserwanty, barwniki czy określone białka. Może warto spróbować zmienić markę karmy na hypoalergiczną lub wyeliminować pewne składniki, aby zobaczyć, czy objawy ustąpią. Dobrze jest to skonsultować z weterynarzem, który może zasugerować odpowiednią dietę eliminacyjną.

      • Avatar

        U mnie podobnie-7.5 letni kocur -miesiac temu trzustka była w normie. Wszystko w normie oprócz cukru bo cukrzyca. 7 maja zapalenie, czyli lipaza już nie w normie. dostał antybiotyk ale nie rozumiem czemu tylko na tydzień. Ty miałaś na 3 t. Tydzień temu skończył antybiotyk i trzy dni później był stolec rozluźniony. A dzisiaj ma pierwszy raz brak apetytu nawet po spacerze 25min nie rusza jedzenia. To u niego nie bywałe. Więc brak apetytu i luźna kupa.

        • Avatar

          Witam, jak się potoczyła ta sytuacja dalej? Mój kot podobnie tydzień antybiotyku i od razu po zakończeniu terapii pogorszenie🙁

  • Avatar

    Dziękuję za ten artykuł. Mój kot ma silne objawy bólowe. Miał rtg i badanie krwi. Wyszła lekko podwyższona lipaza. Weterynarz obstawiał zapalenie jelit. Dostał kroplówkę i leki rozkurczowe, ale nie widzę znacznej poprawy. Widać, że dalej cierpi. Jedziemy na kolejną wizytę.

  • Avatar

    W chorobach trzustki oprócz leczenia objawowego bardzo ważna jest dieta. Muszą to być dobrej jakości mięsne puszki, żadne tam saszetki gastro i inne śmieciowe jedzenie. A najlepiej gotowany BARF. Mój kot ma od ponad dwóch lat przewlekłe zapalenie trzustki, wątroby, dróg zółciowych, doszedł jeszcze rak skóry i pogarszające się nerki. W czerwcu skończył 18 lat, walczymy o jak najdłuższe życie w dobrym komforcie. Raz jest lepiej raz gorzej, jest na stałe na niewielkiej dawce starydu Hedylon, który przyjmuje co drugi dzień. Z gotowych karm polecam mięsne puszki lekkostrwane bezzbożowe bez dodatków sztucznych np. John Dog, dr Berg, Gussto, Power of Nature linia Nature Cat np. wołowina. Doraźnie równiez stosujemy mirataz na apetyt, bardzo pomaga, ale daję mniej niż połowę dawki,bo kot po niej jest bardzo pobudzony. Regularnie należy też robić badania krwi oraz obrazowe. Może to co napisałam komuś się przyda, bo sama bardzo długo błądziłam od weta do weta. Pozdrawiam wszystkich milośników zwierząt, dbajcie o nie najlepiej jak umiecie!

    • Avatar

      Witam, u mojego 15 -go kocurka w tym tyg. w badaniach wyszło ostre zapalenie trzustki. Lek. wet. wdrożył atybioterapię ale wyniki leczenia są słabe nawet wydaje mi się, że nie trafione. Aż żal patrzeć jak się głodzi. Zaraz po Świętach umówiłam się na konsultację w innej klinice w Szczecinie ale Pani wskazówki napewno nam pomogą 🙂 gdyż saszetki gastro mój kociamber nie chce tknąć o podawaniu enzymów nawet nie wspomnę. Życzę Pani i sobie dużo wytrwałość a naszym kotkom jak najdłuższego zdrowia.

      • Avatar
        Krzysztof pisze:

        Jolanto mamy identyczną sytuacje. Nasz 8mio Letni Kot też ma chorą trzustke. Badanie lipazy trzustkowej nie wykazało stanu zapalnego. Badanie poziomu trypsyny w kale wyszło 0% czyli trzustka nie działa. Lekarz podejrzewa nowotwór. Kot bardzo mało je, nie chce przyjmować enzymów zaczęliśmy od kreonu teraz próbujemy z amylactiv i też nie chce go jeść. Żaden fortel nie działa. Zamówiliśmy lypex jako ostatnią deskę ratunku. Szukamy również trzustek bydlęcych jako źródło enzymów ale nigdzie nie możemy znaleźć do kupienia. Daj znać jak zdrowie Twojego kota czy udało Ci się dobrać właściwe leczenie.

        • Avatar

          W jaki sposób podajecie kotu enzymy? Moje zjadają wymieszane z karmą. Amylactiv jest zdaje się w tabletkach, więc można zajść kota od tyłu aby nie mógł się wycofywać. zdecydowanym ruchem prosto do pysia/gardła trzymając jedną ręką główkę do góry a drugą otwierać paszczę palcem i wrzucić głęboko tabletkę.

    • Avatar

      Moj 17sto letni kastrowany Kot schudł połowę wagi w 2 miesiące, wymiotował 3x w tygodniu i posmutnuał. Ma idealne wyniki wszystkiego tylko trzustka 13.5 ,(
      Miesiąc temu dostawał antybiotyki, chwilę poprawy i po miesiącu dostał jakiś steryd o przedłużonym uwalnianiu.
      Po sterydzie lepiej je ale nie jak kiedyś. Zawsze był b. fit, nigdy nie był gruby. Nie widać po nom wieku ani trochę tylko te wystające kości ,(((
      Dziękuję za podpowiedzi karmy.
      Mój vet zlecił Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie. Je dużo więcej tego niż mokrego. Mokre głównie Gourme Gold.
      Czy one kiedyś przestają chudnąć? Czy zapalenie trzustki musi być wyleczone w 100% ???

      • Moderator ZooArt
        Moderator ZooArt pisze:

        Dzień dobry,
        Kot może przestać chudnąć po wyleczeniu przyczyny utraty wagi. Zapalenie trzustki może być kontrolowane, ale nie zawsze można go wyleczyć w 100%. Karma Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie i mokre Gourmet Gold są odpowiednie dla kota z problemami trzustki.

      • Avatar

        Gourmet to nie jest karma trzustkowy K mize zaostrzać objawy. Moja je chętnie mokre saszetki kattovit gastro indyk z ryżem. Maja tylko 5% tłuszczu i jest dobrze tolerowana. Przed jedzeniem podaje do gardła tabletkę amyladol

      • Avatar

        Mój kot ma zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki jest wiecznie, dostaje kattovit gastro nawet do 4 saszetek dziennie, przed każdą tabletki enzymów amyladol mini. Nadal jest wiecznie głodny, ciągle żąda jedzenia, chudnie, ręce opadają. Z Jakiego mięsa robiła Pani gotowany Barf by był lekkostrawny i bez tłuszczu

        • Moderator ZooArt

          Przykro mi słyszeć o problemach zdrowotnych Twojego kota. 😟 Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (EPI) u kotów jest trudna do leczenia i wymaga specjalnej diety oraz suplementacji enzymami trawiennymi, jak już to robisz. Pamiętaj, że ważne jest, aby wszelkie zmiany w diecie kota z EPI były konsultowane z weterynarzem.🩺

          Jeśli chodzi o przygotowanie diety BARF (Biologically Appropriate Raw Food) dla kota z EPI, kluczowe jest, aby była ona łatwostrawna i niskotłuszczowa. Oto kilka sugestii dotyczących mięs, które mogą być odpowiednie:
          – Kurczak: 🐔 Chudy kurczak, taki jak pierś, jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez koty z problemami trawiennymi. Upewnij się, że usuwasz wszelkie kości i skórę.
          – Indyk: 🦃 Podobnie jak kurczak, chuda pierś z indyka może być dobrą opcją.
          – Królik: 🐇 Mięso królika jest zwykle dobrze tolerowane przez koty i jest naturalnym wyborem w diecie BARF.
          – Ryby: 🐟 Niektóre ryby, takie jak dorsz lub sola, mogą być również odpowiednie, ale pamiętaj, żeby podawać je sporadycznie ze względu na ryzyko niedoborów witaminowych (np. tiaminy).

          Przygotowując dietę BARF, ważne jest, aby uwzględnić nie tylko mięso, ale również inne składniki odżywcze, takie jak organy (np. wątroba, serce) oraz w niewielkich ilościach warzywa. 🥦🥕 Jednak przy EPI, skupienie się na łatwostrawnym mięsie jest kluczowe.

          Ponieważ koty z EPI często mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi, ważne jest, aby regularnie monitorować ich masę ciała i dostosowywać dietę oraz suplementację enzymów trawiennych zgodnie z zaleceniami weterynarza. 📊

          Ponadto, zawsze konsultuj zmiany w diecie z weterynarzem🩺, który zna historię medyczną Twojego kota i może dostosować zalecenia do jego indywidualnych potrzeb. Niektóre koty z EPI mogą wymagać dodatkowych suplementów lub specjalistycznych diet dostępnych komercyjnie, które są specjalnie formułowane, aby wspierać trawienie i absorpcję składników odżywczych.

      • Avatar

        kot je karmę z 4% mięsa i zbożem, która nie nadaje się do niczego… na prawdę dostęp do wiedzy o żywieniu kotów jest teraz bardzo prosty, a tu w komentarzach kitikaty, whiskasy i royale… tylko puszki wysokomięsne, bez zbóż i innego syfu.

  • Avatar
    Małgorzata pisze:

    nie wiem jak pomóc półdzikiemu kocurkowi,który mieszka na działkach,widzę,żecodziennie wymiotuje po kilka razy i ostatnio schudł,mogę go zawieżć do weta,bo mi ufa aleweta będzie się bał i może wpaść w panikę,czy wet sobie poradzi czy może trzeba coś mu podać na uspokojenie,proszę o pomoc

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Jeśli kot Pani ufa i bez problemu może Pani przewieźć go do weterynarza, to proszę to zrobić. Lekarz potrafi obchodzić się z dzikimi kotami, ewentualnie poda mu środki uspokajające. Jeżeli faktycznie się Pani obawia i istnieje taka możliwość, warto by lekarz przyjechał w miejsce, w którym przebywa zwierzę, by móc obejrzeć je na miejscu.

  • Avatar

    Witam.
    Mój kocurek ma 13 lat ,jest kotkiem cukrzycowym ,przyplątała mu się nadczynność tarczycy a teraz chora trzustka ,ma stałe luźny stolec podawane leki i enzymy nie przynoszą efektów.
    Gdyby ktoś mógł konkretnie napisać jaka karmę stosuje przy chorej trzustce byłabym wdzięczna ,

  • Avatar

    Absolutnie nie możesz podawać kotu do jedzenia wszystkiego. Musi być to taka dieta by wykluczyć tłuszcz i węglowodany. Gotowany filet kurczaka, gotowany schab lecz wcześniej odkroić trzeba kawałki tłuszczu i dopiero ugotować to mięso. Podawać rozdrobnione na wiórki. Ja tak robię i kotek zaczął chętniej jeść.

    • Avatar

      Unikanie tłuszczu przy chorej trzustce to mit. Nie należy mu bezmyślnie ulegać i należy zwiększać swoją wiedzę w temacie.

  • Avatar

    Mój kot zje i zaraz biegnie do kuwety. W ciągu dnia je bardzo dużo i zaraz się wypróżnia. Podobna chora trzustka lekarstwa nie pomagają. Chudnie. Może ktoś ma podobną sytuację.

    • Avatar

      Mój kotek ma ostre zapalenie trzustki-wynik 19,7. Poza koszmarnym miauczeniem nic mu nie dolega. Po serii kroplówek i antybiotyków-ponad 2 tygodnie leczenia-ma jeszcze gorsze wyniki. Zjada wszystko co mu się da, stolec zbity, brązowy. Jestem załamana perspektywą dalszych antybiotyków, a wyniki nadal lecą w górę. Norma trzustkowa u kota jest do 3,5. Dostaje gastroidestinal-bardzo niechętnie go je. Czy ktoś ma inne doświadczenia z kotkami?

      • Avatar

        Zapalenie trzustki bardzo boli. Moje doswiadczenie z seniorem 16 lat diagnoza zapalenie trzustki i rak jelita- chloniak. rokowania 2 miesiace zycia. Nie poddajemy sie. Najpierw kot jezdzil na codziennie kroplowki przez 9 dni i dozylne mial podawany antybiotyk i inne leki w tym przeciwblowy bupaq (buprenorfina) 2,5 ml na 4 kg kota co 8-12 godzin, pozniej skierowany do weta onkologa , buprenorfina – przeciwblowy co 8-12 godzin i le sterydowy przeciwzapalny Hedylon 5mg 1 tabl.dziennie, moze przejdzie na chemioterapie. W międzyczasie na biegunki podawany ColoCeum Plus pasta 1 ml 2 x dziennie. Na apetyt Pasta Mirataz smarowanie wewnętrznej strony ucha na przemian codziennie inne ucho 3,8 cm w rekawiczkach jednorazowych. Kot na razie zadowolny i mruczy a po sterydzie apetyt wielki nadrabia zaleglsci. To efekt uboczny sterydu ze duzo je ale w jeg przypadku wskazane gdyz wczesniej karmilam go strzykawka karmą Specific Intense Support systematycznie co godzinę podawałam 3 strzykawki po 5ml tj 15 ml co godzinę. Ta karma o tyle dobra ze łatwo sie nabiera na strzykawke.Mimo zapalenia trzustki musiał dostać „bogatszą w skladniki” karmę gdyż groziło mu karmienie przez rurke nosowa przełykowa dlatego moja systematycznosc co godzine karmienia a na kolejny dzien sam zaczal jesc i p odawalam mniej strzykawek sama.Zdrowia dla kotka i wytrwalosci. warto walczyć o przyjaciela.

        • Avatar

          Niestety przyjaciel nie rozumie tego co się dzieje…. To nie człowiek….. mój wet sam mówi że nie stosuje chemioterapii u swoich zwierząt bo o ile tak wielkie dodatkowe cierpienie jakie zachodzi przy leczeniu raka u ludzi chemią (np wymioty, zatrucie organizmu) człowiek jest sobie w stanie jakoś wytłumaczyć a nawet odnaleźć w nim sens życia, o tyle zwierzak po prostu… bardzo męczy się i taki kotek nie rozumie czemu jego dotychczasowy obrońca/kocia mama pozwala go nagle torturować

    • Avatar

      Dzień dobry. Mój kot którego mam właściwie od około miesiąca ostatnio bardzo mało je i gdy bierze się go na ręce zaczyna miałczeć. Nie lubi też się za bardzo bawić. Pani ze schroniska która ją trzymała u siebie, mówiła że z tą zabawa i podnoszeniem to po prostu taki kot. Mimo tego, chociaż próbowałam zrobić wszystko, kot w ogóle prawie nie chce jeść chociaż i rozgniecam jedzenie i próbuje różnych karm. Ona zwykle wylizuje cały sos, zjada około 4 kęsy i tyle. Je za to więcej suchej karmy i normalnie pije. Co jej się dzieje i co mogę zrobić?

      • Moderator ZooArt
        Moderator ZooArt pisze:

        Dzień dobry,
        W pierwszej kolejności należy wykluczyć możliwe problemy zdrowotne. W tym celu warto udać się do lekarza weterynarii, który zbada kota. Być może takie zachowanie jest przyczyną stresu – mruczek jest w domu od niedawna, może w pobliżu pojawił się jakiś czynnik stresogenny? Trzeba pamiętać, że miska powinna być zawsze czysta, a podawane jedzenie musi mieć temperaturę pokojową. Ponadto warto, by odpowiedziała Pani na poniższe pytania:

        W jakim wieku jest kot? Starsze osobniki mają problemy z węchem, co może przyczyniać się do pogorszenia apetytu.
        Czy kot był kastrowany? Czasami problemy z apetytem zaczynają pojawiać się w okresie trwania rui.

      • Avatar

        Sucha karma dla kota to przekleństwo na dłuższą metę. Jest szkodliwa i mocno perfumowana/dosmaczana a więc uzależniająca. Aby przestawić kota na coś wartościowszego, należy usunąć suchą karmę z domu, bo on zawsze będzie ją wyczuwał w okolicy i gardził czymś zdrowszym.

  • Avatar

    Witam mój kot na też chorą trzustke ,dostaje steryd oraz witamina b12 i enzymy.Ale dalej jest problem z jedzeniem chudnie.Co mu dać jeść jakie marki konkretnie dostaje aatu kottowit .Nie je tego chętnie czy coś jeszcze jest ? Pozdrawiam

  • Avatar

    Mój kotek ma 13 lat, dwa tygodnie temu nagle zaczął mocno wymiotowac, po badaniach okazało się że ma zapalenie trzustki i nieco skrecona prostnice. Miał królówki dożylne teraz kontynuuje antybiotyk i królówki podskórne nawadniające. Rtg z kontrastem pokazał że kontrast częściowo przeszedł. Pije, sika
    Rzadko się wyróżnia ale nic nie chce jeść. Karmie go na siłę. Czuje ze się lepiej co zrobić żeby zaczął jeść.
    To w skrócie. Czy ktoś może coś poradzić

    • Avatar

      Na pobudzenie apetytu dla kotka (zapalenie trzustki) wet zalecił mi smarować Wewnętrzną stronę ucha maścią Mirataz 20mg/g – codziennie na inne ucho-zamiennie po uprzednim oczyszczeniu wodą zeschniętej pozostałości po paście np namoczonym wodą wacikiem (z własnego doświadczenia). Na ulotce podano by smarować 3,8cm tej maści – miarka jest na opakowaniu, konieczne rękawiczki jednorazowe lub coś innego na co nakłada się tą pastę-maść. Kot je chętnie ale trzeba systematycznie codziennie smarować Mirataz nawet jak kot je, by podtrzymać apetyt aż wyzdrowieje. A gdy biegunka to pasta ColoCeum Plus 2x dziennie po 1ml – miarka na tubce trzeba przekręcić ustawić na 1ml i podać doustnie – moj kot ma po tym odruch wymiotny dlatego tubkę wkładam do ust dość głęboko by jej nie wypluł, ta pasta jest też priobiotykiem na jelita, podawać dotąd aż minie biegunka. Podcza sleczenia swojego kota podawałam klika razy i przerwa i znów podawałam w zależności od potrzeb, gdy pjawiła się biegunka. Kot też dostawał inne leki i kroplówki. Życzę zdrowia dla kotka.

  • Avatar
    Agnieszka pisze:

    Od kilku miesięcy leczymy naszego seniora z zapalenia trzustki. Podajemy dietę niskotłuszczową, nawet chętnie je, nie ma wymiotów ani biegunek. Tylko nie wiem jak znosi ból, większość leków działa bardzo słabo. Poziom amylazy i lipazy ma ponad dwukrotnie podwyższony. Nie pomaga to że jest kotem nerkowym.
    Proszę o jakieś informacje jak długo to może potrwać i jakie leki najczęściej pomagają wybrnąć z sytuacji. Tak mi go szkoda, że rozważam eutanazję. :/

    • Avatar

      Zapalenie trzustki jest bardzo bolesne. Mój kot dostaje co 8-12 godzin buprenorfine przeciwbólową, jest to silny opioid ale w trudnym czasie uśmierza ból, kot zadowolony beż bólu i mruczy. Na początku podawałam co 8 godzin 2,6ml na 4 kg kota poźniej co 12 godzin i raz na dobę. W miarę otrzymywania sterydu Hedylon przeciwzapalnego (ma jeszcze raka jelita – chłoniaka) jego stan się polepszał i jest w trakcie leczenia. Może poźniej przejdzie na chemioterapię jak zaleci wet. Mój kot leczony jest onkologicznie, ma okolo 16 lat i chęci by żyć dłużej. Życzę zdrowia dla kotka

      • Avatar
        Alicja pisze:

        Pani Katarzyno, czy kotek pokonał raka? Pisała pani wprawdzie o złych rokowaniach, ale zdarza się, że rokowania nie sprawdzają się i pacjent żyje jeszcze długo (zarówno ludzie jak i zwierzęta). Pozdrawiam serdecznie.

  • Avatar

    Bardzo dziękuję za ten artykuł. Mój kocurek leczy się na przewlekłe zapalenie trzóstki od 6 lat. Ma różne okresy – lepsze i gorsze. Jest na specjalnej diecie. Miewa tez incydenty cukrzycowe. Podobno po sterydach, ale czasami nie można się bez nich obejść. Teraz ma trudny czas. Leczenie „zaostrzone”, ale mamy obecnie bardzo dobrego Doktora i myślę ( mam nadzieję), że znowu uda się kociunia wyprowadzić na prostą.

  • Avatar
    Grażyna pisze:

    Mój kot ma właśnie zapalenie trzustki i układu pokarmowego. Do tej pory mimo uporczywych wymiotów nadal miał ochotę na jedzenie, ale dwa dni temu dostał steryd i przestał jeść. Jutro ma dostać antybiotyk i wit.B12. Bardzo się martwię…

  • Avatar

    Moj kot ma ostre zapalenie trzustki.
    Bardzo dużo powiedział mi ten artykuł.
    Teraz wiele rozumiem.Moja Pani Weterynarz nie potrafiła mi tego wytłumaczyć.
    Chociaż leczenie wdrożyła prawidłowe.

    • Avatar

      Moja 4letnia kotka przechodzi zapalenie trzustki dostaje kroplówki i zaszczyki. Moja 7 dzień a ona nadal nie chce jeść,do tego wykryto jakiś guz w trzustce. Nie wiadomo co to jest. Jeżeli nie zacznie jeść,to pozostaje operacja lub uśpienie. Nie wiem co robić.

      • Avatar

        14 letni kot wymiotuje czasem zaraz po jedzeniu,czasem później.
        Wizyta u weta kroplówki i zastrzyki
        przez 4 dni pomogły jedynie na chwilę.Stwierdzil zmiany w trzustce, ale nie chorobowe tylko jakby się zatruł..
        Badanie krwi nic nie wykazało poza tymi zmianami..
        Kot wymiotuje dalej..
        Co w takiej sytuacji robić??

        • Moderator ZooArt

          Rozumiem, że to musi być frustrujące, gdy twojemu kotu nie udaje się poprawić pomimo wizyty u weterynarza. Jeśli kot dalej wymiotuje, mimo leczenia, dobrze byłoby skonsultować się ponownie z weterynarzem. Może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak badania obrazowe czy badanie ultrasonograficzne, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje.

          Jeśli zmiany w trzustce zostały stwierdzone, to może warto skupić się na diecie, która będzie łagodniejsza dla układu trawiennego twojego kota. Weterynarz może zalecić specjalną dietę dla kotów z problemami trzustki lub wrażliwym układem trawiennym.

          Ważne jest również obserwowanie zachowania twojego kota i zauważanie jakichkolwiek innych objawów, które mogą towarzyszyć wymiotom. Jeśli wymioty są częste lub towarzyszą im inne objawy, takie jak brak apetytu, osłabienie czy zmiany w zachowaniu, konieczna może być natychmiastowa wizyta u weterynarza.

          Trzymam kciuki, aby twojemu kotu udało się szybko poczuć lepiej. 🐾❤️

    • Avatar
      Renata pisze:

      Proszę napisać jak się zakończył traditis u Pani kotka miałam ten sam problem niestety kotka już nie mam..

      • Avatar
        Agnieszka pisze:

        Proszę napisać jak to było u Pani u nas jest podejrzenie tej choroby kot wymiotuje ma biegunkę jest apatyczny nie myje futerka bardzo schudł 😭

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.