Królik baran francuski – co je? Przykładowa dieta zajęczaka

Króliki to lubiane zwierzątka domowe. Często goszczą w domach – są puchate, urodziwe, a przy tym bardzo towarzyskie, co już czyni z nich idealnych kompanów. Uważane są też za dość niekłopotliwe w utrzymaniu. To prawda, że nawet osoba początkująca jest w stanie poradzić sobie z opieką nad królikiem, ale nadal należy pamiętać, że to zwierzątka bardzo delikatne i wymagające odpowiedniej opieki. Istnieją też różne odmiany – królik baran francuski wyraźnie różni się od miniaturki i ma inne potrzeby. Co warto o nim wiedzieć? Co je baran francuski? Czytaj dalej!

Co je królik baran francuski?

Królik jako zwierzę domowe

Królik to znane i lubiane zwierzątko domowe. Jest towarzyski, można go z łatwością oswoić, a przy tym prowadzi dzienny tryb życia. Oswojenie go i przekonanie do siebie wymaga trochę pracy i starań, ale gdy królik obdarzy już swojego opiekuna zaufaniem, może wszędzie za nim podążać.

To swojej urodzie i miłemu usposobieniu króliki zawdzięczają fakt, że stały się faktycznie zwierzakami domowymi i nie są hodowane wyłącznie dla mięsa i futer, ale również dla towarzystwa. Ich utrzymanie nie należy do najbardziej kłopotliwych – potrzebują jednak całkiem sporo przestrzeni, by mogły zażyć odpowiednią dawkę ruchu.

Bardzo dobrym pomysłem jest wypuszczanie królika z klatki na specjalnie zabezpieczony wybieg – tak, by mógł się poruszać i nie stała mu się krzywda. Jeśli chcesz wypuszczać go, by kicał sobie po prostu po domu, musisz zabezpieczyć kable i meble, bo króliki mają tendencję do gryzienia wszystkiego, co im wpadnie w ząbki.

Najczęściej w warunkach domowych możesz spotkać się z królikiem miniaturką. To niewielkie zwierzątka, które uchodzą za idealnych towarzyszy domowych. Jednak poza małymi rasami królików istnieją też te średnie i duże, które też z powodzeniem są trzymane w domu. Doskonałym przykładem jest tutaj królik baran francuski. Jest to duża rasa, z którą w Polsce można się spotkać bardzo często. Należy do zwierząt hodowanych w celach mięsno-futerkowych, choć z powodzeniem sprawdza się również w roli domowego pupila.

Żywienie królika barana francuskiego

Królik baran francuski – poznaj go bliżej!

Baran francuski powstał około  roku 1853 i – jak sama nazwa rasy wskazuje – Francja jest jego krajem pochodzenia. Do wyhodowania tej rasy doszło w wyniku celowej hodowli i krzyżowania ze sobą dużych królików normandzkich oraz baranów angielskich z olbrzymami belgijskimi.

Jak duży jest baran francuski? Waga tych zwierząt może wynieść nawet około pięciu do siedmiu kilogramów. Ich uszy są charakterystycznie zwisające pionowo, choć mniejsze i krótsze niż uszy baranów angielskich. Także ich grzbiet odbiega wyglądem od baranów angielskich – jest bardziej wyrównany, podczas gdy u baranów angielskich jest wygięty w charakterystyczny sposób. Co ciekawe – ich uszy na początkowym etapie życia są stojące. Młodym królikom zaczynają one opadać dopiero po kilku tygodniach.

Króliki te występują w wielu odmianach kolorystycznych, co sprawia, że króliki te są bardzo ładne i różnorodne.

Co dawać do jedzenia baranowi francuskiemu?

Przeczytaj także: Czy wiesz, ile żyje królik?

Baran francuski w domu – hodowla

Jakie wymagania ma baran francuski? Hodowla tych zwierząt nie jest bardzo trudna, choć wymaga wiedzy – to bardzo delikatne zwierzęta i łatwo im zaszkodzić. Należy chronić je przed stresem, zapewnić ciszę i spokój. 

To duże króliki, co przekłada się na ilość miejsca, którego potrzebują. Ten zwierzak będzie nieszczęśliwy, jeśli całe życie będzie spędzał w klatce – nawet jeśli będzie ona bardzo duża. Potrzebuje on przede wszystkim przestrzeni. Możesz zorganizować mu w domu odpowiednio zabezpieczony wybieg. Jeśli dysponujesz własnym ogrodem, to dobrym pomysłem będzie stworzenie też odpowiedniego wybiegu na zewnątrz. Szczególnie wiosną i latem bardzo chętnie królik będzie przebywał na świeżym powietrzu. Musisz tylko pamiętać, by zabezpieczyć wybieg przed możliwością ucieczki lub wtargnięcia drapieżników.

Możesz też nauczyć swojego królika wychodzenia na smyczy – wtedy będziesz mógł dostarczać mu odpowiednią dawkę ruchu poprzez spacery, co też przypadnie mu do gustu, bo króliki to zwierzęta aktywne i ciekawskie. Spacery z królikiem muszą odbywać się w spokojnym miejscu – z dala od psów czy innych ludzi. Musisz uważać na pasożyty, na które królik jest wtedy narażony – dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Co je baran francuski?

Jeśli w Twoim domu ma zagościć baran francuski, żywienie to kolejny temat, który warto zgłębić. Odpowiednia dieta królików pomaga im zachować zdrowie i pozostać aktywnymi przez długie lata. Sama dieta – oczywiście – nie da Ci stuprocentowej gwarancji tego, że Twój królik będzie okazem zdrowia – niestety, takiej gwarancji nie dostaniesz nigdy. Na zdrowie królika wpływa wiele czynników, odpowiednia dieta jest jednym z nich. Co je królik baran francuski?

Siano

To absolutna podstawa wyżywienia królików. Właśnie z siana czerpią one potrzebne składniki odżywcze. Siano powinno być świeże, suche i podawane królikowi właśnie w nieograniczonych ilościach – królik w warunkach domowych wykorzysta siano jako jedzenie, ale też jako schronienie i ściółkę. To właśnie siano pomaga też królikowi ścierać zęby, a to bardzo ważne – zęby baranów francuskich, jak wszystkich królików, rosną w końcu przez całe życie.

Zielenina

Poza sianem, które powinno być podstawą diety Twojego barana francuskiego, warto dostarczać mu świeżej zieleniny. Doskonałe dla niego będą: bazylia, koniczyna, mięta, koper, melisa czy skrzyp polny.

Do diety królików warto włączyć też gałązki jabłoni, wiśni, gruszki i innych drzew owocowych – w ten sposób też są w stanie ścierać sobie zęby.

Baran francuski - co dawać mu do jedzenia w domu?

Warzywa

W następnej kolejności warto wdrożyć do diety królika warzywa. Króliki chętnie zjedzą buraka, brokuły, dynię, cukinię, pietruszkę i marchew – zarówno korzeń, jak i nać, a także rzodkiewkę, seler i wiele innych warzyw.

Karmy komercyjne

Dietę królików z powodzeniem możesz uzupełniać też dobrej jakości karmami komercyjnymi. Granulaty dostarczą zwierzakom niezbędnych witamin i innych składników odżywczych. Godnymi polecenia karmami są te matki VERSELE-LAGA oraz VITAPOL.

Baran francuski - żywienie i hodowla

Żywienie baranów francuskich – podsumowanie

Baran francuski w domu to królik rasy dużej, który jest często hodowany w Polsce. To puszyste zwierzątko o charakterystycznie zwisających uszach i bardzo łagodnym usposobieniu – jeśli poświęcisz dość czasu, z powodzeniem możesz królika oswoić, a nawet nauczyć wychodzenia na spacer na smyczy.

Króliki te potrzebują sporo miejsca, by mogły się poruszać – nie mogą spędzić całego życia w klatce. Potrzebują też odpowiedniej diety – to zwierzęta roślinożerne, dla których podstawą wyżywienia powinno być dobrej jakości siano, w dalszej kolejności zioła i inna zielenina, a także warzywa i owoce. Możesz też uzupełniać ich dietę karmami komercyjnymi. 

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.