Lody dla psa – nie tylko dla ochłody! 3 pomysły na psie lody

Letnie upały dają się we znaki każdemu. Nie tylko Ty potrzebujesz w te dni ochłody. Potrzebuje tego też Twój pies. W tak gorące dni chętniej sięgasz po zimne napoje i zajadasz się lodami. Na pewno często Twój pies patrzy na Ciebie błagalnie i liczy, że podzielisz się z nim słodkim smakołykiem. Jednak – czy powinieneś?

W lecie często zmieniasz swoją dietę. Częściej sięgasz po coś lekkiego i orzeźwiającego. Pogoda zdecydowanie wpływa na Twoją dietę, a jak to jest w przypadku Twojego psa? On też zmienia nieco swoje kulinarne upodobania podczas upałów. Na przykład chętnie zjadłby z Tobą Twoje lody.


Lato to faktycznie najlepsza pora na ten zimny smakołyk. Zimne i ożywcze kuszą Twojego psa dokładnie tak samo, jak kuszą Ciebie. Pies chce po nie sięgnąć i gdyby tylko mógł pewnie jadłby je codziennie podczas upałów. Podczas upałów pewnie często zastanawiasz się – czy psy mogą jeść lody? Czy nie skrzywdzisz swojego czworonoga, częstując go tym przysmakiem? Dowiedz się jak to jest z tymi lodami dla psa. Dzięki temu będziesz doskonale wiedzieć, co należy zrobić, gdy Twój pies usilnie prosi Cię o porcję lodów.

Lody dla psa – tak, ale…

Nie wszystkie lody są dla Twojego psa odpowiednie. Nie rezygnuj jednak z ich podawania psu. Podczas upałów mogą okazać się nieocenione. Nie tylko będą smaczną przekąską dla Twojego czworonoga, ale też pozwolą mu się schłodzić i przyniosą ulgę w tym trudnym, letnim okresie.


Wystarczy, że będziesz kierować się kilkoma zasadami, by Twój pies mógł cieszyć się zimnymi lodami. Najważniejsze jest podzielenie lodów na te dla ludzi i na te dla psów.

Na upalne dni dla psa

Lody dla ludzi

Z lodami, które zostały wyprodukowane z myślą o ludziach, należy uważać. Ty możesz je jeść bez problemów, ale to niekoniecznie oznacza, że są zdrowe i bezpieczne dla Twojego psa. Dlaczego? Lody na bazie mleka nie służą psom, bo psy mogą mieć problemy z trawieniem laktozy. Może też pojawić się alergia na białka mleka. Twój pies może przez takie lody cierpieć z powodu biegunki lub bólu brzucha.


Część lodów dla ludzi ma w swoim składzie ksylitol – substancję słodzącą, która nie jest dla nas niebezpieczna, może jednak poważnie zaszkodzić psu. W przypadku psa, który zajada się lodami dla ludzi zbyt często może dojść nawet do zatrucia całego organizmu. Takie lody to też sporo cukru, nierzadko też występuje w nich szkodliwy dla psów syrop glukozowo-fruktozowy.


Lody robione są też na bazie jajek – kolejny składnik, który potencjalnie może być silnym alergenem dla psa. Również niektóre smaki i składniki takich lodów mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi – najlepszym przykładem jest czekolada – często wykorzystywana przy produkcji lodów i bardzo niebezpieczna dla psów.

jak schłodzić psa?

Lody dla psów

Zupełnie inną kategorią są psie lody. Te faktycznie mogą być dla Twojego psa smaczną, zdrową i ożywczą przekąską podczas letnich upałów. Musisz tylko dopilnować, by były wykonane z odpowiednich składników. W Polsce jest kilka lodziarni przeznaczonych dla psów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś tworzył psie lody samodzielnie.


Lody dla psa mogą występować w najróżniejszych smakach. Od tych owocowych, przez warzywne, a nawet mięsne. Mogą być wieloskładnikowe lub nie. Jednoskładnikowe lody to bardzo dobre wyjście, jeśli obawiasz się na przykład psiej alergii. Wtedy łatwiej będzie Ci wykluczyć zakazany składnik.


Psie lody nadal powinny stanowić dodatek do psiej diety i nawet w największe upały nie być jej podstawą. Tak lubiane przez psy arbuzy mają całkiem sporo cukru, a masło orzechowe i banany są bardzo kaloryczne. Dopasuj porcje do Twojego psa. Pamiętaj też o możliwości wystąpienia alergii – jeśli tworzysz lody ze składników, których Twój pies nie próbował wcześniej, podawaj je po kolei. W ten sposób szybko zareagujesz i wykluczysz potencjalny alergen.

Dlaczego warto podać psu lody?

Twój pies na pewno miewa wielką ochotę na lody. Zobaczysz to w jego spojrzeniu, gdy sam będziesz się nimi zajadał. Dlaczego nie tylko można, ale wręcz warto go poczęstować smacznymi lodami specjalnie dla niego?


Jedzenie lodów to dla psa nie tylko wielka frajda. To też jeden z przyjemniejszych sposobów na schłodzenie psiego organizmu. Twojemu psu też jest gorąco i chętnie skorzysta z takiej możliwości. Upały wpływają też na zmianę diety Twojego psa. Nie zawsze chce mu się jeść i niekoniecznie ma ochotę na to, co zawsze. Podawanie mu lodów to sposób na dostarczenie mu wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest to, by lody były dopasowane do psich potrzeb.

schładzanie psa

Najsmaczniejsze lody dla psa

Najsmaczniejsze lody dla psa to te stworzone na bazie zdrowych i naturalnych składników. A jakie konkretnie składniki mogą Ci posłużyć do stworzenia psich lodów? Idealne będą arbuzy – tak doskonale gaszące pragnienie podczas upałów. Poza tym możesz bez obaw sięgać po jabłka, banany, mleko sojowe, jogurt, masło orzechowe, miód, mięso, ryby, truskawki, maliny, gruszki, melony, płatki owsiane, marchewkę, pietruszkę lub cynamon, a także wiele, wiele innych składników.


Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies może jeść dany produkt i czy lody z niego będą zdrowe, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii. On pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję dotyczącą diety Twojego psa.

Lody dla psa – 3 smakowite przepisy

Warto samodzielnie robić lody dla psów. Przepis wcale nie musi być skomplikowany, by lody wyszły smaczne i zdrowe. Poniżej znajdziesz trzy smakowite propozycje dla Twojego psa.

Przepis na psie lody z jabłkiem i wodą

Na początek wystarczy Ci po prostu jabłko i woda. Pozbaw jabłko gniazda nasiennego i dokładnie rozdrobnij. W takiej formie wymieszaj je z wodą. Powstałą masę wsadź do foremek na lód i zamroź. I już! Smaczne lody dla Twojego psa są gotowe.

Lody dla psa z bulionu

Jeśli chcesz podać Twojemu psu coś bardziej urozmaiconego możesz zrobić bulion – marchewka, seler, pietruszka, porcja mięsa bez kości – wszystko to stworzy smaczną kombinację. Po przyrządzeniu poczekaj aż ostygnie. Ostygnięty przelej do foremek do lodu i zamroź.

Bananowe lody dla psa

Możesz też zrobić lody, sięgając po banana, naturalne masło orzechowe (bez cukru i soli!) i mleko sojowe. Możesz je też zastąpić naturalnym jogurtem. Dodaj do tego trochę miodu. Banana blendujesz razem z miodem i masłem orzechowym do gładkości. Potem dolewasz mleka bądź jogurtu do uzyskania odpowiedniej, dość gęstej konsystencji. Następnie mrozisz w kubeczkach.

Zobacz Przysmaki Dla Psów w ZooArt.com.pl

Więcej pomysłów na lody dla psa

Lody dla psa możesz przygotować również zamrażając gotowe musy dla zwierząt lub karmę mokrą. Poniżej mamy dla was propozycje produktów, na które najlepiej reagowali nasi czworonożni smakosze.

Lody dla psa – podsumowanie

To, czy pies może jeść lody czy nie, w dużej mierze wynika od samych lodów. Najlepszym i najzdrowszym dla Twojego psa wyjściem jest podawanie mu lodów dla psów. Z tymi ludzkimi trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Nietolerancja laktozy, trujące dla psów ksylitol lub czekolada to tylko niektóre z rzeczy, które mogą zaszkodzić Twojemu psu.


Nie warto jednak rezygnować z podawania psu smacznych lodów. Zrobienie w domu smacznych i zdrowych lodów dla psa wcale nie jest takie trudne. Do ich produkcji wystarczą powszechnie dostępne składniki – warzywa, owoce, mleko sojowe czy nawet mokra psia karma – możesz ją przecież zamrozić i podać psu w takiej formie. Jeśli spodobały Ci się nasze pomysły na lody dla psa, w artykule: Ciastka dla psa – 3 przepisy, które zachwycą Twojego pupila, znajdziesz ciekawe i pyszne przepisy na domowe ciastka dla czworonogów.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Lody dla psa – nie tylko dla ochłody! 3 pomysły na psie lody
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.