Gekony to gady, które cieszą się dużą popularnością jako zwierzątka domowe. Są bardzo często wybierane również przez zupełnie początkujących terrarystów, bo nie są trudne w hodowli, za to prezentują się niezwykle efektownie.
Najtrudniejszą częścią opieki nad nimi jest karmienie ich. Co jedzą gekony? To podstawowe pytanie, na które musisz poznać odpowiedź, jeszcze zanim pod Twoim dachem zagości gekon. Najczęściej do hodowli wybierane są gekony orzęsione, które można spotkać na terenie Nowej Kaledonii i gekony lamparcie. Ich diety i tryb życia są do siebie dość podobne, różnią się jednak w kilku szczegółach.
Przede wszystkim gekony orzęsione są wszystkożerne a gekony lamparcie z natury są drapieżne – żywią się owadami, bezkręgowcami i małymi kręgowcami. Zapewnienie gekonowi odpowiedniej, zbilansowanej diety to podstawa jego zdrowia. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o karmieniu gekonów?
Co jedzą gekony? Spojrzenie na dietę
Dieta gekonów jest uzależniona od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest ich gatunek – najpopularniejszy w hodowli jest gekon orzęsiony (correlophus ciliatus) i gekon lamparci. Żywienie ich musi też uwzględniać wiek, stan zdrowia czy płeć Twojego gekona. Może się opierać na gotowych mieszankach karm, które rozrabia się z wodą, ale najlepsza dla gekonów jest dieta, która jak najbardziej zbliżona jest do tej naturalnej. Co je gekon?
Mączniki
Mączniki są bardzo popularnym pokarmem dla gekona orzęsionego i nie tylko. Najlepsze są tuż po wylince, wtedy ich chitynowe pancerze nie są jeszcze tak twarde, a przez co gekony mogą się nimi łatwiej pożywić. Zdrowy, dorosły gekon poradzi sobie jednak z ich twardymi pancerzami na każdym etapie. Nie powinieneś jednak właśnie z tego powodu podawać ich gekonom słabym, chorym czy małym.
Mączniki możesz kupić w sklepie zoologicznym lub hodować samodzielnie na potrzeby karmienia Twojego gekona. Nie są kłopotliwe w utrzymaniu. Nie skaczą, dlatego nie uciekną z terrarium i nie ćwierkają, więc nie będą Cię irytować. Możesz podawać też mączniki w formie larwalnej.
Świerszcze
Świerszcze są dużo bardziej ruchliwym pokarmem niż mączniki, dlatego bywa, że są dużo chętniej jedzone. Ich ruchliwość wpływa na instynkty myśliwskie gekonów i wzbudza ich zainteresowanie, przez co świerszcze szybko znikają. Świerszcze możesz kupować, hodować samodzielnie lub nawet łapać na łąkach.
Jednak przy tym ostatnim musisz zachować szczególną ostrożność, bo świerszcze muszą pochodzić z czystych, ekologicznych łąk. W innym wypadku nagromadzone w nich substancje mogą zaszkodzić gekonowi. Podawanie ich za to nie jest w ogóle problematyczne – wystarczy, że wrzucisz je do terrarium.
Karaczany
Gekony bardzo lubią jeść karaczany. Mogą być stosowane jako urozmaicenie ich diety. Podobnie jak świerszcze, nie są kłopotliwe w podawaniu. Wystarczy, że wrzucisz je żywe do terrarium. W odróżnieniu od mącznika, nie muszą być podawane w misce. Ponownie, możesz się pokusić o łapanie ich osobiście, ale bez problemu kupisz je też w sklepie.
Są bardzo popularną karmą, dlatego są bardzo łatwo dostępne. Karaczany są różnej wielkości, dlatego musisz je dopasowywać do wielkości Twojego gekona, by był w stanie je zjeść bez żadnych problemów.
Jedwabniki
Jedwabników raczej nie dostaniesz w formie żywej, ale bez problemu możesz kupić takie w puszce. Warto się nimi zainteresować, bo będą idealnym urozmaiceniem diety Twojego gekona. Nadają się jako pokarm dla gekonów dorosłych, możesz je jednak podawać też gekonom małym i samicom ciężarnym. Jedwabniki należą do pokarmu bardzo wartościowego.
Mysie noworodki
Mysie oseski to prawdziwy rarytas dla ciężarnych samic gekona i gekonów tuż po złożeniu jaj. Są dość tłuste i pożywne, dlatego w tym obciążającym organizm samicy gekona okresie będą idealnym pożywieniem. Właściwie nie ma potrzeby podawać mysich osesków samcom gekona, ale jeśli chcesz zrobić im niespodziankę i dodatkowo urozmaicić dietę, możesz mu go podać. Nie częściej jednak niż raz w miesiącu, a najlepiej jeszcze rzadziej.
Owoce
Owoce rzadko nasuwają się jako odpowiedź na pytanie o to, co jedzą gekony. A jednak, muszą się znaleźć w diecie gekonów orzęsionych. Nie powinny być jednak jedyną rzeczą, którą je Twój gekon orzęsiony (correlophus). Karmienie gekona owocami wpłynie jednak korzystnie na urozmaicenie jego diety i pomoże mu dostarczyć witaminy.
Jakie owoce będą dobre dla gekonów orzęsionych? Truskawki, brzoskwinie, figi, papaja, morele, gruszki, jabłka, jagody, melony – wszystkie one są bardzo lubiane, nie możesz jednak z nimi przesadzać. Nie podawaj za to gekonowi cytrusów.
Suplementacja witamin i innych składników odżywczych
W diecie idealnej gekonów nie może zabraknąć witamin. Możesz dostarczać ich gekonowi w formie sproszkowanej – wtedy wystarczy, że posypiesz pokarm Twojego gekona odpowiednim proszkiem. Ma to jednak swoje wady. Główną jest to, że, na przykład żywy świerszcz posypany witaminami, jeśli nie zostanie zjedzony od razu, może zdążyć się otrzepać z pyłu, a wtedy Twój gekon nie dostanie swojej porcji witamin.
Dlatego możesz też zadbać o to, by pokarm Twojego gekona orzęsionego, gekona lamparciego był wcześniej odpowiednio karmiony, przez co dostarczy mu dawki witamin w swoim organizmie. Dlatego tak ważna jest dieta tego, czym zamierzasz nakarmić Twojego gekona, jeśli stawiasz na karmienie go żywymi owadami. Podawaj im owoce, warzywa i starannie wyselekcjonowany pokarm roślinny, by ich organizmy były zdrowe i pełne potrzebnych gekonowi witamin.
Częstotliwość karmienia gekonów
Pod Twój dach trafił lub niedługo trafi gekon orzęsiony (correlophus ciliatus) lub gekon lamparci? Karmienie go to dość żmudny proces, w który musisz nie tylko ustalić odpowiednią dietę Twojego gekona, ale też zadbać o jego właściwą częstotliwość. Dorosłe gekony jedzą średnio od 4 do 10 owadów, co drugi dzień. Małe gekony i ciężarne samice powinny jednak być karmione codziennie, ograniczanie im dostępu do pokarmu nie jest dobrym pomysłem. Podobnie gekony chore i osłabione – one też powinny mieć stały dostęp do pożywienia.
Gekon – dieta idealna
Idealna dieta gekona to dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb gekona. Musi uwzględniać ich kondycję, stan zdrowia i wiek. Jeśli jednego dnia sięgasz po mączniki, przy następnym karmieniu możesz wrzucić do środka kilka świerszczy. To urozmaici dietę Twojego gekona, choć jeśli chcesz, możesz je karmić zawsze w ten sam sposób. Jeśli karmisz gekona głównie świerszczami, możesz zmniejszyć ich ilość, by zastąpić ich część na przykład jedwabnikami lub karaczanami.
Ciężarną samicę gekona możesz od czasu do czasu rozpieścić mysim oseskiem. Jeśli Twój gekon nie jest zbyt zainteresowany pokarmem nieruchomym, podaj mu ten bardziej ruchliwy – na przykład świerszcze. Nie karm gekonów lamparcich owocami i pokarmem roślinnym, możesz go za to z powodzeniem podawać gekonowi orzęsionemu. Nadal jednak traktuj to jako dodatek, a nie główny składnik tego, czym żywi się Twój gekon orzęsiony.
Dieta gekona – podsumowanie
Co musisz wiedzieć, zanim w Twoim domu zamieszka gekon orzęsiony lub gekon lamparci? Co je, jakie warunki do życia są dla niego najlepsze, jak wygląda jego tryb życia, z jaką częstotliwością go karmić – to wszystko jest niezwykle istotne, dlatego nie zaniedbuj tych czynników. To właśnie dzięki niej Twój gekon będzie zdrowy i zadowolony.
Jeśli sam łapiesz owady, dopilnuj by pochodziły z czystych, ekologicznych terenów. Nie zapomnij o suplementacji witamin – podawaj je w formie specjalnego proszku i na kilka godzin przed ich podaniem, dokarmiaj owady owocami, warzywami lub płatkami zbożowymi z dodatkiem suplementów witaminowych, by stały się jeszcze bardziej wartościowym pokarmem dla gekonów orzęsionych czy lamparcich. Nie zapomnij też o zapewnieniu gekonowi dostępu do wody.
Posiadam dwie samice czy mogę podawać im gotową papkę, ile tego?
🙂
a co jedzą gekony marmurkowe
Mam pytanie, i to bardzo ważne.posiadam witaminy reptivite z witaminą A, E oraz D3. Są tam też rużne inne rzeczy, ale nie wiem jakie:) czy trzeba coś jeszcze ?
gekon lamparci powinien do stawać raz w tygodniu multi witamine bez d3 i cały tydzień wapno z d3
Co to jest lampart orzęsiony ? … trochę pomieszaliście lamparty i orzęski… dla laika będzie to mylące….
Dziękujemy za czujność, to fakt poprawiliśmy to! 😀