Mój pies ucieka! Czyli jak oduczyć psa uciekania – na spacerze i nie tylko

Wychowanie zrównoważonego psa, który stanie się wiernym towarzyszem na dobre i złe, to duże wyzwanie dla każdego opiekuna. Możecie spotkać się z różnymi problemami behawioralnymi, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Jednym z nich może być uciekający pies. Podpowiemy, jak go tego oduczyć.

Może się wydawać, że psy z natury lgną do swojego opiekuna, a ucieczka z posesji lub podczas spaceru zdarza się w wyjątkowych okolicznościach. Wbrew pozorom to powszechny problem, nad rozwiązaniem którego pracuje wiele opiekunów czworonogów.

Każdy kto zastanawia się, co zrobić, gdy pies ucieka, powinien zadać sobie pytanie: czemu tak się dzieje? Gdy już odkryjecie powody ucieczek, będziecie mogli zastosować właściwe rozwiązanie.

jak oduczyć psa ucieczek?
dziewczyna biegajaca z psem

Dwa sposoby jak oduczyć psa uciekania z podwórka

Wielu posiadaczom domu z ogródkiem wydaje się, że psu do szczęścia wystarczy kawałek posesji, po której może się swobodnie poruszać. Nic bardziej mylnego. Psy potrzebują stymulacji, zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Nie wystarczy wypuścić psa do ogrodu. Jest to dla niego dodatkowa atrakcja, ale nie zastąpi długiego spaceru.

Stałym punktem dnia powinien być przynajmniej jeden długi i energiczny spacer. Zmęczenie fizyczne spowoduje, że większość psów z przyjemnością wróci na własne podwórze.

Szczególnie energiczne psy warto dodatkowo „zmęczyć” grami i zabawami węchowymi oraz ćwiczeniem komend. Co więcej, kilkunastominutowy trening umysłowy może dużo bardziej zmęczyć czworonoga niż bieganie po ogrodzie. Na rynku akcesoriów dla psów macie obecnie do wyboru wiele gotowych zabawek dla psów, można pokusić się również o ich samodzielne wykonanie.

Jak oduczyć psa uciekania, gdy instynkt bierze górę?

Są sytuacje, gdy pies ucieka, bo tak my nakazuje instynkt. Może być to związane z przebywaniem w okolicy suki w trakcie cieczki (problem ten dotyczy niekastrowanych samców) lub zapachem innych zwierząt. W przypadku samców może pomóc kastracja. Utrata zainteresowania samicą w rui wyeliminuje chęć ucieczki.


Jeśli w grę wchodzi silny instynkt łowiecki, podczas spacerów warto do obroży zamocować (poza smyczą) długą linkę. Nawet jeśli pupil zerwie się ze smyczy, zdążycie przydepnąć linkę i zatrzymać czworonoga.

Pies ucieka na spacerze? Spróbuj clickera

Poza fizycznym zabezpieczeniem psa przed ucieczką podczas spacerów (długa linka), musicie nieustannie ćwiczyć z psem komendę przywołującą. Wzmacnia ona więź między człowiekiem a psem i zmniejsza ryzyko, że Wasz pies pobiegnie w siną dal. Tak zwane wzmocnienie pozytywne można uzyskać za pomocą treningów z clickerem.

Małe, proste urządzenie może się okazać bardzo przydatne. Szkolenie można zacząć od komendy „siad”, aby pies skojarzył clicker z pochwałą i nagrodą. Gdy pies wykona komendę poprawnie, trzeba kliknąć i nagrodzić psa. Clicker można zastosować do każdej komendy zamiast pochwały głosowej.

Pamiętajcie, aby nie gonić uciekającego psa. Nie tylko go nie dogonimy, ale wręcz nasilimy jego chęć do ucieczki. Próbujcie odwrócić uwagę psa od zapachu lub obiektu, który stał się celem pożądania. Wiele psów reaguje powrotem, gdy opiekun zaczyna zachowywać się niestandardowo, np. wydawać wysokie dźwięki.

częste ucieczki psa

Podsumowując – uciekający pies to problem, który można rozwiązać. Zacznijcie od zdiagnozowania przyczyny, a będziecie wiedzieli jak sobie z tym poradzić. Będzie to proces wymagający cierpliwości, jednak sukces będzie podwójny – pies przestanie uciekać, a między Wami narodzi się poczucie wyjątkowej więzi.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
4 komentarzy do “Mój pies ucieka! Czyli jak oduczyć psa uciekania – na spacerze i nie tylko
    • Moderator ZooArt

      Pies może być przestraszony burzą. Spróbuj zachować spokój, nie zmuszaj go do wyjścia, a zamiast tego stopniowo przyzwyczajaj go do dźwięków burzy w domu, używając nagród i pochwał. Jeśli problem nie ustąpi, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym.

  • Avatar

    Moja sunia jest po sterylizacji ma okolo12mc przygarnęłam ja ktoś ją wyrzucił gdy widzi i nnego psa z sąsiedztwa natychmiast ucieka biegnie razem z nim nie patrzy na nic się że może ja stuknąć samochód pomysłów jak ją zatrzymać brak

  • Avatar

    To nie jest tak do końca prawda , mój pies ucieka od nas na spacerze bo widzi inne psy i do nich pędzi . Znamy przyczynę dlaczego ucieka i nadal nie wiemy jak temu zapowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.