Kot w pudełku – częsty obrazek! Dlaczego koty lubią kartony?

Koty znane są ze swojej „miłości” do kartonowych pudełek. Z uporem godnym większej sprawy, nierzadko próbują ułożyć się nawet w tych najmniejszych. Co ciekawe, to zadziwiające zachowanie możemy zaobserwować także u przedstawicieli innych gatunków kotowatych, nawet u tych największych. Dlaczego koty lubią kartony?

szary kot w pudelku

Dlaczego koty wchodzą do pudełek – tak bezpieczniej!

Kot w pudełku to widok, który nie obcy jest chyba żadnemu kociarzowi. Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w tytule tego artykułu, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że nasi mruczący podopieczni równie chętnie wchodzą do szuflad, szafek, umywalek, a nawet toreb. Najbardziej zaś lubianym przez nie rodzajem legowiskakocie budki.

Wszystkie te miejsca posiadają jedną wspólną cechę: stanowią całkiem niezłą kryjówkę, przynajmniej z kociego punktu widzenia. I właśnie tu kryje się odpowiedź na pytanie o to, dlaczego koty lubią pudełka. Nasi pupile bowiem, choć same są sprawnymi, dobrze uzbrojonymi łowcami, z racji swych małych rozmiarów narażone są na ataki innych drapieżników. Potrzebują więc bezpiecznego schronienia.

dlaczego koty lubią kartony?

Powyższą hipotezę zdaje się potwierdzać proste doświadczenie, przeprowadzone przez holenderskich naukowców z uniwersytetu w Utrechcie. Udostępniali one niektórym kotom przybywającym do schroniska kartonowe pudełka. Jak się okazało, zwierzaki, które je otrzymały były dużo mniej zestresowane i szybciej się aklimatyzowały niż ich pobratymcy, pozbawieni takiego schronienia.

Z pewnością też koty potrzebują kryjówki także wtedy, gdy chcą mieć spokój, uniknąć konfrontacji z przedstawicielami własnego gatunku i tak dalej. Niewielka, ograniczona przestrzeń ułatwia ponadto utrzymanie optymalnej temperatury podczas snu, zmniejszając tym samym wydatek energetyczny, potrzebny do ogrzania ciała.

kot w kartonie

Kot w kartonie – tak zabawniej!

Wiele wskazuje także na to, iż wskakiwanie do pudełek po prostu sprawia kotom przyjemność. Zapewne ze względu na szeleszczące dźwięki, jakie kartony wydają, które zwierzaki bardzo lubią (stąd też zamiłowanie do darcia papierów, reklamówek i tym podobnych rzeczy).


Kartony są dla kotów, zwłaszcza dla kociaków, doskonałym rekwizytem do zabaw w polowanie i chowanego. Takie harce mają duże znaczenie, ponieważ umożliwiają ćwiczenie umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Dlatego warto udostępniać pupilom pudełka. To prosta zabawka, która praktycznie nic nie kosztuje i którą łatwo wymienić na nowo, gdy zostanie już przez zwierzaka zniszczona.

Najlepsze są zwykłe kartonowe pudła służące jako tzw. opakowania zbiorcze, czyli takie w których rozwozi się po sklepach różnego rodzaju towary. Większość z nich ma dostatecznie duże rozmiary, by kot mógł się cały schować. Dla większej rozrywki można wyciąć w nich otwory lub wypełnić ścinkami papieru.

koty w kartnonach

Taka jest kocia natura!

Opisywane tu zachowanie jest niewątpliwie wrodzone; odziedziczone po dzikich przodkach, czyli żbikach afrykańskich, zwanych również kotami nubijskimi (Felis silvestris lybica). Nasze zwierzaki zatem, choć w naszych domach całkowicie bezpieczne, instynktownie szukają kryjówek.

Atrakcyjność kartonów zwiększa również to, że świetnie nadają się one do zabawy. Wykorzystują to producenci akcesoriów dla kotów, wypuszczając na rynek takie zabawki, jak szeleszczące tunele. Są one ładniejsze od zwykłych, dlatego cieszą się popularnością wśród kocich opiekunów.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.