Mudi to jedna z trzech ras węgierskich, pozostałe dwie to pumi i puli. Ten owczarek o krótkiej, dźwięcznej nazwie jest mniej popularny od swoich węgierskich kuzynów. A szkoda, to odważny psiak, który na co dzień daje sobie radę z… dzikami. Dzięki doskonałemu węchu niektóre służby mundurowe wykorzystują go do tropienia narkotyków. Można powiedzieć, że psiak ten poradzi sobie z każdym, nawet ekstremalnym zadaniem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat jego życia i usposobienia, zapraszamy do przeczytania wpisu. Poznaj z nami niesamowity świat psa mudi.
- 1. Mudi – garść podstawowych informacji
- 2. Jak wygląda owczarek węgierski mudi?
- 3. Pielęgnacja rasy mudi
- 4. Węgierski pies pasterski mudi – jaki ma charakter?
- 5. Jak wygląda wychowanie rasy mudi?
- 6. Mudi pies – kilka faktów na temat szkolenia
- 7. Mudi – hodowla psa pasterskiego
- 8. Zdrowie węgierskiego owczarka
- 9. Mudi pies – jak wygląda jego żywienie?
- 10. Krótkie podsumowanie kosztów
- 11. Podsumowanie
Mudi – garść podstawowych informacji
Mudi to pies rasowy, uznany jest przez wiele organizacji kynologicznych, w tym Międzynarodową Federację Kynologiczną. Jego klasyfikacja w FCI wygląda następująco:
- Numer wzorca: 238.
- Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające.
- Sekcja 1 – Psy pasterskie.
- Próby pracy niewymagane.
Mudi należy do psów pasterskich i tak został zaklasyfikowany również przez inne organizacje kynologiczne, takie jak:
- American Kennel Club (AKC);
- World Kennel Union (WKU);
- Canadian Kennel Club (CKC);
- United Kennel Club (UKC).
Australian National Kennel (ANKC) oraz Kennel Club in the United KIngdom (KC-UC) nie nadały wzorca tej rasie.
Pochodzenie węgierskiego owczarka
Owczarek węgierski mudi to stosunkowo młoda rasa, która wywodzi się z Węgrzech. Stanowi krzyżówkę owczarków węgierskich ze szpicami i innymi psami pasterskimi. Znany był już od dawna, lecz jego pierwszy oficjalny opis pochodzi z 1935 roku. Psa tego rozpopularyzował węgierski dyrektor muzeum folklorystycznego Dezső Fényes, który zajmował się hodowlą tej rasy. Jej nazwa pochodzi od psa z hodowli dyrektora. Poza krajem swojego pochodzenia, rasa nie jest zbytnio popularna.
Mudi – użytkowość
Można powiedzieć, że pies mudi jest wprost stworzony do trudnych zadań. Wszystko, dzięki niepohamowanej odwadze i szlachetnej duszy. Jak już wcześniej wspomniano to pies pasterski i do tego celu jest przeznaczony. Pomaga pasterzom w zaganianiu zwierzyny trudnej do okiełznania. Dobrze radzi sobie nawet z dzikami. Czasem wykorzystywany jest także przez służby mundurowe do wykrywania narkotyków. Chociaż przez wielu jest niedoceniany, to jednak również dobry pies rodzinny – życzliwy i oddany ludziom.
Jak wygląda owczarek węgierski mudi?
Pies mudi to zwierzak średniej wielkości, ma zawadiacko stojące uszy, a kędziorki na klatce piersiowej tylko dodają mu uroku – to jednak tylko pobieżny opis. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wyglądu mudiego, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu.
Mudi – zarys sylwetki i wrażenie ogólne
Mówi się, że mudi to chudy pies, rasa ta charakteryzuje się opływowym kształtem ciała. Dzięki temu mudi sprawia wrażenie psa szybkiego, a także energicznego, i taki właśnie jest. Objawia się to przede wszystkim w jego dynamicznych ruchach. Zwierzak ten ma trójkątne, stojące uszy; jego oczy są stosunkowo małe i skośne. Ich kolor może być różny w zależności od umaszczenia. Błękitną lub porcelanową barwę można zaobserwować u osobników o marmurkowej maści. W pozostałych przypadkach tęczówka powinna być jak najciemniejsza. Pies ma długi ogon, który jest osadzony dość wysoko – wygina się w kształt szabli. Kiedy mudi się porusza, układa się on powyżej linii grzbietu. Czasem zdarza się, że zwierzak ten rodzi się całkowicie bez ogona, jednak nie jest to uważane za wadę.
Waga i wzrost owczarka węgierskiego
Mudi pies to rasa zaliczana do średnich pod względem wielkości. Samce mierzą zazwyczaj mniej więcej od 41 do 47 cm w kłębie, a samica od 38 do 44 cm. Natomiast, jeśli chodzi o wagę, to u psów wynosi od 11 do 13 kg. W przypadku suk waga jest nieco niższa, waha się od 8 do 11 kg.
Jakie mudi ma umaszczenie?
Pies tej rasy ma dość przylegającą sierść na głowie i krawędziach łap. Włosy na reszcie ciała są pofalowane, a wręcz lekko kędzierzawe. Najdłuższe są na łopatkach, ramionach i udach, tworzą charakterystyczne “portki”. Mudi może mieć różne kolory umaszczenia, oznacza to, że jego sierść może mieć barwę:
- czarną;
- białą;
- płową;
- czekoladową;
- popielatą;
- a także marmurkową.
Pielęgnacja rasy mudi
Owczarek węgierski mudi to pies o pięknej lśniącej sierści. By prezentowała się dobrze, trzeba o nią dbać w należyty sposób. Jednak nie tylko ona powinna być poddawana regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Podpowiadamy na, co zwrócić uwagę i jak powinna wyglądać pielęgnacja tej rasy.
Ochrona przed kleszczami to podstawa
Kleszcze to pajęczaki, które mogą atakować naszego psa prawie przez cały rok. Te niebezpieczne stworzonka przenoszą groźne, śmiertelne choroby. Dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza spacerując z naszym pupilem po lesie, czy też łące. Oczywiście istnieje szereg środków zapobiegających. Skutecznym sposobem na odstraszenie tych pajęczaków jest założenie psu specjalnej obroży przeciw kleszczom. Na przykład Bayer Foresto – według opinii zwierzomniaków jest bezkonkurencyjna, ponieważ nie uczula i nie wydziela brzydkich zapachów. Ponadto jest bardzo wydajna, zapewnia ochronę na długo.
Czesanie i kąpiel kędzierzawego owczarka
By owczarek mudi mógł cieszyć się ładną sierścią, trzeba ją regularnie wyczesywać. Pies tej rasy wymaga czesania raz w tygodniu (a w okresie linienia nawet częściej). Dzięki temu nie tylko zadbamy o jego dobry wygląd, ale także unikniemy dodatkowego sprzątania. Najlepiej sprawdzi się tu tzw. szczotka pudlówka. Taki rodzaj doskonale sprawdza się w czesaniu kędzierzawych pupili. Można użyć także szczotki dwustronnej. Jeśli zależy nam na dokładnym usunięciu martwego włosa, możemy zakupić furminator, który dokładnie upora się z sierścią.
Zabiegi dodatkowe
Warto pamiętać o regularnej kontroli uzębienia mudi. By uniknąć powstawania kamienia nazębnego, należy podawać psu przysmaki dentystyczne i suchą karmę, lub czyścić zęby przy pomocy specjalnej pasty i szczoteczki. Natomiast zbyt długie pazury trzeba obciąć cążkami. Dla owczarka węgierskiego mudi najlepiej nadadzą się te w rozmiarze L. Dodatkowo w razie potrzeby oczy i uszy można przemywać za pomocą odpowiednich preparatów.
Węgierski pies pasterski mudi – jaki ma charakter?
Mudi to odważny psiak pełen pasji. Wyznaczonemu zadaniu oddaje się w 100%. Ten energiczny zwierzak to również świetny przyjaciel rodziny. Jest pracowity, wierny i zawsze chętny do współpracy. Chcesz poznać go bliżej? Zapraszamy do lektury.
Jak mudi zachowuje się w domu?
Mudi pies jest czułym i kochanym czworonogiem, który ma w sobie niezliczone pokłady miłości. To sprawia, że idealnie nadaje się na domowego pupila. Nie lubi zostawać sam na długo, więc jeśli przyszli opiekunowie nie mają zbyt wiele czasu, lepiej dwa razy przemyśleć jego nabycie. Jest szczególnie łagodny w stosunku do dzieci pod warunkiem, że są nauczone właściwego obchodzenia się ze zwierzętami. Oczywiście zawsze warto mieć swoich podopiecznych na oku i kontrolować wspólne zabawy.
Mudi wobec obcych ludzi i różnych zwierząt
Mudi jest w stanie polubić inne psy oraz koty pod warunkiem, że wcześniej przejdzie socjalizację. Dlatego warto oswajać szczeniaka z nowymi osobami i miejscami. Ten owczarek węgierski jest zwierzęciem terytorialnym, dlatego doskonale sprawdzi się w roli stróża domu. Ma silnie rozwinięty instynkt obronny i nie lubi intruzów. Nie zaakceptuje obcych ludzi w swoim otoczeniu. Nieproszonych gości odstrasza głośnym szczekaniem.
Ulubione formy aktywności mudi dog
Mudi nienawidzi nudy i stagnacji, to energiczny pies, który uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Właściciel musi poświęcić mu dużo czasu na wspólne spacery i ruch na świeżym powietrzu. Jeśli mudi nie będzie miał zapewnionej stałej dawki aktywności, żądny przygód pies może stać się skory do ucieczek, a także niszczenia rzeczy.
Jak wygląda wychowanie rasy mudi?
Owczarek węgierski mudi może nadawać się na pierwszego pupila, pod warunkiem że jego opiekunowie poświęcą wystarczająco dużo uwagi jego wychowaniu. Ciekawi Cię, co ma wpływ na jego zachowanie? Zajrzyj do poniższego wpisu.
Czy pies mudi może żyć w mieszkaniu?
Owczarek węgierski tej rasy podobno szybko dostosowuje się do warunków, w jakich przyjdzie mu żyć. Teoretycznie może mieszkać w bloku, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że obficie linieje, więc trzeba go porządnie wyczesywać. Jest również dość szczekliwy, co może przeszkadzać sąsiadom – dlatego właśnie warto nad tym pracować. Oczywiście najlepiej będzie się czuł w domu z wyznaczonym terenem, którego będzie mógł pilnować.
Własny kąt dla mudiego
Pies mudi po intensywnym spacerze potrzebuje chwili odpoczynku. Warto stworzyć mu przytulny kąt, do którego zawsze będzie chętnie wracał. Dzięki temu poczuje się, jak pełnoprawny członek rodziny. Przydadzą się tu miękkie koce oraz legowisko. Przy wyborze tego odpowiedniego w pierwszej kolejności należy kierować się rozmiarem – wcześniej trzeba zmierzyć psa. Materac powinien być wykonany z porządnej pianki, która nie byłaby ani za miękka, ani za twarda. Rodzaj i kolor pokrowca zależy od preferencji właściciela. W sprzedaży dostępnych jest wiele kolorów i wzorów, można więc dopasować legowisko wyglądem do designu swojego mieszkania. Ważne jest również to, by pokrowiec można było łatwo wyczyścić, dlatego warto wybierać takie zapinane na suwak, które można łatwo ściągnąć i wrzucić do pralki.
Akcesoria dla energicznego psiaka
Musi, by prawidłowo się rozwijał i był spokojny w domu, musi mieć dostarczoną odpowiednią ilość bodźców. Oczywiście codzienne spacery to podstawa, jednak warto je urozmaicać. Możemy zaproponować psiakowi, np. wspólną zabawę w aportowanie. Do tego celu przyda się dysk lub piłeczka. Dodatkowo gumowe gryzaki zaspokoją potrzebę gryzienia, działają także uspokajająco. Zatem, jeśli będziemy musieli wyjść na dłużej z domu możemy zaproponować psu taką formę rozrywki – idealnie odstresowuje i zabije nudę. W wyjątkowo stresogennych sytuacjach możemy podać pupilowi lek uspokajający. Najlepiej wybrać taki o dobrym składzie, kapsułki Zylkene od Vetoquinol są znane i szczególnie polecane. Pewnie dlatego, że zawierają biopeptyd – (alfa kazozepinę), który jest obecny w mleku matki, więc można podawać go nawet szczeniakom.
Mudi pies – kilka faktów na temat szkolenia
Mudi zazwyczaj uczy się chętnie i szybko. Można pokusić się o stwierdzenie, że współpraca z nim to czysta przyjemność. Szkolenie powinno przebiegać bezproblemowo, jednak jest kilka zasad, o których warto pamiętać, a my chętnie je przedstawimy.
Posłuszeństwo? To ważne!
Pies, by mógł funkcjonować wśród ludzi, musi nauczyć się przestrzegania pewnych reguł. W przeciwnym razie będzie sprawiał problemy, co może odbić się negatywnie na nim samym, a także na pozostałych domownikach i obcych. Naszym zadaniem jest nauczenie psa posłuszeństwa, czyli wykonywania podstawowych komend, takich, jak “siad”, “zostań”, czy reagowania na swoje imię. Oczywiście, jak to mówią, do tanga trzeba dwojga – w związku z tym w szkolenie musi być zaangażowany pies i właściciel. Cały proces powinien opierać się na wzajemnym szacunku i zaufaniu. By treningi przyniosły oczekiwany rezultat, trzeba poświęcać zwierzakowi dużo uwagi i czasu. Konsekwentnie i stopniowo należy dążyć do zamierzonego celu po to, aby zakończyć go sukcesem.
Smaczki w szkoleniu to sama frajda!
Dobrym sposobem motywowania pupila do wykonania danego polecenia jest podawanie mu psich przysmaków w trakcie trwania szkolenia. Na samym początku będziemy ich potrzebować naprawdę dużo, ponieważ psa warto nagradzać za każdy postęp. Musimy jednak robić to z głową. Smaczki nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Oczywiście powinny być również atrakcyjne dla naszego mudiego. Skuszony zapachem i smakiem przekąsek w mig załapie wszystkie komendy.
Aktywności dla wysportowanego owczarka węgierskiego
Pies mudi lubi być w ruchu, jeśli odpowiednio go wyszkolimy, może brać udział w psich sportach. Dobrze sprawdzi się przykładowo w agility. W tej dyscyplinie liczy się posłuszeństwo i dobra kondycja. Polega ona bowiem na tym, że pies ma za zadanie pokonać wyznaczony tor przeszkód i musi być przy tym kierowany za pomocą komend opiekuna.
Mudi – hodowla psa pasterskiego
Węgierski owczarek mudi nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. W związku z tym znalezienie dobrej hodowli nie będzie zadaniem łatwym, ale jest to wykonalne. Podpowiemy, jak powinna wyglądać i o czym warto pamiętać przed zakupem psa.
Metryka i rodowód dla psa mudi
Metryka to bardzo ważny dokument, który mówi o przynależności psa do danej rasy. Zawiera ona dane na temat urodzenia szczeniaka, a także jego rodziców. Otrzymując metrykę, mamy pewność, że pies zachowa, zgodne ze wzorcem, cechy wyglądu i charakteru. Jest ona również potrzebna do wyrobienia rodowodu, chociaż ten drugi dokument nie zawsze jest potrzebny. Rodowód przydaje się w momencie, gdy zakładamy własną hodowlę. Pies i suka, by być dopuszczone do rozmnażania, muszą mieć specjalne uprawnienia. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że szczeniak jest rasowy, możemy poprosić o okazanie rodowodów jego rodziców. Pamiętajmy, że maluch bez rodowodu również może być psem rasowym.
Porady na temat rasy i pomoc w wyborze zwierzęcia
Owczarek węgierski mudi to pies, który posiada wiele zalet. Jednak przyszły opiekun powinien zdawać sobie sprawę zarówno z plusów, jak i minusów posiadania tej rasy. Mudi jest dość szczekliwym zwierzakiem, obficie linieje i na co dzień trzeba mu poświęcać dużo czasu – powinniśmy wziąć te wszystkie aspekty pod uwagę, ponieważ nasz tryb życia odgrywa tu ważną rolę. Hodowca na tej podstawie jest w stanie ocenić, czy szczeniak tej akurat rasy będzie dla nas odpowiedni. Odwiedzając daną hodowlę warto patrzeć na zachowanie szczeniąt – wesołe, przyjaźnie nastawione maluchy są znakiem, że trafiliśmy w dobre miejsce.
Wyprawka dla małego mudi dog
Dobry hodowca dba o swoich podopiecznych w trakcie i po opuszczeniu hodowli. Niekiedy maluchy dostają skromną wyprawkę na dobry start w nowym domu. Znaleźć się w niej może:
- woreczek karmy, którą mudi jadł w hodowli;
- dwie miski na jedzenie i wodę;
- szmatka lub kocyk z zapachem mamy.
Oprócz tego, hodowca jest zobowiązany wydać metrykę, umowę kupna-sprzedaży oraz książeczkę zdrowia mudi. Hodowla to pierwsze miejsce, które maluch poznaje, powinna być więc bezpiecznym azylem. Warto o tym pamiętać i zwracać uwagę, w jakich warunkach żyją maluchy (czystość, dostęp do jedzenia, wody, dostępna przestrzeń itp) i czy są socjalizowane, np. w jaki sposób reagują na widok ludzi i innych zwierząt.
Zdrowie węgierskiego owczarka
Mudi to węgierski pies pasterski, który uważany jest za zwierzę długowieczne. Może żyć od 13 do nawet 16 lat. Dobrze znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, niemniej jednak o każdej porze roku (bez znaczenia czy jest to jesień, czy zima) powinniśmy zadbać o jego komfort. Mudi nie jest szczególnie podatny na występowanie jakiejś konkretnej choroby. To dość chudy pies, rasa ta jest stosunkowo lekka, jednak może mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych. Dlatego zawsze warto prosić hodowcę o okazanie wyników badań rodziców szczeniaka, ponieważ wada ta jest dziedziczna.
Mudi pies – jak wygląda jego żywienie?
Owczarek węgierski tej rasy nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o kwestie związane z żywieniem. To aktywny pies, zatem nie ma tendencji do tycia. Nie potrzebuje także specjalnej diety, wystarczą zbilansowane posiłki o stałych porach. W żywieniu tych czworonogów istotnych jest kilka rzeczy. Jakich? Podpowiadamy.
Dostępne sposoby żywienia
Mudi pies może być karmiony przy pomocy karmy komercyjnej lub diety BARF. To dwie najpopularniejsze metody żywienia. Podawanie gotowych karm jest dobrym rozwiązaniem dla zapracowanych. To szybki sposób na nakarmienie swojego pupila. Oczywiście karma, którą podajemy naszemu psu, musi zawierać wysokiej jakości mięso i być pozbawiona konserwantów. Pełnowartościowa karma klasy premium powinna sprostać oczekiwaniom psiego podniebienia i żołądka
Oczywiście możemy zdecydować się na dietę BARF – naturalna metoda żywienia, która skupia się głównie na podawaniu surowego mięsa z dodatkiem owoców i warzyw. Jest ona bardzo zdrowa, jednak trzeba wdrażać ją do życia pupila z rozwagą. Najlepiej zasięgnąć rady specjalisty – psiego dietetyka.
Owczarek węgierski mudi – żywienie w zależności od wieku
Szczenię potrzebuje w swojej diecie innych składników odżywczych niż dorosły pies. Przede wszystkim ma zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, więc właściwe będzie pożywienie o zwiększonej kaloryczności. By miał dużo siły i rósł zdrowo, śmiało można podawać mu dedykowane karmy dla szczeniąt. Są odpowiednio zbilansowane i dostosowane do wieku pupila. Kiedy maluch rośnie, jego metabolizm zwalnia, zmieniają się także jego potrzeby żywieniowe. Dlatego dorosłemu mudiemu śmiało można podawać karmę dla psów ras średnich. Niektóre osobniki mogą być obciążone dysplazją stawów zatem dobrze, by jedzenie owczarka zawierało glukozaminę i chondroitynę.
Krótkie podsumowanie kosztów
Mudi pies z hodowli kosztuje od 3500 do 4000 tysięcy złotych, dodatkowo musimy zapłacić jeszcze za wyprawkę i obowiązkowe usługi. Ile wyniesie posiadanie tej rasy? Chętnie odpowiemy na to pytanie.
Koszty w ujęciu miesiąca
Jedzenie to podstawowa rzecz, która jest niezbędna do życia każdemu psu. W zależności od sposobu żywienia, jaki wybierzemy, zapłacimy za nie od ok. 150 do 200 zł (dieta BARF jest droższa). Do tego należy doliczyć przysmaki (15-20 zł) oraz worki na nieczystości (10-15 zł).
Ile zapłacimy za dwa lata utrzymania mudiego?
Szacując koszty związane z nabyciem psa tej rasy, musimy wziąć pod uwagę także wyprawkę. W jej skład powinno wejść: legowisko, dwie miski, szczotka, szampon, zabawki, smycz, obroża. Wszystko razem może kosztować od 500 do 600 zł. Do tego dochodzi koszt wizyt weterynaryjnych – jednorazowo 100 zł. Do usług nieobligatoryjnych można zaliczyć ubezpieczenie (ok.100 zł) oraz psiego dietetyka (od ok. 80 do 300 zł), a także groomera (od ok. 50 do 100 zł).
Podsumowanie
Owczarek węgierski mudi to pies pełen pasji, na co dzień pomaga pasterzom i służbom mundurowym. To również niezastąpiony przyjaciel rodziny. Chociaż w naszym kraju nie jest zbyt popularny to i tak pokusiliśmy się o zabranie wszystkich niezbędnych informacji na temat tej rasy. Opowiedzieliśmy trochę o jego charakterze i wychowaniu, a także wyjaśniliśmy, jak żywić i pielęgnować owczarka z Węgier. Przybliżyliśmy kwestie związane z hodowlą, odpowiedzieliśmy na pytanie, po czym poznać dobrego hodowcę. Jeśli rozważasz powiększenie rodziny o mudiego, podjęcie decyzji powinno stać się prostsze.